Της μπεκάτσας το φυσίγγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #48226

    το θεωρω χαζο να καθεται καποιος με το οπλο επωμισμενο .

    και τεχνικα ειναι λαθος αλλα και πρακτικα .

     

     

     

     

     


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48231

    Παιδια!!! δεν νομιζω

    οτι ειναι αστειο καποιος να εχει επωμιση και να περιμενη η ανασφαλεια που παρεχει η μπεκατσα καθως φευγει μεσα απο ενα πικνο που ουτε την μυτη σου δεν μπορεις να ξυσης καθε αλλο παρα αστειο μου φαινετε και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος που του εχει φυγει μπεκατσα  απο πικνο δεν προλαβα να ριξω ουτε τουφεκια γιατι δεν ειδα απο ποια πλευρα εφυγε το πουλι. μην ξεχναμε οτι εγω και πολλοι αλλοι κυνηγι δεν εχουν ασχοληθει ποτες με σκοπευτηρια που μπορουν και μαθενουν καποια βασικοτερα πραγματα επανω στην σκοπευση. Ποσο μαλλον στο θυραμα που και τα δεντρα θα βαλει μπροστα και τον ηλιο αλλα και της διαφορες  καιρικες συνθηκες αλλα και ανθρωπινες. Εσυ φιλε Νεοπτολεμε παντα εχεις σιγουρα αποτελεσματα? αν ναι? πες και σε εμας τον τροπο σου να μαθενουμε και εμεις οι νεοι να λειτουργουμε και να σεβομαστε ποιο πολλη την μπεκατσα αλλα και γενικα τα θυραματα….

    Λεωνίδα καλε μου φίλε! αυτα τα φυσιγγια εγω εχτες το βραδι ακουσα οτι υπαρχουν και μου ειπε οτι ειναι διασπορας.Μηπως υπαρχουν και καποια παρομοια σε διασπορας και δεν καταλαβα καλα εγω??? μου αναφερε κιολας οτι εχουν και 2 νουμερα σκαγια μεσα τους εκτος και αν μου ελεγε τιποτα βλακιες….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48271

    Καλημερα φιλαράκια μου καλά!

    εχω πληροφορια για φυσιγγι το alpha game το οποιο ειναι 36γρμ διασπορας με απιστευτα αποτελέσματα. τα εχει δουλεψει κάποιος και αν ναι που μπορω να τα βρω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #48275

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΕΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΒΕΝΕLLI CENTRO ΜΕ 9ΑΡΙΑ ΦΙΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΙΟ ΤΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΓΕΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ?ΕΠΙΣΙΣ ΓΕΙΑ ΚΥΝΙΓΙ ΟΡΤΙΚΙΟΥ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ SOUPERPOZE TIΣ FRANCHI Falconet L ME 66ek κανι και τσοκ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48280

    Γεια σου Χρισταρα απο το Αγρίνιο

    στην θέση σου μπεκατσα θα κυνηγαγα με το ποζε σου

    τωρα οσο αφορα το “τσοκαρισμα της μπεκατσας” αυτο θελω να το ξερω και εγω. εγω δουλευω παντος τσοκ 4**** με βολευει πολλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #48284

    ΜΕ ΤΟ FRANCHI ΚΙΝΙΓΑΩ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΙΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΛΑ ΧΡΙΣΙΜΟΠΕΙΩ ΤΣΟΚ 5 *****

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    andreasgr στις #48324

    ΦΙΛΕ KOSTASSK

    ενδιαφερων ολα οσα παραθεσες και φυσικα πιστευω οτι εχεις

    πειρα στο κυνηγι της μπεκατσας

    θα ηθελα να σε ρωτησο το εξης εγραψες οτι κανεις γεμισιες

    1.75χ34 θα ηθελα να μου πεις αν το μπαρουτι 1.75 δηλαδη δεν ειναι λίγο

    για μια ποσοτητα 34 γραμμαρια σκαγια ?

    χρησιμοποιω ιδια μπαρουτι με εσενα jk6

    αλλα αν βαλω πχ. 1.70χ33 ολα τα πουλια ειναι ματωμενα και ζωντανα θα ηθελα ακουσω την γνωμη σου γιατι ισως κατι κανω

    λαθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #48432


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Γίωργος στίς 18 Νοέμβριος 2004


    Παιδια!!! δεν νομιζω

    οτι ειναι αστειο καποιος να εχει επωμιση και να περιμενη η ανασφαλεια που παρεχει η μπεκατσα καθως φευγει μεσα απο ενα πικνο που ουτε την μυτη σου δεν μπορεις να ξυσης καθε αλλο παρα αστειο μου φαινετε και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος που του εχει φυγει μπεκατσα  απο πικνο δεν προλαβα να ριξω ουτε τουφεκια γιατι δεν ειδα απο ποια πλευρα εφυγε το πουλι. μην ξεχναμε οτι εγω και πολλοι αλλοι κυνηγι δεν εχουν ασχοληθει ποτες με σκοπευτηρια που μπορουν και μαθενουν καποια βασικοτερα πραγματα επανω στην σκοπευση. Ποσο μαλλον στο θυραμα που και τα δεντρα θα βαλει μπροστα και τον ηλιο αλλα και της διαφορες  καιρικες συνθηκες αλλα και ανθρωπινες. Εσυ φιλε Νεοπτολεμε παντα εχεις σιγουρα αποτελεσματα? αν ναι? πες και σε εμας τον τροπο σου να μαθενουμε και εμεις οι νεοι να λειτουργουμε και να σεβομαστε ποιο πολλη την μπεκατσα αλλα και γενικα τα θυραματα….

     


    [/indent]

    Φίλε μου Γιώργο …κανένα σκοπευτήριο δεν νομίζω ότι δύναται να προσφερει εγγυημένη ντουφεκια στην μπεκατσα στο πυκνο. ΜΟΝΟ όσα εγραψε ο Κωστας είναι σωστά για αυτην την περίπτωση. ΑΥΤΑ εχω και εγω να προτείνω και ΜΟΝΟ αυτα. Σαφως και είναι ΛΑΘΟΣ το πλησίασμα σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περίπτωση (ακόμη και σε αυτην που βλεπεις καθιστή την μπεκατσα στο πυκνο) να πλησιάζεις με επωμισμένο το όπλο. Θεωρώ μαλιστα ότι είναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ..δεν μπορω να φανταστώ κάτι ποιο λάθος πέρα από αυτο που κανει ένας φίλος που από την ταραχή του ντουφεκάει πριν την επώμιση (εχει τυχει να τουφεκίσει μπροστα στα πόδια του).

    Αγαπητέ Κώστα ..ΣΥΜΦΩΝΩ σε όλα όσα έγραψες περί του τρόπου της σωστης τουφεκιάς. Και πιστευω πως ο Αιγινήτης θα λεει την αλήθεια ότι είναι πολλοι αυτοί που το κάνουν. Στον κυνηγότοπο έχω δεί αρκετα ευτραπελα. Επίσης δεν είναι τόσο ότι είναι αστείο αλλα ότι είναι λαθος. Ηθελα μέσω των χαρακτηρισμών μου να δώσω έμφαση και κυρίως επισημάνω ότι είναι τόσο λαθος που να φανταζει αστείο. Αυτο το έκανα γιατι είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι σε αυτην την περίπτωση εχω δίκιο και θα ήθελα να αποτρεψω με ΚΑΘΕ τρόπο φίλους κυνηγούς από το να κανουν αυτο το λάθος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48436

    Φίλε Νεοπτόλεμε

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σου εύχομαι. Δεν ήθελα να πω κάτι το οποίο θα μας φέρει σε αντιπαραθέσεις ίσα ίσα που το θέμα μου εδώ ναι!!! είναι όντως η ανασφάλεια μου που μερικές φορές με κυριαρχεί και τα βάζω με τον εαυτό μου. θέλω να ξέρεις ότι μου αρέσει να βάζω περιθώρια ανάμεσα σε εμένα και το θήραμα και έτσι αποφεύγω την εποώμου στάση. Το θέμα μου εδώ

    επειδή εγώ κατά κάποιο τρόπο όπως αναφέρω δεν είμαι σίγουρος για τα φυσίγγια που θα κυνηγήσω μπεκάτσα δεν μου εμπνέουν σιγουριά και για αυτό ψάχνω. Ψάχνω φυσιγγάκια που έστω και με παραγγελιά θα μου κάνουν και όσο αφορά το σκοπευτήριο πιστεύω αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτές μου ότι είναι μια καλή σχολή που μπορεί και εξειδικεύεις το μάτι σου και τα αντανακλαστικά σου άσε που δοκιμάζεις και κάποιες μάρκες φυσιγγίων και διακρίνεις κάποια αποτελέσματα τα οποία μπορεί να φανούν χρήσιμα στο κυνήγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #48468

    Ωραία … αγαπητε Γιώργο … τότε παραμενει η αρχικη μου πρόταση για συγκεντρωτικό Νο 9 και choke diasporas. Πιστευω ότι τα περισσότερα φυσίγγια διασπορας εχουν στραβες κατανομες. Το συγκενρωτικο το οποιο εχω δοκιμασει σε χαρτι (οχι στο σκοπευτηριο) εδωσε ΣΑΦΩΣ καλυτερες κατανομες.

    Ωστόσο όπως είπε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ο κώστας … αυτα όλα ειναι δευτερέυοντες παραγοντες ..προέχει η ηρεμια (μεγαααααλοοο θεμα με πολλες παραμέτρους) και το αντανακλαστικο της επωμισης ταυτοχρονα με το πεταγμα του θηραματος έτσι ώστε να μια ομαλη και συνεχόμενη κινηση του αριστερου χεριου (για δεξιοχειρες) να “δειχνει” το πουλί. Δηλαδη εντοπισμος με ματι ταυτοχρονα ο εγκεφαλος κινει το αριστερο χερι (φαντασου οτι το δειχνει με τον δείχτη) στο θηραμα επανω, επωμιση στην κινηση επανω και τουφεκια σε χρονο γρηγορο. Σε αυτα ολα μεσα η ψυχραιμια μπορει να σε οδηγησει με τον καιρο ακομη και να αντιλαμβανεσαι τυχον κενα, με την περιφερειακη οραση (σε αυτην την περίπτωση λειτουργει καλυτερα) αναμεσα στα πυκνα περιμενοντας το πουλι εκει για ντουφεκια. Σαφως σε ολα αυτα ρολο παιζει το οπλο στα μετρα μας, τα βολικα ρουχα, το καλο πατημα στο εδαφος και ΠΟΛΛΑΑΑΑ αλλα ..ολα σημαντικοτερα απο το φυσιγγι. ΣΤην ψυχραιμια εκτος απο την επαναληψη (αυτο σημαινει πολλες συναντησεις με πουλια = απομυθοποιηση του θηραματος) …ρολο μπορει να παιξει η σιγουρια που μας παρεχει ο καλος σκυλος, το οπλο μας …ή ακόμη και η συγκεκριμμένη μερα, ο προηγουμενος τσακωμός με την γυναίκα μας γιατι παμε παλι στο κυνηγι και αλλα πολλα. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ …μαλλον όλα αυτα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ απο το ίδιο το φυσίγγι. Βεβαια ενας παραγοντας δεν παβει να είναι βάση αυτης της λογικής το ίδιο το Φυσίγγι. Συνήθως αυτό το φυσίγγι είναι αυτο που μας έχει δώσει τα περισσότερα θηαραματα, ασχετα απο το τι λένε οι γνωστοί μας και ασχετα απο το τι δειχνουν τα χαρτια. Πχ το neo Velox που ρίχνω δεν μου έχει δωσει τις καλυτερες καταναμές … και ΟΜΩΣ είτε είναι τυχερό είτε ….είτε …. μου δίνει τα περισσότερα θηραματα με πολυ καλα ποσοστα. Ειδικα εφέτος με το choke seminole spreader που εβαλα ..εχω εντυπωσιαστεί με την στατιστική μου στις μπεκατσες ..μαλιστα χωρίς τον σκύλο που είχα. Μιλαώ για πουλια που απλα πεταγονται και τα πετχυαίνω.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48525

    φιλε Νεοπτολεμος καλησπερα

    σε ευχαριστω πολλη για ολλα και ποιο πολλη για τον χρονο σου να εισαι καλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338108


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από andreasgr στίς 20 Νοέμβριος 2004


    ΦΙΛΕ KOSTASSK
    ενδιαφερων ολα οσα παραθεσες και φυσικα πιστευω οτι εχεις
    πειρα στο κυνηγι της μπεκατσας
    θα ηθελα να σε ρωτησο το εξης εγραψες οτι κανεις γεμισιες
    1.75χ34 θα ηθελα να μου πεις αν το μπαρουτι 1.75 δηλαδη δεν ειναι λίγο
    για μια ποσοτητα 34 γραμμαρια σκαγια ?
    χρησιμοποιω ιδια μπαρουτι με εσενα jk6
    αλλα αν βαλω πχ. 1.70χ33 ολα τα πουλια ειναι ματωμενα και ζωντανα θα ηθελα ακουσω την γνωμη σου γιατι ισως κατι κανω
    λαθος


    Φίλε Αντρέα συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά μόλις τώρα είδα το μήνυμα σου.

    Κατ’ αρχάς να διευκρινίσω ότι παρόλο που την πρώτη μου μπεκάτσα την σκότωσα σε ηλικεία 14 ετών, δεν έχω πείρα γιατί κυνηγώ άλλα θηράματα.

    Να απαντήσω τώρα στην απορία σου. Οι σύχρονη JK6 κατασκευάζεται με προδιαγραφές που δίνουν ενδεικτικες γομώσεις (από την ίδια την εταιρεία) 1,65Χ32 και 1,75Χ34. Μιλάω πάντα με χρήση συγκεντρωτήρα -αστεροειδούς κλεισίματος και όχι με μάλλινη τάπα και ρέλιασμα με χαρτονάκι.

    Το ότι κάποια πουλιά πέφτουν ζωντανά μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες. Με πιο πιθανή την αυξημένη στατική πίεση στο συγκεντρωτήρα. Εγώ γεμίζω κυρίως 1,65 Χ 32 με ρηχό κλείσιμο και στον τηλεφωνικό κατάλογο έχω διάτριση 180 σελίδων στα 35 μέτρα με 9αρι. Αίμα βλέπω συχνά όχι στο τραυμα αλλά από το στόμα του πουλιού που οφείλεται στα διαμπερή τραυματα στους πνευμονες. Κοψόφτερα σπάνια.

    Η γνώμη μου είναι να ψαχτεις στον τροπο που κλέινεις το φυσίγγι και στα υλικά. Η μεγάλη ποσότητα σκορπά την τουφεκιά γιατί ανεβάζει τις πιέσεις. ’λλωστε το φυσίγγι που έχω αντιγράψει είναι το JK6 του Alfa game με ίδια υλικά και ποσότητα πυρίτιδας. Απλά εγώ βάζω 32-32,4 γραμμάρια σκάγια ενώ εκείνος 33 και τα κλεινει με 8αρι αστεροειδές, που κατά την γνώμη μου ενδύκνειται για πολύ κρύο.

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48536

    Θέλοντας να βοηθήσω όσο μπορώ τους φίλους που ψάχνουν ένα καλό φυσίγγι για το αγαπημένο τους θήραμα, αγόρασα δύο τύπους μπεκατσοφύσιγγων της κορυφαίας εταιρείας στον Ευρωπαικό χώρο, της Nobel Sport.

    Πριν τα δοκιμάσω στο χαρτί και στο κυνήγι ακολούθησα την προσφιλή μου συνήθεια να ανοίγω ένα φυσίγγι να ζυγίζω και να εξετάζω τα υλικά.

    Απογοήτευση, κύριοι μας δουλεύουν κανονικά.

    Μπορεί κάποια περιοδικά είτε από εύλογο συμφέρον είτε από κάποιους άλλους λόγους να μην λένε αυτό που πραγματικά συμβαίνει, εγώ όμως θα τα πω γιατί νοιώθω την υποχρέωση προς τους συνάδελφους κυνηγούς να δημοσιοποιήσω την διαπίστωση μου. Η ευθύνη των όσων λέω είναι αποκλειστικά δική μου και χωρίς να έχει καμία σχέση το site. Το διευκρινίζω γιατί πιθανόν κάποιοι να θελήσουν να κινηθούν με άλλα μέσα.

    Ό ένας τύπος φυσιγγίου ήταν το Special Collection BECCACCIA.

    Κοστίζει 7 ευρώ το κουτί των 10 φυσιγγίων.

    ’νοιξα λοιπόν ένα φυσίγγι και διαπίστωσα αμέσως ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στα υλικά και στο κόστος τους, που να δικαιολογεί την εξωφρενικά μεγαλύτερη τιμή από το Super Felt που ανήκει στην ίδια εταιρεία.

    Συγκεκριμένα είναι και τα δύο γεμισμένα με Tecna, με την ίδια πλαστική τάπα έμφραξης και “μάλλινη” τάπα (χαρτοπολτός). Γράφω παρακάτω  αναλυτικά τα στοιχεία της μέτρησης για κάθε φυσίγγι.

      Beccacia   Super Felt

    Πυρίτιδα: Tecna 1,87gr Tecna 1,75gr

    Καψούλι: 688   686

    Σκάγια:  34,15gr Νο 8-9 33,2gr (γραφει 34) Νο6

    Ύψος Κλ. κάλυκα: 57,3mm 57,5mm

    Μέταλλο   27mm 17mm

    Όπως βλέπετε οι διαφορές  είναι:  0,012 gr πυρίτιδας, το καψούλι που η τιμή του δεν είναι μεγαλύτερη και το ύψος του πάφυλα που επίσης δεν κοστίζει ακριβότερα. Τα σκάγια είναι ανάμικτα οπότε δεν υπάρχει επιπλέον κόστος συσκευασίας.

    Τι είναι αυτό λοιπόν που δικαιολογεί την διαφορά τιμής των 0,46 ευρώ ανα φυσίγγι? Τα Super felt κοστίζουν 6 ευρώ το κουτί των 25 και τα Beccaccia 7 ευρώ τα 10.

    Πιθανώς κάποιοι που νομίζουν ότι εμείς τρώμε κουτόχορτο και  ότι μόνο αυτοί γνωρίζουν το αντικείμενο, θα πούν ότι πληρώνουμε το κόστος έρευνας.

    Ποιό κόστος έρευνας ρε παιδιά, χρειάζεται έρευνα? αφού είναι γνωστό πως όταν θέλεις μεγαλύτερο και γρηγορότερο άνοιγμα σε μια τουφεκιά, αυξάνεις την ποσότητα της πυρίτιδας βάζεις και ένα πιο ισχυρό καψούλι, αυξάνοντας έτσι τις πιέσεις, οπότε δημιουργούνται παραμορφώσεις και διασπορά των σκαγιών. Δεν είναι κάτι καινούργιο για να χρειάζεται έρευνα. Κάποιες δοκιμούλες στον βλητικό σταθμό χρειάζονται για να κρατήσεις τις πιέσεις σε ανεκτά όρια, τίποτα παραπάνω.

    Ενώ το Super Felt είναι ένα ισοροπιμένο φυσίγγι με ελάχιστα  μεγαλύτερο δραστικό κύκλο από ένα νορμάλ φυσίγγι με συγκεντρωτήρα, στο beccacia “χαλάνε” εξεπίτηδες την τουφεκιά πετυχαίνοντας μεγαλύτερη διασπορά και καλά κάνουν γιατί αυτό θέλουμε από ένα φυσίγγι που προορίζεται για κοντινές αποστάσεις.

    Συμπέρασμα: Οι φίλοι μας οι Ιταλοί εκμεταλεύονται την δίψα κάθε κυνηγού για ένα φυσίγγι που θα του δίνει πιο εύκολα θηράματα και κερδίζουν τα τριπλάσια αλλάζοντας συσκευασία και όνομα.

    Βεβαίως ο νόμος τους δίνει κάθε δικαίωμα να το κάνουν, αλλά δίνει και σε μας το δικαίωμα να τους κρίνουμε και να τους απορίψουμε.

    Κάποιος φίλος είπε ότι είναι καιρός να στραφούμε σε Ελληνικές εταιρείες. Ναι να το κάνουμε αλλά μόνο σ΄αυτές που προσφέρουν αξιόλογα προιόντα σε λογικές τιμές, επενδύουν σε μηχανήματα και τεχνολογία, δείχνοντας ότι σέβονται τον πελάτη τους και δεν τον υποτιμούν.

    Υ.Γ. Το άλλο φυσίγγι που αγόρασα ήταν το DISPERSANTE  Δεν το άνοιξα καν. Φαίνεται όμως πιο τίμιο αφού κοστίζει μόνο3 ευρώ το κουτί των 10 και διαθέτει μια καλή πυρίτιδα την S206, μάλλινη τάπα και διασπορέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #48538

    BREEEEEEE….. OUSSSSTTTTTT!!!!!!OUOUST……….MAKARONADES ITALOI!!!!!!

     AGAPOITE FILE KOSTASK,PANTA NA EISAI KALA PALIKARI.MPRABO

    AGORASTE ELLHNIKA FISIGGIA APO KAPOION TIMIO EMPORA.

    KAPOU DIABASA ENA PAIDI THELEI NA PAREI MIA KARAMPINA REMINGTON ALLA EXEI…$$1200????  

    NA MHN THN AGORASETE POTE EAN EINAI ALHTHIA H TIMH AUTH POU LETE.

    EUXARISTO POLI

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #48541

    Να κάνω και εγώ μια παρατήρηση σύμφωνα  με το μήνυμα του Κώστα.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και για άλλα δυο φυσίγγια

    Nobel Sport το ένα είναι το Lepre όπου εδώ στην Πάτρα Έχει 9€

    Το κουτί των 10 φυσιγγίων και το Supercasia όπου έχει 9€ τα 25

    Φυσίγγια.

    Έχω ανοίξει και τα δυο και έχω δει ότι είναι και τα δυο με τα ίδια υλικά γεμισμένα και η μόνη διάφορα είναι ότι το Lepre έχει 37 γραμμάρια σκάγια και λίγο πιο μεγαλύτερο πάφιλα ενώ το Supercasia έχει 38 γραμμάρια σκάγια. Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν την διαφορά κόστους μεταξύ των δυο αυτών φυσιγγίων.

     

    Lepre : 0.90€ το φυσίγγιο

     

    Supercasia :0.36€ το φυσίγγιο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων