Της μπεκάτσας το φυσίγγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #48544

    Φίλε Κώστα σε ΣΥΓΧΑΙΡΩ μέσα από τα βαθη της καρδιάς μου. ¨Οτι και να ακούσεις για όσα εγραψες να ξέρεις ότι συνειδησιακά θα είσαι ΥΠΕΡικανοποιημένος με τον εαυτό σου. Εγώ ειλικρινά χαίρομαι που έστω και από εδω μέσα έχω την δυνατότητα επικοινωνίας μαζί σου.

    Φανταζόμουν πάντα (υπάρχουν ΠΟΛΛΟΥ λόγοι στην Ελλαδά) ότι όπως σε όλα και σε αυτόν τον τομέα κατι θα πέζεται … αλλά ποτέ δεν το έψαξα με στοιχεία. Ποτέ δεν έδωσα βάση στα περιοδικά για τον λόγο του ότι είναι εξαρτημένα. Με αυτα που λές απλα επιβεβαίωθηκαν οι υποψίες μου …. και χαίρομαι γι αυτό. Να είσαι καλά να μας “αποκαλύψεις” και άλλα.

    Φίλε Gun Doctor δυστυχώς στην Ελλάδα ΟΤΙ όπλο και εαν πάρεις αυτα τα χρήματα και ίσως ΠΟΛΥ περισσότερα θα πληρώσεις. Μαλιστα υποψιάζομαι ότι τα made in USA είναι τιμιότερα για αγορά από τα υπόλοιπα. Με την λογική σου (που είναι και η λογική ευχαριστημένου πολίτη και είναι αυτή που δικαιούται και ο πολίτης καθε χώρας) δεν θα έπρεπε να αγορασουμε κανένα όπλο και γενικά κανενα προιόν το οποίο δεν παραγουμε (θα μου πεις και ΤΙ παραγουμε??). Βεβαια εαν μπορούσε να οργανωθεί μια Πανελλήνια αντιαγοραστική εκστρατεία θα είχε αποτελεσμα. Γιατι όμως να γίνει αυτο αναλογίζομαι όταν βλέπω πως φορολογείται η επιχείρηση της γυναίακας μου (φαρμακείο), πόσο κοστίζει ο Υπαλληλος, πόσο πληρώνουμε τα ασφαλιστικα ταμεία, πόσο πληρωνουμε το κόστος εξυπηρέτησης των υπηρεσιών του κράτους, πόσο δύσκολο είναι σε κάθε επιχείρηση (προαφανώς και αυτής του τομέα ΚΥΝΗΓΙ) και πόσο γενικά γραφειοκρατική και εξαρτημένη είναι η επιχειρηματικότητα στην Ελλαδα.

    Διαβαζα ενα αρθρο προχτές σε μια αξιόπιστη εφημερίδα που έλεγε ότι το 60 % του τζίρου των επιχειρήσεων στην Ελλαδα οφείλεται στο ίδιο το κρατος. Δηλαδή ο καλύτερος πελατης μια επιχείρησης είναι το Κρατος. Φανταστείτε εξαρτηση!!!!!!!! ¨Οταν το κρατος νομοθετει, ελέγχει, αργεί να πληρώσει και κανείς δεν αντιδρα (θα χασουμε τον καλό μας τον πελάτη??). Οταν το κρατος το υπήρετούν Υπαλληλοι χωρίς ελεγχο, χωρίς αξιοπιστία, προσόντα και με ανταγωνιστικότηατ στο “αρπαζειν” …

    ουφφφφ Μεγαλο το θέμα .. όχι όσο ασχετο όσο δείχνει στον τομέα που αφορα το κόστος. Αγαπητέ Gun Doctor … 1350 € το φθηνότερο αυτογεμές της Remighton. Φανταζομαι ότι την σημερινη ισοτιμία του € με το $ την γνωρίζεις.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48589

    κυριε kostask

    χιλια ευχαριστω γιατι για κυνηγι που εχω κανονιση την κυριακη για μπεκατσα αυτα τα φυσιγγια μου ειχαν πει να αγορασω χιλιες ευχες, για πειτε μου να αγορασω τα dispersante? τα εχουν εδω στον assos sport???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48591

    Γιώργο θα τα βρεις σίγουρα τα Dispersante. Πάρτα και αν θες ρώτα μήπως βρεις τα Elite του ALFA GAME. Θα σου έλεγα και για την Χρυσή μπεκάτσα αλλά 40γραμμάρια ρε παιδί μου τα βρίσκω πολλά για μπεκάτσα. Πάντως τα δουλεύουν πολλοί και είναι ευχαριστημένοι. Σίγουρα η τουφεκιά τους θα έχει μεγάλη “ουρά” αλλά νομίζω στις κοντινές αποστάσεις δεν παίζει μεγάλο ρόλο, άσε που μπορεί να πάρεις το πουλί τυχαία αν έχεις βγεί  πολύ μπροστα.

    Υ.Γ. Δεν είπα ότι το Beccaccia δεν είναι καλο φυσίγγι για το κυνήγι που προορίζεται, απλά θεωρώ κοροιδία να πουλιέται 157 δρχ παραπάνω από το super felt ενώ έχουν το ίδιο κόστος. 

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48594

    κυριε kostask

    και παλλη χιλια ευχαριστω αυτα θα παω να αγορασω τα εχω σημειωση σε Α4 χαρτι και αυριο το πρωι θα κανω την αγορα ελπιζω να τα βρω στον assos sport γιατι μονο αυτο το καταστημα ειναι σχετικα κοντα μου αλλα και ξερω τον δρομο να παω αλλα οπως και να εχει χιλια ευχαριστω και ποιο πολλη για τον πολυτιμο χρονο σας που σας βαζουμε εμεις οι νεοι σε διαδικασιες ψαξηματος παντος οποιοδηποτε νεο ψαξιμο σας εχει κανει εντυπωση σχετικα με τα φυσιγγια εγω ειμαι ολλος αυτια (ματια μαλλον) για να ακολουθησω καθε βημα που εσεις θα μας προτινεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #48643

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ BENELLI CENTRO  ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΜΑΧ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΑΠΑ.ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΦΥΣΙΚΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΣΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48659

    κυριε kostask καλησπερα

    τα βρηκα τα φυσιγγια που λετε ποιο επανω ειναι στον Πειραια και οι δυο κατασκευαστες και το σαββατο θα ειμαι εκει για αγορες τα elite κοστιζουν 4,5 τα 10 και τα χρυση μπεκατσα 8ευρο τα 10 αυτα τα γραφω για οποιον αλλον θελει να του αγορασω και μενει κοντα μου εγω μενω Ανω Γλυφαδα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #48767

      Συμφωνω με τον Πακη τα stokas max ειναι τα καλυτερα και ανοιγουν μετα τα 15 μετρα και αλλα εχω champion τα καφε αυτα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #48778

    Καλημερα κι απο εμενα!!!

    Τα MAX-D τα κυνηγαω 6 χρονια. Στις κοντινες τουφεκιες  ειναι απαιχτα, αλλα εχω “παρει” πουλια απιστευτα μακρια για Διασπορας παρα πολλες φορες. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και κυνηγαω με BENELLI CENTRO 3***.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #50464

    καλημέρα καλή εβδομάδα καλή χρονιά και πάντα με υγεία

    Φιλαράκια μου καλά!!!! Εχω αγανακτηση με μια δασκαλομπεκατσα η οποια με αγανακτησε 2 φορες και εμενα και το σκυλι μου, και τελικα δεν καταφερα να την πάρω. Λοιπον εχτες το σκυλι μου περνει “ντορο” και αρχιζουμε αφου με παει σε κατι σκίνα φερμαρει, βγαινω εγω καπου ενδιαμεσα (με πολλή καλο οπτικό πεδίο) και μπουκαρη το σκυλι το πουλί με το που βγήκε έβαλε πορία τον ήλιο και εγω με πρωτο φυσίγγι διασποράς “χρυσή μπεκάτσα” της τραβώ τον καπνο και το πουλί μαδαει στον αερα αλλα κρατεί ακόμα της ρίχνω ένα 8αρη bitourbo lambro ξανά πούπουλα και ρίχνω και ένα 7αρι πάλλη bitourbo ξανα πουπουλα μεχρη που το πουλι χάθηκε μεσα σε κατι ρεματιες. Αυτο το επαθα 2 φορες με το ίδιο πουλι που τελικα δεν καταφερα να πάρω. Πρέπει να πώ ότι το πουλί το τουφέκισα με πρώτη τουφεκια περιπου στα 20μ και τελευταια τουφεκια μου περιπου στα 40μ η καραμπίνα μου 71cm κάνη με 4**** τσοκ. Αφου νευρίασα και γυρισα στο αμαξη βρήκα κατι τενεκέδες και άρχισα το τουφεκίδη λοιπόν ο ντενεκες στα 35 βήματα με 8αρη bitourbo ειχε 8 σκαγια επάνω του και με το 7αρη ειχε 5 σκάγια επάνω του, ναι παιδιά!!! ώπος το διαβάζεται και δοκίμασα και συγγεκριμένα 2 φορές για λόγο αμφιβολίας ματιού και τα αποτέλέσματα ήταν κατα ενα σκάγι λιγοτερο. Τα δε χρυση μπεκάτσα ήταν ποιο καλα στον τενεκε  πολλά σκάγια αλλα στα 20μ που τουφέκισα το μόνο που είχαν καταφέρη ήταν να σιμαδέψουν απαλά τον τενεκε ενώ θα έπρεπε να τον έχουν ξετρυπησει. Ακουω τις σεβαστές σας αποψεις πάνω σε αυτό το πρόβλημα και την πολυτιμη βοηθεια σας σχετικα με τι φυσιγγια??? και ποιό φυσίγγι???.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    giannis64 στις #50467

    PAREPIPTONTOS MIPOS MPORI KANEIS NA MOU PEI KATI GIA TA NO LIMITS??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #51332

    ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΔΡΩΝΑ ΣΤΑ ΔΑΣΗ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙΤΙΣ. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΙΑ ΡΑΒΔΩΤΗ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΒΔΩΤΗ ΘΑ ΕΧΕΙΣ 1μετρο ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 10μετρ. ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΗΣ ΤΑΠΑΣ.  ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΝΟΥN ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΟΚ ΜΕ ΡΑΒΔΩΣΗ.  ΓΙΑ ΟΠΛΟ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΑ ΣΤΟΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ DISPERSANTE ΤΗΣ NOBEL SPORT.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #51360

    Για μένα τα ραβδωτά τσοκάκια τύπου Diffusion έχουν βγει από το παιχνίδι (για καθαρά εμπειρικούς λόγους, με ντουφεκιές πάνω σε πουλιά που θεωρούσα σίγουρα…(μπορεί να κάνω λάθος αλλά…Έλληνας δηλώνω κι εγώ ρε παιδιά…ξεροκέφαλος και είναι να μην μου μπει μια ιδέα στο κεφάλι).

    Η ραβδωτή κάννη πάντως είμαι σίγουρος ότι απαγορεύεται (για τους γνωστούς ΗΛΙΘΙΟΥΣ λόγους).

    Για μένα δουλεύει καλά η εξής συνταγή:

    Όπλο, S/P απαραίτητα. Δύο κάννες, δύο τσοκ, δύο διαφορετικές ντουφεκιές…μία για πολύ κοντά…κι άλλη μία απλά για κοντά. Εν ολίγοις, εδώ βρίσκει την καλύτερη εφαρμογή του το “περιβόητο” SPREADER της Seminole…με φυσίγγι μάλλινης τάπας (κατά προτίμηση Beccacia!) έχεις μια πολύ γρήγορη και αρκετά μεγάλη διασπορά, ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ! (πράγμα που εμένα δεν μου το βγάζεις από το κεφάλι ότι τα ραβδωτά τσοκάκια κάνουν!). Σε τουφεκιές πολύ πολύ κοντινές (π.χ. 5 – 15 μέτρα) είναι ΘΑΝΑΤΟΣ! (δυστυχώς λόγω άπειρου σκύλου δοκιμάστηκε λιγότερο στις μπεκάτσες φέτος από ότι θα ήθελα…τη νύφη έχουν πληρώσει τα ορτύκια και…τα χαρτόνια). Από την άλλη το S/P σου δίνει την ευχέρεια να έχεις μια δεύτερη βολή, κομμένη και ραμμένη για τις νέες απαιτήσεις μιας σωστής βολής στην μπεκάτσα που σου ξέφυγε από την πρώτη ντουφεκιά. Το πουλί ούτως ή άλλως θα έχει πάρει κάποια μέτρα, δεν θα είναι “μες στα μούτρα” σου πια. Εγώ χρησιμοποιώ κανονικό φυσίγγι 8άρι, αν κυνηγώ σε “ανοικτά” μέρη, π.χ. ασφάκα, πουρνάρι, ή 8άρι πάλι με μάλλινη τάπα αν κυνηγώ σε κλαρί, κι όλα αυτά από βελτιωμένο κύλινδρο. Για τρίτη ντουφεκιά, εμένα μου φαίνεται ότι δεν θα μου χρειαστεί ποτέ, πολύ απλά γιατί δεν πιστεύω ότι θα προλάβω να ρίξω 3 ντουφεκιές σε ένα πουλί που ξέφυγε.

    Τώρα για το βάρος του όπλου, σηκώνει πολύ πολύ συζήτηση. Εγώ θα ήθελα ένα πιο ελαφρύ όπλο, αλλά η Beretta έβγαλε το UltraLight αφού είχα ήδη αγοράσει εγώ το δικό μου 686, που ζυγίζει 3.150 παρακαλώ…Πολλές φορές ευχήθηκα να είχα ένα ελαφρύτερο όπλο, αλλά στο φινάλε, το όπλο με το οποίο κυνηγάμε αυτό το θήραμα, πρέπει πάνω από όλα να μας έρχεται αυθόρμητα, μιας και η ευκαιρία για σκόπευση συνειδητή, σε αυτό το πουλί είναι σπάνια. Οι περισσότερες ντουφεκιές μας είναι “μπηχτές”, αυθόρμητες τελείως. ’ρα, το όπλο που θα στέλνει εκεί που θέλουμε, μια τέτοια βολή, κρίνεται για μένα το καταλληλότερο.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #51447

    ξερω οτι τα δικαννα βγαζουν πολλη καλυτερες τουφεκιες απο μια καραμπινα για τους γνωστους λογους αεριων. το προβλημα μου εμενα ειναι οτι με την καραμπινα που τουφεκισα την παραπανω μπεκατσα δεν εχω καποιο προβλημα το πουλι μου βγηκε με πολλη καλο οπτικο πεδιο εγω με θεμα ματιου και σκοπευσης οτι επρεπε αλλα τα φυσιγγια που εριξα με προδωσανε γιατι ηταν καθαρα απο αυτα, το να μου φυγει το πουλι. αυτο το επαθε και προσφατα ο φιλος μας Θανος ο οποιος την τουφεκισε με δικαννο zabala s/p την μαδισε και του εφυγε εγω πιστευω οτι κατι γινεται με τα φυσιγγια που μας πασαρουν εδω στην Αθηνα ορισμενοι κατασκευαστες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51485

    ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΕΝΑ ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ.ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΚΑΙ 9-10 ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗ.ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 18-20 ΜΕΤΡΑ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΛΥΣΗ. ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΘΕΤΑ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ— 70εκατ. ΚΑΘΕΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ  65εκατ. ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ. ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΣΕ ΒΕΛΑΝΙΔΙΕΣ ΝΕΑΡΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΤΣΟΚ ΕΙΧΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #51684

    Geggeia sas.

    Kynhgaw kai egw arketa xronia mpekatsa kai exw dokimasei sxedon ola ta fyssigia poy exoyn anaferthei…

    Katarxas na pw oti ton kyrio logo sthn epilogh toy fyssigioy paizei h vlasthsh.Ta merh poy kyngaw egw einai synithws poly pykna kai tyxainei polles fores na shkwnetai h mpekatsa sta 2 metra kai na mhn thn vlepw…Mia xronia kynhgisa me diasporas prin 6-7 xronia kai den exw xanavalei apo tote….Ta 2 sta 3 poylia htan traymatismena kai h ta evriska sta 50-100 metra h ta exana entelws…

    Twra exw katalhxei gia 1o fyssiggi ta becaccia ths maionchi h ths B&P kai 2o-3o ena poly kalo me sygentrwthra sta 35-36 gr.Sta merh poy kunhgaw einai poly pithano na deis th mpekatsa sta 4-5 metra oso kai sta 40 metra.Gia ayto einai aparaithto to vary fyssiggi.DEn pisteyw epishs oti h mpekatsa einai eyaisthito p[oyli kai peftei eykola.An einai konta kai ena skagi na thn parei tha thn rixei…an einai meta ta 20-30 metra den peftei.EXw plhgwei dekades mpekatses poy tis vrhka meta apo 100-200 metra psofies kai alles toses poy tis traymatisa kai meta apo 2-3 shkwmata tis epiasan ta skylia exantlhmenes…

    Exw kynigisei 2-3 fores me ena filo moy sthn perioxh toy mesa se pshla dentra gymna apo katw…ekei pisteyw me ena kalo diasporas kleineis ta matia kai toyfekas…..

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων