Ανεγκέφαλος

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338100

    Ρε Λεό εγώ δηλαδή που δεν ξέρω Αγγλικά;;;;;;  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    popeye13 στις #48502

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΑΝΟ ΧΩΡΙΟ,ΜΟΛΙΣ 3 ΧΙΛ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ! ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ.

    —ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ!—

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #48505

    Παιδία το καινούργιο είναι ότι ο δράστης αφέθηκε ελεύθερος με ομόφωνη  απόφαση ανακριτή και εισαγγελέα  με περιοριστικούς όρους μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48527

    καλησπερα και απο εμενα

    επιβεβαιωνω αυτο που αναφερει ο πατριωτης και συναδελφος Δημητρης απο τους θειους και ξαδερφια που πηρα τηλ για να μαθω πληροφοριες για μπεκατσες και μου ειπαν τα παραπανω. παντος δεν ξερω τη να πω και εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο, αλλα οπως θα ξερουν και η παραπανω πατριωτες πρεπει να πουμε οτι απο τους θυροφηλακες στο νησι υπαρχει μια περιεργη συμπεριφορα με πολλη ασχημο τροπο ομιλιας απεναντη στους κυνηγους, αλλα οχι να τουφεκιση  των ανθρωπο και μαλιστα με τρεις τουφεκιες τη φοβηθηκε μην του κανει φτερο????? ημαρτον ποια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #48557

     

    Πυροβολισμός εν ψυχρώ, τρείς φορές, κατά άοπλου θηροφύλακα από αισχρό και ανεγκέφαλο άτομο (δήθεν κυνηγό) και ο δράστης με ομόφωνη απόφαση ανακριτή και εισαγγελέα ελεύθερος με περιοριστικούς όρους ………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης που μπορεί να πάρει και χρόνια άν ο δικηγόρος είναι “γάτα” … ούτε αυτόφωρο ούτε τίποτα άλλο…

     Αλήθεια τότε στον Ποινικό Κώδικα γιατί υπάρχει η έννοια της απόπειρας ανθρωποκτονίας, πρόκλησης σωματικών βλαβών με πρόθεση, δόλο κλπ, κλπ μην τρελλαθούμε κιόλας και ξεχάσουμε τα όσα ξέρουμε, άν και αυτό το γεγονός είναι ως αποτέλεσμα ότι το χειρότερο και υποτιμητικό, για την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια του άτυχου θηροφύλακα, άν είχε συμβεί αυτό σε άλλο ένστολο όργανο τάξης, κατά τη διάρκεια ελέγχου στοιχείων ή σύλληψης για παραβατική συμπεριφορά, θα υπήρχε η ίδια αντιμετώπιση και ο δράστης θα είχε αφεθεί ελεύθερος ;;; καιρός να μας πούν ότι βρισκόταν και σε κατάσταση άμυνας ο ανεγκέφαλος αυτός…

     Πάντως το θέμα αυτό η αντίστοιχη ΚΟΣΕ αλλά και η ΚΣΕ πρέπει να το καταγγείλουν και προβούν στις δέουσες ενέργειες και μέσω της δικαστικής οδού αλλά και να προβούν σε εντονότατα διαβήματα και στα συναρμόδια  Υπουργεία Δικαιοσύνης και Αγροτικής Ανάπτυξης, ουαί και αλλοίμονό μας άν τέτοιο θέμα μείνει έτσι ….

     Τι θα πούν στον συνάνθρωπό μας αυτόν όλα τα μέλη της κυνηγετικής κοινότητας ;; ότι είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε ένα “μανιακό” κατά την άσκηση των καθηκόντων του ;; φτάνει και αρκεί αυτό ;; και κάτι άλλο ακόμη: είναι ασφαλισμένοι οι θηροφύλακες για τέτοια περίπτωση ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #48561

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ……ΑΛΛΑ ΤΙ?????  ΕΜΠΡΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ …..ΕΞΑΣΚΗΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΡΓΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ……ΟΧΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ …ΝΟΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ…ΤΑ ΝΕΑ………………………. ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΚΙΑ

     

     

    ΑΙΣΧΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #48565

     Δεν μπορει σε αυτον τον ανθρωπο να γινει μηνυση απο το Θηροφυλακα για αποπειρα ανθρωποκτονιας με δολο;;;  Και να μην ειναι και εξαγορασημη.

     Αν ειναι να περιμενουμε καμποσα χρονια για να εκδικαστει μια αποπειρα ανθρωποκτονιας, πως περιμενουμε να εκδικαστουν αμεσα υποθεσεις λαθροθηριας; Και πως περιμενουμε απο αυτους τους ανθρωπους να κανουν τη δουλεια τους, οταν βλεπουν οτι σε τοσο σοβαρες υποθεσεις καποιοι μπορει να μεινουν ατιμωρητοι για χρονια;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #48572

     

    η διωξη για αποπειρα ανρθωποκτονιας ειτε με δολο ειτε εξ αμελειας γίνεται αυτεπάγγελτα και δεν χρειαζεται μυνηση. το θεμα ειναι αν η κατηγορια που του αποδοθηκε αφορα αποπειρα ανρωποκτονιας εκ προθέσεως ή εξ αμελείας και αυτο το λεω γιατι πραγματικα η αποφαση να αφεθεί ελεύθερος μέχρι να δικαστει ειναι λιγάκι περιεργη. το οτι αφεθηκε ελευθερος με περιοριστικους όρους  βεβαια, μπορει να δικαιολογηθει διοτι πολλες φορες στην επαρχια, μετραει πολυ περισοτερο το ποιος ειναι αυτος που εχει κανει οτιδήποτε, ποσο γνωστος, τι ακρες εχει  αυτός, ο δικηγόρος του κτλ.

    η προταση δε να οπλοφορούν οι θηροφύλακες με βρισκει αντιθετο, διοτι ειναι μεγαλη ευθήνη να κρατάνε οπλο και στην ελλαδα δυστηχως περισοτερο απο τις αλλες χωρες,  γινεται πολυ επικυνδινο με την νοοτροπια που μας διακατέχει το γνωστο συνδρομο της εξουσιας, του ξερεις ποιος ειμαι εγω…

    νικολας 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #48577

     Νικολα, 3 σφαιρες στην πλατη δεν θεωρουνται εξ αμελειας ο κοσμος να χαλασει!!!!!

     Τουλαχιστον ετσι λεει η κοινη λογικη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #338120


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από LUPUS στίς 24 Νοέμβριος 2004


     

    η διωξη για αποπειρα ανρθωποκτονιας ειτε με η προταση δε να οπλοφορούν οι θηροφύλακες με βρισκει αντιθετο, διοτι ειναι μεγαλη ευθήνη να κρατάνε οπλο και στην ελλαδα δυστηχως περισοτερο απο τις αλλες χωρες,  γινεται πολυ επικυνδινο με την νοοτροπια που μας διακατέχει το γνωστο συνδρομο της εξουσιας, του ξερεις ποιος ειμαι εγω…

    νικολας 

     


    [/indent]Νικόλα με βρίσκεις σύμφωνο μαζί σου 100%.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι σημαίνει να κρατάς όπλο στα χέρια σου.Το παίζουν Ράμπο & τζον γουέιν παίρνουν το <<νόμο>> στα χέρια τους…………με τα γνωστά πολλές φορές αποτελέσματα.Σωστόν ότι οι θυροφύλακες κυνδυνεύουν ανά πάσα ώρα & στιγμή απέναντι στον καθένα που δεν ξέρει τι λόξα κουβαλάει & παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα.Δηλαδή για παράδειγμα αν οπλοφορούσαν οι θυροφύλακες & ο <<κυνηγός>> του’ριχνε & έβγαζε & αυτός το όπλο του φαντάζεστε τι θα γινόταν;;Αν κάπου έχω άδικο ή κάποιο λάθος διορθώστε με .Εξάλλου το ξέρεις ποιος είμαι γω στην Ελλάδα έχει γίνει σλογκαν πλέον.Νομίζω ότι είναι λίγο λεπτό το θέμα & οι απόψεις διίστανται.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #48592

    Καλησπέρα

    Πριν από λίγο με πείρε τηλέφωνο ο ξάδερφος μου από την ΧΙΟ που τυχαίνει να είναι ταξιτζής .

    Καθώς πήγαινε μια κούρσα από έναν δρόμο που κάθονται συνήθως για πέρασμα τσίχλες χωριανοί του έκανε ένας άγνωστος σινιάλο για να σταματήσει. Ο άνθρωπος αυτός ήταν με το όπλο κρεμασμένο στον ωμό αλλά και με όλο τον οπλισμό εν δράση. Όταν σταμάτησε ο ξάδερφος μου για να ρωτήσει τη συμβαίνει του απαντάει ότι θέλει να των παει στο διπλανό χωριό και του λεει ο ξάδερφος μου δώσε μου τα πράγματα σου να τα βάλω στο πορτ μπαγκαζ και αυτός αρνήθηκε τότε ο ξάδερφος μου του τόνισε ότι όπλο έτσι δεν μπαίνει στο αμάξι και μπήκε μέσα να φύγει. Ο κύριος αυτός τότε τη έκανε???? Σήκωσε το τουφέκι και χωρίς δισταγμό έριξε στο αμάξι καθώς έφευγε με αποτέλεσμα να σπάσει το

    πίσω τζάμι να τρυπήσει το πορτ μπαγκαζ έφαγε μερικά σκάγια ο ουρανός του αυτοκινήτου εκεί που είναι τα λάστιχα για το τζάμι και έπαθε σοκ ο επιβάτης που είχε μέσα αλλά και ο ξάδερφος μου. όταν σταμάτησε ο ξάδερφος μου αυτός έβαλε τα πόδια στην πλάτη και χάθηκε στο βουνό έτρεξε ο ξάδερφος μου αλλά λόγο κάποιον κιλών 150 στο νούμερο τα βρήκε ζόρικα. Τον άνθρωπο αυτόν δεν των ξέρει κανένας στο χωριό και πήγε ρώτησε στο καφενείο του άλλου χωριού που ήταν να τον παει αλλά και εκεί τίποτα και τώρα που σας γράφω αυτά η αστυνομία με το τζιπ όπως και η πυροσβεστική χτενίζουν το βουνό για να των βρούνε και οι φίλοι του ξαδέρφου μου ετοιμάζονται για να ψάξουν μήπως και των βρουν

    Μετά από αυτό τα σχόλια δικά σας ευτυχώς που το Μερτσέντες έχει χοντρά τζάμια και δεν κλαιω το ξαδερφάκι μου εγώ και τα 2 του παιδάκια αλλά και των πελάτη του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #48610

     

    Ουαί και αλλοίμονό μας Βίκτωρα, αν ήταν να έχουμε τέτοια δολοφονικά περιστατικά και ο δράστης να αφηνόταν ελεύθερος, έστω και με περιοριστικούς όρους, το ότι είναι στην επαρχία δεν έχει καμία νομική υπόσταση ή αποτελεί λόγο εξαίρεσης.

    Ουαί και αλλοίμονο άν ο άτυχος θηροφύλακας, που έκανε αυτό για το οποίο έχει προσληφθεί, να πρέπει να κάνει μύνηση κατά του δράστη για να βρεί άκρη,…. αφού επήλθε τραυματισμός δια όπλου, αυτό έχει ήδη γίνει αυτεπάγγελτα, αλλά η όλη εξέλιξη της υπόθεσης υπό τα συνήθη ποινικά δεδομένα, δεν δικαιολογεί τις ενέργειες που έκαναν ανακριτής και εισαγγελέας… με βάση τα όσα τουλάχιστον ξέρουμε από την πληροφόρηση, δια του τύπου.

     Δηλαδή εν τέλει και για παράδειγμα οι αστυνομικοί θα πρέπει να μηνύσουν οι ίδιοι τον κάθε κακοποιό, άν τους τραυματίσει κατά την άσκηση των καθηκόντων τους ;;; Διαβλέπω εδώ “δυό μέτρα και δυό σταθμά” και κάτι δεν μου αρέσει ή δεν μου κολλάει στην όλη υπόθεση ή και στην άλλη που δικαστής αθώωσε λαθροθήρα, γιατί δεν “πέτυχε τον στόχο του”, δηλαδή τον θηροφύλακα, που του ζήτησε να σταματήσει…!!!

     Μήπως τελικά από τις Δικαστικές ή Αστυνομικές αρχές ή άλλες Δημόσιες Αρχές, οι θηροφύλακες θεωρούνται “παρείσακτοι” και ένα σώμα που αφορά συγκεκριμένη δραστηριότητα περιορισμένης ευθύνης κατά την ίσως στενή ή στενοκέφαλη αντίληψή τους και η παραβατική συμπεριφορά κάποιων λαθροθήρων γίνεται αποδεκτή αβασάνιστα, στο στύλ του “έλα μωρέ και τι έγινε”…. μα εδώ δεν μιλάμε για λαθροθηρία μιλάμε και για απόπειρα ανθρωποκτονίας … 

     Δεν ξέρω, αλλά διαβάζοντας και το χθεσινό “ΕΘΝΟΣ/ΚΥΝΗΓΙ” και μάλιστα την ανάλυση του εκδότη στη πρώτη σελίδα, πραγματικά προβληματίστηκα πολύ, για τα “ύπουλα παιχνίδια”, που παίζονται στην πλάτη της Θηροφυλακής, όπου ναι μεν απέτυχαν οι προσπάθειες ένταξης της με “το ζόρι” στην δύναμη των Δασαρχείων, αλλά τώρα εξυφαίνεται ένα άλλο σενάριο πιό σκοτεινό, της “απορρόφησής της” εμμέσως, αφού υπόσχονται ή τάζουν στους θηροφύλακες “λαγούς με πετραχείλια”……ίσως μονιμότητα ή καλύτερο μισθό ή καλύτερες συνθήκες εργασίας …!!!!

     Γιαυτό είναι ευκαιρία, να πάρουν αυτό το θέμα, η ΚΣΕ και η Κ.Ο Αρχιπελάγους και να ξεσκεπάσουν την υποκρισία, την φαυλότητα και τα όποια σχέδια εξυφαίνονται σε βάρος της Ομοσπανδιακής Θηροφυλακής, ο ρόλος της οποίας αχρήστευσε τα Δασαρχεία, έδειξε την ανικανότητα των δασικών οργάνων να ελέγξουν την κυνηγετική δράση και έκλεισε τα στόματα των αντικυνηγών με τους χιλιάδες ελέγχους που διενήργησε (και διενεργεί), τις συλλήψεις, την παραπομπή των δραστών ενώπιον των Δικαστικών Αρχών… πράγμα φαίνεται, που υπό το πρίσμα της “δημοσιοϋπαλληλικής ανευθυνοϋπευθυνότητας” των κρατούντων, είναι πολύ κακό, γιατί “έχασαν τον θεσμικό τους ρόλο” και τη δυνατότητα, να μας τυλίγουν σε μιά κόλλα χαρτί και να μας παραδίδουν “βορά” στα αντικυνηγετικά και ψευτοικολογικά “παραμάγαζα και παράγκες”… 

     Θα τους αφήσουμε ;; πρέπει να θρηνήσει η κυνηγετική κοινότητα και νεκρό θηροφύλακα για να γίνει αποδεκτός ή κατανοητός ο ρόλος και το τεράστιο έργο που επιτελούν ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    ΝΙΚΟΣ*Χ στις #48647

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    ΝΙΚΟΣ*Χ στις #48653

    Καλησπέρα και απο εμένα. Τα θέματα πολλά και γι΄αυτό λέω τη γνώμη μου τηλεγραφικά.

    Η Ομοσπονδιακή επιτελεί τεράστιο έργο και πρέπει να ενισχυθεί στο έργο της. Τεχνικά μέσα όπωσδήποτε( cb , μηχανές ανωμάλου, τζιπ  κλπ. )Είναι συζητήσιμο αν πρέπει η Ομοσπονδιακοί να οπλοφορούν.

     Είναι όμως σίγουρο ότι άν δεν έχουν συνδρομή Αστυνομίας ( μικτά κλιμάκια ) πρέπει να οπλοφορούν. Πως κάποιος Θυροφύλακας θα ρισκάρει να ελέγξει κάποιον που π.χ. κυνηγάει αγριογούρουνο με εννιάβολα ή μονόβολα???. Πως ο θυροφύλακας θα τα βάλει με κάποιον που είναι πχ πιωμένος και πάει για ένα απογευματινό καρτέρι μπεκάτσας??? Μπορώ να σκεφτώ και άλλα παραδείγματα όμως νομίζω ότι αξία έχει ένα πράγμα. Οι Ομοσπονδιακοί εκ των πραγμάτων καλούνται να ελέγξουν κάποιον που φέρει νόμιμα όπλο. Τον αν θα κάνει χρήση αυτού του όπλου ενάντια στον Θηροφύλακα είναι καθαρά δική του ” απόφαση “, απο το πόσο μ…κας είναι, απο το πόσο πιωμένος είναι, απο το πόσο αποφασισμένος να την γλυτώσει είναι, απο το πόσο…

    ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ Ο ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΤΙ ΠΡΟΤΑΣΣΕΙ???

    ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ή ΤΗ ΣΤΟΛΗ????

    Πιστεύω πως αν θέλουμε να γίνει κάτι πρέπει όλα να γίνουν πιο σοβαρά.

    ΥΣ1. Ναι οι θυροφύλακες πρέπει να περνάνε απο αυστηρά τεστ πριν και αφού πάρουν όπλο ( ψυχολογικά κλπ )

    ΥΣ2. Ναι όποιος απο αυτούς το παίξει καου-μπόυ πρέπει να του κόψουν … το βήχα.

    ΥΣ3. Ναι πρέπει να διαφυλαχθεί αποτελεσματικά το θήραμα και η φύση γενικότερα και με τον τρόπο αυτό και το κυνήγι.

    Αυτά…

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων