Της μπεκάτσας το φυσίγγι

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 46 έως 51 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51704

    Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ΜΠΕΚΑΤΣΑ, κυνηγάω μπεκάτσα με σκύλο αφού τελειώσει η πέρδικα, τα μέρη που κυνηγάω είναι πυκνά, Το όπλο που την κυνηγάω (ως έλλην ξεροκέφαλος) είναι ένα πλαγιοκάννο, 71cm */***, 3.180 gr  δεν θα το έλεγα μπεκατσοντούφεκο,  αλλά τι να κάνω αυτό βολέυομαι, Για μένα στα μπεκατσοφύσιγγα (τι μόδα και αυτό το πουλί) δεν υπάρχει στάνταρ,  εξαρτάται από το όπλο, και τον τόπο που την κυνηγάς, Ετσι κατέληξα μετά από πολύ αναζήτηση στην εξής συνταγη για το δικό μου όπλο, Τα μέρη που την κυνηγάω πολλές φορές θα είναι στα  7-25 μέτρα η 1η ντουφεκιά, η 2η ΄(σημαδεμένη όχι στον γάμο του καραγκιόζη) θα έχει περάσει τα 25 μέτρα,  και συνηθως θα είναι πιά σε “καθαρό”,  Τα διασποράς που κυκλοφορούν, δεν μπορούν να με καλύψουν,  στην 1η ντουφεκιά, τα μεν με ελικοειδή διασπορέα ανοίγουν αρκετά αλλά τα 15 μέτρα αφήνουν πολλά κενά στο κέντρο, αυτά που είναι με διασπορέα σταυρό, δεν ανοίγουν αρκετά πρίν τα 15 μέτρα,  του STOKA  αφήνουν κενά στο κέντρο και αυτά, έτσι αναγκαστηκά κατέληξα να γεμίζω μόνος μου, για την περίοδο μέχρι να καθαρίσουν καλά τα φύλλα, Δεκέμβρή, χρησιμοποιώ διασποράς 10Χ7, 38 gr, με ελικοειδή διασπορέα, ανοίγει 1 μ. στα 10 μέτρα, και μέχρι τα 25 την μάζεψές σίγουρα, προσοχή στα 10αρια, καμμιά φορά μας πουλάνε 10αρια και είναι 11αρια, τότε χάνονται πουλιά τραυματισμένα,  τον Γενάρη που συνήθως την κυνηγάω σε “ξεράδια” αναγκαστηκα λόγω του ότι πιά το πουλί χρησιμοποιεί σαν κάλυψη κλαριά και όχι φύλλα το αλλάζω και είναι πιά  9Χ6, Για 2η χρησιμοποιώ 7αρια μάλλινη ή μισοταπα, 38 γρ, με λίγο σφιχτό ρέλιασμα,  Ο λόγος,πέρα οτι με  full, καλύπτω από 25 έως 40 μέτρα την μπεκάτσα, αλλά διαπερνά και τα φύλλα και τα λετπα κλαρια,  τις φάσσες που τυχόν περνάνε τις μαζεύεις μια χαρά μέχρι τα 30-35 μέτρα καθώς και κανένα αυτία, μέχρι τα 25-30 αν είναι τραβέρσα, ή 20-25 αν εναι από πίσω, Πιστεύω ότι αν κυνηγούσα με καραμπίνα θα κυνηγούσα με τον ίδιο συνδιασμό και **** στην αρχή της περιόδου και *** όταν πιά έχουν πεσει τα φύλλα, Δεκτές οποιοσδήποτε παρατηρήσεις και σχόλια, από την ανταλαγγή απόψεων κανένας δεν χάνει, 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #51729

    Φίλε Παντελή καλημέρα. Ενδιαφέρον το μήνυμα σου και η “συνταγή της επιτυχίας” σου. Φυσικά και δεν θα σχολιάσω όχι μόνο την δική σου αλλά και όποιου άλλου συνάδελφου άποψη εκφράζεται γιατί την θεωρεί σωστή. Μου αρέσει η ανταλλαγή απόψεων αλλά αποφεύγω την κριτική που φέρνει άλλα αποτελέσματα και δημιουργεί παρεξηγήσεις.

    Θα ήθελα όμως να ζητήσω κάποιες διευκρινίσεις.

    Γράφεις ότι τα φυσίγγια που χρησιμοποιείς είναι 38γρ. 10Χ7 ή 9Χ6. Δηλαδή με 2 νούμερα σκαγιών, σωστά; Πως τα βάζεις στο φυσίγγι; Ανακατεμένα ή σε στρώσεις; Ποιά βάζεις κάτω τα ψιλά ή τα χοντρά;

    Με την μάλλινη τάπα εγώ σε ιδιογομώσεις αντιμετώπισα πρόβλημα ελλατωματικής έμφραξης (από ότι φάνηκε σε μέτρηση με χρονογράφο) που το έλυσα χρησιμοποιώντας πλαστική τάπα (τη φούστα δηλαδή από πλαστικούς συγκεντρωτήρες που έκοβα από πριν) κάτω από την μάλλινη. Φοβάμαι όμως ότι αυξήθηκαν οι πιέσεις έτσι για αυτό τείνω προς το πλαστικό μισόταπο τώρα (κι ας μην το χωνεύω λόγω μολυβδώσεων). Θα με ενδιέφερε η άποψη για αυτό το πρόβλημα αν το έχεις αντιμετωπίσει κι εσύ.

    Για το θέμα διασπορά τώρα, κι εγώ πιστεύω ότι τα φυσίγγια διασποράς δεν με καλύπτουν για τους λόγους που εκθέτεις κι εσύ αλλά και ο shotgun λίγο παραπάνω. Για αυτό επέλεξα τσοκάκι διασποράς (το Spreader της SEMINOLE). Η δική μου ξεροκεφαλιά αφορά το ραβδωτό τσοκάκι της Briley, που το έχω απορρίψει μετά από λίγες το ομολογώ δοκιμές και στο χαρτόνι αλλά και στο κυνήγι.

    Αν θέλεις να μοιραστείς μαζί μας και την συνταγή σου για τα 38 γρ. φυσίγγια σου. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει αρκετά, αν και γεμίζω μέχρι 34 γραμμάρια και το πιο ψιλό μου σκάγι είναι το 9άρι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51777

    Πρώτα να πούμε τα προβλήματα που εχουμε να αντιμετωπίσουμε, Ξεκινάω με την διασπορά,  χρειάζομαι ελικοειδή για να ανοίξει, το θέμα είναι ότι ο ελικοειδής χωράει μέσα του και ανοίγει 32-33 γρ σκάγια εξαρτάται από το νούμερο, όσο ποιό ψιλά τόσο ποιο πολλά γραμμάρια χρειάζεσαι, τον κόβω λοιπον γύρω στα 3-4 mm  (δεν μπορω΄να σου πώ ακριβως γιατί τον κόβω όσο μπορεί και πιάνει μια τανάλια που έχω)  και χωράει 26-27 γρ, βάζω 26 γρ, από τα ψιλά (10αρια ή 9αρια)  τα υπόλοιπα 12 τα βάζω από πάνω χοντρά, Το αποτέλεσμα πέρα από τις δοκιμες, και το κυνήγι, μια και κυνηγάω αυτή τη συνταγή  8 χρόνια τώρα, θεωρητικά πως λειτουργεί, τα μεν 10αρια ανοίγουν, τα δε 7αρια μπροστά δεν επηρεάζονται από τον διασπορεά και είναι σαν να τα ρίχνεις με μάλλινη τάπα, δεν επηρεάζονται δε και απο το αρχικο “σοκ” της ντουφεκιάς, ταξιδεύουν στο κέντρο “γεμίζοντας” το κενό που αφήνει ο ελικοειδής στο κέντρο έχοντας δε λόγω βάρους αρκετά μεγάλη ισχύ για αυτό που καλούνται να κάνουν, δημιουργόντας δε κενό αέρος τα “λίγα” κεντρικά 10αρια που παραμένουν διατηρούν ταχύτητα και φτάνουν στο στόχο με μεγαλύτερη ισχύ από το αν “ταξίδευάν” μόνα τους,  η μπεκάτσα εαν φάει 1-2 7αρια και  4-5 10αρια, πέφτει ξερή, Η πυρίτιδα που χρησιμοποιώ είναι η ΜΒ36 1,85, Με την “καινούργια” ΜΒ36 Δεν τα έχω ρίξει σε στόχο, αλλά έχω την αίσθηση ότι η ντουφεκιά έγινε ποιό αργή,Είναι λίγο μπελαλίδικα αλλά για μένα αξίζουν, έτσι και αλλιως είναι φυσίγγια μικρής κατανάλωσης.Ως πυριτιδα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιστεύω η οποιαδήποτε που καλύπτει 42 γρ, για να μην ανεβάσει πολλές πιέσεις. 

    Για τα μισόταπα , όντως αφήνουν μολυβδώσεις όπως και οι μάλλινες τάπες απλά δεν φαίνονται τόσο πολύ, όντως οι μάλλινες τάπες έχουν πρόβλημα εμφραξής ειδικά στούς μεγάλους αυλούς, και εγώ έχω καταλήξει και βάζω τη φούστα από τον συγκεντρωτήρα, αλλά η ποσότητα της πυρίτιδας πέφτει στο μισό της  διαφοράς που έχει η γέμισει με μάλλινη τάπα και με συγκεντρωτήρα, συνήθως η διαφορά μεταξύ τους είναι 100-150 mg. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗ ΓΡ’ΨΕΙ.

    Παντελής

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #51929

    φιλε Παντελη

    διαβαζω προσεχτικα ολλα τα παραπανω που γραφεις και ακρη δεν βγαζω γιατι πολλη απλα δεν εχω ασχοληθει ποτες μου με ιδιογομοσεις. θελω να σας ρωτησω  εμεις που δεν γεμιζουμε φυσιγγια τη κανουμε?????τη ψαχνουμε???? να βρουμε απο τα ετοιματζιδικα φυσιγγια??? δεν γινεται να τουφεκαω να μαδαει το πουλι και να εξακολουθει να πεταει. εχω ακουση για τις “αρσενικες” αλλα ολο σε αρσενικες πεφτω??? 

    φιλικα

    Γίωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #51936

    Γιώργο, σε πιάνω αδιάβαστο…

    Πολύ απλά, να κάνεις κάτι που έχει ειπωθεί δεκάδες φορές εδώ μέσα.

    ΔΟΚΙΜΕΣ!!!

    Κατά προτίμηση, πριν να πας για κυνήγι με τα συγκεκριμένα φυσίγγια, κι όχι μετά, όπως με κάποια Lambro που μας έγραφες τις προάλλες (συγνώμη για την μπηχτή, αλλά από εκείνο το μήνυμά σου εγώ έτσι κατάλαβα, ότι τα δοκίμασες αφού ξεπουπούλιασες πρώτα την μπεκάτσα).

    Αφού από ότι γράφεις κυνηγάς με 4* τσοκ στο όπλο σου, θα σου πρότεινα κάποιο καλό φυσίγγι με μάλλινη τάπα για πρώτο. Εγώ, το ομολογώ, αν και δεν αγοράζω εδώ και χρόνια έτοιμα φυσίγγια, στη μπεκάτσα χρησιμοποιώ συνήθως το Beccacia της NobelSport για πρώτο, με πιο ανοιχτό τσοκάρισμα βέβαια. (Είχα αγοράσει καμμιά 100στή πριν 3-4 χρόνια, όταν την έλεγαν ακόμη Maioncchi!) Για δεύτερο αν θέλεις πάλι ίδιο, ή κάποιο άλλο με συγκεντρωτήρα όπως και το 3ο.

    Και πάλι όμως, δεν έχει σημασία τι φυσίγγι σου προτείνω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος συνάδελφος. Πρέπει εσύ να κάνεις τις δοκιμές σου με το όπλο σου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #338721

    Καποια γνωμη για τα διασπορας GM3??? Μυθος ‘η πραγματικοτητα η επικινδυνοτητα τους για τα Βaikal???

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 46 έως 51 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων