Μερικές παρατηρήσεις…περί συγκεντρώσεων

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 61 έως 63 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #446559

    Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη αυτή. Το θέμα δεν είναι να βγάλεις όμορφη διασπορά στον πίνακα αλλά να ρίξεις το πουλί. Όντως η αύξηση των γραμμαρίων και το λίγο πιο μεγάλο σκάγι σε ανοιχτό τσοκ θα σου δώσουν καλύτερα αποτελέσματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Giorgos στις #446590

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Giorgos wrote:</div>
    το θεμα μου ειναι οτι σε ολες μου τις δοκιμες κ με 3-4-5 αστερια τσοκαρισμα κ με διασπορας κ με μαλλινοταπα απο αρκετες εταιριες στα 15-20-25 μετρα τα διασπορας δεν δουλεψαν καθολου σε κανεναν συνδυασμο ενω τα μαλλινοταπα μονο το super felt δουλεψε σωστα με τα 4αστρα στα 20 μετρα κ με 5αστρα στα 15 αρα το μυστικο ειναι στον αυλο που ειναι διευρυμενος 18,7 χιλιοστα κ δεν ειναι στενος για να δουλεψει το διασπορας!Φαντασου οτι κυνηγαω ολα τα καρτερια με 4αστρα απο 10-35 μετρα με φυσιγγια ν8,ν6 κ ν4 που δουλευω κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις συγκεντρωσεις με απλα φυσιγγια!Απλα εχω προβληματιστει στα κυνηγια φερμας κ γιαυτο ρωταω για την σχεση διευρυμενου αυλου κ τσοκ μηπως μπορω να βελτιωσω και αλλο το ανοιγμα της τουφεκιας απο 10-15 μετρα!Αρα οι δοκιμες του Δρ. Τζοουνς δεν ισχυουν για το οπλο μου κ γενικα για τους διευρυμενους αυλους βασει των δοκιμων μου!Φιλικα Γιωργος!

    Καλημέρα έχεις σκεφτεί τα after market choke.. αναμφισβήτητα τα super felt είναι κορυφαίo αλλα ας μην ξεχνάμε το γεγονός ότι πολλά από τα μαμα τσοκ είναι για κλωτσιές μπροστά σε αρκετά τσοκ που κυκλοφορούν στην αγορά. Ειδικά για το συγκεκριμένο φυσίγγι μέχρι πρότινος κάναμε τουλάχιστον 20 δόκιμες με διαφορετικά όπλα οπου άυλο είχαν και 18,3 και 18.4 και 18.6 αλλά και με 18.8.. τα μετρά που δοκιμάσαμε ήταν 15 20 25 τα τσοκ ήταν όλα τα μαμα 3 Μuller 5 της briley 4 της colonial και όλα τα Carlson. Αν και ήξερα το τι θα δω λόγο ότι της είχα ξανά κάνει όλες αυτές της δόκιμες έπρεπε να της ξανα κάνω γι ένα πολύ καλό μου φίλο όπου τον ταλάνιζε το ίδιο θέμα με την μπεκάτσα. Αυτό που ξανά διαπίστωσα είναι ότι με όλα τα τσοκ που ριχτήκαν πήραμε αρκετά μεγάλες διαφορές και στην διασπορά αλλά και στην κατανομή της ντουφεκιάς. Όντως είναι ένα θέμα το να εχεις αυλο 18.7 και βαλε απλα από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα άσχετα από το αν βάζεις super felt η το οποιοδήποτε διασποράς θα έλεγα να κλείσεις δυο νούμερα τσοκ σε σχέση με τους συμβατικούς άυλους και να αυξήσεις ένα νούμερο στα σκάγια σου, ειδικά στην μπεκάτσα σε παίρνει να βάλεις και 35 γραμμ (η ανοιχτοί αυλοί θέλουν γραμμ για να δουλέψουν τα μέγιστα ) στο δε ορτύκι είναι ένα θέμα στην δε πέρδικα ένα 3 άστρα και 33 έως βαριά 35αρι είσαι καλυμμένος. To θήραμα καταβάλλεται με το Σοκ τον πολλαπλών τραυμάτων και όχι με ανοιχτότερες σε κατανομή ντουφεκιές το να αυξήσεις την διάμετρο της ντουφέκια σε μικρότερες αποστάσεις με το ενδεχόμενο να καλύπτεις σκοπευτικά λάθη δεν είναι ορθόν. Ρωτας … ( μπορω να βελτιωσω και αλλο το ανοιγμα της τουφεκιας απο 10-15 μετρα ) και σου απαντώ …ΤΙ εννοείς με αυτό να ανοίξει και άλλο ώστε να έχεις μεγαλύτερη διάμετρο σε αυτά τα μετρά …και με τα ιδία γραμμα και σκάγια …θες η φαντάζεσαι μια ντουφέκια στα 15 μετρά που να μην περνά τίποτα από μέσα από τον κύκλο, ποσο νομίζεις ότι είναι η διάμετρος του κύκλου στα μετρά που θες …Τι είναι αυτό που θα σε ικανοποιούσε πλήρως … εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένα άυλος το είδος του φυσιγγίου που θα δουλέψω το τσοκ αλλα και η φούστα του τσοκ ..όλα αυτά παίζουν το κάθε ένα το ρολό του αλλα και όλα μαζί συντελούν να βγει ένα καλό πάντρεμα.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας κ τις εμπειριες σας!Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο πιο πολλα διαβαζεις τοσο χανεις την μπαλα!Φιλε Καπνα φανταζομαι μια τουφεκια 2χ2 στα 10-15 μετρα να μην περναει τιποτα αλλα μονο στην φανατασια θα μεινει….χαχαχα!Τι εννοεις να κατεβω 2 τσοκ?Να βαλω διασπορας κ μαλλινοταπο στα 2 αστρα αντι στα 4κ5?Γιατι απο γομωσεις ειμαι παντα απο 34-40γρ εκτος ορτυκι κ τσιχλα κ νουμερα 4,6,8 μονο κ Λαμπρο εταιρια!Τα τσοκ που δουλευα παντα ηταν 3κ4 με κοινα φυσιγγια αλλα απο τοτε που μου εδωσαν το 5 εχω μπερδευτει πολυ στο κυνηγι φερμας!Τους καλυτερους συνδυασμους που εχω κανει ειναι σε ανοιχτα 4 αστρα μαλλινοταπο nsi κ 2 biturbo ολα ν8 κ τα ιδια σε κλειστο μερος με 5 αστρα κ αποδιδουν καλα!Κατι καλυτερο εψαχνα αλλα μαλλον υπερβαλω….χαχαχα!Κοπως ελεγε οπαππους μου αν μαθεις να σημαδευεις σωστα κ να συνδυαζεις κινηση,ματι κ την αισθηση της σκανδαλης ολα τα οπλα κ φυσιγγια σκοτωνουν!Κ παλι σας ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #446619

    Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας κ τις εμπειριες σας!Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο πιο πολλα διαβαζεις τοσο χανεις την μπαλα!Φιλε Καπνα φανταζομαι μια τουφεκια 2χ2 στα 10-15 μετρα να μην περναει τιποτα αλλα μονο στην φανατασια θα μεινει….χαχαχα!Τι εννοεις να κατεβω 2 τσοκ?Να βαλω διασπορας κ μαλλινοταπο στα 2 αστρα αντι στα 4κ5?Γιατι απο γομωσεις ειμαι παντα απο 34-40γρ εκτος ορτυκι κ τσιχλα κ νουμερα 4,6,8 μονο κ Λαμπρο εταιρια!Τα τσοκ που δουλευα παντα ηταν 3κ4 με κοινα φυσιγγια αλλα απο τοτε που μου εδωσαν το 5 εχω μπερδευτει πολυ στο κυνηγι φερμας!Τους καλυτερους συνδυασμους που εχω κανει ειναι σε ανοιχτα 4 αστρα μαλλινοταπο nsi κ 2 biturbo ολα ν8 κ τα ιδια σε κλειστο μερος με 5 αστρα κ αποδιδουν καλα!Κατι καλυτερο εψαχνα αλλα μαλλον υπερβαλω….χαχαχα!Κοπως ελεγε οπαππους μου αν μαθεις να σημαδευεις σωστα κ να συνδυαζεις κινηση,ματι κ την αισθηση της σκανδαλης ολα τα οπλα κ φυσιγγια σκοτωνουν!Κ παλι σας ευχαριστω!

    Κοιτά δεν ξέρω αν τα λέω σωστά η όχι αλλά αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι είναι ότι άλλο πράγμα είναι η κατανομή ανά τσοκ άλλο πράγμα είναι η διάμετρο του κάθε τσοκ ( για τα μετρά που φτιάχτηκε να αποδίδει ) και άλλο πράγμα είναι η φονικότητα της κάθε διαμέτρου ανά απόσταση. Σε όλα αυτά πρόσθεσε και την πληθώρα τον σκαγιών που χρησιμοποιείς και το είδος του φυσιγγίου και θα έχεις κάνοντας όλα αυτά μια πρώτη εικόνα το τι θες αρχικά … τώρα για το 2χ2 που λες … αν κατάλαβα καλά μάλλον θες να ρίχνεις κάνα κιλό σκάγια ανά ντουφέκια και με όπλο Αρκεβουζιο γιατί 2χ2 διάμετρο και μάλιστα να μην περνά τίποτα από μέσα μάλλον θα θες κάνα δυο φτυαριές σκάγια για να το επιτύχεις.. εκτός και σου γέμιση φυσίγγια ο ίδιος ο Τζακ Νορις… τότε πάω πάσο. Πέραν της οποιαδήποτε πλακάς έχει αποδειχτεί ότι τα όπλα με αυλους 18.7+ έχουν θέμα και με της αρχικές ταχύτητες σε σχέση με τους συμβατικότερους άυλους πρόσθεσε και το γεγονός ότι ρίχνουν πιο ανοιχτότερες της ντουφεκιές, ειδικότερα δε αυτό φαίνετε στα ανοιχτότερα τσοκ αλλα και στα λίγα γραμμάρια… αυτό είπα .. ότι για να πιάσεις πιο σφιχτές κατανομές βαλε πιο πολλά γραμμάρια αντί για 8αρια βαλε 9αρια η 9½… βρες και ένα παρά πολύ καλό και αξιόλογο after market choke όπου να αποδίδει τα μέγιστα στα 15 με 20 μετρα… πρόσεχε άλλο πράγμα είναι η σφιχτότερες κατανομές στα 15 με 20 μετρα και άλλο η πυκνότητα και η υπέρ πληθώρα τον σκαγιών που θες σε ανοιχτότερες διαμέτρους… αν και δεν ξέρω με τι μήκος κάννης ρίχνεις ( μπορώ να φανταστώ)… θα σου έλεγα ότι ο συνδυασμός μιας κάννης αρκετά βραχύσωμης 61 cm με 3½ τσοκ στα 34 γραμ (Feltro) θα σε καλύπτει και με το παραπάνω στο κυνήγι τις μπεκάτσας.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 61 έως 63 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων