Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #48602

    Προτιμω να τα κανω ενα Copy Paste στην Mec 650 Για εχουμε και δουλεια καθε Παρασκευη Βραδυ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49071

    ΓΙΑ ΤΑ ARISTON ΤΟΥ ΚΑΛΚΑΝΤΖΑΚΟΥ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #49153

     

    λοιπον, θα ελεγα οτι οσα λεμε εδω ειναι λιγακι στην σφαιρα του θεωρητικου και θα εξηγησω το γιατι. δεν μπορεις με μια φορα που θα χρησιμοποιησεις ενα κουτι απο οποιαδηποτε μερκα φυσσιγγιων σε κυνηγι να βγάλεις συμπερασμα. ειναι τελειως αυθαίρετο. μονο αν εχεις κανει συκγριτικες δοκιμες, αν εχεις ριξει σε χαρτονια μπορεις να πεις με καποια σιγουρια, οτι εμενα  μου πηγαινουν αυτα τα φυσσιγγια, και οταν λεω εμενα  εννοω στο οπλο μου.

    εγω παντως, χωρις να εχω μπει στην παραπανω διαδικασια, δλδ ριχνω και δοκιμαζω και μενω ή οχι ευχαριστημενος, χρησιμοιποω στις τσιχλες σε 32 γραμμαρια, τα ballistic  νο 9 και ενιοτε 8, καθως και σε περπατητο ιδια μαρκα,  νο 10 διασπορας στο πρασινο κουτι. θα ηθελα να χρησιμοποιησω και  30 γραμμαρια ( κυνηγαω με σ/π) αλλα ακομα μαλλον φοβαμαι να το κανω. καποιος αλλος πιο θαραλλεος?

    νικολας, baikal και ξερο ψωμι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #50581

    Γεια σε ολους σας. Κάτοχος τον τελευταίο μήνα μιας Benelli Rafaello Crio (είναι πράγματι magnum λη demi;) ψάχνομαι για τσιχλοφύσιγγα και τσόκ. Το προηγούμενο όπλο μια winchester model 140 ήταν βαρύ άν και έκανε δουλειά στις τσίχλες με 9ρια Ballistic. Η Crio ρίχνει σφιχτές τουφεκιές και έτσι πήγα από 3 άστρα εργοστασιακά στα 4 και μάλλον θα καταλήξω στα 5. Ποιά φυσίγγια της πάνε καλλίτερα για καρτέρι και λίγο περπατητό πρωινό; Κλίμα Αττικής λόγω λίγου ελεύθερου χρόνου. Ξέρετε κατι Δερβενοχώρια, τιποτε Μεσόγεια κάνας Βαρνάβας. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #50582

    Έχει κανείς κυνηγήσει τσίχλα με σκοπευτικά skeet των 24γρ ή sporting 28gr ;

    Θεωρώ ότι λογικά θα πρέπει να κάνουν , αν και είναι πιο ελαφρές γομώσεις από τα κλασσικά τσιχλοφύσιγγα των ~ 32γρ.

    Φιλικά ,

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #338476

    Η Benelli Crio λογικά είναι magnum.  Για να σιγουρευτείς, έλεγξε τις σφραγίδες στην κάννη.  Πρέπει να γράφει 76mm (3”) και πάνω από την σφραγίδα PSF να έχει δύο αστέρια.  Αν παρ’ελπίδα γράφει 70mm (2 3/4) τότε είναι demi.

    Από φυσίγγια, όλα τα ρίχνει μια χαρά.  Επέλεξε 1-2-3 επώνυμα ελληνικά φυσίγγια και δοκίμασε μόνος σου ποιά σε ικανοποιούν καλύτερα.

    Τα σκοπευτικά φυσίγγια κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και στο κυνήγι αρκεί να επιλέγουμε τα πιό ψιλά νούμερα (9 ή 9 1/2).  Ας μην ξεχνάμε ότι τα ιταλικά νούμερα είναι κατά ένα νούμερο περίπου πιό χοντρά από τα δικά μας.  Πάντως, ειδικά η τσίχλα, θέλει αρκετά πυκνή τουφεκιά.  Με το σκεπτικό αυτό είναι ελαφρώς πιό αποτελεσματική η κλασσική γόμωση των 32γρ.  Αλλωστε υπάρχουν τσιχλοφύσιγγα στο εμπόριο και είναι πιό φθηνά από τα σκοπευτικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50593

    Νίκο, θα σε διορθώσω, τα ιταλικά φυσίγγια δεν έχουν χοντρύτερα σκάγια από τα δικά μας. Για την ακρίβεια Ελλάδα και Ιταλία χρησιμοποιούν πλέον ακριβώς την ίδια κλίμακα, ενώ πριν από αρκετά χρόνια τα Ελληνικά φυσίγγια ακολουθούσαν την κεντροευρωπαική κλίμακα που ήθελε τα νούμερα των σκαγιών να διαφέρουν ανά 0,25 χιλ, ενώ η ιταλική κλίμακα χωρίζει τα νούμερα ανά 0,20 χιλ. Από αυτήν την μικρή διαφορά, προκύπτουν στα χοντρά σκάγια μεγάλες διαφορές, ενώ στα ψιλά είναι μάλλον αμελητέες.

    Για την ερώτηση του androu, η γνώμη μου είναι ότι ναι, μπορείς να χρησιμοποιείς σκοπευτικά φυσίγγια στο κυνήγι, αλλά υπό προυποθέσεις. Κλίματος, απόστασης, λειτουργίας του όπλου, θηράματος κλπ. Δεν έχεις παρά να τα δοκιμάσεις. Εγώ μεγάλης κλίμακας δοκιμή έκανα στα Σκόπια, όπου κυνήγησα τα τρυγόνια με σκοπευτικά φυσίγγια Sporting 28 γρ. Νο 8, και κατέληξα ότι για τις συγκεκριμένες συνθήκες (πολλές ντουφεκιές & υψηλές θερμοκρασίες) ήταν τα πλέον ενδεδειγμένα.

    Στην τσίχλα, πέραν του ότι δεν τα έχω ποτέ δοκιμάσει εκτεταμένα, μπορώ να πω ότι έχω καλύτερα αποτελέσματα με κλασσικά φυσίγγια 32 γραμμαρίων.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50600

    Τα δικά μου δεδομένα λένε ότι τα ιταλικά είναι πιό χοντρά.  Ομως πράγματι είναι αρκετά χρόνια πίσω και ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα τελευταία.  Συγκεκριμένα, φυσίγγια Fiocchi cal.36 αγορασμένα το 1999, το Νο8 είχε 13,2 σκάγια ανά γραμμάριο και το Νο 9 είχε 18 σκάγια ανά γραμμάριο.  Αυτά αντιστοιχούν σε Ελληνικά φυσίγγια σε νούμερο 7 και 8 αντίστοιχα. 

    Διάφορα ελληνικά φυσίγγια Νο7 που είχα μετρήσει τότε και παλαιότερα κυμαίνονταν από 12,5-15 σκάγια στο γραμμάριο, ενώ τα Νο8 είχαν 17-20 και τα Νο9 από 24-27 σκάγια ανά γραμμάριο.  Δεν έχω κρατήσει άλλες σημειώσεις από ιταλικά φυσίγγια, όμως επιφυλάσσομαι με την πρώτη ευκαιρία να κάνω μερικές “σύγχρονες” μετρήσεις και να επανέλθω.

    Σχετικά με τις κλίμακες που γράφεις, Λεωνίδα, μάλλον επικρατεί λίγο μπάχαλο.  Στο http://www.hunter.gr στα “Φυσίγγια-Σκάγια” έχω συγκεντρώσει κάποιους πίνακες σκαγίων από διάφορες εταιρίες.  Τελικά μόνο οι Αμερικάνοι συμφωνούν (μεταξύ τους) στα μεγέθη των σκαγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50601

    Έχω δει τους πίνακές σου Νικόλα, πολύ καλή δουλειά. Τους έχω αντιγράψει και στο αρχείο μου, μαζί με αντίστοιχους από άλλα site. Το μόνο που είναι βέβαιο είναι ότι πράγματι υπάρχει μπάχαλο με τις κλίμακες και η Ελλάδα δεν έχει μία δική της κλίμακα, αλλά ενίοτε ακολουθεί άλλων κρατών. Επίσης, από κατασκευαστή σε κατασκευαστή (ελληνικών φυσιγγίων) είναι πιθανόν να υπάρχουν διαφορές στην κλίμακα. Κάποιοι μάλλιστα έχουν εφεύρει δικές τους κλίμακες και αποφασίζουν να προσφέρουν άλλα νούμερα από αυτά που λέει το κουτί. Ξέρουν βλέπεις καλύτερα από εμάς…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50604

    Παιδιά αφήστε τα δεδομένα και πιάστε το παχύμετρο. Τα πράγματα δεν είναι έτσι γιατί απλά τα σκάγια που κυκλοφορούν ευρέως και γεμίζουν οι περισσότεροι Έλληνες κατασκυαστές προέρχονται από τον Μαυρούλη.

    Αν λοιπόν τα συγκρίνετε θα διαπιστώσετε διαφορές στα μεγέθη. Τα δικά μας σκάγια είναι σαφώς μικρότερης διαμέτρου.

    Αγοράζω τα σκάγια για τα φυσίγγια μου σε σφραγισμενα σακιά. Εκεί που υπάρχουν μεγάλες διαφορές είναι στα 7αρι και 8αρια. Το 7αρι έχει διάμετρο 2,35 ούτε καν 7,5αρι δεν είναι, το δε 8αρι είναι 2,15-2,2 δηλαδή 8,5αρι.

    Έχω ανοίξει ιταλικά φυσίγγια και έχω κάνει σύγκριση με αντίστοιχα δικά μας.

    Δείτε και πόσα σκάγια βγάζουν ανα γραμμάριο

    Νο 8 16,5 σκαγ/γραμ

    Νο 7 14,5 σκαγ/γραμ

    Νο 9  21 σκάγ/γραμ

    Ν10 24-25 /γραμ

    Τα ιταλικά 7αρια βγάζουν περίπου 11,5 στο γραμμάριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Thanos.k(kapa) στις #50736

    θα ηθελα να σασ καταθεσς και γω την εμπειρια μου.

    δεν εχο δικαννο ι καραμπινα..οχι ακομα…εχς ομωσ ενα φοβερο “γκραδακι” σεντε-τιεν…. εχοντασ ρικσει πανς απο..23.000 φισιγια με αυτο… απο τα 15 μου…καταφερα να φτιαξσω καποια πραγματα στα μετρα μου καταρχην με την βοηθεια ενοσ φιλου και καταφερνοντας να βρουμε “υλικα” καταφεραμε γομοση ικανη να φερει το πολακι στα ορια του…..μονο τσιχλες κηνυγας με αυτο αλλα…με τον εξης τροπο μενω σε ενα μερος οπου 2 χιλιομετρα απο το σπιτι μου κοντα σε θαλασσα υπαρχει ενα χωραφι με ελλιες και συκιεσ οι οποιεσ ειναι “παρατημενεσ  χρονια” και γινεται ο πανικοσ απο τσιχλες και κοτσιφια ειδικα τωρα. στηνομαι σε μια ελλλια απο κατω η ποια ειναι σαν θαμνοσ στην ουσια και στην απεναντι συκια…20 μετρα μακρια καθε 4 λεπτα στηνεται και τσιχλα η κοτσιφας και διαφορα αλλα αλλα κατα κορον αυτα….επομενως ευκολα σε καθε κινηγη εχω απο 15 εωσ 43(μια φορα εγινε αυτο….αλλα απο το πρωι εωσ να μην βλεπουμε σχεδον). τσιλεσ κτλ…αφηνοντασ το μεροσ για κανα 2 μηνες πηγα σημερα…αλλα οχι με οπλο αλλα με φςτογραφικη…153 τσιχλεσ κοτσιφια γερακοτσιχλες και πολλα….”βουκεφαλεσ” τα λεμε …αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον σε εκταση 5 στρεματων τοσα χρονια τα πουλια να μην φευγουν η να λιγοστευουν…???? το χωραφι  αυτο ειναι σε κατεβασμα δασους κοντα σε θαλασσα με πυκλνη βλαστηση και πολλα δεντρα με πολλα φυλωματα.σειμειοτεον οτι η συκια…εχει ξεραθει. απο τα σκαγια τοσα χρονια ..¨) η φετινη χρονια παντωσ ειναι φοβερη σε πλυθησμο τσιχλων τουλαχιστον εδω.(εβοια μενω).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338496

    Αηαπητέ Θάνο.

    Καταρχήν, καλωσόρισες στο forum. Δεν θέλω να σε κακοκαρδίσω, αλλά αυτά που διάβασα με ξένισαν λιγάκι. Ο τρόπος κυνηγίου που περιγράφεις δεν είναι κυνήγι, δεν έχει τίποτα το αθλητικό. Έτσι βαράνε τα τσιχλοκότσυφα οι πιτσιρικάδες, συνήθως με σφεντόνες και αεροβόλα, ή άντε και κανένα φλομπεράκι. Το κυνήγι είναι ευγενές σπορ, που ανυψώνει την ψυχή του κυνηγού μέσα από την επαφή με την φύση και την αναμέτρηση με το θήραμα, το οποίο όμως πρέπει πάντα να έχει ευκαιρία διαφυγής. Γι αυτό και στο κυνήγι είναι αυτονόητο ότι τα πουλιά τα ντουφεκάμε στο φτερό, δηλαδή όταν πετάνε, και όχι όταν κάθονται στα δέντρα.

    Δεν σε κατηγορώ, φαντάζομαι ότι ποτέ δεν γνώρισες τι σημαίνει πραγματικό κυνήγι, γι αυτό και το συγκρίνεις άθελά σου με αυτό που κάνεις εσύ. Αν θέλεις όμως να γευτείς τις χαρές του κυνηγίου, θα πρέπει να ενημερωθείς για τους γραπτούς και άγραφτους νόμους του, να συναναστραφείς κυνηγούς με πείρα και διάθεση να σε βοηθήσουν να μάθεις πράγματα.

    Ελπίζω τα λόγια μου να μην σε προσέβαλλαν, δεν ήταν αυτή η διάθεσή μου. Ελπίζω επίσης μία μέρα να γίνεις ένας πραγματικός κυνηγός που πάνω απ’ όλα σέβεται το θήραμα.

     

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων