Μερικές παρατηρήσεις…περί συγκεντρώσεων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #49055

    Mia erotisi …. Diladi ean katalaba kala kai stis kontes kai stis makries toufekies me anixto tsok p.x. 5* einai kalitera apo oti me 3* -simioteon oti ego panta pigeno me 5*-. Dildi pame gia tsixles me 5* kai rixnoume mexri posa metra makria? Otan pao gia fasses oi opies kathonte sta sirmata ton pilonon tis DEH, siderenioi pilones ipsilis tasis, Ti tsok na balo, kai ti noumero fisigia??? Dioti ego mexri simera ebaza tsok -2*-3* me fisiggia 3-4aria!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49056

    Βασίλη, το συμπέρασμά μου ήταν ότι μέχρι τα 35-40 μέτρα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να πάρουμε ένα πουλί με ανοικτό τσοκ, λόγω περιθωρίου σκοπευτικού λάθους, ενώ μετά τα 40 μέτρα οι αποδόσεις όλων των τσοκ μοιάζουν μεταξύ τους. Δηλαδή, εντός του ωφέλιμου βεληνεκούς του κυνηγετικού όπλου, έχει νόημα η επιλογή του ανοικτού τσοκ, ενώ πέρα από αυτό, δεν έχει και πολύ σημασία τι τσοκ χρησιμοποιούμε.

    Σίγουρα παίζει ρόλο και η επιφάνεια που μας προσφέρει το κάθε θήραμα, αλλά αυτό είναι κάτι που έχει να κάνει πιο πολύ με το ιδανικό νούμερο σκαγιών και ίσως όχι τόσο με το τσοκάρισμα.

    Το επιπλέον βεληνεκές θα μας το δώσει ένα πολύ ποιοτικό φυσίγγι και όχι ένα πολύ σφικτό τσοκάκι. Παράδειγμα, το Nitro magnum της Remington, που ήταν και το μόνο που έδινε μία ανεκτή κατανομή στα 60 μέτρα, όταν όλα τα άλλα φυσίγγια είχαν σκορπίσει τελείως. Το φυσίγγι αυτό έχει έναν υπέροχο συγκεντρωτήρα που περικλείει όλα τα σκάγια της γόμωσης, τα σκάγια είναι πολύ σκληρά και σφαιρικά, και έχουν ανάμεσά τους κόκκους πολυαιθυλενίου για μείωση των τριβών μεταξύ τους. Επιπλέον έχει αδιάβροχο αστεροειδές κλείσιμο, και ενώ είναι magnum φυσίγγι γεμισμένο σε 76άρη κάλυκα, έχει “μόνο” 46 γραμμάρια που επιτρέπουν στην γόμωση να έχει αρχική ταχύτητα της τάξης των 1280 fps, περίπου 390 μ/δ. Ένα πραγματικά καταπληκτικό φυσίγγι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #49064

    AGAPOITE FILE LEO,

    O SUGGENTROTHRAS AUTOS THS REMINGTON EINAI ARISTOS!!

    EINAI KAI O MONADIKOS WAD POU SE OPOIA GOMOSH KAI NA MPEI EXEI LIGOTERES PIESHS APO OPOIODHPOTE ALLON

    EINAI MUSTIKO THS ETAIRIAS H SUSTASH TOU (ETAIRIA DUPONT)KAI DEN POULIETAI POTE APO THN REMINGTON SAN YLIKO GIA RELOADING

    ETSI  DEN MPOROUME  NA FTIAKSOUME TETOIA FISIGGIA.(PONHROI!!)

    EXEI DOKIMASEI KAPOIOS FILOS NA KINIGISEI ME TO CHOKE*** KAI ME SKAGIA NO7-71/2? 

    DOKIMASTE KAI THA DEITE OTI TA POULIA(TSIXLES) THA TA BRHSKETE PSOFIA.(ANALOGA PANTA KAI TA FISIGGIA-DEITE PIO FISIGGI TERIAZEI KAI AGORASTETO SE NO 7-71/2(OXI OMOS NA EXEI ALLH POWDER KAI SUGGENTROTHRAS OPOS DIABAZO ALLOU!!!,APO AUTO SE NO8-9 AS POUME!!!??)

    O TOM KNAPP(ARISTOS SKOPEUTHS THS BENELLI) EXEI DUO CHOKES PAIDIA ,

    CYLINDER GIA TA PIATA (POU PETAEI ME TA XERIA),KAI

    MODIFIED GIA OLA TA KINIGIA PTEROTOU THIRAMATOS!!

    KAI GIA NA DEITE KALITERA,SAS LEO OTI STHN SOUTH DAKOTA PETUXENE TOUS FASIANOUS OPOS HTHELE(AKOMA KAI ME TO OPLO PISO APO THN PLATH TOU!!!

    ME TO FOUL CHOKE…………ADIASE THN KARAMPINA XORIS KAN …..NA BGALEI ENA FTERO APO TON FASIANO.TO IDIO KAI ME THS PAPIES STO MEXIKO.

    EAN LOIPON O TOM KNAPP ASTOXEI ME TO FOUL CHOKE TOTE KATALABAINOUME TI GINETE ME EMAS KAI POU PANE POLLES APO TIS NTOUFEKIES MAS,OTAN EXOUME BALEI TO FOUL CHOKE

    AUTA LOIPON GIA TOUS NEOUS KUNIGOUS(TO FOUL THA SAS KSETRELANEI STO XARTI …ALLA THA SAS STENOXORISEI POLI STO KUNIGH!!)

    EUXARISTO POLI

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338197

    Αγαπητέ δάσκαλε αν τουφεκίσουμε την τσίχλα με 7,5 νούμερο σκάγια, δεν θα έχουμε μεγάλα καινά μεταξύ των σκαγιών για ένα τόσο μικρό μέγεθος πουλιού?

    Δεν θα είναι μικρότερος ο δραστικός κύκλος σε σχέση με τα 9αρια?

    Στο σκοπευτήριο, συγκεκριμένα στο sporting χρησιμοποιούσα τα δικά μου φυσίγγια για να μάθω τις προσκοπευσεις τους αλλά σε Νο 7  για να έχουν περίπου τα ίδια σκάγια σε αριθμό με αυτά των 28 γραμμαρίων που ρίχνουν στο sporting. Οι επιδώσεις μου ήταν άριστες όχι όμως με modified αλλά με IC. Τα σπασίματα ήταν τρομερά, η ντουφεκιά παρέσυρε το πιάτο κανα μέτρο πίσω και το έκανε χίλια κομμάτια.

    Δεν ξέρω όμως στην τσίχλα που μπορεί να την τουφεκίσω από τα 10 μέτρα μέχρι τα 30 αν θα τα καταφέρω με 7,5 αρια σκάγια.

    Με το *** τα πάω καλά με 8-9 νούμερο αρκεί να έχω περιθώριο να τουφεκίσω. Συνήθως κυνηγώ την τσίχλα σε ρεματιές και την βλέπω σε καινά που αφήνουν τα δένδρα μεταξύ τους που δεν ξεπερνουν τα 2-3 μέτρα. Στο καρτέρι ή σε κάποια ανοικτά σημεία που τα πουλιά σηκώνονται μακριά τα *** δεν μου δημιουργούν πρόβλημα.

    Νομίζω ότι το Νο 7,5 ενδύκνειται όταν είμαστε σίγουροι ότι θα τουφεκίσουμε πέρα των 25 μέτρων. ’λλωστε το 9αρι μέχρι τα 20-25 μέτρα σκοτώνει οτιδήποτε αν η τουφεκιά έχει την κατάλληλη πυκνότητα.

    Πάντως εγώ το full και το ΙF τα έχω στο συρτάρι.

    Στο περπατητό βάζω το IC και σε όλα τα άλλα κυνήγια το Light Modified Carlson’s που βγάζει πιο μαζεμένες τουφεκιές από το εργοστασιακό ***.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49067

    http://www.tomknapp.net/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #49085

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49176

    Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και με 2 τσοκάκια να είμαστε εντάξει.

    Τότε γιατί να γίνεται τόση έρευνα απο τόσες εταιρείες για τσοκάκια?

    Μήπως για κάποιες συνθήκες κυνηγιού χρειαζόμαστε πιο σφιχτά τσοκάκια?

    Γιατι να βγαίνουν όπλα με σταθερά τσοκάκια (*) και (**) αν δεν βοηθάνε στο κυνήγι?

    Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49179

    Τα όπλα με σταθερά τσοκαρίσματα σε full & IF, έβγαιναν για βολές σε καθιστά θηράματα κυρίως. Τα *** ήταν τα δημοφιλέστερα στα αυτογεμή για όσους ήξεραν.

    Για μένα πέρα από την θεωρεία και τις βολές στο χαρτί, χρειάζονται επίμονες δοκιμές στο κυνήγι που μας ενδιαφέρει για ασφαλή συμπεράσματα. Όσες φορές μέτρισα σκάγια σε θήραμα, ήταν πάντα πολύ λιγότερα απ΄όσα όταν μετακινούσα μια διαφάνεια ίδιου μεγέθους με το θήραμα μέσα στην τουφεκιά που είχα κάνει σε χαρτόνι. Όμως δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι πιο σφικτό από demi. Αν δεν μπορεις να παρεις ένα πουλί η λαγό με τα ***, δεν θα τον πάρεις με τίποτα γιατί απλά η βολή θα είναι εκτός βεληνεκούς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338228

    Έχω ρίξει αρκετό μέτρημα. Το να αναφέρω συγκεντρώσεις είναι περιττό. Το μόνο που θα σας πω, είναι ότι στις μεγάλες αποστάσεις, 50 και 60 μέτρα, το MODIFIED έβαλε περισσότερα σκάγια στο χαρτόνι, απ’ ότι το SUPER FULL!!!. Αυτό βέβαια είναι παράδοξο, αν σκεφτείς ότι στα 35 μέτρα το SUPER FULL δείχνει να έχει μεγάλη υπεροχή συγκέντρωσης έναντι του MODIFIED. Κι όμως, τα χαρτόνια, όπως λέει κι ο KOSTASK, δεν λένε ψέματα. Προσθέστε σ’ αυτό και την αυξημένη άτρακτο των σκαγιών από το σφικτό τσοκ, και το σχήμα κεριού του FULL, έναντι του αυγοειδούς σχήματος του MODIFIED, και είναι πλέον σαφές ότι το MODIFIED υπερτερεί μακράν.

    Όποτε έχω ευκαιρία συνεχίζω το μέτρημα, και θα γράψω ό,τι άλλες παρατηρήσεις έχω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #338230

    Την προηγούμενη Κυριακή δοκίμασα δύο φυσίγγια τα EXPRESS34 και TORDO 9άρια με τσοκ * και  C****  (εργοστασιακό beretta) στα 35 μέτρα σε χαρτόνι 1m x 1m.  Η διαφορά ήταν τόσο μικρή που ο φίλος μου νόμιζε οτι κατα λάθος έβαλα το ίδιο τσοκάκι. Επανάληψη δοκιμής με τα ίδια αποτελέσματα.  Μετά έριξα με FEDERAL CLASSIC 7μισάρια και με τα δύο τσοκ. Εδώ είχα μια μικρή διαφορά αλλά εμφανή με το μάτι. Με το full είχα περισσότερα σκάγια στο κύκλο των 70εκ. Την δοκιμή την έκανα γιατί είχα χάσει κάτι πουλιά σε αυτές τις αποστάσεις με το full τσοκ και δεν ήξερα αν έφταιγαν τα φυσίγγια, το τσοκ ή εγώ. Τελικά οι κατανομές για τα δύο πρώτα σ’ αυτή την απόσταση ήταν με πολλά κενά. Το τρίτο είναι απαγορευτικό για τσίχλα λόγου κόστους το οποίο όμως δικαιολογεί με τις επιδόσεις του. Με το θέμα των τσοκ λοιπόν σε μεγάλες αποστάσεις που έθειξε ο leo θα κάνω και άλλες δοκιμές αυτό το Σ/Κ και με διαφορετικό νούμερο σκαγιών, είναι ενδιαφέρον. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #49335

    FILE KOSTASK,

    EAN PAROUME TO OPLO 36 GAUGE ME SKAGIA NO6(PERIPOU  120-130 SKAGIA)KAI PAME STO SKEET TA PIATAKIA THA DOUME OTI SPANE

     AUTH H RIKSIA PALIKARI KOSTASK ,AFHNEI MEGALES TRUPES OPOS LES  POU  PERNAEI TO PIATAKI APO AUTES (STO XARTIEAN TO PIATAKI(EAN)THA HTAN EKEINH KAI MONO EKEINH THN STIGMH AKOINHTO)

    TA POULIA POU SKOTONEIS PALIKARI KOSTASK STON AERA ME TA SKAGIA NO9-NO10 THA HTAN PETHAMENA KAI ME TO NO7-71/2 ALLA AKOMA KAI ME TO NO6

    H DIAFORES  EINAI OTI STHN KONTINH APOSTASH TO XONTRO SKAGI THA XALASEI TO POULI(ANALOGA)ALLA KAI OTI SE PIO MAKRINH APOSTASH TO POULI DEN THA PESEI (H THA PESEI KAI THA EINAI AKOMA ZONTANO) ME TA PSILA SKAGIA(ANALOGA) PAROLO POU TO PETUXAME,

    TO IDIO SUMBAINEI FILE KOSTASK KAI STO TRAP KAI STO SPORTING.

    EAN PAS MPOSTA PALIKARI(PREPEI NA PAS ME TON DASKALO DIOTI APAGOREUETAI) THA AKOUSHS KATHARA TA PSILA SKAGIA NA XTHPOUN TO PIATAKI POLLES FORES ALLA AUTO NA MHN SPAEI(STO TRAP ME SKAGIA NO9 GIA PARADEIGMA.

    ME SKAGIA NO6 STO TRAP TO PIATAKI SPAEI POLI KALITERA (AKOMA KAI ME TO MODIFIED CHOKE!!!!????(APAGOREUETAI OMOS)

    TO NO 7,71/2 EINAI THANATOS GIA THN TSIXLA ALLA KAI TA PSILA SKAGIA  EINAI THANATOS GIA THN TSIXLA(PANTA OMOS ANALOGA APOSTASHS,AERAS ,BROXH,TROPOS POU KINHGAME)

    TO OPLO POU SUNISTO EINAI TO DIKANNO OPLO GIA TO KUNHGI ME CHOKES ***/*** GIA  KUNHGI KARTERI POULION

    H ***/***** OPOS GIA PERPATHTO TSIXLAS 

     EXO DIABASEI GIA TA PROBLHMATA POU EXETE ME TA FISIGGIA ,PRIN APOFASHSETE GIA ALLH MARKA FISIGGION ,H ALLH GOMOSHS ,DOKIMASTE KAI TO DEMI CHOKE ALLA KAI ENA ALLO NOUMERO SKAGION OPOS EINAI TO NO7,71/2 SE 32 GRAMARIA SKAGIA.POTE DEN KSEREIS -ISSOS NA DOULEPSH KAI NA SAS BOHTHISEI

    DOKIMASTE ALLA OXI MONO MIA DUO NTOUFEKIES.DEN MPOROUME NA BGALOUME GNOMH ETSI!!!

    NA EISTE OLOI  KALA

    EUXARISTO POLI

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338259

    Παιδιά, ο GUN DOCTOR, από την πρώτη στιγμή που έχει μπει στο φόρουμ, επιμένει σ’ αυτά τα δύο πράγματα, ντεμί τσοκ και Νο7 φυσίγγι. Νομίζω ότι έχει αποδείξει την τεράστια εμπειρία που έχει περί βλητικής, και οφείλουμε τουλάχιστον να δοκιμάσουμε τις συμβουλές του. Εγώ έχω ήδη προμηθευτεί μία κούτα 7άρια σε 32 γραμμάρια, και από δω και πέρα θα δουλέψω αυτόν τον συνδυασμό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49341

     Eγω δυστυχως την πολυτελεια αλλαγης τσοκ δεν την εχω. Απο την αλλη, τα **** μου εχουν δωσει αρκετα πουλια, σε σημειο να ειναι η πρωτη τουφεκια σχεδον για ολες τις αποστασεις.

     Παντως πιστευω οτι η συμβουλη του γιατρου δεν ειναι χωρις λογο. τα συμερασματα σου Λεωνιδα θα μας ειναι χρησιμα, ως προς το Νο σκαγιων τουλαχιστον που μπορουμε να αλλαξουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #49360

    Να υπενθυμίσω ότι το 7 που λέει ο ¨Γιατρός” είναι το 6 το ελληνικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338263

    Δεν θα το ‘λεγα. Τα αμερικάνικα νούμερα αρχίζουν να διαφέρουν ουσιαστικά από το 5 και κάτω, όπου στην Αμερική είναι το 3,05 ενώ στην Ιταλία και Ελλάδα είναι 2,9. Το ιταλικό (και συνήθως ελληνικό, Νο6 είναι 2,7 ενώ το αμερικάνικο είναι 2,78. Τα 7άρια και 7 1/2άρια συμπίπτουν.

    Ιδίως το 7 1/2 που είναι σκοπευτικό νούμερο, είναι “σημείο συνάντησης” όλων των συστημάτων, στα 2,41 χιλιοστά.

    Κάποτε στην Ελλάδα ακολουθούσαν το γαλλο-γερμανο-ισπανικό σύστημα, που σχεδόν συμπίπτει με το αμερικάνικο, αλλά τώρα όλα τα ελληνικά φυσίγγια έχουν σκάγια που ακολουθούν την ιταλική κλίμακα.

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων