ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #487043

    Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς,απλά σου λέω την άποψη μου,τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση σου και γενικά όλες μου οι τοποθετήσεις σε αυτό το ύφος είναι!!!Λέω πάντα την σκέψη μου την άποψη μου σαν να ήμουν στην θέση του καθενός που αναφέρει ένα περιστατικό έναν προβληματισμό…χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι και σωστό αυτό που λέω εγώ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #487051

    Γιατί τόση βιασύνη με ένα κουτάβι 4 μηνών;

    Η επίσκεψη στην ιδιαίτερη πατρίδα δεν αλλάζει τον τρόπο που πρέπει να κοινωνικοποιούμε τον σκύλο μας. Θέλει να έχουμε υπομονή. Τα περισσότερα κροτοφοβικά σκυλιά γίνονται από ανυπόμονους ιδιοκτήτες και από όσους φοβούνται μήπως τους βγει κροτοφοβικό το κουτάβι τους.

    Νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος για να εκπαιδεύσεις ένα κουτάβι είναι αυτή που γνωρίζεις καλά, που δεν θα κάνεις λάθη. Αρχίζοντας με λίγες γνώσεις από δω, λίγες από εκεί… και ερωτήσεις μέσω διαδικτύου δεν θα πετύχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. Κανένα σύστημα (εκτός των “καφενείων”) δεν συστήνει να δένουμε το κουτάβι. Ένα ξάφνιασμα, μια απλή ανησυχία όταν το κουτάβι είναι “παγιδευμένο” την μετατρέπει σε φόβο.  Ένας μικρός φόβος  μετατρέπεται σε μεγάλο φόβο, και ένας μεγάλος φόβος μετατρέπεται σε πανικό…. Πάει το κουτάβι.

    Οι απανωτοί πυροβολισμοί δεν είναι για τώρα. Όχι χρονικά, αλλά γιατί δεν έχει υπάρξει προηγούμενο. 4 μηνών θα μπορούσαν να ακούνε δεκάδες τουφεκιές αν ζούσαν δίπλα από ένα σκοπευτήριο και είχαν ήδη εξοικειωθεί. Εξηγώ αυτό που έγραψε ο Γιώργος περί σταδιακής έκθεσης στα ερεθίσματα. Κάνουμε ένα βήμα κάθε φορά, αν έχουμε διαπιστώσει πως το προηγούμενο, το δέχεται σε απόλυτη ηρεμία.

    Αυτός ο “αμερικάνικος τρόπος”  δεν είναι καθόλου αμερικάνικος, χρησιμοποιείτο πολύ πριν την βρει ο Κολόμβος. Είναι καλή μέθοδος όταν χρησιμοποιείται με σύνεση. Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς ένα παιδικό πιστολάκι ή ένα 6μμ μέσα στο σπίτι πριν από κάθε γεύμα. Μέσα στο σπίτι ο θόρυβος είναι ικανοποιητικότατος. Όποτε το ακούει το κουτάβι θα ξέρει πως είναι ώρα φαγητού, άρα θα είναι “καλός οιωνός”.

    Προσπάθησε να βρεις, να μάθεις και να ακολουθήσεις μία μόνο μέθοδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #489266

    Γεια σας αγαπητοί συνάδελφοι πριν μερικούς μήνες απόκτησα ένα ημίαιμο labrador retriever σήμερα είναι περίπου 4,5 μηνών . Αντιμετώπιζα και αντιμετωπίζω ακόμη ( σε μικρότερο βαθμό ευτυχώς )το εξής πρόβλημα το σκυλί με κάθε ευκαιρία δαγκώνει . Τον τελευταίο καιρό σιγά σιγά ελαττώνεται το  το πρόβλημα όμως μερικές φορές το κάνει ακόμη . Επίσης όταν του δίνω την εντολή κάτω την πραγματοποιεί μονάχα κατά την διάρκεια της βόλτας και όχι όταν είναι ελεύθερο . Στο απόρτ με το μπαλάκι είναι πολύ πρόθυμο σιγά σιγά το ξεκινάω να του το πετάω σε σημεία που έχει χόρτα και ψάχνει με μεγάλο ζήλο να το βρει και να το φέρει πίσω . Αυτά για αρχή ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας .

    ΥΓ. Παραθέτω και μια φωτογραφία της Λίζας !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #489289

    Καλωσόρισες Γιώργο!Για το δάγκωμα που αναφέρεις θα πρέπει αμέσως να της δείξεις ότι είναι κάτι το οποίο σε ενοχλεί και δεν επιτρέπεται!Και όλοι όσοι έρχονται σε επαφή μαζί της,πρέπει να ξέρει το ΜΗ ότι αυτό απαγορεύεται είναι κάτι το οποίο σε δυσαρεστεί.Αν για παράδειγμα το έκανε στην μάνα της να την δάγκωνε,όπως κάνουν όλα τα κουτάβια παίζοντας στην αρχή,μετά η μητέρες αν τις πολυζορίζουν τα βάζουν στην θέση τους  κάτι αντίστοιχο πρέπει να κάνεις εσύ με το ΜΗ,με το να την απομακρύνεις από πάνω σου και να την βάζεις στο κάτσε όταν το κάνει,με το να στρέφεις την πλάτη σου,με το να αδιαφορείς!Όσο για την εντολή κάτω,από την περιγραφή σου δείχνει ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα να περάσει στο στάδιο των εντολών χωρίς λουρί,οπότε πρέπει να γυρίσεις πίσω να εδραιώσεις την εντολή με λουρί και σιγά σιγά να αυξάνεις την δυσκολία της άσκησης(πρώτα με το να κρατάς το λουρί,μετά με το λουρί να κρέμεται πάνω της και εσύ να είσαι δίπλα της,μετά με το λουρί να κρέμεται και να μεγαλώνεις την απόσταση,μετά χωρίς λουρί και να είσαι δίπλα και ούτω καθεξής)αφού κατοχυρώνεις κάθε στάδιο με το  να εκτελεί 8-9 φορές στις 10 κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #489299

    Καλά τα λέει ο Γιώργος μόνο που στην φάση που βρίσκεται τώρα (εκμάθηση του “κάτω¨) δεν είναι σωστό να το χρησιμοποιούμε και σαν τιμωρία.

    Κάθε εντολή που της μαθαίνεις πρέπει να την ξεκινάς σε ένα οικείο περιβάλλον και όταν την καταλάβει καλά πρέπει να την επαναλαμβάνεις σε διάφορα μέρη, από τα εύκολα σιγά -σιγά στα δύσκολα.

    Γιώργο τι εννοείς ημίαιμο Λαμπραντόρ; από καθαρόαιμο Λάμπραντορ Χ άλλη καθαρόαιμη φυλή;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #489307

    Έχετε δίκιο,σκέφτηκα την ηλικία στην αρχή και μόνο για αυτό έγραψα για το ‘κάτσε’ ενώ μετά αναλύω ο ίδιος ότι ακόμα δεν είναι έτοιμη και πρέπει να το εδραιώσει….(άρα να χρησιμοποιηθεί για διόρθωση,παράληψης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #489370

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με τα παιχνίδια ίσως τις έκανα και εγώ ο ίδιος κακό όσον αφορά το δάγκωμα γιατί της το επέτρεπα σε ένα σημείο να το κάνει τώρα βέβαια με την αδιαφορία αλλά και με την επίπληξη ( με μαλακό τρόπο ) σιγά σιγά πιστεύω ότι θα το ξεχάσει τελείως , μέχρι στιγμής το έχει ελαττώσει και όσες φορές το κάνει δεν βάζει δύναμη .

    Γιώργο τι εννοείς ημίαιμο Λαμπραντόρ; από καθαρόαιμο Λάμπραντορ Χ άλλη καθαρόαιμη φυλή;

    Την μητέρα που είδα ήταν λαμπραντόρ και από ότι μου είπαν ήταν καθαρόαιμο ( χαρτιά δεν ζήτησα να δω λόγο του ότι το κουταβάκι το χάριζαν ) τώρα όσον αφορά τον πατέρα από ότι κατάλαβα δεν τον ήξερε ούτε ο ιδιοκτήτης !!!  Η αλήθεια είναι πως το σκυλί δεν αποκτήθηκε με το σκεπτικό να γίνει κυνηγόσκυλο αλλά στην πορεία σκέφτηκα πως αν αφιερώσω χρόνο ίσως καταφέρω κάποια πράγματα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #489509

    Σε ρώτησα γιατί εμφανισιακά δεν θυμίζει Λαμπραντόρ εκτός από το χρώμα που ούτως ή άλλος είναι συνηθισμένο. Να ξέρεις πως οι σκύλοι, ανεξαρτήτως φυλής, έχουν την τάση να μεταφέρουν αντικείμενα. Αν κάποιος τα καθοδηγήσει σωστά από απλή μεταφορά θα γίνει απορτάρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #489513

    Κύριε Γιάννη για να πω την αλήθεια και εγώ συγκρίνοντας το με φωτογραφίες από λαμπραντόρ έχω μπερδευτεί , σε μερικές μοιάζει σε άλλες πάλι δεν έχει καμία σχέση ( βέβαια εγώ δεν έχω την πήρα την δική σας ) . Επειδή είχα προβληματιστεί ρώτησα σε κάποια επίσκεψη τον κτηνίατρο και μου είπε ότι :” εχει αίματα απο golden retriever ” αυτή η ράτσα βέβαια από όσο ξέρω έχει μακρύ τρίχωμα το δικό μου  είναι κοντότριχο .  Για αυτό είπα κιόλας πως δεν έχω τρελές απαιτήσεις από το σκυλί !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #489719

    Οι κτηνίατροι γενικώς θέλουν να ταυτίζουν οποιονδήποτε σκύλο με κάποια φυλή, μάλλον πιστεύουν πως έτσι θα το φροντίζει περισσότερο ο ιδιοκτήτης του.

    Η πραγματικότητα είναι πως κάθε σκύλος ανεξαρτήτως αν είναι καθαρόαιμος ή όχι είναι Σκύλος, με μυαλό και συναισθήματα. Του οφείλουμε τα ίσα με οποιοδήποτε καθαρόαιμο.

    Όπως έγραψα και προηγουμένως μπορεί (ίσως) αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά μαζί του να τον μάθει πάρα πολλά, ένα από αυτά μπορεί να είναι και το απόρτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #489725

    . Η πραγματικότητα είναι πως κάθε σκύλος ανεξαρτήτως αν είναι καθαρόαιμος ή όχι είναι Σκύλος, με μυαλό και συναισθήματα. Του οφείλουμε τα ίσα με οποιοδήποτε καθαρόαιμο.

    <hr />

    KALLISTON HELLAS Και δια το πιστόν Γιάννης Νικολακόπουλος

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη κύριε Γιάννη ! Και σε καμιά περίπτωση δεν περίμενα από κανένα κτηνίατρο να με << παραμυθιάζει >> για να αγαπήσω το σκυλί που έχω , όπως θέλω να πιστεύω και όλοι όσοι έχουν κάποιο σκυλί .

    Τώρα όσον αφορά το κυνήγι πιστεύω πως πολλά ημίαιμα ή όπως αλλιώς λέγονται σκυλιά στα χέρια κάποιου ειδικού μπορουν να φανούν αντάξια αρκετών καθαρόαιμων σκύλων . Βέβαια εγώ δεν είμαι ειδικός και για αυτό δεν περιμένω και πολλά πράγματα από το σκυλί , πιστεύω να τα καταφέρω  στην βασική υπακοή τουλάχιστον !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #489740

    Έτσι ακριβώς. Καλή συνέχεια λοιπόν και αν μπορούμε να βοηθήσουμε… εδώ ήμαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #491007

     

    Καλησπέρα…θα χρειαστώ μια συμβουλή..

    Λοιπόν μια και θα μπορούσα αυτό την κυριακή να έρθω μετά από καιρό στη συνάντηση και έχοντας μια εβδομάδα άδεια σε φιλικό σπίτι στην επαρχία με τεράστιο κήπο περιφραγμένο είπα να κάνω καθημερινές εκπαιδεύσεις ώστε να δούμε τι έμαθε την κυριακή…και κυρίως να δουλέψω στο ζιγκ-ζακγ.

    Λοιπόν ενώ στην αθήνα στα εκπαιδευτικά κάνουμε απορτ με ντάμι από θάμνους και έχουμε κάνει καλή δουλειά σε μείνε, ξαφνικά 3 μέρες τωρα εδώ είναι λες και έχουν όλα ξεχαστεί…πρώτη-δεύτερη μέρα με του που βγαίνει στον κήπο δεν με ακούει τρέχει πέρα δώθε, δεν έρχεται όταν την φωνάζω τίποτα. Λέω θα είναι η αλλαγη έτσι από χθες το βράδυ ξανά μόνο μέσα στο σπίτι ξανά όλες οι εντολές: κάτω, μείνε, έλα απορτ με ντάμι ΌΛΑ σωστά!!!, λέω σήμερα πάμε να βγούμε έξω σε άλλο χωράφι αφου έχει τρεξει το πρωί και έχει εκτονωθεί.. Ε τίποτα πάλι λίγο κοντά μου και μετά ξανά δεν με ακούει, αποκορύφωμα δε ότι μετά από λίγο και αφού είχε ακούσει και 2 ντουφεκιές στα 30 μέτρα (και κατάλαβε ότι είναι εκπαίδευση) μας παράτησε 2, 3′ μετά τις ντουφεκιές και πήγε στο αμάξι στην σκιά (σημειώνω δε ότι το σκυλί έχει ακούσει ντουφεκιά στο ένα μέτρο χωρίς να μετακινηθεί, απλά επειδή είχαν περάσει 2-3 βδομάδες ξανάρχισα από μακριά). Επίσης το μπαλάκι που της το έχω για παιχνίδι μετά την άσκηση πρώτη φορά δεν μου το έφαιρνε στα χερια αλλά πήγαινε 3 μέτρα από μενα και περίμενε εκεί.

    Τι γίνεται και με το που βγαίνει σε ανοιχτό χώρο αλλάζει χαρακτήρα? στην αθήνα μου το έκανε αυτό, μόνο εάν δεν είχε βγει για 5-6 μέρες για εκπαίδευση και μόνο για μια μέρα την άλλη ημέρα στο ανοιχτό ήταν όλα οκ..

    Αλέξανδρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #491018

    Αφού ήταν ένα καινούργιο περιβάλον γιατί δεν την είχες ελεγχόμενη(μακύς οδηγός) για να είσαι σίγουρος και να μην έχεις πισωγυρισματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #491021

    Η σταδιακή μετάβαση από την ελευθερία των ασκήσεων,χωρίς λουρί εννοώ,μέσα στο σπίτι σε εξωτερικό χώρο πρώτον με πολλές μυρωδιές δεύτερον σε ξένο περιβάλλον τρίτον θα έπρεπε να γίνει με οδηγό και μάλιστα κοντά σου αφού έχει εκτονωθεί πρώτα.Με όλα αυτά θα εξασφάλιζες την επιτυχία στην παρθενική επαφή με το καινούργιο περιβάλλον.Δεν νομίζω πως αλλάζει χαρακτήρα…ίσως δεν έχεις εξασφαλίσει τα προηγούμενα στάδια,δεν τα έχεις κατοχηρώσει πλήρως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων