ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ (ΑΠΟΡΤ)

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 46 έως 55 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #488103

    Εντάξει Τάσο, το διευκρίνισε ο Γιώργος. Έψαχνα να βρω κάποιο λινκ που να δείχνει πως κάνουν την εκπαίδευση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #488133

    Eνταξει Captain Ωραια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #490859

    Βασίλη πρώτα από όλα να χαίρεσαι τον σκύλο σου και να έχετε καλά κυνήγια!Για να γίνει όμως αυτό Βασίλη πρέπει να υπάρχει μια οργάνωση και μία μέθοδος!Ο σκύλος είναι 6,5 μηνών και έχει πάει για κυνήγι φάσσας και τσίχλας=ΛΑΘΟΣ!Ο σκύλος πάει για κυνήγι όταν τελειώσει η εκπαίδευση.Το ότι το θες μόνο για επαναφορά δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να περάσει όλη την εκπαίδευση της βασικής υπακοής τουλάχιστον!Πλέον έχεις μπει σε μία κόντρα με τον σκύλο ποιος θα διεκδικήσει το θήραμα…και να ξέρεις πως είσαι χαμένος!Πρέπει να ξεκινησεις από την αρχή…την εκπαίδευση βήμα βήμα από τα εύκολα στα δύσκολα από τα απλά στα σύνθετα!Δεν δαγκώνει πρώτα φάσσα(άρα μαθαίνει να δαγκώνει πιο δυνατά λόγο βάρους) και μετά τσίχλα…αλλά το αντίθετο!Προετοιμάσια για τον κρότο είχες κάνει;Το να μπαίνεις σε αντιπαράθεση μαζί του είναι χειρότερο,το να προσπαθείς να του ανοίξεις το στόμα κλπ κλπ!ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ!ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!Βασικά μην το ξαναεπιχειρήσεις και ξαναπήγαινε από την αρχή η γνώμη μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΒΑΣΙΛΗΣ στις #490863

    Ευχαριστώ κύριε Γιώργο για την αποδοχή και το κόπο που κάνατε να με συμβουλέψετε στο πρόβλημά μου!!

    Όσο αναφορά την προετοιμασία για το κρότο πιστεύω την έκανα καλά (στην αρχή με ένα φίλο που πυροβολούσε απο μακριά και σιγά σιγά πιο κοντά κλπ.) δεν έχει κανένα πρόβλημα δεν τον απασχολεί καθόλου ο κρότος. Είμαι στη φάση όπου με το που με δεί και  σηκώσω το όπλο , τα μάτια στον ουρανό και μετά φεύγει σφαίρα να πιάσει το πουλί εκεί που έχει πέσει. Τώρα βέβαια όπως καταλαβαίνεις τρέχουμε και οι δυο και όποιος το πιάσει πρώτος  😥

    Δηλαδή τώρα αν κατάλαβα καλά να σταματήσω  να τον παίρνω κοντά στο κυνήγι και πάλι μπαλάκια και ντάμις.

    Το θέμα είναι ότι την εκπαίδευση δεν την έχω σταματήσει, το ότι τον παίρνω κοντά δε σημαίνει ότι σταματάω την εκπαίδευση.

    Το πρόβλημα  είναι τώρα πώς θα περάσω το στάδιο απο το φτερό στο κρύο;

    Πότε θα καταλάβω ότι είναι έτοιμος γι’αυτό;

    Γιατί μέχρι το φτερό όλα καλά μετά άστα να πάνε.

    Υπ’όψιν ότι τον έχω σταματήσει 15 μέρες απο το κυνήγι. Αυτό το διάστημα τον έχω κάθε μέρα με ντάμις με φτερό κερασματάκια και όλα καλά .Σήμερα δοκίμασα με κρυο θήραμα, παλι τα ίδια μου το έφαγε.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #490872

    Κυνήγι και εκπαίδευση δεν συμβαδίζουν…και αν συμβαδίζουν είναι μόνο για ειδικούς όχι για εμάς οπότε αυτό το ξεχνάμε.Ο σκύλος έπρεπε να βγει για κυνήγι όταν τα είχε τελειοποιήσει όλα…και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες!Έρχεται;Κάθεται;Μένει;Περπατάει στο πλάι;Είναι επικεντρωμένος πάνω σου;Εκτελεί δείξεις;Το ότι με το ντάμι και το μπαλάκι το κάνει σωστά δεν σημαίνει ότι έλυσες το πρόβλημα,το λέω επειδή αναφέρεις ότι ξαναδοκίμασες!Έχεις δοκιμάσει να μην κάνεις καμία κίνηση να αδιαφορήσεις,να μην τον κοιτάξεις καν,να μην πας προς το πουλί ας την τρώει;Την ώρα που την πιάνει αν του πεις έλα θα έρθει σε εσένα;Αν δεν γίνουν όλα σωστά θα πρέπει μετά να καταφύγεις στην μέθοδο του force retrieve αναγκαστικό απορτ…το οποίο δεν στο συνιστώ,μόνο επαγγελματίες είναι καλό να το κάνουν αυτό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #490887

    Μετά από την απάντηση του Τάσου στις 23/9 βλέπω την απάντηση του Γιώργου στις 15/11 προς τον Βασίλη. Η αρχική ερώτηση του Βασίλη δεν μου εμφανίζεται.

    Αν συμπέρανα σωστά τρώει τα θηράματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #490888

    Η αρχική ερώτηση είναι στην αρχική σελίδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #490891

    Ωπ. Το είδα στην “αρχική”. Γιώργο, αντί να του βγάλει τα δόντια καλύτερα να παίρνει κρασάκι ή τσιπουράκι για να το συνοδεύει, έτσι θα τον αγαπήσει και θα του δίνει τις μισές τσίχλες.

    Βασίλη, όποτε έχω διαβάσει ” 4 μηνών και τέλειο απόρτ στις τσίχλες” ή “το ξεκίνησα από 5 μηνών στο κυνήγι και πάει καλά” σκέφτομαι μια παροιμία και κάνω μια ευχή. Η παροιμία: Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Η ευχή: Μακάρι να είναι από τις εξαιρέσεις.

    Πολλές φορές τα προβλήματα της επαναφοράς είναι κληρονομικά, ξεκίνα λοιπόν από εκεί, και ψάξε αν οι γονείς, παππούδες ή προπαππούδες είχαν τέτοια προβλήματα. Μπορεί να μη τα έτρωγαν αλλά να τα μασούσαν ή να μην τα έφερναν. Αν βεβαιωθείς πως είναι “καθαρός” από αυτή την μεριά τότε μόνο η ΣΩΣΤΗ εκπαίδευση θα φέρει αποτέλεσμα. Επειδή από τα λεγόμενα σου δεν είσαι καλά καταρτισμένος με τα εκπαιδευτικά, θα ήθελα να γράψεις τι ακριβώς τον έχεις μάθει να κάνει. Μια απάντηση του τύπου “κάνουμε απόρτ με μπαλάκια και ντάμυ” δεν βοηθάει, αντίθετα θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε αν ξέρουμε αν το κουτάβι ξέρει να περπατά στο “Πόδι” με και χωρίς λουρί, να εκτελεί το “Κάτσε”  κοντά ή μακρυά σου, αυτόματα με οποιεσδήποτε συνθήκες (ακόμη και αν τρέχουν γάτες εμπρός του). Αν έρχεται με το “Έλα” πάντα και από παντού.

    Αν είναι ικανό να το βάλεις στο “κάτσε” και να πετάς ντάμυ αριστερά – δεξιά – πίσω του χωρίς να κινείται και να σου φέρνει όποιο του δείξεις. Να παραμένει στο “κάτσε” όταν από απόσταση 15 μέτρων πετάξεις ένα ντάμυ προς την θέση του και πέσει στην μισή απόσταση, το πιάσεις και το ξαναπετάξεις ανάμεσα σας, το ξαναπιάσεις και το ξαναπετάξεις, και πάλι το ίδιο, μέχρι να φτάσεις ένα μέτρο από την θέση του και το πετάξεις ανάμεσα στα πόδια του…..

    Αν τον βάζεις στο “κάτσε” , πετάς ένα ντάμυ στα αριστερά σας και τον οδηγείς να κάνει έρευνα στα δεξιά αποτρέποντας/απαγορεύοντας του να πάει στο ντάμυ, αφού απομακρυνθείς 15-20 μέτρα, τον ακινητοποιείς με “κάτσε” και τον στέλνεις να σου φέρει το ντάμυ (υπάρχουν και άλλες ασκήσεις για τα ίδια αποτελέσματα).

    Αν έχει κάνει όλα αυτά δεκάδες φορές και τα εκτελεί αυτομάτως και με μεγάλη χαρά σημαίνει πως θα έχει καταλάβει πως στο θέμα επαναφορά “τα χαρτιά τα μοιράζεις εσύ”, πως θα διασκεδάζει μεν αλλά με τους δικούς σου όρους δε.

    Θα έχει μάθει ακόμη κάτι πολύ πολύ σπουδαίο: να μην διεκδικεί από εσένα. Θα έχει μάθει τις “δείξεις” δηλαδή να τον κατευθύνεις από απόσταση με νοήματα.  Θα έχει μάθει να απομνημονεύει που πέφτουν τα ντάμυ (άρα και τα θηράματα) και να τα μαζεύει σε επόμενο χρόνο, κατόπιν εντολής.

    Κατά τον χρόνο που θα κάνετε αυτά θα έχετε και άλλα “παράπλευρα” οφέλη: θα έχει δουλέψει το μυαλό του, θα έχει καλλιεργηθεί η ικανότητα του να σκέφτεται και να βρίσκει λύσεις, να θυμάται και συγχρόνως θα έχετε χτίσει ένα πολύ καλό δεσμό. Το τελευταίο είναι το πιο αποτελεσματικό.

    Όταν όλα γίνονται φυσικά και αβίαστα σε διαφορετικά τοπία, τότε θα καταλάβεις χωρίς να σου πει κανείς, πως ήρθε η ώρα να γνωρίσει τα φτερά και την γούνα.

    Στερέωσε με λαστιχάκια δύο φτερούγες στο ντάμυ, ή περιτύλιξε το με μια λωρίδα λαγοτόμαρο. Κάνε εν συντομία ότι έκανες με σκέτα ντάμυ για τόσες φορές όσες θα χρειαστεί να αδιαφορεί για τα φτερά και την γούνα ο σκύλος σου. Συνήθως 2-3 μέρες είναι αρκετές.

    Επανέλαβε τα ίδια με ήδη σκοτωμένο θήραμα αρχίζοντας από απόσταση επαναφοράς μόνο 1-2 μέτρα, αύξανε σταδιακά προσέχοντας τις αντιδράσεις του.

    Αν όλα πάνε καλά τότε πήγαινε για κυνήγι. Τις πρώτες φορές ας έχει άλλος το ντουφέκι και εσύ μόνο τον σκύλο.  Είναι η ώρα που θα του δώσεις να καταλάβει πως όλα όσα μάθαινε με τα ντάμυ έγιναν για να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τα θηράματα, δεν θα υποχωρείς πουθενά αλλά δεν θα απαιτείς διαφορετικά πράγματα. Θα κάνεις ακριβώς τα ίδια που έκανες στα εκπαιδευτικά. Μην αλλάζεις ύφος, μην είσαι πιεστικός, μη δίνεις τα παραγγέλματα πιο ήπια ή πιο επιτακτικά, μην είσαι αγχωμένος… Αλλιώς θα αγχωθεί ο σκύλος και το αποτέλεσμα θα βγει στα σαγόνια του. Όσα περισσότερα θηράματα του δώσεις τόσο πιο εύκολα θα κατανοήσει πως πρέπει να συμπεριφέρεται όπως και με τα ντάμυ.

    Μικρές συμβουλές

    Δούλευε με μικρά και ελαφριά ντάμυ (ομοιόματα) που θα προσομοιάζουν πραγματικά στο μέγεθος και το βάρος των θηραμάτων που κυνηγάς. Είναι φυσιολογικό όταν μάθει από κουτάβι να σφίγγει τα δόντια τόσο όσο να συγκρατήσει ένα ντάμυ ενάμιση κιλού και 30 εκατοστών θα σφίγγει το ίδιο και μία τσίχλα.

    Ποτέ μην πηγαίνεις προς την κατεύθυνση του ντάμυ ή θηράματος, δεν είναι δική σου δουλειά.

    Πάντα να αλλάζεις τοποθεσίες και να φροντίζεις να αρχίζεις από ένα γνώριμο για τον σκύλο περιβάλλον και να τελειώνεις όπου υπάρχουν οι περισσότεροι περισπασμοί (π.χ. δίπλα στην παιδική χαρά) όπως και τα τοπία από ήπια χαμηλή βλάστηση και σταδιακά να φτάνεις στις βατσινιές και τα πουρνάρια.

    Να οδηγείς πάντα τον σκύλο κόντρα στον αέρα για να μάθει να δουλεύει την μύτη του.

    Να μη μιλάς πολύ, να μη πλησιάζεις το ντάμυ, να μην επαναλαμβάνεις “ψάξε – ψάξε” “πούντο -πούντο”  και άλλα φαιδρά γιατί αποπροσανατολίζεις την προσοχή του σκύλου σου, να τον αφήνεις να δουλεύει το μυαλό και την μύτη του. Μπορείς να το εμψυχώνεις σε μια δύσκολη προσέγγιση προς το ντάμυ ή να επιβεβαιώνεις πως κινείται προς την σωστή κατεύθυνση μέσα σε ένα θάμνο λέγοντας ενθαρρυντικά μόνο 2-3 μπράβο.

    Μην το επαινείς όταν βρει το ντάμυ (ή θήραμα) αλλά όταν στο φέρει, πολλά σκυλιά με τα “μπράβο”νομίζουν πως ήδη εκπλήρωσαν το έργο τους και παρατάνε το ντάμυ.

    Το “κάτσε” πριν παραδώσει το θήραμα δεν είναι μια εφετζίδικη εντολή, αντιθέτως είναι πολύ πρακτική, αναθέτει στο σκύλο “μεγαλύτερο έργο”, κάνοντας την προσοχή του να εστιάζεται σε πολλά θέματα αδιαφορώντας να “παίξει” με τα δόντια του ό,τι έχει στο στόμα του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #492622

    Καλησπέρα σας χρονια πολλά και ευτυχισμένο το νέο ετος,

    Σχετικά με την κοκκερίνα μου (σας εχω σκοτίσει λίγο) αλλα αυτή ειναι η χρησιμότητα του forum.Mε το απόρτ τα πάμε καλά.Αλλα μόνο σε μπαλάκι -ντάμυ και μόνο με ανταμοιβή.Σε θήραμα τώρα μόνο κατεψυγμένο(τσίχλα).Σε φρέσκοχτυπημενο δυστυχώς ενω το βρίσκει το ψιλοδαγκώνει το δοκιμάζει (δεν το τρώει) αλλα δεν κάνει απόρτ.Τι μπορεί να κάνω ;Μήπως πρέπει να εκπαιδεύω με φρέσκο θήραμα πλέον.Θυμίζω οτι ειναι πλέον 19 μηνών .Στο κυνηγι πάντως ειναι υπάκουη ψάχνει κοντά μου μου ξεπετάει οτι ειναι κοντά μου(και μπεκάτσα).Θα ανεβάσω βίντεο οταν μπορέσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

    Κύριε Νικολακόπουλε καλησπέρα σας, :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492626

    1) BAIKALAS την απάντηση την έχω στα ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ που έχεις πάλι αναρτημένη την ερώτηση.

    2) ΒΑΣΙΛΗΣ, Έχει δει άραγε την απάντηση μου; Μια ώρα την έγραφα, ελπίζω να μη πήγαν τσάμπα κόπος και χρόνος.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 46 έως 55 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων