ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ (ΑΠΟΡΤ)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #484145

    Το κάνει συνεχώς και σκοπίμως για να υπερέχουν οι σκύλοι του από τους δικούς σας.

    Τίποτα δεν είναι τυχαίο…

    Τα στάδια εκπαίδευσης στην επαναφορά που περιέγραψε ο Γιώργος είναι ελλειπή.

    Προφανώς…μία γενική (προσωπική) απάντηση έδωσα στον Γιώργο στην γενική ερώτησή του!Υπάρχουν πάρα πολλά ενδιάμεσα μικροστάδια,όμως απλά ανέφερα την σειρά-αλληλουχία των ”εργαλείων” που χρησιμοποιούμε για την εκπαίδευση!Δεν αναφέρθηκε το τριχωτό,η επαναφορά από νερό,η επαναφορά σε ντάμυ που δεν έχει δει ο σκύλος τυφλό απορτ,η επαναφορά από το πυκνό,εκμάθηση των εντολών δεξιά αριστερά πίσω και επαναφορά με εντολές για πάνω από 2 ντάμυ,σε όλα αυτά τα στάδια η εκπαίδευση ο σκύλος να είναι στάσιμος μέχρι να δεχθεί εντολή,να μετράμε μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό,να μάθει να επαναφέρει ονομαστικά παρουσία άλλου σκύλου,να μαζεύουμε εμείς τα ντάμυ,κάποια τεστ που γίνονται στα κουτάβια με επαναφορά μαζί και άλλα πολλά! Καλό είναι να συμμετέχουμε στις συζητήσεις αυθόρμητα,να μην περιμένουμε να απαντήσει κάποιος και να συμφωνήσουμε απλά!Όλοι έχουμε να μάθουμε,και όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #484147

    οι σκύλοι του

    :yahoo: :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #484149

    Το κάνει συνεχώς και σκοπίμως για να υπερέχουν οι σκύλοι του από τους δικούς σας.

    Τίποτα δεν είναι τυχαίο…

    Τα στάδια εκπαίδευσης στην επαναφορά που περιέγραψε ο Γιώργος είναι ελλειπή.

    Προφανώς…μία γενική (προσωπική) απάντηση έδωσα στον Γιώργο στην γενική ερώτησή του!Υπάρχουν πάρα πολλά ενδιάμεσα μικροστάδια,όμως απλά ανέφερα την σειρά-αλληλουχία των ”εργαλείων” που χρησιμοποιούμε για την εκπαίδευση!Δεν αναφέρθηκε το τριχωτό,η επαναφορά από νερό,η επαναφορά σε ντάμυ που δεν έχει δει ο σκύλος τυφλό απορτ,η επαναφορά από το πυκνό,εκμάθηση των εντολών δεξιά αριστερά πίσω και επαναφορά με εντολές για πάνω από 2 ντάμυ,σε όλα αυτά τα στάδια η εκπαίδευση ο σκύλος να είναι στάσιμος μέχρι να δεχθεί εντολή,να μετράμε μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό,να μάθει να επαναφέρει ονομαστικά παρουσία άλλου σκύλου,να μαζεύουμε εμείς τα ντάμυ,κάποια τεστ που γίνονται στα κουτάβια με επαναφορά μαζί και άλλα πολλά! Καλό είναι να συμμετέχουμε στις συζητήσεις αυθόρμητα,να μην περιμένουμε να απαντήσει κάποιος και να συμφωνήσουμε απλά!Όλοι έχουμε να μάθουμε,και όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ!

    Κοίτα George… εγώ καλύφθηκα από την απάντηση αφού ακόμα ανιχνεύω και ρωτώ γενικά κάποια πράγματα ώστε να έχω καθαρά μια γενική άποψη επί του θέματος… Άλλωστε, μην έχοντας ακόμα κάποιο κουτάβι, ενδιαφέρομαι περισσότερο να διαβάζω και να ανιχνεύω προς απάντηση θέματα υγείας και διατροφής, ανατροφής κλπ και έχω σε 2η μοίρα τα της εκπαίδευσης (κυνηγετικής εννοώ)… Όταν με το καλό αποκτήσω το σκυλάκι μου κι εγώ… τότε θα δεις καταιγισμό ερωτήσεων… (έχω ξεκινήσει να σημειώνω ήδη… :mail: :mail:  :mail: )

    Επειδή όμως ξέρω ότι όλοι στο club είναι πρόθυμοι να βοηθούν, νομίζω οι απαντήσεις θα έρχονται βροχή… (ελπίζω όχι τροπική)…. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #484153

    γεια σας !!!το πρόγραμμα που λέει ο γιώργος είναι το λογικό και για μένα σωστό όταν όλα θα πάνε καλά στην εκπαίδευση και θα περνάει από στάδιο σε στάδιο με επιτυχία.

    εγώ θα καταθέσω αυτά που έχω καταλάβει μέχρι τώρα  για το απόρτ σαν γενικούς κανόνες. Όταν θα αρχίσει η πραγματική εκπαίδευση μετά από 6 μήνες περίππου  ΤΟ ΝΤΑΜΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ.   ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΑΠΟΡΤ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ  ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΡΤ  ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΌ ΜΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.

    ακόμα θα ήθελα να προσθέσω στις συμβουλες του γιώργου ότι για να κατοχυρώσης μια εντολή πρέπει να αλλάζεις πολλά τερεν εκπαίδευσης με όλο και περισσότερους αντιπερισπασμούς.  ελπίζω να βοήθησα !! φιλικα μιχαλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #484154

    !Επίσης στην μετάβαση από το ένα στάδιο στο άλλο καλό είναι να προείδεάζουμε τον σκύλο τι εννοώ!Τελευταίο μάθημα σήμερα με ντάμυ…στην τελευταία ρήψη ρίχνω ντάμυ με φτερούγες!Αύριο που ξεκινάω ντάμυ με φτερούγες την πρώτη ρήψη την κάνω με σκέτο ντάμυ!Το ίδιο να γίνεται σε όλα τα μεταβατικά στάδια!

    αυτό γιώργο δεν το είχα ξανακούσει .για κανε μας μια  πιο λεπτομερείς ανάλυση εδώ !!!

    ευχαριστώ εκ των προτερων!!!

    μιχάλης!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #484156

    !Επίσης στην μετάβαση από το ένα στάδιο στο άλλο καλό είναι να προείδεάζουμε τον σκύλο τι εννοώ!Τελευταίο μάθημα σήμερα με ντάμυ…στην τελευταία ρήψη ρίχνω ντάμυ με φτερούγες!Αύριο που ξεκινάω ντάμυ με φτερούγες την πρώτη ρήψη την κάνω με σκέτο ντάμυ!Το ίδιο να γίνεται σε όλα τα μεταβατικά στάδια!

    • αυτό γιώργο δεν το είχα ξανακούσει .για κανε μας μια πιο λεπτομερείς ανάλυση εδώ !!! ευχαριστώ εκ των προτερων!!! μιχάλης!!

    Αν και απευθύνεσαι σε άλλον Γιώργο, μπορώ να σου κάνω μια ανάλυση του τι κάνω εγώ με την γυναίκα μου  :wacko:  :wacko:

    Σας παραθέτω έναν φανταστικό, αλλά απολαυστικό διάλογο…
    Γιώργος: Τι θα μαγειρέψεις για αύριο?
    Γιάννα: Ακόμα δεν φάγαμε και σκέφτεσαι τι θα φάμε αύριο?
    Γιώργος: Ε, να μην ξέρω?
    Γιάννα: Παίζει ρόλο?
    Γιώργος: Βέβαια παίζει, αφού ο Τσαμπούκος από τη Λέσχη κάτι τέτοιο έχει πεί… :scratch:
    Γιάννα: Τι εννοείς?
    Γιώργος: Ότι μόλις τελειώσουμε το φαγητό της μέρας να δοκιμάζουμε και μια μπουκιά από το αυριανό….

    Σόρρυ Γιώργο… φταίει η δίαιτα και τα μεταφράζω όλα σε φαγητό…. (κανονικά στο thread ΧΑΒΑΛΕΣ έπρεπε να το γράψω αλλά εδώ μου κόλλησε….)

    Σταματώ να spamάρω (για να χρησιμοποιώ και Internet-ο-γλώσσα)….
    :whistle: :whistle:  :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #484158

    με όλο και περισσότερους αντιπερισπασμούς.

    Μιχάλη ακριβώς…για αυτό αναφέρω κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες

    αυτό γιώργο δεν το είχα ξανακούσει .για κανε μας μια  πιο λεπτομερείς ανάλυση εδώ !!! ευχαριστώ εκ των προτερων!!! μιχάλης!!

    Μιχάλη είναι απλά μια διαπίστωση δική μου…αλλά και κάτι λογικό αν το θες!Σκέψου ότι ο σκύλος μέχρι σήμερα έπιανε ντάμυ στο στόμα και αύριο του πετάω κατευθείαν από την πρώτη ρήψη ντάμυ με φτερούγες(καλά δεν συζητάμε το κατευθείαν σε θήραμα)…..δεν θα υπερ-ενθουσιαστεί;;;Αν χθες στην τελευταία ρίψη με ντάμυ σκέτο την ώρα που μας το φέρνει πάνω στην ροή της άσκησης πετάξουμε ντάμυ με φτερούγες είναι πιο πιθανό να ολοκληρωθεί με επιτυχία η άσκηση!Αυτό για εμένα είναι πιο λειτουργικό ειδικά στο στάδιο από τις φτερούγες στο θήραμα…έχει πλέον συνηθίσει τις φτερούγες,την μυρωδιά τους,την υφή τους την γεύση τους και στην τελευταία ρίψη ρίχνουμε το θήραμα..οπότε να είναι πιο ομαλή η αλληλουχία!Στην περίπτωση αρνητικής έκβασης γυρίζουμε κλασσικά ένα βήμα πίσω στα στάδια…τα οποία είχε εκτελέσει πριν μισό λεπτό τέλεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #484169

    Γιώργος: Βέβαια παίζει, αφού ο Τσαμπούκος από τη Λέσχη κάτι τέτοιο έχει πεί… Γιάννα: Τι εννοείς? Γιώργος: Ότι μόλις τελειώσουμε το φαγητό της μέρας να δοκιμάζουμε και μια μπουκιά από το αυριανό….

    Έχω να φάω κράξιμο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #484174

    με όλο και περισσότερους αντιπερισπασμούς.

    Μιχάλη ακριβώς…για αυτό αναφέρω κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες

    αυτό γιώργο δεν το είχα ξανακούσει .για κανε μας μια πιο λεπτομερείς ανάλυση εδώ !!! ευχαριστώ εκ των προτερων!!! μιχάλης!!

    Μιχάλη είναι απλά μια διαπίστωση δική μου…αλλά και κάτι λογικό αν το θες!Σκέψου ότι ο σκύλος μέχρι σήμερα έπιανε ντάμυ στο στόμα και αύριο του πετάω κατευθείαν από την πρώτη ρήψη ντάμυ με φτερούγες(καλά δεν συζητάμε το κατευθείαν σε θήραμα)…..δεν θα υπερ-ενθουσιαστεί;;;Αν χθες στην τελευταία ρίψη με ντάμυ σκέτο την ώρα που μας το φέρνει πάνω στην ροή της άσκησης πετάξουμε ντάμυ με φτερούγες είναι πιο πιθανό να ολοκληρωθεί με επιτυχία η άσκηση!Αυτό για εμένα είναι πιο λειτουργικό ειδικά στο στάδιο από τις φτερούγες στο θήραμα…έχει πλέον συνηθίσει τις φτερούγες,την μυρωδιά τους,την υφή τους την γεύση τους και στην τελευταία ρίψη ρίχνουμε το θήραμα..οπότε να είναι πιο ομαλή η αλληλουχία!Στην περίπτωση αρνητικής έκβασης γυρίζουμε κλασσικά ένα βήμα πίσω στα στάδια…τα οποία είχε εκτελέσει πριν μισό λεπτό τέλεια!

    γιώργο  λογικό αυτό που λες και συμφωνώ. μία εναλλακτική λύση είναι να πάρεις το φτερουγάτο ντάμυ και να το κουνήσεις προκλητικά στην μύτη του και τον στέλνεις να απορτάρει .αυτό θα χρειαστεί και μελλοντικά γιατί μπορεί την 1 φάσα ή την πρώτη τρυγόνα να μην στην απορτάρει .τότε τα πουλιά τα κάνεις ¨” νταμυ” και  λύνεται το πρόβλημα.εγώ αυτό το έχω  δει στην πράξη από τον μαρκ στην πρώτη τρυγόνα και στην πρώτη φάσα . με αυτό τον τρόπο ότι και να κρατάω στο χέρι ,αναπτήρα ,στυλό ,πακέτο τσιγάρα  άν ” προκαλέσω ” τον μαρκ πάει πάντα  και το φέρνει.   :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #484181

    Δεν είναι εναλλακτική λύση, αυτό που έγραψε ο Γιώργος είναι η μετάβαση από εντολή σε εντολή ή από φάση σε φάση μιας άσκησης. Και ο Γιώργος Κράνης δεν το “έπιασε” σωστά. Μια νέα εντολή ή φάση άσκησης δεν την κάνουμε στο τέλος της εκπαίδευσης σαν προϊδέαση για το τι θα επακολουθήσει στο επόμενο μάθημα. Για την ακρίβεια δεν μας ενδιαφέρει, μπορούμε να την εισάγουμε στην αρχή, την μέση ή το τέλος της εκπαιδευτικής μας ώρας, αλλά αυτό που εννοεί ο Γιώργος Τσαμπούκος είναι πως για να διδάξουμε το νέο αρχίζουμε από το παλιό,  το εκτελούμε μερικές φορές και μετά “γεφυρώνουμε” το νέο. Έχει εφαρμογή σε πολλά, όπως από την μετάβαση του ΚΑΤΣΕ με λέξη και νεύμα σε ΚΑΤΣΕ με σφυρίχτρα, σε ΚΑΤΣΕ βλέποντας το ντάμυ, σε ΚΑΤΣΕ με παλαμάκι ή πιστολάκι και όπλο. Ή από το περπάτημα στο ΠΟΔΙ με οδηγό στο ΠΟΔΙ χωρίς οδηγό. Ή από δείξιμο  ΑΡΙΣΤΕΡΑ σε δείξιμο ΔΕΞΙΑ και πολλά άλλα. Αυτό που αναφέρεις Μιχάλη είναι αυτό που λέω αστειευόμενος ¨κάνε τις συστάσεις” δηλαδή η γνωριμία του σκύλου με κάποιο νέο είδος ντάμμυ ή ένα θήραμα. Δίνουμε στον σκύλο να καταλάβει πως αυτό το αντικείμενο μας ενδιαφέρει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #484182

    Μιχάλη είναι απλά μια διαπίστωση δική μου…αλλά και κάτι λογικό αν το θες!

    Το θεωρείς μία προσωπική διαπίστωση επειδή έχει τύχει να το δεις να εφαρμόζεται χωρίς (πιθανόν) να σου έχουν εξηγήσει το γιατί.

    Είναι μια από τις βασικές οδηγίες προς κάποιον που μαθαίνει να εκπαιδεύει γιατί εκεί βασίζεται η ροή (η εξέλιξη από το ένα στο άλλο) των μαθημάτων, είναι η λεγόμενη γεφύρωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #484197

    χωρίς (πιθανόν) να σου έχουν εξηγήσει το γιατί.

    Φυσικά και μου έχουν  εξηγήσει…ένας κύριος που πλέον έχει μείνει ο μισός!!!!!Γράφουμε για να δίνουμε ”τροφή” για διάλογο…και πολλές φορές κάνουμε και τον συνήγορο του διαβόλου :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #484199

    Σωστα Οπως Τα αναφερατε ετσι ειναι Captain μου,Οχι μονο Τα Γονιδια ,αλλα και η Διαπαιδαγωγηση του Κουταβιου απο την Αρχη,Με καλο Χειρισμο απο τον Ιδιοκτητη Κυναγωγο η Εκπαιδευτη.Τα Αποτελεσματα Θα ειναι Ολοφανερα στο Χρονο,Τα εχω δει Αλλωστε στην Λεσχη.,Να ειστε Καλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #484201

    Ας σοβαρευτώ λιγάκι. Τάσο, δεν κρίνουμε ποιοι σκύλοι τα πιάνουν εύκολα και γρήγορα αλλά το πως πρέπει να δουλεύεται ένα κουτάβι. Το θέμα δεν είναι μόνο γονιδιακό αλλά πολλές φορές εξαρτάται από την σωστή δουλειά του εκτροφέα και την ικανότητα του εκπαιδευτή του, δηλαδή από επίκτητους παράγοντες. Αν, για παράδειγμα, ο σκύλος σου που αποκαλείς “μέτριο” είχε δουλευτεί σωστά από την αρχή, από έναν γνώστη εκτροφέα και εκπαιδευτή, πιθανόν να διαπίστωνες δύο πράγματα: πρώτον, ο σκύλος να μην είναι καθόλου μέτριος αλλά εξαίρετος και δεύτερον, αν όντος είναι μέτριος, να ήξερε τόσα πολλά που να υπερκάλυπτε τις κυνηγητικές σου ανάγκες.

    <hr />

    KALLISTON HELLAS Και δια το πιστόν Γιάννης Νικολακόπουλος

    Κυριε Γιαννη κανω δοκιμη γιατι μπερδευτηκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #484202

    Ας σοβαρευτώ λιγάκι. Τάσο, δεν κρίνουμε ποιοι σκύλοι τα πιάνουν εύκολα και γρήγορα αλλά το πως πρέπει να δουλεύεται ένα κουτάβι. Το θέμα δεν είναι μόνο γονιδιακό αλλά πολλές φορές εξαρτάται από την σωστή δουλειά του εκτροφέα και την ικανότητα του εκπαιδευτή του, δηλαδή από επίκτητους παράγοντες. Αν, για παράδειγμα, ο σκύλος σου που αποκαλείς “μέτριο” είχε δουλευτεί σωστά από την αρχή, από έναν γνώστη εκτροφέα και εκπαιδευτή, πιθανόν να διαπίστωνες δύο πράγματα: πρώτον, ο σκύλος να μην είναι καθόλου μέτριος αλλά εξαίρετος και δεύτερον, αν όντος είναι μέτριος, να ήξερε τόσα πολλά που να υπερκάλυπτε τις κυνηγητικές σου ανάγκες. <hr />

    KALLISTON HELLAS Και δια το πιστόν Γιάννης Νικολακόπουλος

    Κυριε Γιαννη κανω δοκιμη γιατι μπερδευτηκα

    θα μαθεις τάσο !!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων