ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,696 έως 1,710 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #471134

    εχω μια breda altair special που γραφει οτι εχει αυλο 18,4 και εχω δυο εργοστασιακα τσοκ , ενα 4* που γραφρι 0,25mm και το 1* που γραφει 1,00 mm (εξωτερικα τσοκ) μια καραμπινα με αυλο 18,3 τι τσοκ θα ειχε???

    Το ίδιο πάλι θα γράφανε. Απλώς αν τα μετρούσες για την altair, θα έβρισκες διάμετρο στο στόμιο 18,4-0,25=18,15mm (4*) και 18,4-1,00=17,4mm, ενώ για καραμπίνα με αυλό 18,3 αντίστοιχα θα μετρούσες στο στόμιο 0,1mm λιγότερο.
    Για τους διασπορείς και γώ τα ίδια γνωρίζω με σένα. Φιάχτηκαν για τουφέκια με σταθερά στενά τσοκάκια και λογικά θα δουλεύουν καλύτερα με τα στενά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471136

    :good: και εγω αυτο ειχα καταλαβει αλλα με μπερδεψε το γεγονος με τον ασο που ελεγε 0,76mm , τωρα οσον αφορα τα φυσιγγια διασπορας σε σχεση με το τσοκ ελπιζω τα χριστουγεννα να κανω δοκιμες στα χαρτονια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471149

    επισης με καιει το θεμα με τους διασπορείς που εχω γραψει παραπανω

    ο βασικος ρυθμιστης του ανοιγματος της τουφεκιας είναι η στενωση στο στομιο της κανης , το τσοκ με αλλα λογια , οσο πιο ανοιχτο λοιπον τοσο πιο μεγαλη διασπορα και ανοιγμα θα κανει η τουφεκια μας , τα σκητοντουφεκα εχουν περιπου 20 χιλιοστα τσοκαρισμα , περιπου ιση διαμετρο με την θαλαμη , τυχαιο ?????? αν θελεις λοιπον μεγαλη διασπορα σε πολύ κοντινες αποστασεις , δουλεψε αποκεντρωτικα φυσιγγια όπως πχ direct και 5 αστερια τσοκ τουλάχιστον , στο ειχα ξαναγραψει φιλε , αλλα μαλλον μπορει να μην μετραει η γνωμη μου , το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι δοκιμες με το οπλο σου στα μετρα που θελεις , και κατι τελευταιο , ο σταυρος που δουλευει ο Gualandi και τον οποιο εχει το κιτρινο το Lambro κραταει καλη κατανομη και κεντρο εως και τα 30 μετρα , δεν κανει κατα την γνωμη μου για πολύ κοντινες τουφεκιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471150

    δεν μετραει η γνωμη σου?? τι λες ρε φιλε? απλα διαβαζοντας τοσα , και εδω μεσα στο φορουμ αλλα και σε περιοδικα , επικρατει μια συγχυση και πρεπει να ξεκαθαριστουν τα πραγματα , οταν μπορεσω θα κανω δοκιμες στα χαρτονια με διαφορα τσοκ και φυσιγγια διασπορας και θα ανεβασω φοτογραφιες για οποιον αλλον ενδιαφερεται. το κιτρινο δεν το θελω για το πολυ πυκνο εκει μαλλον με βλεπω οντως για direkt η gorilla elix disp μιας και ο στοκας εμαθα οτι εκλεισε. παντως θα δοκιμασω τουλαχιστον 2-3 ειδη φυσιγγιων διασπορας στα χαρτονια με τσοκ * *** και ***** . θελω ναι μεν αρκετα μεγαλη κατανομη αλλα παραλληλα οχι μεγαλα κενα , αυτο ψαχνω ,αμα ειδες και παραπανω . γιαυτο σκευτομουν τα *** ως μεση λυση , αλλα οι δοκιμες θα δειξουν καλυτερα οπως ειπες και εσυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471151

    νομιζω οτι με παρεξηγησες , ξαναεγραψα καποιες απο τις ερωτησεις μου εδω ,μηπως εχει δοκιμασει καποιος στα χαρτονια να μου πει , αυτα που μου ειπες ακουγονται απολυτα λογικα αλλα επειδη η θεωρια στη βλητικη πολεσ φορες απεχει πολυ απο την πραξη θελω να το ψαξω πιο πολυ , αυτο ειναι ολο :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #472712

    Καλό μεσημέρι σε όλους σας. Θα ήθελα να ρωτήσω για της <<πιέσεις>> τι είναι αυτό που προκαθορίζει το πόσες πιέσεις θα έχει ένα φυσίγγι άσχετα το αν είναι εμπορίου είτε ιδιογομωσεις… εν ολίγοις πως είμαστε σίγουροι ότι η τάδε πιέσεις είναι και η ιδανικότερες ως προς την τελικό αποτέλεσμα… το ρωτώ αυτό γιατί πάντοτε επικρατεί μια γενική σύγχυση του στυλ .. ο τάδε πατά πολύ τα φυσίγγια μην τα πάρεις ο άλλος όχι και τόσο παρτα είναι καλά δεν κλοτσανε .. ο παραπέρα του κάνουν πολύ μπαου και ούτω καθ εξή….. σε γενικές γραμμές έχω διαπιστώσει ότι όλο και περισσότερος κόσμος θέλει φυσίγγια που δεν έχουν πολύ λάκτισμα. Θα έλεγα έστω και λανθασμένα ότι επιζητούν 33αρια και 35αρια που να έχουν λάκτισμα όπως το 28 γραμμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #472723

    Θα ήθελα να ρωτήσω για της <<πιέσεις>> τι είναι αυτό που προκαθορίζει το πόσες πιέσεις θα έχει ένα φυσίγγι άσχετα το αν είναι εμπορίου είτε ιδιογομωσεις… εν ολίγοις πως είμαστε σίγουροι ότι η τάδε πιέσεις είναι και η ιδανικότερες ως προς την τελικό αποτέλεσμα…

    σαν γενικο μπουσουλα το φορτιο ανεβαζει τις παραγομενες πιεσεις , οσο μικραινει ο αυλος του οπλου παλι το ιδιο , λαθος φορτιο σχετικα με την προοδευτικοτητα της πυρίτιδας , υπερβολικες στατικες πιεσεις , το θεμα ειναι μπερδεμα , αλλαζει το λοτ της πυρίτιδας αλλαζουν τα παντα , αλλοτε προς τα κατω αλλοτε προς τα επανω , πολλα παιζουν ρολο , ακομα και ο καλυκας , ακομα και τα τσοκ του οπλου , η διαμετρος στα σκαγια , το καψουλι , η γεωμετρια του κυαθιου , ο μαστορας που κανει το μαγειρεμα , ταπεινη μου γνωμη είναι η εξης , λιγα γραμμαρια , χαμηλη ανακρουση , και όπως ελεγες πιο παλια , παρα πολύ καλη και δεμενη στο οπλο , επωμιση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #472740

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>kapnas 125+25 wrote:</div>
    Θα ήθελα να ρωτήσω για της <<πιέσεις>> τι είναι αυτό που προκαθορίζει το πόσες πιέσεις θα έχει ένα φυσίγγι άσχετα το αν είναι εμπορίου είτε ιδιογομωσεις… εν ολίγοις πως είμαστε σίγουροι ότι η τάδε πιέσεις είναι και η ιδανικότερες ως προς την τελικό αποτέλεσμα…

    σαν γενικο μπουσουλα το φορτιο ανεβαζει τις παραγομενες πιεσεις , οσο μικραινει ο αυλος του οπλου παλι το ιδιο , λαθος φορτιο σχετικα με την προοδευτικοτητα της πυρίτιδας , υπερβολικες στατικες πιεσεις , το θεμα ειναι μπερδεμα , αλλαζει το λοτ της πυρίτιδας αλλαζουν τα παντα , αλλοτε προς τα κατω αλλοτε προς τα επανω , πολλα παιζουν ρολο , ακομα και ο καλυκας , ακομα και τα τσοκ του οπλου , η διαμετρος στα σκαγια , το καψουλι , η γεωμετρια του κυαθιου , ο μαστορας που κανει το μαγειρεμα , ταπεινη μου γνωμη είναι η εξης , λιγα γραμμαρια , χαμηλη ανακρουση , και όπως ελεγες πιο παλια , παρα πολύ καλη και δεμενη στο οπλο , επωμιση

    Σωστος ο Δημητρης :good: ,για μενα το κυριοτερο ειναι οι γνωσεις και η εμπειρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    taygetos στις #473378

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ BREDA ALTAIR ΑΓΟΡΑ 2006 66 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΝΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    gv στις #473407

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ BREDA ALTAIR ΑΓΟΡΑ 2006 66 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΝΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ :unsure:

    Θα έλεγα με τα πιο φθηνά 8-9 που μπορείς να βρείς σε ένα οπλοπωλείο.

    Εγώ πάντως προτιμώ αυτά τα 2 …
    http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2173
    http://stokas.com.gr/m32GR.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    taygetos στις #473551

    Τα φτηνα τα εχω πληρωση χρυσαφι με αστοχιεs καποια μαρκα φυσιγγια για το συγκεκριμενο οπλο αν γνωριζει η εχει ακουση κανηs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #479141

    Καλησπερα συναδελφοι .
    Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με εξεπληξε τωρα στα τελειωματα και που το εζησα φετος σαν νεος κυνηγος που ειμαι και συγκεκριμενα φετινος.
    Κυνηγαω τσιχλοκοτσυφα σαν Αθηναιος που ειμαι και μονο αυτα και εδω κοντα.
    Φετος λοιπον με το που εβγαλα την αδεια αγορασα μια Βαικαλ mp153 και ξεκινησα το κυνηγι καθε μερα σχεδον .
    Το οπλο ως γνωστον εχει μαπα τσοκ απο την μανα του και δεν ειχα πολλες επυτηχιες ωσπου αγορασα ενα αλλο τσοκ 3αστρα το οποιο δουλευε πολυ καλα αλλα σε σχετικα μακρινες αποστασεις μονο.
    Παρολα αυτα τα πουλια απλα πεθαιναν και επεφταν εδω και εκει ως συνηθως.
    Επειδη μου ειχαν χαρισει αλλα 3 οπλα ειπα τωρα στο τελος να κρατησω το Μπαικαλ για αλλα κυνηγια πιο χοντρα και να δοκιμασω τα αλλα 3 οπλα ενα ενα.
    Κυνηγαω παντα με 2 τυπους φυσιγγιων ,ενα για υγρασια και ενα για ολες τις αλλες μερες.
    Πηρα λοιπον το πρωτο απο τα 3 οπλα ενα Franchi elite 61 cm καννη και κυνηγησα μια εβδομαδα.
    Καλυτερα αποτελεσματα αλλα μονο σε κλειστα κομματια σε καρτερια σε ρεματα και περπατητο και απλα καθαρα σκοτωματα.
    Την αλλη εβδομαδα βγηκα με το δευτερο οπλο ενα Βeretta al 390 super magnum με 76 ποντους κανη το οποιο παλι δεν με ενθουσιασε λογω του βαρους και λογω του οτι δεν ειναι για τσιχλοκοτσυφα ,αλλα μακρυα γαζωνε.
    Την τελευταια εβδομαδα πηρα το τριτο οπλο ενα baikal ij 12 σοβιετικο σουπερ ποζε με 73 ποντους καννες και αυλους 18,2.
    Να επισημανω οτι απο ολα τα οπλα που εχει αυτος που μου τα εδωσε (ο πεθερος) και ο οποιος εχει σχεδον 1 οπλο απο καθε μαρκα επεμενε να κυνηγησω με αυτο ,πραγμα το οποιο εκανε αυτος παντα και να μην δωσω χρηματα για κανενα αλλο οπλο στο μελλον οπως εκανε αυτος.
    Σε πρωτη εντυπωση το οπλο μου εκατσε αμεσως και στην δευτερη τσιχλα συνηθισα και τις 2 σκανδαλες αμεσως και με σχετικα μεγαλη ταχυτητα αλλαγης που μπορω να πω οτι τουφεκαω πιο γρηγορα απο την καραμπινα ,σκοπευοντας ομως ,απο τουφεκια σε σκοπευση στον στοχο παλι και ξανα τουφεκια ,μην νομιζετε οτι εννοω καθαρη ταχυβολια.
    Το θεμα μου ομως ειναι τα σκοτωματα και μονο και οχι τα οπλα σαν οπλα και που μπορει να οφειλεται αυτο.
    Το σουπερ ποζε λοιπον με ανατριχιασε… κυριολεκτικα .
    Οσα πουλια χτυπησα (και ηταν περιπου 90% οι επιτυχιες) δεν επεσαν οπως ολα τα αλλα πουλια ,δηλαδη ερχεται πανω μου η δεξια η αριστερα ,το κτυπαω και πεφτει αναλογα την ταχυτητα που εχει μετα απο καποια μετρα διαγραφοντας τοξο πτωσης ,αλλα απλα ηταν σαν να επεφταν σε τοιχο.
    Δηλαδη τα πουλια ετρωγαν τουφεκια ,εμεναν απολυτο καγκελο και επεφταν ολα κατακορυφα και πολλα αργα αργα :wacko:
    Παντως ολα σταματουσαν εκει που ετρωγαν την τουφεκια και επεφταν κατω η λιγο μπροστα ,τους εκοβε την φορα με λιγα λογια ,τοιχος.
    Η βλητικη απορια μου λοιπον ειναι αφου δουλευω παντα τα ιδια φυσιγγια αυτο οφειλεται στους στενους αυλους ,στο οτι το δικαννο με στενους αυλους και 70 αρα θαλαμη εχει πιο δυνατη τουφεκια γιατι δεν εχει απωλειες αεριων η στο οτι μπορει να μου εκατσε απλα καλυτερα σκοπευτικα το οπλο και ετρωγε το πουλι καθαρα ολη την τουφεκια πανω του?
    Ολα τα κυνηγια μου εγιναν με 3αρι τσοκ στις καραμπινες και με το 3αρι στο σουπερ ποζε γιατι στην αλλη κανη που ειναι 1 αστρο (φουλ) δουλευα διασπορας.
    Πραγματικα απορω και δεν μπορω να βγαλω καποιο σιγουρο συμπερασμα.
    Εσεις τι λετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #479145

    Καλησπερα συναδελφοι .
    Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με εξεπληξε τωρα στα τελειωματα και που το εζησα φετος σαν νεος κυνηγος που ειμαι και συγκεκριμενα φετινος.
    Κυνηγαω τσιχλοκοτσυφα σαν Αθηναιος που ειμαι και μονο αυτα και εδω κοντα.
    Φετος λοιπον με το που εβγαλα την αδεια αγορασα μια Βαικαλ mp153 και ξεκινησα το κυνηγι καθε μερα σχεδον .
    Το οπλο ως γνωστον εχει μαπα τσοκ απο την μανα του και δεν ειχα πολλες επυτηχιες ωσπου αγορασα ενα αλλο τσοκ 3αστρα το οποιο δουλευε πολυ καλα αλλα σε σχετικα μακρινες αποστασεις μονο.
    Παρολα αυτα τα πουλια απλα πεθαιναν και επεφταν εδω και εκει ως συνηθως.
    Επειδη μου ειχαν χαρισει αλλα 3 οπλα ειπα τωρα στο τελος να κρατησω το Μπαικαλ για αλλα κυνηγια πιο χοντρα και να δοκιμασω τα αλλα 3 οπλα ενα ενα.
    Κυνηγαω παντα με 2 τυπους φυσιγγιων ,ενα για υγρασια και ενα για ολες τις αλλες μερες.
    Πηρα λοιπον το πρωτο απο τα 3 οπλα ενα Franchi elite 61 cm καννη και κυνηγησα μια εβδομαδα.
    Καλυτερα αποτελεσματα αλλα μονο σε κλειστα κομματια σε καρτερια σε ρεματα και περπατητο και απλα καθαρα σκοτωματα.
    Την αλλη εβδομαδα βγηκα με το δευτερο οπλο ενα Βeretta al 390 super magnum με 76 ποντους κανη το οποιο παλι δεν με ενθουσιασε λογω του βαρους και λογω του οτι δεν ειναι για τσιχλοκοτσυφα ,αλλα μακρυα γαζωνε.
    Την τελευταια εβδομαδα πηρα το τριτο οπλο ενα baikal ij 12 σοβιετικο σουπερ ποζε με 73 ποντους καννες και αυλους 18,2.
    Να επισημανω οτι απο ολα τα οπλα που εχει αυτος που μου τα εδωσε (ο πεθερος) και ο οποιος εχει σχεδον 1 οπλο απο καθε μαρκα επεμενε να κυνηγησω με αυτο ,πραγμα το οποιο εκανε αυτος παντα και να μην δωσω χρηματα για κανενα αλλο οπλο στο μελλον οπως εκανε αυτος.
    Σε πρωτη εντυπωση το οπλο μου εκατσε αμεσως και στην δευτερη τσιχλα συνηθισα και τις 2 σκανδαλες αμεσως και με σχετικα μεγαλη ταχυτητα αλλαγης που μπορω να πω οτι τουφεκαω πιο γρηγορα απο την καραμπινα ,σκοπευοντας ομως ,απο τουφεκια σε σκοπευση στον στοχο παλι και ξανα τουφεκια ,μην νομιζετε οτι εννοω καθαρη ταχυβολια.
    Το θεμα μου ομως ειναι τα σκοτωματα και μονο και οχι τα οπλα σαν οπλα και που μπορει να οφειλεται αυτο.
    Το σουπερ ποζε λοιπον με ανατριχιασε… κυριολεκτικα .
    Οσα πουλια χτυπησα (και ηταν περιπου 90% οι επιτυχιες) δεν επεσαν οπως ολα τα αλλα πουλια ,δηλαδη ερχεται πανω μου η δεξια η αριστερα ,το κτυπαω και πεφτει αναλογα την ταχυτητα που εχει μετα απο καποια μετρα διαγραφοντας τοξο πτωσης ,αλλα απλα ηταν σαν να επεφταν σε τοιχο.
    Δηλαδη τα πουλια ετρωγαν τουφεκια ,εμεναν απολυτο καγκελο και επεφταν ολα κατακορυφα και πολλα αργα αργα :wacko:
    Παντως ολα σταματουσαν εκει που ετρωγαν την τουφεκια και επεφταν κατω η λιγο μπροστα ,τους εκοβε την φορα με λιγα λογια ,τοιχος.
    Η βλητικη απορια μου λοιπον ειναι αφου δουλευω παντα τα ιδια φυσιγγια αυτο οφειλεται στους στενους αυλους ,στο οτι το δικαννο με στενους αυλους και 70 αρα θαλαμη εχει πιο δυνατη τουφεκια γιατι δεν εχει απωλειες αεριων η στο οτι μπορει να μου εκατσε απλα καλυτερα σκοπευτικα το οπλο και ετρωγε το πουλι καθαρα ολη την τουφεκια πανω του?
    Ολα τα κυνηγια μου εγιναν με 3αρι τσοκ στις καραμπινες και με το 3αρι στο σουπερ ποζε γιατι στην αλλη κανη που ειναι 1 αστρο (φουλ) δουλευα διασπορας.
    Πραγματικα απορω και δεν μπορω να βγαλω καποιο σιγουρο συμπερασμα.
    Εσεις τι λετε?

    Μιας και κάποιες παράμετροι, όπως ο σκοπευτής και τα φυσίγγια, παρέμεναν σταθερές και οι διαφορές στα σκοτώματα είναι μεγάλες όπως τις περιγράφεις, θα προσανατολιζόμουν περισσότερο πως το super pose σου έκαστε καλύτερα ως προς τα μέτρα που σου ταιριάζουν…

    Υπάρχει όμως και μια άλλη παράμετρος που λες πως κράτησες σταθερή αλλά στην πραγματικότητα να μην είναι και αυτή είναι το τσοκ… Λες πως είναι *** παντού, αλλά για να είσαι σίγουρος κανονικά πρέπει να κάνεις μέτρηση ώστε να βεβαιωθείς πως αυτό ισχύει… Διαφορετικές μάρκες έχουν άλλες πραγματικές συσφίξεις και χρησιμοποιούν το ίδιο γενικό όνομα… Φυσικά και ο αυλός παίζει το ρόλο του… Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις για να φύγουν οι αμφιβολίες και οι εικασίες; Δοκιμές! Μια μέρα πήγαινε σε ένα σκοπευτήριο (ή σε ασφαλή περιοχή στο ύπαιθρο όσο είναι ακόμα η περίοδος του κυνηγιού) και δες τις κατανομές σε ακίνητο στόχο… Αυτό πιστεύω θα εξηγήσει σχεδόν κάθε απορία σου μετά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #479146

    Φιλε τσακαλε αυτο με το τσοκ δεν το σκέφτηκα.
    Παιζει ο στενός αυλος να στενεύει και το τσοξ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #479157

    Η βλητικη απορια μου λοιπον ειναι αφου δουλευω παντα τα ιδια φυσιγγια αυτο οφειλεται στους στενους αυλους ,στο οτι το δικαννο με στενους αυλους και 70 αρα θαλαμη εχει πιο δυνατη τουφεκια

    αυτή είναι η απαντηση στην ερωτηση σου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,696 έως 1,710 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων