ΡΑΒΔΩΤΑ ΤΟΥ ΦΕΚΙΑ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49148

     Eγω μιλαω για 7.62 το μεγαλυτερο  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #49150

     

    νομιζω, χωρις βαβαια και να ειμαι σιγουρος οτι σε ραβδωτο διαμετρημα 7.62 δεν υπαρχει διοτι  αυτο το διαμετρημα χρησιμοποιηται απο τον στρατο.

    σιγουρα, αν επιτραπει το ραβδωτο στην ελλαδα τα πραγματα θα γινουν λιγακι δυσκολοτερα οσον αφορα το θεμα ασφαλειας. εξετασεις αυστηρες ενημερωση κτλ  που ακουστηκαν απο συναδελφους ,  ειναι πολυ σωστο να γινουν και θα ειναι αναγκαιες, οπως ομως  ειναι κατα την γνωμη μου και για την χρηση λειοκαννων. ας κοιταξουμε δλδ να ενημερωθουμε και να μαθουμε για το λειοκαννο που ολοι χρησιμοποιουμε και ολοι κανουμε κατα καιρους λαθοι στην χρηση του  και αφου γινουμε σωστοτεροι ας παμε και στο ραβδωτο, που προσωπικα  μου αρεσει πολυ και σιγουρα θα αγοραζα ενα , μονο και μονο για την καυλα μου και  για σκοποβολη. ετσι και αλλιως, με μοναδικο κυνηγι μεγαλου θηραματος το αγριογουρουνο ειναι λιγακι υπερβολη το ραβδωτο και ισως, ισως λεω να ειναι περισοτερα τα κατα του παρά τα υπερ σε αυτο το κυνηγι, οπως διεξάγεται στην ελλαδα με την συκγεκριμενη μορφολογια.

    νικολας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49151

    ΠΑΝΤΩΣ,AN EΠΙΤΡΑΠΟΥΝ ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ‘ΠΑΙΔΕΙΑ’ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49166

     Νικολα εχεις δικιο, αυτο ειναι διαμετρημα του στρατου. Μαλλον .30 εννοουσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49181

    Το 7,62 χιλ είναι το 0.30 της ίντσας, και φυσικά είναι από τα δημοφιλεστερα διαμετρήματα για το κυνήγι μεσαίων και μεγάλων τριχωτών, με τεράστια ποικιλία πυρομαχικών.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #338229

     Aντε που θελετε να με κανετε να ξεχασω οτι ξερω…

    Να’σαι καλα Λεωνιδα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #49186

    Ναι στο 0,30 υπαρχουν και πολυ ωραια οπλα π.χ. to ARGUS

    Βεβαι για να λεω την αληθεια το ονειρο ειναι ενα Mauzer M98 se .338 Lapua

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49187

     Εγω μιλαω παντα για bolt action…  Aυτα μου αρεσουν

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49518

     Λογικα Αποστολη, ενα οπλο με αυτες τις προδιαγραφες, εχει τη δυνατοτητα να καταβαλλει ενα θηραμα σε αυτες τις αποστασεις. Μην ξεχνας οτι ακομα και το G3 ειχε ενα δραστικο βεληνεκες πανω απο 1000μ. Δεν μιλαω για ακριβεια, μιλαω για την απαιτουμενη κινητικη ενεργεια.

     Ομως, ακομα και αν εχεις ενα τετοιο οπλο, δεν πιστευω οτι μπορει να χρησιμευσει πουθενα. Αφηνω δε το γεγονος οτι αυτο δεν ειναι κυνηγι, να σημαδευεις δηλαδη το ζωο απο τα 2000μ. Αυτα τα οπλα, των ελευθερων σκοπευτων,  ελπιζω να μην επιτραπουν ποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #49521

    Μιας και ειναι ενα θεμα που ανεκαθεν μου αρεσε…τα οπλα υψηλης ακριβειας…μπορω να πω το εξης…

    Οπλα σαν τα Barret, Huskins, Accuracy International εχουν δραστικα βελενεκη ανω το 1500 μετρων (το Ηuskins  φτανει τα 2500 μετρα) με το βλημα να κρατα υπερηχητικη ταχυτητα σε αυτη την αποσταση (ακομα και στα μεσαια διαμετρηματα πχ .338 Lapua στα 1600-1700 μετρα).

    Αλλωστε ολες οι βολες ενω ελεθερου σκοπευτη γινονται σε αποστασεις πανω απο τα 800 μετρα για τον απλουστατο λογο οτι σε μικροτερες μπορει να γινει αντιληπτη η θεση του.  

    Χρησιμοποιοντας δε διοπτρες της Swarovsky Leupold κλπ που παρεχουν μεγαλη ακριβεια και σωστα αποστασιομετρα, ανεμομετρα κλπ βολες ακριβειας γινονται ακομα και στα 2500 χιλιομετρα (ο στοχος ειναι στο μεγεθος καρπουζιου -κοινως ενα ανθρωπινο κεφαλι).

    Βεβαια το σιγουρο ειναι οτι δεν αρκουν μονο αυτα..ειναι και το ταλεντο….

    Δυστυχως Βικτωρα οπλα σαν τα Barret kai Accuracy International κυκλοφορουν στο εμποριο. Σχετικα δε με το Accuracy Inernational (Το χρημοποιουν οι Αγγλοι) σε διαμετρημα .338 Lapua εχει βαρος (αναλογα το μοντελο ) γυρω στα 4.5 – 5 χγρ και κλωτσημα λιγοτερο απο οτι το δικαννακι μας…

    Το προβλημα ομως δεν ειναι αυτο…ΤΟ ιδιο διαμετρημα οπως εχω γραψει και παραπανω κυκλοφορει και το κυνηγητικο Mauser M98…η κυνηγετικη εκδοση του Κ98.

    Μπορει να εχει λιγο μικροτερο δραστικο βεληνεκες απο το παραπανω…αλλα στα χερια ενος ασχετου παραμενει να ειναι ενα πολυ επικινδυνου “παιχνιδιου” διοτι ειμαι σιγουρος οτι οχι μονο θα σκοτωσει το πρωτο γουρουνι αλλα και το παρακειμενο. Και αυτα με “Soft Tip” βλημα …Εαν δε χρησιμοποιησει FJ (με περιβλημα) ή ακομα JHP βλημα (κοιλης αιχμης με πληρες περιβλημα) τοτε να δεις τι εχει να γινει ….

    Αλλα μην πας μακρυα …σκεψου τα κυνηγητικα που υπαρχουν για “big Dangerous Game” .375 H&H .416 Rigby .500  kai .600 Jeffery και το “τερας” .700 ΝΕ της Holland & Holland (μετατρεψε το σε mm kai eχεις ενα στομιο καννης Gauge 12 μονο που αντι για σκαγια εκτοξευει βληματα!!!!)

    Δηαλδη αυτα δεν ειναι επικινδυνα?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49529

     Bασιλη, εγω θα ελεγα οτι ενα διαμετρημα εως .30 ειναι οτι χρειαζεται, και μαλιστα να επιτραπουν μονο βληματα FMJ και οχι κοιλης αιχμης η soft tip.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #49533

    Εγω στο τελευταιο θα διαφωνήσω , καθώς μια σφαίρα FMJ προκαλλεί διαμπερή τραύματα και άρα μπορεί να χτυπήσει και τον συγκυνηγό μας , ενώ μια hollow point θα παραμορφωθεί και θα καταβάλλει το  θήραμα αμέσως μένοντας μέσα του.

    Τέλως πάντων η χρήση των ραβδωτών απαιτεί μια παιδία και ωριμότητα που δεν ξέρω αν όλοι οι Έλληνες κυνηγοί την διαθέτουν.

    Ίσως μια καλή αρχή θα ήταν να επιταπουν κάνες rifled slug για τις καραμπίνες μας .

    Πιστεύω ότι για τα θηράματα της Ελλάδας αυτές αρκούν και περισσεύουν.

    Φιλικά ,

    Γιαννης Ανδρούτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49536

    ωριμοτητα

    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #338298

     Δε θα διαφωνησει κανεις σ’αυτο. Η ωριμοτητα ειναι κατι το βασικο, η παιδεια το ιδιο, και η αισθηση οτι ειτε αεροβολο ειτε κανονι, αυτο που κραταμε στα χερια μας δεν ειναι παιχνιδι.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων