ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,531 έως 1,545 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #393117

    Εάν η πυρίτιδα δεν είναι ερμητικά κλεισμένη στο φυσίγγι, η υγρασία της πυρίτιδας θα τείνει να εξισωθεί με αυτή του περιβάλλοντός της (εξίσωση χημικού δυναμικού).

    Υπό την αυστηρή έννοια του όρου “ερμητικά κλειστά” .. ήταν μόνο κάτι παλιά που ειχαν  συντηξη στο κέντρο του αστεριού και ανεβαζανε τσαμπα και βερεσέ πιέσεις……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #393121

    Ειχα τηλεφωνησει πριν 2-3 μηνες στην baschieri&pellagri για να κανω μια ερωτηση για το καινουργιο φυσιγγι nike..Μου εδωσαν εναν υπευθυνο στην παραγωγη φυσιγγιων απ’οτι μου ειπαν(πολυ ευγενικος και με διαθεση να απαντησει στα παντα).Μου παραδεχτηκε πως το φυσιγγι που εκανε την διαφορα στους υγρους καιρους ηταν το nike με την παλια κλασικη διβασικη nike.(ε αυτο ειχα διαπιστωσει και εγω ηταν το μονο που δεν καταλαβαινε τη σημαινει υγρασια).Τωρα εχει αλλαξει η nike δεν ειναι μια κλασικη διβασικη πυριτιδα αλλα τροποποιημενη μονοβασικη  μου απαντησε.Επισης μου ειπε πως σε συνθηκες αυξημενης υγρασιας θα δω μειωση στην αποδοση των φυσιγγιων της εταιριας γενικα…και οτι δεν ειναι ιδεα μου,υπαρχει!Τον ρωτησα γιατι???ε δεν πηρα συγκεκριμενη απαντηση…Τωρα τι υπευθυνος ηταν αυτος δεν ξερω…ουτε τι γνωσεις ειχε ξερω…παντως φαινοταν πολυ ενημερωμενος μου ειπε  για τις ταχυτητες των φυσιγγιων της εταιρειες και την αλλαγη αυτων αναλογα με το τσοκ που κυνηγαμε και για τις πιεσεις αυτων και μου εκανε και μια συσχετιση μεταξυ πιεσεων και κρυο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #393127

    duckaholic wrote:
    Από ότι έχει κατατεθεί μέχρι στιγμής στο τραπέζι, αυτό μοιάζει να είναι το συμπέρασμα. Για το μόνο σημείο που δεν είμαι σίγουρος, είναι η επίδραση στην τουφεκιά μετά το στόμιο. Έχω την εντύπωση ότι ευθύνεται η υγρασία μέσα στην κάννη, όπου γίνεται και η καύση, όχι μετά από αυτήν. Έχεις προσέξει πώς σε υγρές μέρες, οι τουφεκιές βγάζουν πάρα πολύ καπνό και ότι η κάννη μετά είναι υπερβολικά βρώμικη; Ειδικά στις πρώτες τουφεκιές που ρίχνει το όπλο.

    ΝΑΙ…ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Κ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ…ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ… Κ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ Κ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ Κ ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΑΣ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ… ΕΝΑ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΙΧΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΕΡΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΟΙ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΦΑΝ ΒΟΥΤΗΧΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ…ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΙΡΚΙΡΙΑ Κ ΕΡΙΞΑ ΟΛΑ ΤΑ 7ΑΡΙΑ -6ΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΤΣΕΠΗ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΤΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ…ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ Η ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ Κ ΕΒΓΑΛΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΑ 4ΑΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΤΣΕΠΗΣ…ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΣΜΑΤΑ,ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ Κ ΕΦΕΥΓΑΝ ΚΟΨΟΦΤΕΡΑ,2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΝ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ…ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ…ΠΑΤΑΓΑ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΑΜ…ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Κ ΤΗ ΖΩΝΗ ΜΑΖΙ Κ ΕΣΩΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ…

    Μήπως το πρόβλημα της επόμενης μέρας ήταν η οξείδωση που έλαβε χώρα στο μεταξύ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #393133

    Ειχα τηλεφωνησει πριν 2-3 μηνες στην baschieri&pellagri για να κανω μια ερωτηση για το καινουργιο φυσιγγι nike..Μου εδωσαν εναν υπευθυνο στην παραγωγη φυσιγγιων απ’οτι μου ειπαν(πολυ ευγενικος και με διαθεση να απαντησει στα παντα).Μου παραδεχτηκε πως το φυσιγγι που εκανε την διαφορα στους υγρους καιρους ηταν το nike με την παλια κλασικη διβασικη nike.(ε αυτο ειχα διαπιστωσει και εγω ηταν το μονο που δεν καταλαβαινε τη σημαινει υγρασια).Τωρα εχει αλλαξει η nike δεν ειναι μια κλασικη διβασικη πυριτιδα αλλα τροποποιημενη μονοβασικη μου απαντησε.Επισης μου ειπε πως σε συνθηκες αυξημενης υγρασιας θα δω μειωση στην αποδοση των φυσιγγιων της εταιριας γενικα…και οτι δεν ειναι ιδεα μου,υπαρχει!Τον ρωτησα γιατι???ε δεν πηρα συγκεκριμενη απαντηση…Τωρα τι υπευθυνος ηταν αυτος δεν ξερω…ουτε τι γνωσεις ειχε ξερω…παντως φαινοταν πολυ ενημερωμενος μου ειπε για τις ταχυτητες των φυσιγγιων της εταιρειες και την αλλαγη αυτων αναλογα με το τσοκ που κυνηγαμε και για τις πιεσεις αυτων και μου εκανε και μια συσχετιση μεταξυ πιεσεων και κρυο…

    Δεν θα βρεις εύκολα απάντηση φίλε μου… Γιατρειές θα ακούσεις πολλές, ακόμα και από πολύ αξιόπιστες πηγές, όπως οι μεγάλες εταιρείες. Την αιτία δεν ξέρω αν θα βρεις κανέναν να στην πει… Τέλος πάντων, κάτι πάει να βγει έστω κι από το φόρουμ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393134

    Μήπως το πρόβλημα της επόμενης μέρας ήταν η οξείδωση που έλαβε χώρα στο μεταξύ?

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ…ΣΕ ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΤΣΕΠΕΣ Κ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΠΟΥ ΕΙΣΧΩΡΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΚΑΨΟΥΛΙ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ…ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #393135

    Εφόσον η πυρίτιδα μπορεί να επηρεαστεί από την υγρασία σε σχέση με το έργο που παράγει κατά την καύση της (βλέπε μονοβασικές που έχουν υγροσκοπικό χαρακτήρα), ίσως εκεί να παίζεται το παιχνίδι.

    Γιατί π.χ. η Τechna ως διβασική με λιγότερο υγροσκοπικό χαρακτήρα δεν φαίνεται να συγκινείται από υψηλές υγρασίες.

    Επίσης με ζυγό ακριβείας 4 δεκαδικών (έχει κανα 500αρικο ο φτηνότερος) είναι εύκολο να δει κανείς αν ένα φυσίγγι

    απορροφά υγρασία ή όχι

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #393136

    duckaholic wrote:
    Από ότι έχει κατατεθεί μέχρι στιγμής στο τραπέζι, αυτό μοιάζει να είναι το συμπέρασμα. Για το μόνο σημείο που δεν είμαι σίγουρος, είναι η επίδραση στην τουφεκιά μετά το στόμιο. Έχω την εντύπωση ότι ευθύνεται η υγρασία μέσα στην κάννη, όπου γίνεται και η καύση, όχι μετά από αυτήν. Έχεις προσέξει πώς σε υγρές μέρες, οι τουφεκιές βγάζουν πάρα πολύ καπνό και ότι η κάννη μετά είναι υπερβολικά βρώμικη; Ειδικά στις πρώτες τουφεκιές που ρίχνει το όπλο.

    ΝΑΙ…ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Κ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ…ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ…

     

    Κ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ Κ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ Κ ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΑΣ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ… ΕΝΑ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΙΧΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΕΡΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΟΙ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΦΑΝ ΒΟΥΤΗΧΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ…ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΙΡΚΙΡΙΑ Κ ΕΡΙΞΑ ΟΛΑ ΤΑ 7ΑΡΙΑ -6ΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΤΣΕΠΗ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΤΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ…ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ Η ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ Κ ΕΒΓΑΛΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΑ 4ΑΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΤΣΕΠΗΣ…ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΣΜΑΤΑ,ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ Κ ΕΦΕΥΓΑΝ ΚΟΨΟΦΤΕΡΑ,2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΝ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ…ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ…ΠΑΤΑΓΑ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΑΜ…ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Κ ΤΗ ΖΩΝΗ ΜΑΖΙ Κ ΕΣΩΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ…

    Όταν λες “2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΝ”, το εννοείς κυριολεκτικά; Ούτε το καψούλι; Διότι αν σκάσει το καψούλι, το πιθανότερο είναι να φρακάρει ο συγκεντρωτήρας μέσα στην κάννη. Το έχω πάθει με βρεγμένα φυσίγγια και είναι πακέτο να ξεφρακάρεις την κάννη στον κυνηγότοπο χωρίς βέργα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #393139

    mark cal20 wrote:

    apsel wrote:
    έχω 2 απορίες σχετικά με την ιστορία πυρίτιδα/φυσίγγι + υγρασία. 1.οι τεράστιες εταιρίες όπως Baschieri & Pellagri, nobelsport, cheditte ,μας κοροιδεύουν όλους (και προπάντων τους Ιταλούς που ασχολούνται συνεχώς με την υγρασία και το κρύο)? 2.μπορουμε να αποθηκεύουμε τα φυσίγγια μας στην αποθήκη με 80% υγρασία, απο τη στιγμή που δεν τα επηρρεάζει?

    δεν ξερω .. αν ασχολουνται οι εταιριες μ αυτο θαπρεπε να αναρτουν πινακες προδιαγραφων με καταταξη κατα υγρασια και παγωνια και υψομετρα… δεν ξερω γιατι δεν το κανουν.. ουτε καταλαβαινω ποιοι ιταλοι ασχολουνται με την υγρασια??? οι κατασκευαστες η οι ιδιογομωτες???? αν παλι κατι τρεχει γιατι δεν στελνεις ενα ε μαιλ να παρουν θεση…. τωρα την αποθυκευση στους 80% τι την θελεις ?? πουρα κουβας ειναι τα φυσιγγια και προβληματιζεσε?? δεν το καταλαβαινω..σαν ερωτηση.

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 10 ώρες, 35 λεπτά πριν από τον mark cal20.

     

    ναι, και οι κατασκευαστές και οι ιδιογομωτες Ιταλοι ασχολουνται συνεχως με το κρύο κ την υγρασία.

    http://www.migratoria.it/forum/

    http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/forumdisplay.php?f=17

    http://www.chedditeitaly.com/en/prodotti_det_1.php?id_cartuccia_sel=80&id_calibro=12

    και καλά με ξενέρωσες αφου απο παλιά παιρνω για κρυο+υγρασια jk6 και η cheddite με δικαιωνει (suitable for winter hunting with a wet and cold weather).

    όσο για τη φύλαξη φυσιγγιων σε υγρασία ,μην τρελαθούμε….

    http://www.shootinguk.co.uk/guns/180733/Clear_up_that_cartridge_confusion.html

    «humidity are the real enemy of stored ammunition»

    http://www.magtechammunition.com/sitepages/pid44.php

    Next, keep the humidity out! If you are storing ammunition in a less than ideal location, humidity will likely be your biggest enemy.

     

    άρα, Ιταλοι ,Άγγλοι και Αμερικάνοι συμφωνούν. είναι όλοι άσχετοι και παραμυθιασμένοι όπως εμεις?????

    αγαπητε συναδελφε..αν πιστευεις οτι υπαρχει υγρασια και οι οργανισμοι που ασχολουνται οπος αναφερεις ειναι αρμοδιοι εχει απαντηθει και το ερωτημα σου.

    αν υπαρχουν επισημοι κατασκευαστικοι πινακες που κατατασουν τις πυριτιδες τους κατα υγρασια ξυρασια και παγωνια.. θα πρεπει να τους γνωριζεις!!

    ειναι μαθηματικα αδυνατο να μην εχουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393140

    Όταν λες «2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΝ», το εννοείς κυριολεκτικά; Ούτε το καψούλι; Διότι αν σκάσει το καψούλι, το πιθανότερο είναι να φρακάρει ο συγκεντρωτήρας μέσα στην κάννη. Το έχω πάθει με βρεγμένα φυσίγγια και είναι πακέτο να ξεφρακάρεις την κάννη στον κυνηγότοπο χωρίς βέργα.

    ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΛΕΩ…ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ…Κ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ… ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΡΙΑΡΑ Κ ΝΑ ΦΡΑΚΑΡΕΙ Η ΚΑΝΝΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ!!!! 😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #393143

    apsel wrote:

    mark cal20 wrote:

    apsel wrote:
    έχω 2 απορίες σχετικά με την ιστορία πυρίτιδα/φυσίγγι + υγρασία. 1.οι τεράστιες εταιρίες όπως Baschieri & Pellagri, nobelsport, cheditte ,μας κοροιδεύουν όλους (και προπάντων τους Ιταλούς που ασχολούνται συνεχώς με την υγρασία και το κρύο)? 2.μπορουμε να αποθηκεύουμε τα φυσίγγια μας στην αποθήκη με 80% υγρασία, απο τη στιγμή που δεν τα επηρρεάζει?

    δεν ξερω .. αν ασχολουνται οι εταιριες μ αυτο θαπρεπε να αναρτουν πινακες προδιαγραφων με καταταξη κατα υγρασια και παγωνια και υψομετρα… δεν ξερω γιατι δεν το κανουν.. ουτε καταλαβαινω ποιοι ιταλοι ασχολουνται με την υγρασια??? οι κατασκευαστες η οι ιδιογομωτες???? αν παλι κατι τρεχει γιατι δεν στελνεις ενα ε μαιλ να παρουν θεση…. τωρα την αποθυκευση στους 80% τι την θελεις ?? πουρα κουβας ειναι τα φυσιγγια και προβληματιζεσε?? δεν το καταλαβαινω..σαν ερωτηση.

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 10 ώρες, 35 λεπτά πριν από τον mark cal20.

     

    ναι, και οι κατασκευαστές και οι ιδιογομωτες Ιταλοι ασχολουνται συνεχως με το κρύο κ την υγρασία.

    http://www.migratoria.it/forum/

    http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/forumdisplay.php?f=17

    http://www.chedditeitaly.com/en/prodotti_det_1.php?id_cartuccia_sel=80&id_calibro=12

    και καλά με ξενέρωσες αφου απο παλιά παιρνω για κρυο+υγρασια jk6 και η cheddite με δικαιωνει (suitable for winter hunting with a wet and cold weather).

    όσο για τη φύλαξη φυσιγγιων σε υγρασία ,μην τρελαθούμε….

    http://www.shootinguk.co.uk/guns/180733/Clear_up_that_cartridge_confusion.html

    «humidity are the real enemy of stored ammunition»

    http://www.magtechammunition.com/sitepages/pid44.php

    Next, keep the humidity out! If you are storing ammunition in a less than ideal location, humidity will likely be your biggest enemy.

     

    άρα, Ιταλοι ,Άγγλοι και Αμερικάνοι συμφωνούν. είναι όλοι άσχετοι και παραμυθιασμένοι όπως εμεις?????

    αγαπητε συναδελφε..αν πιστευεις οτι υπαρχει υγρασια και οι οργανισμοι που ασχολουνται οπος αναφερεις ειναι αρμοδιοι εχει απαντηθει και το ερωτημα σου.

    αν υπαρχουν επισημοι κατασκευαστικοι πινακες που κατατασουν τις πυριτιδες τους κατα υγρασια ξυρασια και παγωνια.. θα πρεπει να τους γνωριζεις!!

    ειναι μαθηματικα αδυνατο να μην εχουν…

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    jk6 χμμμ δεν ειναι πυριτιδα της σεντιτ..απλα την γεμιζει..

    η γνωμη μου αν παρατηρεις το φορυμ εινια δεδομενη αρκετες φορες για αυτη την πυριτιδα

    την δουλευω απο κυκλαδιτικη ξεραιλα μεχρι βαλτοπαγωνια εβρου..

    απλα ειναι ποιοτικη πυριτιδα…δεν ειναι οπως την λες μονο για υγρασια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #393144

    duckaholic wrote:
    Όταν λες «2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΝ», το εννοείς κυριολεκτικά; Ούτε το καψούλι; Διότι αν σκάσει το καψούλι, το πιθανότερο είναι να φρακάρει ο συγκεντρωτήρας μέσα στην κάννη. Το έχω πάθει με βρεγμένα φυσίγγια και είναι πακέτο να ξεφρακάρεις την κάννη στον κυνηγότοπο χωρίς βέργα.

    ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΛΕΩ…ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ…Κ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ… ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΡΙΑΡΑ Κ ΝΑ ΦΡΑΚΑΡΕΙ Η ΚΑΝΝΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ!!!!

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 λεπτό πριν από τον aris_kalamata.

    Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να φέρει φυσίγγι από την αποθήκη. Είναι πρακτικά αδύνατον, τόσο στα αδρανείας όσο και στα αερίων. Απλά θέλει λίγο προσοχή, αν ακουστεί ο πυροβολισμός παράξενα, πάντα πρέπει να ελέγχεται το εσωτερικό της κάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #393145

    aris_kalamata wrote:

    duckaholic wrote:
    Τι χαρακτηριστικό έχει όμως η διβασική πυρίτιδα που θα μπορούσε να ευθύνεται για την καλύτερη απόδοση σε υγρό καιρό; Ένα γνώρισμά της είναι ότι αναπτύσσει μεγαλύτερη θερμοκρασία, έως και τα διπλάσια calories από μία κλασική μονοβασική.

    ZeD wrote:
    Ο ξηρός και χωρίς ανέμους αέρας θεωρείται πολύ καλός θερμικός μονωτής, παρουσιάζει ιδιαίτερα κακή θερμική αγωγιμότητα. Αντίθετα, ο υγρός αέρας είναι εξαιρετικά καλός αγωγός της θερμότητας, εξού και ότι οι ηλεκτρικές εκκενώσεις προκύπτουν σε βροχερό καιρό.

    ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ…ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΑΣ Κ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ…ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΟΛΗΦΘΩ ΣΑΝ ΕΝΑ »ΣΟΚ» ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Η ΓΟΜΩΣΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΓΩΓΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΓΡΟΣ ΑΕΡΑΣ…ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΝΤΟΝΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ Κ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ… Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 12 λεπτά πριν από τον aris_kalamata.

    Από ότι έχει κατατεθεί μέχρι στιγμής στο τραπέζι, αυτό μοιάζει να είναι το συμπέρασμα. Για το μόνο σημείο που δεν είμαι σίγουρος, είναι η επίδραση στην τουφεκιά μετά το στόμιο. Έχω την εντύπωση ότι ευθύνεται η υγρασία μέσα στην κάννη, όπου γίνεται και η καύση, όχι μετά από αυτήν. Έχεις προσέξει πώς σε υγρές μέρες, οι τουφεκιές βγάζουν πάρα πολύ καπνό και ότι η κάννη μετά είναι υπερβολικά βρώμικη; Ειδικά στις πρώτες τουφεκιές που ρίχνει το όπλο.

    Μετά το στόμιο δεν γίνεται κάποια καύση και υπάρχει μόνο κινητική ενέργεια. Λόγω αυξημένης υγρασίας ο αέρας είναι πιο αραιός και ίσως οριακά να υπάρχει μικρότερη τριβή μεταξύ των σκαγιών και του ατμοσφαιρικού αέρα.

    Οι παράγοντες που μειώνουν το ποσοστό της θερμικής ενέργειας που θα μετατραπεί σε κινητική είναι οι παρακάτω (μιας μονοβασικής πυρίτιδας):

    1. Καλός αγωγός της θερμότητας η υγρασία, ένα μέρος απορροφάται από το περιβάλλον.

    2. Λόγω υψηλής υγρασίας, αραιότερος αέρας, άρα χαμηλότερη συγκέντρωση οξυγόνου, δηλαδή πιο ατελείς καύση.

    3. Υψηλή μεταβλητότητα απόδοσης των σταθεροποιητών στις μονοβασικές πυρίτιδες από εξωτερικούς παράγοντες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #393146

    Παρουσίαση του Β&Ρ Nike, του μοναδικού φυσιγγίου της εταιρείας που γεμίζεται με κλασική διβασική πυρίτιδα. «Particularly indicated for use in areas with high relative humidity.» http://www.baschieri-pellagri.com/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=103&lang=en [/quote

    να κανω τον δικηγορο του διαβολου???

    αν ενα αλλο φυσιγγιο με 650 μπαρ 405 αρχικη σε 67 καλυκα<<< οπως αυτο εδω>>> βληθει με την υγρασια οπως αυτο που λεει εδω θα εχει μικροτερη διατρηση στα 20 30 40 μ    αντιστοιχα.???.και αν ναι γιατι??? παρακαλω οποιον εχει κανει αυτο το τεστ να μας απαντησει… αλλα γιατι οχι και ο κατασκευαστης…μεσω μειλ.. να μας δωσει τις διαφορες τοτ τελους

     ποιες ειναι και ποσο διαφερουν…1% ,,,25%,, 30%,,??? ποσο??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393147

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393148

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,531 έως 1,545 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων