Μερικές παρατηρήσεις…περί συγκεντρώσεων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49379

    Όταν λέμε DEMI CHOKE πόσα άστρα εννοούμε?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49382

    ***

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49405

    Καλημέρα σε όλους σας.

    Τελικά τι απο όλα αυτά ισχύει?

    Αρχικά βγήκε το συμπέρασμα ότι τα ανοιχτά τσόκ (4 ή 5 *) είναι τα κάτάλληλα σε μακρινές και κοντινές ντουφεκιές.

    Στην αρχή αυτό υποστήριξε και ο δάσκαλος GUN DOCTOR αλλά μετά ξαναγυρίσαμε στα (***) ως το πιο κατάλληλο.

    Η απάντηση θα μπορούσε να είναι: “δοκίμασε οτι συνδυασμό θες σε χαρτί και στο κυνήγι και κρίνε μόνος σου”!!

    Τελικά που καταλήγουμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338276

    Εγώ Θοδωρή κατέληξα ότι το συγκεκριμένο τσοκάκι 4 άστρων που δοκίμασα είχε την καλύτερη απόδοση, αλλά είναι Briley. Γι αυτό ρώτησα σε άλλο θέμα τον GUN DOCTOR, τι ορίζουμε τελικά σαν 3 άστρα. Το 3άρι Briley που έχω, έχει σύσφιξη 6/10 αλλά αποδίδει συγκεντρώσεις Full choke, και εκεί είναι η απορία μου: Είναι παρ’ όλα αυτά το πλέον ενδεδειγμένο ή να χρησιμοποιώ το 4άρι;

    Περιμένω να μου απαντήσει και βλέπουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49409

    Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω.

    Σε ενα Σ/Π οι κάννες του έχουν έχουν τους ίδιους αυλούς? Δηλαδή αν βάλω το ανοιχτό τσοκ επάνω ή κάτω έχει διαφορά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49412

    Ιδανικά θα πρέπει να έχει τους ίδιους αυλούς, όμως δεν είναι σπάνιο να έχουν διαφορετικούς. Βλέπεις, αν μπουν πρώτα οι κάννες στο μονομπλόκ και κατόπιν λειανθούν, δεν είναι εύκολο να προβλέψεις ότι θα έχουν τον ίδιο τελικό αυλό.

    Λογικά, δύο διαφορετικοί αυλοί θα έχουν διαφορετική απόδοση με το ίδιο τσοκ, αλλά αυτό ισχύει ακόμα και σε πανομοιότυπους αυλούς, οπότε “τρέχα γύρευε”…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338280

    Τα Briley και γενικά τα custom τσοκ με εξωτερικό τμήμα, δίνουν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και πιο αρμονικές κατανομές λόγω του παράλληλου τμήματος στο τελείωμα.

    Προσωπική μου διαπίστωση είναι ότι το εργοστασιακό μου demi τσοκ, κάνει πολύ καλύτερα σκοτώματα από το Carlson’s LM γιατί δίνει πιο γεμάτη περιφέρεια. Έχω σχηματίσει την άποψη ότι τα extrenal custom chockes βοηθούν μόνο σε οριακές βολές. Είμαι σίγουρος ότι συγκεντρώσεις της τάξεως του 75% δεν ανταποκρίνονται στο demi.

    Λεωνίδα τις ποσοστά σου δίνει το IC της Briley συνήθως?

    Τώρα για το μέγεθος των σκαγιών όσον αφορά την τσίχλα, θα κανω δοκιμές με Νο7,5 (2,4mm) στο επόμενο κυνήγι μου. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί τα περισσότερα πουλιά τα κτυπάμε σε απόσταση μικρότερη των 27 μέτρων, όπου το 9 αρι έχει την δυνατότητα να καταβάλει όλα τα φτερωτά θηράματα. Βεβαίως η διατριτική ικανότητα του Νο 7,5 είναι σαφώς μεγαλύτερη. Θα δούμε, η πράξη θα μας το δείξει, σκοπεύω να χρησιμοποιήσω ένα κουτί για δοκιμές.

    Στο καινούργιο μου πλαγιόκαννο σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω τον συνδιασμό 5-3 για τσίχλες στο περπατητό και 5-4 για μπεκάτσα και ορτύκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49419

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ CHOKES ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ ΑΣΤΡΑ (*,**,***,****,*****) ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:

    ΕΧΕΙ 2/10,4/10,6/10,8/10,10/10 ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΩΝ 0.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #49424

     

    Λεωνίδα, διαβάζω τις λεπτομέρειες και το βάθος που φτάνετε στα θέματα και πραγματικά το χαίρομαι.  Δεν έχω χρόνο για να γράψω σε μερικά που διαφωνώ ή μερικά που τα θεωρώ αυτονόητα όπως π.χ για το τσοκάκι Spreader.

    Στις πρώτες μου ανησυχίες για όπλα, φυσίγγια και βλητική είχα δάσκαλο τον Ελ. Συνοδινό και έναν δύο που αρθρογραφούσαν στα περιοδικά. Μετά ανακάλυψα τα αμερικανικά βιβλία. Είχα δοκιμάσει σε πολλά χαρτόνια συνδυασμούς φυσιγγίων και συσφίξεων. Κάποτε έκοψα την SKB μου και τις έβαλα εξωτερικά τσοκάκια Breda. Νέες δοκιμές με το ΙC, M και F (αυτά είχα μόνο) με έκπληξη είχα διαπιστώσει αυτό που λες. Θεωρούσα με το φουλ που προεξείχε 10εκ. θα έκανα θαύματα στα 50μ.Αποτέλεσμα αγόρασα και μία μούφα. Τότε κατάλαβα τη εννοούσαν όταν έλεγαν τα ανοιχτά τσόκ γεμίζουν την τσάντα. Όταν προ 10 περίπου χρόνων αγόρασα το Ο/Α της Beretta έδιναν και τα 5 τσοκάκια μαζί. Αντί κύλινδρο πήρα skeet. Τα *,** δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πλην σε δοκιμές σε χαρτόνι, Το *** ελάχιστες φορές στην πάνω κάννη με χοντρά σκάγια (παπιά, φάσσες). Απόδειξη της συμπάθειάς μου στα ανοιχτά τσόκ είναι η αγορά Rhino μόνο σε skeet 1 και IC. Θα πω για τον φίλο Gun doctor πως τότε που κυνηγούσα τσίχλες στο περπατητό τις κυνηγούσα με 9,10άρια στο καρτέρι με 8άρια, και σε μέρες καλές που πέρναγαν ψηλά ή με δυνατό αέρα με 7άρια με πλαγιόκαννο με σταθερά τσόκ ***,*. Τώρα θα τύχει να πάω 3-4 φορές τον χρόνο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49433


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 08 Δεκέμβριος 2004


    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ CHOKES ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ ΑΣΤΡΑ (*,**,***,****,*****) ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:

    ΕΧΕΙ 2/10,4/10,6/10,8/10,10/10 ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΩΝ 0.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΒΑΣΙΛΗΣ


    [/indent]

    Αγαπητέ Βασίλη, το σύστημα της Perazzi είναι απλούστερο από το γνωστό με τα άστρα, αφού δηλώνει την πραγματική σύσφιξη σε δέκατα του χιλιοστού. Αλλά αφού το θέλεις:

    0= *****

    2= ****

    4=Light modified, δεν υπάρχουν άστρα γι αυτήν την σύσφιξη

    6= ***

    8=**

    10=*

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49441

    Καλημέρα σας.

    Υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης για να μετρηθεί η κατανομή ενός τσοκ αντίστοιχο της συγκέντρωσης?

    Πως κρίνουμε αν ένας συγκεκριμένος συνδυασμός τσοκ/φυσιγγί δίνει καλή κατανομή?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338286

    Υπάρχουν τρόποι, αλλά θέλει μέτρημα. Με το μάτι όμως, φαίνεται αν μία κατανομή είναι ομοιόμορφη χωρίς κενά.

    Αν θέλεις να τα έχεις και σε νούμερα, τότε αφού χαράξεις τον κύκλο των 76 εκατοστών με κέντρο το πυκνότερο σημείο της ντουφειάς σου, χάραξε άλλον έναν ομόκεντρο κύκλο διαμέτρου 50 εκατοστών. Μέτρησε ξεχωριστά τα σκάγια στους δύο κύκλους, και ιδανικά θα πρέπει να είναι περίπου ισόποσα. Μπορείς επίσης να χωρίσεις τον εσωτερικό κύκλο με έναν σταυρό σε 4 κομμάτια και τον εξωτερικό σε 12 κομμάτια, και να έχεις σύνολο 16 κομμάτια ίσου εμβαδού. Και πάλι, ιδανικά, κάθε κομμάτι θα πρέπει να περιέχει ισόποσο αριθμό σκαγιών.

    Ψάξε επίσης και για κενά στην κατανομή σου απ’ όπου θα μπορούσε να περάσει αλώβητο το θήραμα που κυνηγάς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49458

    Δεν μας ενδιαφέρει η κατανομή των σκαγιών στην μέγιστη περιφέρεια της ντουφεκιάς? Αφού δούμε οτι η συγκέντρωση είναι καλή στο κύκλο των 76εκ, να ελέγξουμε και τι κάνουν τα σκάγια σε απόσταση πχ 80-90εκ απο το κέντρο του κύκλου των 76εκ?

    Λεωνίδα σε ευχαριστώ για τις έγκαιρες και έγκυρες απαντήσεις σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49459

    Θοδωρή, έχει επικρατήσει ο κύκλος των 76 εκατοστών σαν μέτρηση. Αν έχεις μεγάλα χαρτόνια που δείχνουν ολόκληρη την διασπορά της ντουφεκιάς σου, τότε θα δεις ότι έξω από τον κύκλο τα σκάγια είναι πλέον ακανόνιστα κατανεμημένα και επομένως “άχρηστα”, εκτός κι αν ελπίζουμε σε κάποιο τυχερό σκάγι μίας άστοχης ντουφεκιάς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49460

    Βεβαίως και μας ενδιαφέρουν τα σκάγια πέρα των 76 εκατοστών. Αν η πυκνότητα τους είναι καλή σε μια τουφεκιά σε νορμάλ απόσταση μπορεί να μας δώσει κάποιο πουλί. Όμως συνήθως από αυτά τα σκάγια προέρχονται τα κοψόφτερα γιατί απλά πρόκειται για τα σκάγια με τις μεγαλύτερες παραμορφώσεις. Εγώ πολλές φορες τοποθετώ ένα τηλεφωνικό κατάλογο στην περιφέρεια και ένα στο κέντρο (πίσω από το χαρτόνι). Η διαφορά στην διάτριση είναι τεράστια, συνήθως 60-70 σελίδες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων