ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #485742

    Καλά θα κάνεις αλλά πρώτα να σκεφτείς ότι κάνουμε εισαγωγή στην εκπαίδευση και όχι εκπαίδευση ακριβώς!!!Και για τον ήχο είναι πολύ σημαντικό να τον ακούσει πριν εμφανιστεί το φαγητό..όχι καθώς τρώει…γιατί αν φοβηθεί δεν έχουμε κάποιο εργαλείο να το δείξουμε ότι ο θόρυβος συνδυάζεται με κάτι θετικό γιατί το φαγητό ήδη υπάρχει μπροστά του!ΠΟΛΛΟΙ το κάνουν καθώς τρώει και μερικά σκυλιά δεν φοβόνται οπότε τι είχαν τι δεν είχαν φαγητό το ίδιο είναι,αν φοβηθεί όμως βλέπεις πέφτουν πάνω στο σκύλο του λένε μην φοβάσαι το χαϊδεύουν μπορεί να το πάρουν και αγκαλιά…δήθεν για να τον ηρεμήσουν!!!!Στην πραγματικότητα κάνουν πολύ μεγάλο κακό με λάθος κινήσεις ενισχύωντας αρνητικά την ανασφάλεια του σκύλου…..”σαν να του λέμε μην ανησυχείς όποτε φοβάσαι εγώ είμαι εδώ  ”


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #485764

    …σαν να του λέμε: μπράβο που φοβάσαι, έτσι να κάνεις πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #485816

    Αλέξανδρε καλώς ήρθες στην παρέα μας!Πρώτα απ’ όλα το σκυλάκι είναι μωρό ακόμα πρέπει να μην βιάζεσαι γενικά!Καλά κάνεις και αναρωτιέσαι τι πρέπει να κάνεις γιατί πρέπει να είσαι ενημερωμένος και προετοιμασμένος!Βασικός κανόνας είναι τις λέξεις που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αργότερα ως εντολές στην εκπαίδευση να μην τις χρησιμοποιείς καθόλου τώρα γιατί ο σκύλος θα τις βαρεθεί θα τις αγνοεί και δεν θα έχουν κύρος απέναντι του…γενικά να μην ”καίμε” την λέξη!Μπορείς να τον καλείς με το όνομα του ή με κάποιο ήχο ή με την στάση του σώματο σου…μην του λες συνέχεια έλα γιατί σε λίγο καιρό δεν θα το ακούει καθόλου.Την λέξη έλα,κάτσε,στοπ,μαζί ή πλάι,κάτω,φέρτο δεν πρέπει να τους ακούσει καθόλου!Θες να σου δώσω ένα παράδειγμα….έρχεται να πάιξει μαζί σου να ανέβει πάνω σου…και εσύ (όπως όλοι μας)θα πεις,ας υποθέσουμε ότι το λένε τζακ το σκυλάκι ”Έλα ρε ΤΖΑΚ κάτσε ήσυχος” είδη του έχεις πει δύο εντολές χωρίς να το έχεις καταλάβει και χωρίς να του έχεις δώσει εντολή.Αν κιόλας έχεις δει και τίποτα βίντεο εκπαίδευσης και συνδυάσεις στο μυαλό σου έτσι το κάνουν αυτοί και του πεις ΣΤΟΠ…γιατί έτσι το κάνουν και οι άλλοι τότε θα επικρατήσει η πλήρης σύγχυση!Το κάτσε σαν λέξη δεν σημαίνει κάτι στο σκύλο…το κάτσε σε συνδυασμό με το να του μάθουμε να καθήσει σημαίνει κάτι,όπως και όλες οι εντολές!Αν του μάθουμε να κάθεται με την λέξη ψυγείο και να έρχεται με την λέξη γερανός,θα του φωνάζουμε γερανός και θα έρχεται και ψυγείο και θα κάθεται..και όσοι μας βλέπουν θα μας νομίζουν για τρελούς :yahoo: :yahoo: :yahoo: ς!!!Για το μπαλάκι και το κουκλάκι που λες δεν χρειάζεται να βιάζεσαι και επίσης ούτε εδώ να κάνεις τον σκύλο να βαριέται δηλαδή να του το πετάς 2-3 φορές όχι παραπάνω και όχι κάθε μέρα για λίγο καιρό οπότε να μην του είναι ρουτίνα αλλά κάτι το οποίο τον εξιτάρει και το αναζητά!Σε καμία περίπτωση μην βάλεις θήραμα από τόσο μικρό!Σημαντικό πολύ αυτό που αναφέρεις ότι του έκοψες τα δαγκώματα!Όσο για τον ήχο η μέθοδος είναι απλή…ρίχνεις με ένα πιστολάκι κρότου από μία απόσταση και μετά εμφανίζεσαι με το φαγητό του σκύλου και του το δίνεις…σταδιακά η απόσταση αυτή μικραίνει μέχρι να φτάσεις πάνω από τον σκύλο!Πρόσεξε…ΣΤΑΔΙΑΚΑ και όταν θα γίνεται όλο αυτό εσύ δεν θα κοιτάς τον σκύλο να δεις τι έκανε φοβήθηκε ή όχι,θα είσαι αδιάφορος σαν να μην ακούστηκε το μπαμ γιατί αν τον κοιτάς του μεταφέρεις το άγχος και μπορεί να τον στρεσάρεις!Γενικά φρόντιζε σε αυτή την ηλικία να γνωρίσει τον κόσμο σιγά σιγά..αυτοκίνητο όπως είπες άλλους ανθρώπους μικρούς μεγάλους μηχανάκια αυτοκίνητα άλλα σκυλιά άλλα ζώα σιγά σιγά το περιβάλλον(χορτάρια,θαμνάκια.δεντράκια,ήπια πέτρα,πουρνάρια,βατσινιές κλπ κλπ).Ο χρυσος κανόνας είναι από τα εύκολα στα δύσκολα από τα απλά στα σύνθετα…αυτό ισχύει για όλη την εκπαίδευση την οποία στις συναντήσεις ο σκύλος θα είναι σε καλή ηλικία για να αρχίσει!Όλα αυτά περιληπτικά…δική μου συμβουλή είναι να ρωτάς όσο περισσότερο μπορείς,όχι τόσο πολύ για να κάνεις τ σωστό αλλά για να αποφύγεις το λάθος!Έχεις παρακολουθήσει στο powervision tv τα βιντεάκια του κυρίου Νικολακόπουλου που αναφέρονται σε αυτά τα πράγματα τα οποία σε ενδιαφέρουν για την εισαγωγή στην εκπαίδευση και την εκπαίδευση;;Αν όχι είναι τα παρακάτω http://powervision.gr/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC2/ http://powervision.gr/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC/ http://powervision.gr/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7/ http://powervision.gr/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B7-%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83/ http://powervision.gr/%CE%B2/ http://powervision.gr/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B1%CF%82/

    Και εψαχνα να Τα βρω αυτα Τα βιντεακια στο YouTube ,και δεν τα εβρισκα,Μονο το επταλεπτο Εισαγωγη στην Εκπαιδευση του Σκυλου βρηκα μπραβο Γιωργο. :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #485866

    Καλησπέρα σας,

    λοιπόν μια και σας βρήκα λεω να σας ταράξω στις ερωτήσεις. Έχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο στο κουτάβι όταν το βγάζω βόλτα για ελάφρωμα ή γενικά. Με το που φοράει το λουράκι στο σπίτι αρχίζει να το δαγκώνει, σταματάει μόνο μόλις βγει από το ασανσερ, το ίδιο κάνει με το που επιστρέφουμε στο σπίτι και μπει στην είσοδο, τότε μάλιστα μερικές φορές κάνει σαν παλαβό το τραβάει, γρυλίζει. Άμα της πω έλα έρχεται κάνουμε 10 βήματα και ξανά τα ίδια. ϊδια συμπεριφορά κάνει μερικές φορές μετά την βόλτα άμα την έχω βγάλει σεπ.χ. σε καφετέρια, ή δει σκυλιά δραστήρια.Στην αρχή πίστεψα ότι το κάνει από υπερένταση διότι  όλοι έρχονται να την χαιδέψουν και ενώ τότε είναι παναγία γιατί της αρέσει με το που κάνουμε βολτα και επιστρέφουμε τρελαίνεται. Η ερώτηση είναι α) γιατί ενώ μπορεί να έχουμε βγει για ελ’αφρωμα μέσα σε δευτερόλεπτα μπορεί να κάνει σαν τρελή και κυρίως πως πρέπει να συμπεριφέρομαι εγώ. Δοκίμασα με όχι αλλά αυτό την κάνει ακόμη πιο τρελή.

    Ευχαριστώ και όπως καταλαβαίνετε θα έχουμε να μου πείτε αρκετά από Σεπτέμβρη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #485869

    Οταν δοκιμαζουμε κάτι επιμένουμε τόσο όσο να νικήσουμε εμείς στο τέλος και όχι ο σκύλος.100 φορές ο σκύλος 101 φορές εμείς!όταν προσπαθούμε 1,2,5,10 και στο τελος βαριομαστε και γίνεται το δικό του….το μονο που μαθαινει είναι το να προσπαθει μεχρι να τα καταφερει.Ενω αν προσπαθουμε μεχρι να γινει το δικο μας τοτε μαθαινει οτι οσο και να προσπαθω ειναι ματαιο αρα…δεν υπαρχουν περιθωρια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #485873

    Απλά Γιώργο αναρωτιέμαι όταν κάνει σαν παλαβή στον δρόμο, κάθεται κάτω και τραβάει το λουρί γρυλίζοντας, του λέμε οχι, οχι …ή κάνουμε το ίδιο όπως όταν απλά τραβάει (δηλαδή την αφήνουμε μέχρι να καταλάβει ότι “πνίγεται” και να έρθει κοντά μας).

    Δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο αντιδρά έτσι ξαφνικά, το βλέπει σαν παιχνίδι , θέλει και άλλο βόλτα να εκτονωθεί? ή έχει γίνει κάτι που την έχει ενοχλήσει και απλά πρέπει να αφήσω το σκυλί να ηρεμήσει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #485875

    Κοίταξε καλύτερα απ’όλους γνωρίζεις εσύ το λόγο!Εμείς υποθέσεις κάνουμε,σχολιάζουμε μια γενική κατάσταση η οποία μπορεί να έχει πολλά διαφορετικά παρακλάδια σε κάθε σκύλο…λόγω του ότι κάθε σκύλος είναι διαφορετικός χαρακτήρας με διαφορετικά ερεθίσματα και διαφορετικές εμπειρίες!Μπορεί σίγουρα να το έχει δει και σαν παιχνίδι γιατί έτσι σου κερδίζει την προσοχή ή καλύτερα έτσι κερδίζει περισσότερη προσοχή!Έχεις δοκιμάσει να αδιαφορήσεις;;;;;Μια γενική οδηγία είναι ενδιαφερόμαστε για ότι μας αρέσει και αδιαφορούμε παντελώς για ότι μας ενοχλεί!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #485886

    Δεν το πιστεύω…. μια ώρα έγραφα και όταν έκανα Υποβολή με πέταξε έξω και χάθηκαν… θα σκάσω… πάω για κούρεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #486459

    Καλησπέρα σας,

    μια και είμαστε σε διακοπές θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ποσοστό πρέπει ένα κουτάβι που στοχεύουμε να να μας συντροφεύει στο κυνήγι μπορούμε να το εντάξουμε σε μη “κυνηγετική” καθημερινότητα. Η απορία μου λοιπόν έγκειται στο ότι μια και έκλεισα με τα εμβόλια (3.5 μηνών το κοκεράκι μου) και είμαι σε διακοπές άρχισα να το βγάζω σε βουνό, χωράφια,θάλασσα για μπάνιο ακόμη και για βόλτες καφέ ώστε σε άλλα μέρη να παίρνει εμπειρίες από μέρη που θα κυνηγήσει και σε άλλα μέρη να κοινωνικοποιείται με ανθρώπους.  Να μην σας τα πολυλογώ όλα πάνε καλά αλλά αυτή τη στιγμή (τρελάθηκε με το που πάτησε πρώτη φορά χορτάρια, μπαίνει στη θάλασσα) αλλά έχει εξελιχθεί σε κυνηγόσκυλο δίποδων (ειδικά σε μελαχρινές… :rose: ), όχι ότι με χαλάει όπως καταλαβαίνετε αλλά με το που το χαϊδέψει άνθρωπος σε δρόμο αμέσως κάνει χάδια, γυρνάει άμα του τρίβουν την κοιλιά..γενικά τόσο χαδιάρικο σκυλί δεν έχω ξαναδεί..Και ρωτώ λοιπόν μήπως η κοινωνικοποίηση έχει μέτρο..μήπως αυτά τα χάδια σε δρόμο ή από συγγενείς και φίλους πρέπει να κοπούν??

    ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους σας καλό 15αγουστο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #486462

    Τα χάδια στην κοιλιά πρέπει να κοπούν σίγουρα,είναι στάση υποταγής για τον σκύλο.Η επαφή του με τα πάντα καλό του κάνει αρκεί να γίνεται σωστά…όσο πιο πολλά ερεθίσματα όσο πιο πολλές παραστάσεις όσο το καλύτερο αρκεί να τα χειριζόμαστε όλα αυτά προς όφελος μας….έστω και για το μελλοντικό όφελος μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #486478

    Άσε τους να το χαϊδεύουν, είναι πολύ μικρό ακόμη, όμως να μη χρησιμοποιούν λέξεις που είναι Εντολές. Εσύ και τα μέλη της οικογένειας σου να το χαϊδεύετε όταν κάνει μια επιθυμητή πράξη… θα έχει πολλές δεκάδες χάδια ημερησίως (π.χ. κάθετε ήσυχος στην θέση του όσο τρώτε ή έρθει δίπλα σας όταν περπατάτε κλπ.) Τα δικά σας χάδια να είναι η ανταμοιβή του, μη τα σπαταλάτε χωρίς κανένα λόγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #487000

    Καλησπέρα σας,

    πρώτη επαφή με ήχο ντουφεκιού για το σκυλάκι και ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μαζί σας.

    Χθες λοιπόν μια και γίναμε πλέον 4 μηνών, πήγαμε σε κυνηγότοπο, άφησα την Ήβη να παίξει, κάναμε λίγο απορτ με το μπαλάκι και προετοιμάστηκα με το παλαιό φλομπεράκι. η ήβη ήταν δίπλα από τους παππούδες μου, πρώτη ντουφεκιά στα 40 μέτρα κομπλέ, στα 30 κομπλέ και μετά άρχισε να έρχεται προς το μέρος μου στα 20 ακούει άλλη μια και τότε τρομάζει για 1-2 μέτρα αλλά ξαναέρχεται. Σταμάτημα ντουφεκιάς, αργότερα οι παπούδες μου μου είπαν ότι φοβήθηκε λιγάκι και στις πρώτες ντουφεκιές και τους πλησίασε αλλά εγώ δεν είδα κάτι.

    Σήμερα λοιπόν πάμε ξανά (αυτή τη φορά μόνος μου), ξανά τρέξιμο στην αρχή, μπαλάκι κτλ, δοκιμάζω λοιπόν ένα σύστημα που είχα δει σε αμερικάνικα βίντεο, πέταμα στο μπαλάκι στα 30-40 μέτρα και ρίξιμο όταν ο σκύλος τρέχει ώστε να μην δώσει σημασία. Δυστυχώς με το που άκουσε την ντουφεκιά άλλαξε πορεία. Δοκιμάζω λοιπόν μετά από ώρα με τον κλασικό τρόπο: την δένω με το λουράκι αφού παίξαμε με το μπαλάκι πάλι και είδα ότι δεν είχε θέμα και απομακρύνομαι με φαηγτό στα 50 μέτρα. Να μην σας τα πολυλογώ κάθε φορά που άκουγε ντουφεκιά απλά,έψαχνε από <span style=”line-height: 1.5;”>που ήρθε καμία άλλη αντίδραση μέχρι που φτάσαμε στα 15 μέτρα (δεν ήθελα να πιέσω άλλο).Λύσιμο στο λουρί, δεν ήθελε να φάει (είχε πολύ ζέστη) και παίξιμο με το μπαλάκι, και εκεί που το πιάνει (10′ μετά την ντουφεκιά) το αφήνει παρακάτω και πάει προς το αυτοκίνητο χωρίς να με ακούει, αυτό μάλιστα το επανέλαβε άλλη μια φορά στο άκυρο. Και ρωτάω,την πίεσα πολύ? ή είχε απλά κουραστεί, διότι με ήχους δεν είχε ποτέ πρόβλημα, στο σπίτι δε μόλις γυρίσαμε της </span><span style=”line-height: 1.5;”>έβαλα ήχο στο λαπτοπ με ντουφεκιά πριν φάει με το που το άκουσε ήρθε από το άλλο δωμάτιο..</span>

    Λέω να μην δοκιμάσω αύριο ξανά με ντουφεκιά μήπως και κάνω καμία ζημειά άθελά μου, <span style=”line-height: 1.5;”>από εβδομάδα με βλέπω να ζητάω βοήθεια από φίλο μου να ρίχνει ντουφεκιά και να είμαι μαζί με το σκυλί μήπως και δεν πρόσεξα αντιδράσεις, αλλά δεν θα μπορώ κάθε μέρα στην Αθήνα. </span>

    Ελπίζω η πρώτη συνάντηση να γίνει γρήγορα μια και έχω μαζέψει αρκετές ερωτήσεις..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #487023

    Ερώτηση γιατί δοκίμασες έξω την τουφεκιά και όχι σπίτι με την μέθοδο του φαγητού;Και αφού το έκανες γιατί δοκίμασες στα 40 στα 30 στα 20 μέτρα κλπ κλπ!Και όχι μόνο στα 40 για αρχή(το σταδιακά που αναφέρουμε για αρκετές εντολές-πρακτικές δεν σημαίνει αυτό…σημαίνει 2-3 μέρες στα 40 2-3 μέρες στα 30 και μετά ελλλατώνουμε την απόσταση);Και αφού διαπίστωσες ότι υπάρχει θέμα γιατί σήμερα δεν γύρισες πίσω στα μαθήματα του φαγητού και δοκίμασες την άλλη τεχνική(την” Αμερικάνικη”).Επίσης το να δοκιμάσεις με φίλο να ξέρεις ότι είναι κάτι το οποίο δεν είναι τόσο απλό,τι εννοώ;Για παράδειγμα αν έχεις βάλει εμένα να ρίξω και εσύ είσαι δίπλα στον σκύλο και φοβηθεί και προσπαθήσεις να το καθησυχάσεις-ηρεμήσεις θα είναι χειρότερο…πρέπει πολύ απλά να αδιαφορήσεις σαν να μην ακούστηκε ήχος,πρέπει να προσέχουμε στις αντιδράσεις μας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #487024

    Αναφέρεις ότι πήγε προς το αυτοκίνητο δύο φορές…πήγε φοβισμένη;ανήσυχη;ή πήγε κουρασμένη για παράδειγμα ή από ανία από τις πολλές επαναλήψεις για να βρει ίσκιο ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #487042

    Καλημέρα,

    δυστυχώς λόγω ότι μένω μόνιμα αθήνα, είναι αδύνατο να ακούσει ντουφεκιά πριν το φαγητό στο σπίτι, όλο το τελευταίο διάστημα όμως της βάζω συχνά βιντεάκια στο youtube με ντουφεκιά πριν το φαγητό, μάλιστα είχε συνδυάσει και τον ήχο. Να σημειώσω δε ότι δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τον θόρυβο, π.χ. χθες έσπασαν κάτι πιάτα και ήρθε από το δίπλα δωμάτιο να δει τι ήταν. Αυτές τις ημέρες απλά είχα τη δυνατότητα να βρίσκομαι στον τόπο καταγωγής μου για 3 ημέρες και να έχω και το φλομπερ που δεν το έχω στην αθήνα. Άρα σε σύντομο χρονικό διάστημα έπρεπε να την κάνω να ακούσει ντουφεκιές, οι 2-3 μέρες στην ίδια απόσταση που αναφέρεσαι πολύ ορθώς, σημαίνει 2-3 εβδομάδες στην αθήνα με την δυνατότητα να βγαίνω 1-2 φορές σε κυνηγότοπους ανά εβδομάδα. Φυσικά πλέον δεν έχω και άλλο τρόπο.

    Σχετικά με το αμερικάνικο τρόπο, μου φάνηκε ότι θα ήταν καλύτερο από τη στιγμή που ήμουν ένα άτομο και η άλλη επιλογή ήταν να τη δέσω και να απομακρυνθώ,  δεν θα το ξαναδοκιμάσω καθότι δεν θέλω να συνδυάσει αρνητικά το μπαλάκι.

    Τέλος σχετικά με όταν πήγε στο αυτοκίνητο: δεν πήγε τρέχοντας, κλαίγοντας ή με την ουρά στα σκέλια, της είχα ρίξει το μπαλάκι (ώστε να κάνουμε εκτόνωση μετά την άσκηση), πήγε το έπιασε, έκανε κάτι μέτρα μέχρι τη σκιά το άφησε, και μετά απομακρύνθηκε στο αυτοκίνητο χωρίς να ακούει στο όνομα της ή στο έλα. ίσως να έχει σχέση ότι και εκείνη την ημέρα 1 ώρα πιο πριν την είχα βγάλει μια μεγάλη βόλτα (περίπου 3 χιλ).

    Γιώργο πάντως εκτιμώ απεριόριστα τα σχόλια σου και επιβεβαιώνει τον λόγο που ήθελα να συμμετέχω στην ομάδα. Ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων