ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΣΙΜΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31317

    DES KAIRO ΣΤΟ ΙΝ.GR,ΒΡΟΧΕΣ-ΒΡΟΧΕΣ-ΒΡΟΧΕΣ-ΒΡΟΧΕΣ-ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΛΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #31318

    To poseidon όπως θα δείς είναι ποιό αναλυτικό, το παρακολουθώ συχνά και λίγες φορές πέφτει έξω, ειδικά στα μέρη και τις ώρες που θα βρέξει. Πάντως σίγουρα το αποτέλεσμα θα δείξει αν έχουμε δίκιο.

    ………….
    alex

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #31340

    Kanena neo apo tsixles se messinia ileia?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    AUTO στις #31345

    MΠΑΣΙΜΟ   ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΗ  ΠΑΤΡΑ 28/10 ΚΑΙ   ΠΟΛΕΣ ΦΑΣΕS   ΩΡΙΝΗ   ΝΑΦΠΑΚΤΙΑ   26/10

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #31351

    nai re paidia..ekei katw messinia ti ginete?to meros pote den meinei apo poulia..alla me ayto pou egine proxthes se oloi ti n ellada..as mas pei kapoios ti egine messinia…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    Θόλος στις #31357

     

    Παιδια καλά κυνήγια σε όλους για το Σαββατοκύριακο.

    ελπίζω τη Δευτέρα το forum να “πάρει φωτιά” από τις διηγήσεις για τις επιτυχίες!!!

    Γιώργος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #31360

     

    •   Αγαπητοί συνάδελφοι πιστεύω όλοι σας το Σ/Κ όπου και αν πήγατε να το …ευχαριστηθήκατε μιάς και οι βοριάδες και η μίνι κακοκαιρία της προηγούμενης βδομάδας κατέβασε και κράτησε αρκετά πουλιά.
    • Ειδικότερα στην περιοχή της Βοιωτίας που ήμασταν το Σ/Κ το Σάββατο πιάσαμε άνετα το ανώτατο όριο κάρπωσης για τσίχλες και μάλιστα χτυπήσαμε και τρείς γερακότσιχλες,στη ΚΩΠΑΙΔΑ που πήγαμε μετά τις τσίχλες πιάσαμε σχεδόν το όριο στα ορτύκια ενώ είχε μπάσιμο και από φασσοπερίστερα σε καλά νούμερα τα οποία όμως ήταν ψηλωμένα.
    • Την Κυριακή οι τσίχλες ήταν λιγότερες αλλά πάλι κάναμε πολύ καλά νούμερα που μας ικανοποίησαν, από ορτύκια πάλι πήραμε κάμποσα ενώ πήραμε και φασσοπερίστερα μιάς και το μπάσιμο συνεχίσθηκε και τη μέρα αυτή και όπως μου είπαν ντόπιοι, είχε αρχίσει από 28/10/2003 και όσοι τυχεροί βρέθηκαν εκεί πήραν καλά νούμερα.
    • Ελπίζω μετά και τα τελευταία-χθεσινά- νέα περί καιρού που προβλέπεται επιδείνωση από δυτικά και πτώση θερμοκρασίας έως και 10 βαθμούς μέσα στην βδομάδα, η τύχη μας να συνεχιστεί και η … Θεά του κυνηγιού να είναι πάλι με το μέρος  μας !!! 
    •   Τέλος θα ήθελα να συστήσω σε όλα τα μέλη του FORUM να βγαίνουν στον αέρα στις ΠΡΩΙΝΕΣ ΙΧΝΗΛΑΣΙΕΣ στον ALFA RADIO και να ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ τις απόψεις τους ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ και στον αγώνα που κάνουμε μέσα από αυτό, για τους αντικυνηγούς αλλά και επαινώντας δημοσίως αυτούς που το αξίζουν και κριτικάροντας τους …κοιμωμένους μακαρίως φίλους συγκυνηγούς, επαγγελματίες, συνδικαλιστικούς εκπροσώπους … και όχι μόνο… εγώ που το επιχείρησα το Σάββατο και βγήκα στον αέρα και αναφέρθηκα στο site και στο http://www.e-artemis.gr ειδικά αλλά και στο έργο των ιστοσελίδων που πρέπει να το αναδείξουν, μιάς και οι αντικυνηγετικές υστερίες πυκνώνουν, έτυχα της καλύτερης ανταπόκρισης και ο Μηνάς Ιορδάνογλου μου είπε ότι μας παρακολουθούν με προσοχή και γνωρίζουν τι κάνουμε … εμπρός λοιπόν αγαπητοί φίλοι ας γίνουμε η …εξαίρεση του κανόνα και ας αφυπνίσουμε όσους περισσότερους μπορούμε !!!
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #31361

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ,

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΓΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΠΕΝΙΧΡΑ (ΠΟΛΛΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ, ΠΟΥΛΙΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ), ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑΞΑΜΕ 2 ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΝ ΔΙΑΡΚΩΣ (ΚΙΝΗΤΟ) ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΥΛΙΑ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ “ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ”? (ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ)  ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ
    alex

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    PEGO στις #31362

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

    ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΚΟΛΗΤΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

    ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΚΑΜΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΦΑΣΣΕΣ ΣΑΝ ΚΟΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    ΕΠΙΑΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΜΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΚΙΛΑ ΚΑΣΤΑΝΑ, ΑΥΤΑ

    ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Υ.Γ.ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΑΔΑΚΗ ΧΙΟΝΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #31363

     kalimera mages…egw to sabbato eimoyn sta spata ligo pio aristera apo to aerodromio..se ena lofaki..pws legete akribws to meros tha sas gelasw ki emena me peigan ekei.,.loipon tsixles ipirxan alla arketa psila..to prwi..kata tis 9 perpatisame mesa sta ampelia..rixame kati toyfekies..tria poylakia oa ki ola..eida omws arketes fasses paidia..mia mia..dio dio..kai ena kopadaki me kamia 20aria…kai to thema einai oti perasan xamila!!alla me ta 9aria poy eixa baresa ta tetia moy..ayta..ontws xalaei o kairos?para polles tsixles sta boyna anamesa ileia..arkadia..messinia..eixan paei gia goyroynia kai toys strabwsan oi tsixles..ean kriwsei o kairos kati tha ginei kai ekei katw…ayta kali bdomada…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #31364

    Stin Hleia prepei na yphrxan poulia alla htan piasmena sta poly psila…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #31366

      Αγαπητέ φίλε ALEX 

      Επειδή τυχαίνει αν είμαι από Βοιωτία… επειδή τυχαίνει τη περιοχή μου να τη ξέρω πολύ καλά εδώ και  χρόνια… επειδή τις πληροφορίες τις έχω αφ΄εαυτού και όχι από κινητά τηλέφωνα ή …κολλητούς, επειδή δεν κάνω στατικό κυνήγι αλλά κυνήγι περπατητό με πολλά – πολλά χιλιόμετρα κάθε έξοδο…επειδή όταν άλλοι στήνονται στα ψηλώματα και μέσα στις ελιές – όπως χθές και προχτές – να ντουφεκίσουν τσίχλες…και κάνουν λίγα πράγματα, επειδή αυτές δυστυχώς …ήταν πιασμένες κατά δεκάδες στα αμπέλια για φαγητό κάτι που ίσως αγνοούν οι πολλοί στα περάσματα και τις βγάζεις  ακόμη και φερμαριστές με σκυλί (!!!) αφού δεν έχουν “ξεχωρίσει” την περιοχή καλά σαν νέα πουλιά και επειδή αν έχεις καλό σκυλί που να κυνηγά όλη τη μέρα ειδικά αυτή την εποχή ορτύκια θα βρείς σίγουρα … όχι βέβαια σε αναιμικά τριφύλλια ή μισοκαμμένα στάρια αλλά στις γράνες,στις σούδες,σε κομμένα καλαμπόκια,πρώην μποστανιές και ντοματιές και γενικά σε μέρη με χαμηλή βλάστηση όπου κυριαρχεί η μουχρίτσα,το βλήτο, η αγριοντοματιά, ο βέλιουρας ή στις παρυφές βαμβακοχώραφων και σε αμπέλια ακαλλιέργητα, επειδή … δεν θέλω να καταθέσω καμμιά φωτογραφία της εξόδου- γιατί προσωπικά είμαι κατά, ούτε και να πουλήσω “μούρη ” για κάτι που είναι για όλους μας τρόπος ζωής και όχι κριτήριο αυτοέπαρσης- θέλω να ρωτήσω το φίλο ALEX κατά που πήγε το Σ/Κ και διαπίστωσε τέτοια ανυπαρξία πουλιών…πράγμα που τον διαβεβαίωσαν και πολλοί άλλοι από άλλες περιοχές …

      Όσο για μηχανάκι όντως έχω ένα … yamaha παροπλισμένο στο χωριό μου !!!

      Όσο για τη ζέστη που αναφέρεις φίλε ALEX θα συμφωνήσω για την Κυριακή αλλά το Σάββατο η κατάσταση ήταν διαφορετική αφού είχε και μεγάλο νοτιά και όχι αποπνικτική ζέστη και θέλω επί τη ευκαιρία να πώ ότι στη Βοιωτία τουλάχιστον που δέχεται μεγάλο όγκο κυνηγών, καλή ευκαιρία σου δίνουν τα περάσματα από 20/10 μέχρι 15/11 περίπου, γεγονός που εξαρτάται βέβαια και από το καιρό και έχει παρατηρηθεί ότι οι βοριάδες πάντα λειτουργούν θηραματικά ευνοϊκά για τη περιοχή αυτή γιατί όταν εν συνεχεία μαζευτούν και οι ελιές και εμείς που καταγόμαστε από κεί στρεφόμαστε προς άλλα βορειότερα μέρη, αφού ότι πουλιά μένουν πίσω “λογγιάζουν” και σηκώνονται δύσκολα εκτός δε τούτου εντοπίζονται προς ημιορεινές περιοχές με αρκετές πλαγιές,πουρνάρια,δέντρα μεγάλα κ.λ.π π.χ ’σκρη,Μάζι,’γιος Γεώργιος,προς μονή Ευαγγελίστριας  κ.λ.π 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #31367

     

    Όλοι λένε ότι η κοπiάδια είναι ομόνοια και δεν πάνε για κυνήγι και ότι είναι γεμάτοι κυνηγοί . εάν όμως ξέρεις να κυνηγάς την κοπάδια θα μένεις πάντα ευχαριστημένος σε όλα τα κυνήγια .

    Προς THEOD καλά θα ήτανε να μην αναφέρεις ποτέ που ακριβός κυνηγάς .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #334382

    HREMA ΠΑΙΔΙΑ

    ΦΙΛΕ  ΓΙΑΝΝΗ ,ΗΜΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ  ALEX ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ,ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΠΑΥΛΙΑΝΗ ΟΠΟΥ ΤΗΝ Σ-Κ-Δ-ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ 1 ΤΣΙΧΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ 5 ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΜΟΔΙ ,ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΕΥΚΟΛΑ .ΠΑΡ’ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ  ΠΗΡΑΜΕ 4-5 ΠΟΥΛΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ….ΓΙΑΝΝΗ ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ,ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΜΟΥ ΕΨΑΧΝΕ ΣΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙ….ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΝΟΙΑ…..ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΨΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ,ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΘΗΒΑΣ ΕΙΧΕ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΕΜΟ……

    ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ 2 ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΟΠΑΝΑΓΙΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΑΦΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #31369

     

    Υ.Γ  Και όταν αγαπητέ φίλε αναφέρομαι ότι “πιάσαμε” τα όρια κάρπωσης, αναφέρομαι μόνον σε δύο άτομα για το Σάββατο και την Κυριακή και όχι σε καμμιά παρέα μεγάλη που να παραπέμπει σε … χιλιάδες πουλιά.

      Δυστυχώς όσες φορές εμπιστεύθηκα συνάδελφους και τους πήγα ή τους έστειλα σε συγκεκριμένα μέρη απαγοητεύθηκα πλήρως, γιατί είτε έφερναν όλόκληρους λόχους την επόμενη για να τους δείξουν πόσο … καλά ξέρουν τη περιοχή ή πότε έχει πουλιά … και αυτοί άλλους τόσους και πάει λέγοντας έως που στο τέλος άρχισαν και οι κράχτες και οι ζημιές  και να ντουφεκάμε ότι λάχει … αφού άλλα μας είχαν πεί, λές και τα πουλιά ήταν αστείρευτα ή δεμένα… αφού ο καθένας λειτουργούσε από ένα σημείο και πέρα με τη νοοτροπία του όχλου και πως θα απομακρύνει το συγκυνηγό και φυσικά ήταν ανεξέλεγκτα τα νεύρα και φυσική συνέπεια οι διαξιφισμοί…

    Δεν είμαι βεβαίως υπέρ καμίας μορφής διάκρισης ή τοπικισμού ή κρυψίνους, αλλά φαντασθείτε συμπατριώτη μου κυνηγό που έκανε το “σφάλμα” να κάτσει για καρτέρι μέσα στο κτήμα του … από το πρωϊ και όταν ήρθε μία κουστωδία από Αθηναίους κυνηγούς μάνιασαν που τον είδαν…τον έβαλαν στη μέση με 5 κράχτες και όταν…τόλμησε να διαμαρτυρηθεί για αυτά που έκαναν… μόνο που δεν τον σκότωσαν… ποιός επομένως δεν θα είναι επιφυλακτικός και μετρημένος μετά από όλα αυτά, σε οποιαδήποτε χειρονομία καλής θέλησης και κυνηγετικής πίστης ;;; Περιττό να πώ ότι τις πληροφορίες τις είχαν πάρει από άλλο συμπατριώτη μου κουμπάρο και κυνηγό του ενός εκ των πέντε αυτών “κυρίων…” και στο τέλος αναγκάσθηκε να πάρει τηλέφωνο το Δασαρχείο για καταγγελία … σε τέτοιο σημείο αγανάκτησης περιήλθε !!!!

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων