Μερικές παρατηρήσεις…περί συγκεντρώσεων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49462

    κατανοητό. Εγω απλά θα χρησιμοποιούσα τον κύκλο των 76εκ για να βρω την ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ και με το μάτι θα έβλεπα αν τα υπόλοιπα σκάγια (σε κύκλο μεγαλύτερο απο 76εκ) έχουν μεγάλα κενά μεταξύ τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49473

    Θοδωρή, στα τυπικά τεστ που γίνονται με full τσοκ στα 35 μέτρα ΄δεν θα βρεις ποτέ σκάγια με ικανοποιητικές κατανομές έξω από τον κύκλο των 76 εκατοστών, γιατί απλά υπάρχουν υπερσυγκεντρώσεις.

    Εγώ δεν δοκιμάζω πλεον τα φυσίγγια μου με full τσοκ, χρησιμοποιώ τα τσόκ που κυνηγάω και στις αποστάσεις που τουφεκάω συνήθως. Με ενδιαφέρει να δω την τουφεκιά σε πραγματικές συνθήκες και να βγάλω τα συμπεράσματα μου.

    Έτσι λοιπόν πολλές φορές όταν ρίχνω στο χαρτόνι με σκάγια Νο9 στα 27 μέτρα με κύλινδρο ή skeet τσοκ, υπάρχουν αρκετά σκάγια έξω από τον κύκλο των 76 εκατοστών. Συνήθως χαράζω ένα ομόκεντρο κύκλο με διάμετρο 90 εκατοστών. Μέσα σ’ αυτόν η συγκέντρωση φτάνει το 90% περίπου των  σκαγιών της τουφεκιάς. Στις περισσότερες περιπτώσεις η πυκνότητα των σκαγιών στην περιοχή αυτή είναι καλή αλλά υπάρχουν 2 παράμετροι που δεν δίνουν εγγυήσεις για άμεση καταβολή του θηράματος.

    Πρώτον αυτό που είπα προηγουμένως για την παραμόρφωση και την μειωμένη κινητική ενέργεια με την οποία φτάνουν στον στόχο. Δεύτερον δεν φθάνουν στον στόχο όλα μαζί λόγω διαφορετικών παραμορφώσεων και κατά συνέπεια διαφορετικών ταχυτήτων. ’ρα η εικόνα που βλέπουμε στο χαρτόνι δεν είναι η πραγματική.

    Βεβαίως και στο κέντρο της τουφεκιάς έχουμε διαφορετική άφιξη των σκαγιών λόγο ατράκτου, αλλά εκεί η πυκνότητα είναι τέτοια που δεν επηρεάζεται η αποτελεσματικότητα της τουφεκιάς.

    Πάντως η «εσωτερική» περιφέρεια (οι άκρες του κύκλου των 76 εκατοστών) είναι αυτή που μας ενδιαφέρει περισσότερο, γιατί με αυτή παίρνουμε το 60% των πουλιών λόγω μη ακριβούς εκτίμησης της προσκόπευσης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #49475

    Έτσι ακριβώς έχω φανταστεί να πειράματα που θα κάνω στα χαρτόνια μου συν τη “standard” διαδικασία (με full choke κλπ)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #49633

    Καλησπέρα σε όλους, έχω την 391 teknys με αυλό 18,3 την αγόρασα μεζί με τα εργοστασιακά τσόκ που δίνει η beretta, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει με τσοκ **, έχει καλύτερη απόδοση απο ότι το 3*** στα 35 μέτρα στο κυνήγι της φάσσας που όπως γνωρίζουμε είναι αρκετά σκληρό και δυνατό πουλί, για φυσίγγια Νο 5 36-40 gr

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #49636

    Επίσης για φυσίγγια για φάσες θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε, beretta, winchester, remington,nobel,b&p?

     

    ευχαριστώ και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Alepou5x στις #49637

    Για σας πεδία

    Αφού παρακολούθησα με προσοχή της απόψεις όλον σας και επήλθε μια σχετική ηρεμία θα ήθελα να καταθέσω και εγώ της απόψεις μου.

    Βάζοντας τον τίτλο ΄΄’λλα λένε τα χαρτόνια άλλα τα κυνήγια΄΄

     

    Καταρχήν θα ήθελα να συγχαρώ όλους σας για το πάθος που δείχνεται για το συγκεκριμένο θέμα και τον leo που μπήκε στον κόπο να σκοτώσει τόσα χαρτόνια. Πραγματικά ξαφνιάστηκα και εγώ από τα αποτελέσματα και όποτε αποφάσιζα να καταθέσω μια άποψη, με προλάμβανε ένας άλλος φίλος δημιουργώντας σε εμένα νέα ερωτήματα.

    Ουσιαστικά συμφωνώ με τον gun doctor, κυνηγάω πάντα με *** τσοκ και 7αρια σκάγια και δεν έμεινα απογοητευμένος ποτέ. Θα ήθελα ώμος να επισημάνω ότι έχω την τάση να τουφεκάω το θήραμα πάντα από μακριά. Και η αλήθεια είναι ότι σπανιότερα πέτυχα θήραμα στα 10 μέτρα για τους εξής λόγους. ’μα είμαι σε ανοιχτοσιά καμία τσίχλα δεν με αφήνει να πλησιάσω τόσο κοντά, και όταν είμαι στο περπατιτό και πετάγονται τα πουλιά κοντά, δεν μου δίνετε η ευκαιρία να τουφεκίσω από κοντά λόγο της πυκνής βλάστησης. Μέχρι να έχω ανοιχτό πεδίο βολής το θήραμα έχει φτάσει στην απόσταση των περίπου 20 μέτρων, όπου είναι και η απόσταση που κυνηγάω συνήθως. Τα 7αρια τα θεωρό ιδανικά διότι έχουν 5 μέτρα παραπάνω ωφέλιμο βεληνεκές από τα 8αρια.

    Στην μόνη περίπτωση που χρησιμοποιώ το ** τσόκ είναι στης φάσες. Παρατήρησα ότι είχα καλλίτερα αποτελέσματα με ** τσόκ και 5αρια. Έχει κανείς ανάλογες εμπειρίες. Εδώ ή πήρα μου είναι μικρή στο συγκεκριμένο θήραμα και θα ήθελα την γνώμη κάποιου άλλου, γιατί άλλα λένε τα χαρτόνια άλλα συμβαίνουν στο κυνήγι.

     

    Ένας άλλος παράγοντας που πολύ ΄΄καταδικάζουν΄΄  το *** τσόκ είναι ή ΄΄απόσταση΄΄.  Όση κυνηγάνε με **** ξέρουν ότι είναι ιδανικό για κοντινές αποστάσεις και όταν αντιληφτούν ένα θήραμα στα 10 μέτρα το κατεβάζουνε.  Το θήραμα ώμος μπορεί να βρισκόταν σε απόσταση 13 μέτρα, θέλω να πω ότι ποτέ δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε μια απόσταση ακριβώς. Αυτό όμως στης κοντινές αποστάσεις δεν παίζει και τόσο ρόλο. Τώρα  φορώντας λιπών το *** αμέσως συνειδητά ή ασυνείδητα σκεφτόμαστε ότι το *** είναι για πιο μακρινές τουφεκιές. Όσο πιο μακριά βρίσκεται ένα θήραμα τόσο αυξάνεται και η λανθασμένη εκτίμηση της απόστασης. Με απλά λόγια βλέπουμε μια τσίχλα και εκτιμούμαι την απόσταση σε 30 μέτρα, ενώ στην πραγματικότητα είναι 37 μέτρα, τουφεκάμε και το πουλί δεν πέφτει γιατί ή διασπορά σε αυτά τα μέτρα είναι μεγάλη και δεν συγχωρεί σκοπευτικά λάθη. Αντί λιπών να στραφούμε στον εαυτό μας και να πούμε ότι εκτιμήσαμε λάθος ή στοχεύσαμε λάθος, τα βάζουμε με το *** τσόκ και το καταδικάζουμε.

     

    Για αυτό συμπεραίνω και το καταθέτω σαν συμβουλή να κυνηγάει ο κάθε κυνηγός με τα τσόκ και τα νούμερα που έχει μάθη και έχει καλά αποτελέσματα. Για τους νέους κυνηγούς συμβουλεύω να πειραματιστούνε λιγάκι μέχρι να βρούνε τον συνδυασμό (τσόκ, όπλο, νούμερο, μάρκα φυσιγγιού) που τους πάει καλλίτερα.

     

    Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

     

    Φιλικά  Alepou5x

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    smarag@winweb.gr στις #49658

    ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΛΑΓΟ ΓΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ***/** ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΟΥΛ ΜΕ 34 ΕΩΣ 37 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΕΙΤΥΧΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ ΓΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΣΕΜΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΕΩΣ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΕΧΑΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ 40 ΕΩΣ 50ΜΕΤΡΑ ΤΩΡΑ ΠΕΦΤΗ ΞΕΡΟΣ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΑΛΑΞΑ ΤΣΟΚ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #49921

    παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα alfa game 46 magnum του Ασπρογερακα;εχουν σταματησει να βγαινουν αλλα περιμενω γνωμες οσων τα εχουν δοκιμασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #217682

    Για να μαθαίνουν οι νεότεροι !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #446222

    Μετά απο περισσότερο απο ένα χρόνο απο το τελευταίο πόστ, επιχειρώ να ζωντανέψω πάλι αυτό το τόπικ.
    Θα επισημάνω κάποια σημεία που αξίζει.
    1. Όταν μιλάμε για όπλο και τσόκ και λέμε κάποια πράγματα, αναφερόμαστε θεωρητικά ότι έχουμε άριστης ποιότητας τέτοια μέσα.
    2. Συνεχίζοντας να μιλάμε, σίγουρα πρέπει να αναφερόμαστε και σε άριστο φυσίγγι.

    Προσωπική μου παρατήρηση είναι ότι για όλες τις αποστάσεις οι στατιστικές μου είναι Βελτιωμένος κύλινδρος.
    Με τον Β.Κ. (IC) κατέβασα απο τα ουράνια του θεού τα πιό πολλά πουλιά απο ότι με άλλο τσόκ.
    Κάπως πιό προσγειωμένα…, σε αποστάσεις 30 ως 32μ στις τουφεκιές που μπορούσα να ελέγξω (φτωχή τεχνική) το πουλί πάντα έπεφτε ξερό. Όταν όμως η απόσταση υπερέβαινε τα 35μ και άγγιζε τα 40μ οι επιτυχίες δέν ήταν συχνές. Για την ακρίβεια ήταν μάλλον σπάνιες, αλλά όταν αυτό συνέβαινε τα τραύματα ήταν 2-4. Συμπεραίνω ότι εγώ αν έριχνα σωστά, τότε πετύχαινα.
    Να υπενθυμίσω ότι ρίχνω με 24 ως 26γρ τα τελευταία 2-3χρόνια αποκλειστικά στην καρτεράτη τσίχλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Giorgos στις #446459

    Μετά απο περισσότερο απο ένα χρόνο απο το τελευταίο πόστ, επιχειρώ να ζωντανέψω πάλι αυτό το τόπικ.<br>
    Θα επισημάνω κάποια σημεία που αξίζει.<br>
    1. Όταν μιλάμε για όπλο και τσόκ και λέμε κάποια πράγματα, αναφερόμαστε θεωρητικά ότι έχουμε άριστης ποιότητας τέτοια μέσα.<br>
    2. Συνεχίζοντας να μιλάμε, σίγουρα πρέπει να αναφερόμαστε και σε άριστο φυσίγγι.

    Προσωπική μου παρατήρηση είναι ότι για όλες τις αποστάσεις οι στατιστικές μου είναι Βελτιωμένος κύλινδρος.<br>
    Με τον Β.Κ. (IC) κατέβασα απο τα ουράνια του θεού τα πιό πολλά πουλιά απο ότι με άλλο τσόκ.<br>
    Κάπως πιό προσγειωμένα…, σε αποστάσεις 30 ως 32μ στις τουφεκιές που μπορούσα να ελέγξω (φτωχή τεχνική) το πουλί πάντα έπεφτε ξερό. Όταν όμως η απόσταση υπερέβαινε τα 35μ και άγγιζε τα 40μ οι επιτυχίες δέν ήταν συχνές. Για την ακρίβεια ήταν μάλλον σπάνιες, αλλά όταν αυτό συνέβαινε τα τραύματα ήταν 2-4. Συμπεραίνω ότι εγώ αν έριχνα σωστά, τότε πετύχαινα.<br>
    Να υπενθυμίσω ότι ρίχνω με 24 ως 26γρ τα τελευταία 2-3χρόνια αποκλειστικά στην καρτεράτη τσίχλα.

    Φιλε apopsis θα συμφωνησω κ εγω μαζι σου μιας κ εγω κυνηγαω ολα τα κυνηγια με ic κ αψογα αποτελεσματα μεχρι τα 35 μετρα!Θα ηθελα ομως αν ξερεις εσυ η καποιος αλλος φιλος να μου εξηγησεις τι σχεση μεταξυ διευρυμενου αυλου 18,7 συγκεκριμενα με το οποιοδηποτε τσοκ γιατι εχω διαβασει διαφορα για ταχυτητες κ συγκεντρωσεις κ εχω μπερδευτει!Το μονο που μετα απο πολλες αποτυχιες κ δοκιμες διαπιστωσα οτι το οπλο μου με διευρυμενο αυλο κ με τσοκ απο 3-5 δεν δουλευει σωστα τα φυσιγγια διασπορας με πολλα κενα κ διασπορες επικινδυνες για το κυνηγι φερμας!Η αλλη διαπιστωση μου ειναι οτι ολα τα μαλλινοταπα πλην του super felt της nsi στα 15 μετρα με 5 αστρα τα παει τοσο σφιχτα που βαζει κ την ταπα στο χαρτονι 1,5χ1,5!Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #446460

    Φιλε Γιωργο συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι το super felt ειναι μακραν το καλυτερο της πιατσας. Εχε ομως υποψη σου πως τα διασπορας και τα μαλλινοταπα αποδιδουν οταν υπαρχει τσοκ γιατι βρισκουν στενωση και ανοιγουν. Οταν δεν υπαρχει οπως στον κυλινδρο, επειδη ακριβως δεν βρισκουν αντισταση συμπεριφερονται ως απλα. Εχει κανει ενα τεστ βολων ο Δρ. Τζοουνς που γραφτηκε και σε ενα αρθρο του εθνους (συμπερασματα διασπορας) που το αποδεικνυει στονπινακα. Το δοκιμασα κι εχει δικιο. Το τι ισχυριζονται τωρα οι κατασκευαστες φυσιγγιων ειναι αλλο θεμα που δεν με απασχολει μιας και ο πινακας το επιβεβαιωνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Giorgos στις #446555

    Φιλε Γιωργο συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι το super felt ειναι μακραν το καλυτερο της πιατσας. Εχε ομως υποψη σου πως τα διασπορας και τα μαλλινοταπα αποδιδουν οταν υπαρχει τσοκ γιατι βρισκουν στενωση και ανοιγουν. Οταν δεν υπαρχει οπως στον κυλινδρο, επειδη ακριβως δεν βρισκουν αντισταση συμπεριφερονται ως απλα. Εχει κανει ενα τεστ βολων ο Δρ. Τζοουνς που γραφτηκε και σε ενα αρθρο του εθνους (συμπερασματα διασπορας) που το αποδεικνυει στονπινακα. Το δοκιμασα κι εχει δικιο. Το τι ισχυριζονται τωρα οι κατασκευαστες φυσιγγιων ειναι αλλο θεμα που δεν με απασχολει μιας και ο πινακας το επιβεβαιωνει.

    Φιλε Σπυρο το θεμα μου ειναι οτι σε ολες μου τις δοκιμες κ με 3-4-5 αστερια τσοκαρισμα κ με διασπορας κ με μαλλινοταπα απο αρκετες εταιριες στα 15-20-25 μετρα τα διασπορας δεν δουλεψαν καθολου σε κανεναν συνδυασμο ενω τα μαλλινοταπα μονο το super felt δουλεψε σωστα με τα 4αστρα στα 20 μετρα κ με 5αστρα στα 15 αρα το μυστικο ειναι στον αυλο που ειναι διευρυμενος 18,7 χιλιοστα κ δεν ειναι στενος για να δουλεψει το διασπορας!Φαντασου οτι κυνηγαω ολα τα καρτερια με 4αστρα απο 10-35 μετρα με φυσιγγια ν8,ν6 κ ν4 που δουλευω κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις συγκεντρωσεις με απλα φυσιγγια!Απλα εχω προβληματιστει στα κυνηγια φερμας κ γιαυτο ρωταω για την σχεση διευρυμενου αυλου κ τσοκ μηπως μπορω να βελτιωσω και αλλο το ανοιγμα της τουφεκιας απο 10-15 μετρα!Αρα οι δοκιμες του Δρ. Τζοουνς δεν ισχυουν για το οπλο μου κ γενικα για τους διευρυμενους αυλους βασει των δοκιμων μου!Φιλικα Γιωργος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #446557

    Ειναι πολυ πιθανο ο διευρυμενος αυλος να δημιουργει θεμα στη διασπορα και πιθανο ο Τζοουνς να μην εβαλε αυτη την παραμετρο στις δοκιμες του. Εμενα οπως σου ειπα σε mossberg 500 61εκ κυλινδρο, σε Baikal μονοκαννο 72εκ φουλ και σε baikal πλαγιο 71εκ μισο/φουλ μου δουλεψε. Βεβαια οπως σου ειπα το super felt ηταν αυτο που ξεχωρισε και σε μενα στα μαλλινοταπα. Ακομα και το lambro feltro που θεωρειται πολυ καλο μου δουλεψε ως απλο. Αρα που καταληγουμε; Πολλα λεγονται και γραφονται, ολα εχουν δοση αληθειας, καποια λεγονται για διαφημιση, αλλα δυστυχως δεν μπορουν να ληφθουν ολες οι παραμετροι υποψη (πχ η διαφορετικοτητα του καθε οπλου, οι καιρικες συνθηκες, ο διευρυμενος αυλος κλπ). Αρα που καταληγουμε; Κανε τις δοκιμες σου με βαση τα δικα σου δεδομενα και αποφασισε. Αν οπως λες το Nobel sport σου κανει, χρησιμοποιησε το και μην το πολυψαχνεις.
    Στο λεω γιατι προσφατα μπηκα και εγω σε ενα αλλο τριπακι. Ενω κυνηγουσα χρονια με δεξια επωμιση και ειχα επιτυχιες, αρχισα να διαβασω περι σκοπευσης, κυριαρχου ματιου κλπ, αρχισα να το ψαχνω κι απο τοτε αρχισαν οι απανωτες αστοχιες μου γιατι ανακαλυψα πως ενω επωμιζω δεξια εχω αριστερο κυριαρχο ματι. Επι 2 μηνες να μην μπορω να σταυρωσω πουλι. Εφτασα να παω σε οφθαλμιατρο που για καλη μου τυχη ηξερε απο κυνηγι. Που καταληξαμε; Οτι επωμιζω δεξια, εχω κυριαρχο ματι στην καθαροτητα της ορασης αριστερο αλλα δεν υπαρχει κυριαρχια στη σκοπευση (η κουκιδα δεν αλλαζε θεση σε κανενα απο τα δυο ματια). Μου προτεινε να μην ασχολουμαι με συγγραμματα και αποψεις που επηρεαζουν το υποσυνειδητο και να συνεχισω να κανω αυτο που εκανα παλια. Το αποτελεσμα; Οι επιτυχιες ξαναρχισαν. Ξερω, ειναι ασχετο το παραδειγμα με το ερωτημα σου αλλα δειχνει πως εσυ εισαι αυτος που θα κανει τις δοκιμες και θα αποφασισε ποιο τελικα πιο φυσιγγι θα χρησιμοποιησει. Αν το νομπελ σου δινει αυτο που θες απο διασπορα συνεχισε να το δουλευεις και μην το πολυψαχνεις. Οι θεωριες και οι αποψεις δεν γενικευονται.
    Συγγνωμη αν σε κουρασα με την πολυλογια μου και για το ασχετο θεμα που ανεφερα, αλλα ολοι πιστευω πως ξερουμε τι σημαινει να μπει ενας προβληματισμος στο μυαλο.
    Φιλικα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #446558

    το θεμα μου ειναι οτι σε ολες μου τις δοκιμες κ με 3-4-5 αστερια τσοκαρισμα κ με διασπορας κ με μαλλινοταπα απο αρκετες εταιριες στα 15-20-25 μετρα τα διασπορας δεν δουλεψαν καθολου σε κανεναν συνδυασμο ενω τα μαλλινοταπα μονο το super felt δουλεψε σωστα με τα 4αστρα στα 20 μετρα κ με 5αστρα στα 15 αρα το μυστικο ειναι στον αυλο που ειναι διευρυμενος 18,7 χιλιοστα κ δεν ειναι στενος για να δουλεψει το διασπορας!Φαντασου οτι κυνηγαω ολα τα καρτερια με 4αστρα απο 10-35 μετρα με φυσιγγια ν8,ν6 κ ν4 που δουλευω κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις συγκεντρωσεις με απλα φυσιγγια!Απλα εχω προβληματιστει στα κυνηγια φερμας κ γιαυτο ρωταω για την σχεση διευρυμενου αυλου κ τσοκ μηπως μπορω να βελτιωσω και αλλο το ανοιγμα της τουφεκιας απο 10-15 μετρα!Αρα οι δοκιμες του Δρ. Τζοουνς δεν ισχυουν για το οπλο μου κ γενικα για τους διευρυμενους αυλους βασει των δοκιμων μου!Φιλικα Γιωργος!

    Καλημέρα έχεις σκεφτεί τα after market choke.. αναμφισβήτητα τα super felt είναι κορυφαίo αλλα ας μην ξεχνάμε το γεγονός ότι πολλά από τα μαμα τσοκ είναι για κλωτσιές μπροστά σε αρκετά τσοκ που κυκλοφορούν στην αγορά. Ειδικά για το συγκεκριμένο φυσίγγι μέχρι πρότινος κάναμε τουλάχιστον 20 δόκιμες με διαφορετικά όπλα οπου άυλο είχαν και 18,3 και 18.4 και 18.6 αλλά και με 18.8.. τα μετρά που δοκιμάσαμε ήταν 15 20 25 τα τσοκ ήταν όλα τα μαμα 3 Μuller 5 της briley 4 της colonial και όλα τα Carlson. Αν και ήξερα το τι θα δω λόγο ότι της είχα ξανά κάνει όλες αυτές της δόκιμες έπρεπε να της ξανα κάνω γι ένα πολύ καλό μου φίλο όπου τον ταλάνιζε το ίδιο θέμα με την μπεκάτσα. Αυτό που ξανά διαπίστωσα είναι ότι με όλα τα τσοκ που ριχτήκαν πήραμε αρκετά μεγάλες διαφορές και στην διασπορά αλλά και στην κατανομή της ντουφεκιάς. Όντως είναι ένα θέμα το να εχεις αυλο 18.7 και βαλε απλα από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα άσχετα από το αν βάζεις super felt η το οποιοδήποτε διασποράς θα έλεγα να κλείσεις δυο νούμερα τσοκ σε σχέση με τους συμβατικούς άυλους και να αυξήσεις ένα νούμερο στα σκάγια σου, ειδικά στην μπεκάτσα σε παίρνει να βάλεις και 35 γραμμ (η ανοιχτοί αυλοί θέλουν γραμμ για να δουλέψουν τα μέγιστα ) στο δε ορτύκι είναι ένα θέμα στην δε πέρδικα ένα 3 άστρα και 33 έως βαριά 35αρι είσαι καλυμμένος. To θήραμα καταβάλλεται με το Σοκ τον πολλαπλών τραυμάτων και όχι με ανοιχτότερες σε κατανομή ντουφεκιές το να αυξήσεις την διάμετρο της ντουφέκια σε μικρότερες αποστάσεις με το ενδεχόμενο να καλύπτεις σκοπευτικά λάθη δεν είναι ορθόν. Ρωτας … ( μπορω να βελτιωσω και αλλο το ανοιγμα της τουφεκιας απο 10-15 μετρα ) και σου απαντώ …ΤΙ εννοείς με αυτό να ανοίξει και άλλο ώστε να έχεις μεγαλύτερη διάμετρο σε αυτά τα μετρά …και με τα ιδία γραμμα και σκάγια …θες η φαντάζεσαι μια ντουφέκια στα 15 μετρά που να μην περνά τίποτα από μέσα από τον κύκλο, ποσο νομίζεις ότι είναι η διάμετρος του κύκλου στα μετρά που θες …Τι είναι αυτό που θα σε ικανοποιούσε πλήρως … εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένα άυλος το είδος του φυσιγγίου που θα δουλέψω το τσοκ αλλα και η φούστα του τσοκ ..όλα αυτά παίζουν το κάθε ένα το ρολό του αλλα και όλα μαζί συντελούν να βγει ένα καλό πάντρεμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων