ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1,726 έως 1,737 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #499234

    Παντως φιλοι μου απο δω και περα ψηφιζω μονο σουπερ ποζε δισκανδαλλο με 70 αρες θαλαμες!!  

    :good: :good:  :good:  :good:  :good:

    άντε κι έρχεστε σιγά – σιγά στα νερά μου  😉

    έχω 9 όπλα  :heart:

    ΟΛΑ με 70 mm θαλάμες  :good:

    ΟΛΑ τα δικανά μου (πλάγια και ποζέ) ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΑ   :good:

     

    για τα BRAIN Chokes τώρα,

    ΠΟΙΟΣ τα κατασκευάζει κανένας γνωστός ή νέος στην πιάτσα;

    πάντως λιγάκι αλμυρά είναι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Blackgun στις #499243

    Καλησπερα!!!!!!!

    Πηρα τηλεφωνο και μιλησα μαζι τους ενημερωμενοι φαινονται και μετα απο την συζυτηση τα παραγγειλα θα τα εχω 10-15 Οκτωμβριου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #499255

    Άντε να μας πεις εντυπώσεις!

    ποια πήρες;  :unsure:

    υποθέτω για Μπενέλλι  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Blackgun στις #499259

    Τα invector plus πηρα Ct1&Ct4 για αρχη αν ειναι ετσι οπως λενε

    Θα παρω κ τα υπολοιπα που χρειαζομαι…..,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499285

    μπραβο αρχηγε μου!μολις τα παρεις να τα δοκιμασεις στο πινακα να μας πεις,και μετα οπως λεει και ενας τουφεκος μονο το κοκκαλο και το πουπουλο θα μας πει την αληθεια 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Blackgun στις #500778

    Καλησπερα στην παρεα!!!!

    Επανερχομαι με το θεμα των brain choke,τα παρελαβα με μια μικρη καθυστερηση το προηγουμενο σαββατο και τα δοκιμασα χτες,δυστυχως  δεν προλαβα να παω στον πινακα  και εριξα δυο πουλες σπορτινγκ μονο, οι πρωτες εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες και δεν μετανιωσα το χρονο που περιμενα και τα χρηματα που εδωσα……

    Στο  ζουμι τωρα: στο cynergy εχοντας δοκιμασει τα  μαμα invector plus skeet + m***  δεν ημουν ευχαριστημενος και αγοραζοντας τα briley εσω εξω cyl + m για να βελτιωσω την τουφεκια μου ειχα το εξης προβλημα ο κυλινδρος μου ανοιγε παρα πολυ και στα 25 μετρα ειχε μεγαλα κενα και το m μου εβγαινε πολυ σφυκτο γιατι η πανω κανη εχει αλλο αυλο γιαυτο μπηκα στην διαδικασια να ψαξω για κατι αλλο………αγορασα το C1 &C4 το πρωτο ειναι για κοντινα 20-25 μετρα και το δευτερο για 40-45 μετρα,το πρωτο που δινει την εντυπωση οτι ανοιγει πιο γρηγορα την τουφεκια μου αλλα εσπασα και πιατο στα 30-35 μετρα που ποτε δεν ειχα σπασει με τα προηγουμενα τσοκ για το δευτερο τωρα δεν εχω λογια στα 40+ το πιατο το κανει σαν πυροτεχνημα που αυτο το εχω δει μονο σε ενα οπλο τραπ που ριχνει σπορτινγκ στο δικο μου οπλο ποτε.

    Αξιζει πιστευω με το παραπανω και το πιο ωραιο της υποθεσης ειναι Ελληνικα!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502399

    στο κυνηγι τα brain τα δοκιμασες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Blackgun στις #502413

    οχι δεν ειμαι κυνηγος,απο αλλους που τα δοκιμασαν στο κυνηγι δεν τα ξανα εβγαλαν απο το οπλο τους….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502496

    μαλιστα,κανας αλλος ρε παιδια που τα δοκιμασε στο κυνηγι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #509393

    3)σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει παλεωτερα απο εναν ξενο βλητικο, δωκιμες διξανε οτι οταν υπαρχει μεσα στην θαλαμη μεγαλητερο κενο απο 6 χιλ μεταξι ανοιχτου φυσιγγιου και αρχη κανης υπαρχουνε αρνιτικες μεταβολες στα βλητικα αποτελεσματα της τουφεκιας με πολυ μικρη διακιμανση μεταγξη της 70 και 76 θαλαμης και περισοτερο στην 89χιλ. οταν βαλουμε παντα φυσιγγι 70 χιλ. αν δε παμε σε 65 φυσιγγι τοτε αλαζουνε τα δεδομενα με ποιο αρνιτικα αποτελεσμα τα ακομη και για το 76 θαλαμη δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει αυτο αλλα παντος μου κινει την περιεργια γιατι ολα τα καθαροαιμα σκοπευτικα οπλα εχουνε θαλαμες 70αρες;;

     

    Περιση μπεικα σε μια διαδικασια δοκιμης  μεταξη 70 & 76 θαλάμης   τα οπλα ηταν ιδια βαικαλ και τα δυο και αλλαζε μονο η δαλαμη ..  με το ιδιο φυσιγγι ( 28 γρ Ν8)    το τεστ  εδειξε  περιπου 4% παραπανω συγκεντρωση για την 70 θαλαμη   B-)  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Mikets7 στις #512480

    Καλημέρα σε όλους!

     

    Θα ήθελα γνώμες για φυσίγγια sellier & bellot . Έχει δοκιμάσει κανένας τα corona και red hare από την συγκεκριμένη εταιρία; Βασικά έχω δοκιμάσει σε κυνήγι τα red hare και ήταν άψογα. Θα ήθελα γνώμες και από εσάς…επίσης αν γνωρίζεται τι πυρίτιδα έχουν και τι πίεσης αναπτυαουν…

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    Jonas στις #514742

    Kαι ένας υπολογισμός:

    Το βάρος ενός σκαγίου νο 9 είναι 0,05 γρ. και πλήττει πουλί με βάρος π.χ. 100 γρ. Η αναλογία των δύο μαζών είναι 1:2.000.

    Το βάρος ενός σκαγίου με διάμετρο 8 χιλ. είναι 3,5 γρ. και πλήττει ανθρώπινο σώμα με βάρος 75 κιλά. Η αναλογία των δύο μαζών είναι 1:20.000.

    Καταλαβαίνουμε οτι το πλήγμα από την ορμή (μάζα x ταχύτητα) σε πουλί είναι 10 φορές μεγαλύτερο από εκείνο μιας βολίδας 8 χιλ στον άνθρωπο (ό μη γένοιτο). Τρομαχτική η διαφορά. Κατ’αναλογία, ένα μικρό σκάγι σε πουλί έχει το έργο πλήματος όλων των βολίδων ενός 10βολου.

    Ιωνάς.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1,726 έως 1,737 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων