ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #442679

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>mark cal20 wrote:</div><br>
    θα το ξαναγραψω λοιπον και στα ισα και στα γεματα , το καλυτερο οπλο στον πλανητη για μονοβολα ειναι η ΒΕΝΕLLΙ ΝΟVA με κανη SLUG 51 ΕΚ

    να κανω μια ερωτηση διαβολιαρα??<br><br><br>
    γιατι ειναι το καλλητερο οπλο μονοβολων στον πλανητη???<br><br><br>
    επειδη ειναι με 51 ποντους καννη …για γιατι ειναι μπενελι???

    θεματα βλητικης ειναι γιατι οχι<br><br><br>
    να απαντησεις φιλε μου Δημητρη πρωτα σ αυτο εδω που με εχεις ακομα αναπαντητο<br><br><br>
    και μετα να σου πω και εγω τι παρατηρω απ το βιντεακι???<br><br><br>
    με ξεχασες…<br><br><br>
    <hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br><br><br>

    </div>

    να σου πω με δυο λογια οτι το εχω εδω και μια δεκαετια περιπου αυτο το οπλο , το εχω με δυο κανες , μια 70 εκ με τσοκ και μια slug 51 εκ , πιστευω να καταλαβες τα υπολοιπα , και μην ξεχασεις να μου απαντησεις κ διαβολιαρη καθηγητα

    εμμμ δε μ απαντας …..συναδελφε πρυτανακο μου<br>
    γιατι..Σαν απαντηση μου λες οτι τοχεις 10χρονια..για αυτο ειναι το καλητερο μονοβολοτουφεκο????<br>
    αυτο μου λες…βαση..χρονου κατοχης δηλ ειναι το καλητερο του κοσμου??<br>
    αλλο πραμα σε ρωτησα …Τωρα αν δεν θες να απαντησεις…ΟΚ..ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ<br>
    στο ερωτημα σου τωρα για το επιμαχο βιντεο<br>
    βλεπω καποιον με ποζε..και μια σοτ καμερα κατω απ το οπλο…( ταχει σταξει ο τυπος… ακριβουλα καμερα ειναι )<br>
    να τουφεκαει σεντονια μαυρα και κοκκινα.. τι αλλο???<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    http://youtu.be/6xPKk80TXO0χαρισμενο σε εσενα , αν και τα ξερεις αυτα τα οπλα κανεις τον πρωταρη , δεν παιζεται σε λεω ο ντουφεκος με τιποτα , και μια ερωτηση προς ολους τους φιλους , τελικα για ποιο λογο να αγοραζουμε αυτογεμη οπλα και οχι επαναληπτικα ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #442687

    Exoυν και αυτες τα μυστικα τους…Με το καταλληλο πιασιμο στην παπια η αδρανεια απο την τουφεκια βοηθα το χερι να οπλισει πολυ γρηγοροτερα για την επομενη βολη… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452197

    Πω,πω πάγωσε το θέμα!
    Δεν θα το ξεπαγώσει κανείς; 8Ο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #452209

    Kαλημέρα Μάριε !
    Το σαββάτο βάλαμε σε ταχογράφο κάποια τουφέκια για να δούμε τι γίνεται με μήκη κανών , τσοκ κ αυλούς ! Βέβαια κύριοα αιτία της δοκιμής ήταν πως είχα πεθυμήσει βολές σε πίνακα κ την θέαση της αποτύπωσης της τουφεκιάς καθώς και κάποιοι τύποι φυσιγγίων που δεν είχα δει διόλου τι κάνουν ,μα το κακό ήταν οτι έπρεπε να παρακαλέσω δυό φίλους να είναι παρών μια κ δεν έχω κυνηγητική άδεια οπότε αντιλαμβάνεσαι πως εύκολα κόντεψε να μετατραπεί σε κόντρα στο ποιός έχει το καλύτερο τουφέκι ! Πέρα από αυτά διασταυρώθηκαν για ακόμη μια φορά ορισμένα πραγματούδια όπως το οτι σε ελαφριές γομώσεις το μήκος κάνης δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ,μιλώ για 65εκ με 77*εκ. που έγινε η δοκιμή. Στα 24γραμ. είχαν την ίδια αρχική ταχύτητα στα 28γραμ. κάτι λίγα πόδια κ στα 32γραμ. κάτι περισσότερο. Δεν έχω τις σημειώσεις μια κ της κράτησε αυτός που τις έγραψε για να τις καθαρογράψει μια κ στο γόνατο καταλαβαίνεις τι γράμματα κ αριθμοί γράφηκαν.
    Στα περισσότερα γραμ. δεν προχώρησα μια και έγω έριχνα στον chrony και με τα 2,500γραμ. του Bretton o ώμος μου από κάποιες τουφεκιές κ μετά είχε ήδη μαυρίσει !
    Επίσης αυτογεμές αερίων με δίκανο δεν είχαν κάποια ουσιώδη διαφορά στις ταχύτητες !
    Ο διευρυμένος αυλός έδινε πάντα υψηλότερες ταχύτητες όπως κ το κλειστό τσόκ ! Εδώ ίσως έγινε και μια βιαστική επιλογή μια κ απλά φροντίσαμε να έχουν τα ίδια δέκατα τσόκ τα όπλα της δοκιμής ,μιλώ για στενό κ φαρδύ αυλό κ όχι να το εξαντλήσουμε με ίδια ονομαστικά τσοκ κτλπ ! Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός !
    Στον πίνακα δεν έγινε καλή δουλειά γιατί κανείς από τους άλλους δυό δεν μπορούσε να ρίχνει για μέτρηση ταχύτητας κ πίνακα ταυτόχρονα καθώς και ήταν ο ένας της σχολής “πιό ψιλό από Ν3 είναι ζάχαρη” κ ο άλλος 18,3 Beretta κ άγιος ο θεός. Καταλαβαίνεις οτι χωρίς μυαλά αλεξίπτωτα δεν μπορεί να βγει κάτι καλό !
    Να συμπληρώσω οτι προσπαθήσαμε να βρούμε όσο πιό ταιριαστά όπλα κ αυλούς μπορέσαμε ανάμεσα σε τρία άτομα για να είναι σχετικά αντικειμενικά τα αποτελέσματα !
    Δεν να επεκταθώ περισσότερο σε άλλου είδους δοκιμές μια κ δεν υπήρχε επάρκεια βολών κ ίσως δεν καταθέσω και τους αριθμούς των μετρήσεων που είδαμε εκείνη την ημέρα μα είπα να σου πω μια καλημέρα !

    * 77εκ. μου είπε ο ιδιοκτήτης πως είναι το όπλο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452214

    Καλή σου μέρα φίλε μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george στις #456212

    ειδα ενα αρθρο για το μηκος της κανης στην αρχικη ο γραφων καλα τα λεει για συγκεντρωση αλλα ριχνει 32 γρ και ταχυκαυστη πυριτιδα γιατι δε δοκιμασε με πολλα γραμαρια και υπερπροοδευτικες πυριτιδες να δουμε κ εκει τις διαφορες δεν ξερω κανεναν ελληνα κυνηγο να κυνηγαει μονο με 32 γρ οι ποιο πολλοι λαγο φασσα υδροβια 40 κ ανω οχι οτι ειμαι υπερ αυτων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #456215

    εγώ φίλε τα θηράματα που ανέφερες να τα κυνηγάω με 34γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #456216

    εγώ φίλε τα θηράματα που ανέφερες να τα κυνηγάω με 34γρ. Τα 40 και πάνω που ανέφερες για μένα είναι παντελώς άσχετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #456217

    εγώ φίλε τα θηράματα που ανέφερες να τα κυνηγάω με 34γρ. Τα 40 και πάνω που ανέφερες για μένα είναι παντελώς άσχετα διότι δεν υπάρχει λόγος να τα χρησιμοποιήσω και να χαλαρώσουν και τα κλειδιά του όπλου μετά απο ένα χρονικό διάστημα οπότε είμαι κομπλέ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george στις #456224

    το θεμα δεν ειναι με ποσα γρ κυνηγαειο καθενας αλλα με ποσα εγιναν οι δοκιμες του αρθρου εσυ κυνηγας με 34 και σωστα κανεις κατα τη γνωμη μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456233

    Δεν ξερω κανεναν ελληνα κυνηγο να κυνηγαει μονο με 32 γρ οι ποιο πολλοι λαγο φασσα υδροβια 40 κ ανω

    γιατι η αληθεια ειναι οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των ελληνων κυνηγων ειναι κουλτουρα καφενιου και αφομιωνουν τις χαζομαρες που ακουν στα καφενια και ακους τα κλασικα : αμα το φυσιγγι δεν ειναι πανω απο 38γρ. δεν κοβει ,, αμα δεν σου μελανιαζει τον ομω ειναι ψευτικο …. και ενα σορο χαζα.
    και αμα τους ρωτησεις αν εχουνε κανει δοκιμες να δουν , θα σου πουνε οτι τουφεκισανε ντενεκεδια απο τυρι – πλαστικα δοχεια απο σουπλιν και πακετα απο τσιγαρα …. βρασε ρυζι δηλαδι!!!!

    τωρα το αν επιλεχτικαν τα 32 γραμαρια πιστευω οτι επιλεχτικαν για την δοκιμη επιδη ειναι περιπου το μεσων της επιτρεπτης οφελιμης γομωσης του gauge 12 του αυλου 18,5.
    και ειναι μια πολυ σεβαστη γομωση με υπερ αρκετο αρηθμο σκαγιων ακομη και με Νο2 (3,5χιλ) με την προΰποθεση οτι σκοπευουμε σωστα.

    http://www.e-artemis.gr/456192/news/last-news/alithia-gia-mikos-ton-kanon/

    παντος μια κακρια κανη συμφωνα με το τεστ μας δειχνει οτι δεν ειναι καθολου μυθος αλλα πραγματικοτιτα το οτι κοβει ποιο μακρια, δηλαδη : η κανη 61 εδωσε 64% στα 36,5μ ενω η κανη 81 εδωσε 72% στα 36,5μ για να παρω το 64% απο την κανη 81 θα πρεπει να απομακρυνω τον στοχο μου μακρυτερα 5-10-15 μ ή ωσο χριαστει επησεις δεινει και 10μ/sec παραπανω που σημενει λιγο παραπανω κυνιτικη ενεργια ..

    αυτο ομως δεν σημενει οτι ολοι μας θα κραταμε στα κυνηγια μας μαγκουρια 81 εκατοστων

    αν τωρα συγκρινουμε τις αποδωσεις του τεστ θα δουμε οτι η βελτηστη κανη σε βλητικες αποδωσεις και σε συναρτιση με την ευχρησεια του μηκους της για γενικο κυνιγι ειναι η κανη των 71 εκ.

    61εκ =385μ/sec=64%
    66εκ =389μ/sec=67%
    71εκ =393μ/sec=69%
    76εκ =397μ/sec =71%
    81εκ =395μ/sec=72%

    συγριτικα η καλητερη επιλογη ειναι η κανη 76 εκ αλλα δεν βολευει σε ολλα τα κυνηγια ..
    μηλαμε παντα για δικανο …. αν επιλεξουμε αυτο το μηκος κανης σε αυτογεμες τοτε αναγκαστικα αυξανεται το συνολικο μηκος δεν συμενει οτι ειναι κακο απεναντιας αυξανει και την σκοπευτικη γραμη αλλα ισος να μην βολευει πολυς ενα τοσο μακρυ οπλο.

    Α!! μια μακρυτερη κανει απο 61 εκ πχ 71 εκ και ανω εκμυδενιζει σχεδων την οποια εκρηξη στομιου η οποια ειναι σχεδων παντα υπευθυνη για τα σκορπιασματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456238

    Για να κανεις δοκιμη σε καννες,πρεπει πρωτα να γνωριζεις των πραγματικο αυλο,ωστε να βγει η πραγματικη συσφιξη,αν τα πραγματα ηταν ετσι οπως τα παρουσιαζει ο συγκεκριμενος αρθρογραφος,με σκανδαλωδεις αυστηροτητα στη σειρα οσων αφορα το μηκος καννης-αποτελεσμα συγκεντωσεις,επρεπε να τα περναμε ολοι.Ο μονος τροπος γιανα παρω τετοια αποτελεσματα,ειναι να βαλω στις 7 καννες μου απο 66-76εκ,ενα ντεμι χωρις να μπω στο κοπο να κανω μετρησεις αυλου-τσοκ,η να ριξω μια-δυο τουφεκιες με τη καθε μια,και φυσικα καποιες θα βγαλουν και 70% στα 35μετρα.Το μονο που ισχυει,ειναι η αποκλιση που υπαρχη στη ταχυτητα,η συγκεντρωση εξαρταται απο το τσοκ και μονο,οσα εγραψε το αειμνηστος Gough Thomas,τα βλεπω καθε μερα στις δοκιμες,στο βιβλιο-ευαγγελιο ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΣΙΓΚΙΑ,ναναι ελαφρυ το χωμα που των σκεπαζει,αυτον το μεγαλο δασκαλο της βλητικης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #458901

    https://imageshack.com/i/61img1098lj

    καλησπέρα! καλο μηνα σε ολους! τι γνωμη εχετε για αυτή την κατανομή σε σχεση με το τσοκ και την αποσταση που εχει γινει η τουφεκια?
    όπως την ανοίγετε,αν πατησετε δεξια πανω τα 2 βελακια θα σας την βγαλει σε μεγενθυνση για να την δειτε καλυτερα..επισης δειτε αν θελετε και τις άλλες τουφεκιες με αλλα γνωστα φυσίγγια,θα βγουν χρήσιμα συμπερασματα πιστευω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #458902

    https://imageshack.com/i/61img1098lj

    καλησπέρα! καλο μηνα σε ολους! τι γνωμη εχετε για αυτή την κατανομή σε σχεση με το τσοκ και την αποσταση που εχει γινει η τουφεκια?<br>
    όπως την ανοίγετε,αν πατησετε δεξια πανω τα 2 βελακια θα σας την βγαλει σε μεγενθυνση για να την δειτε καλυτερα..επισης δειτε αν θελετε και τις άλλες τουφεκιες με αλλα γνωστα φυσίγγια,θα βγουν χρήσιμα συμπερασματα πιστευω.

    με ποιο οπλο εγινε αυτή η τουφεκια φιλε Γιαννη ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #458918

    Καλημερα! Αυτος που εκανε την δοκιμη λεει οτι εριξε με Verney-Carron Grand Becassier 61 ποντους κανη..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων