ΔΟΚΙΜΗ REMINGTON HEVISHOT

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #51195

    Λεωνίδα καλημέρα

     

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τέτοια υπερσυγκέντρωση 82,6% σε απόσταση 50μ+ όπου λογικά δεν θα αλλάξει και πολύ σε μεγαλύτερη απόσταση θα είναι και δύσκολη η σκόπευση του στόχου και κατά πάσα πιθανότητα και δύσκολη η καταβολή του. Γι αυτό τον λόγο ρωτάω μήπως με ένα πιο ανοιχτό choke θα είχαμε πιο ανοιχτή κατανομή χωρίς φυσικά να υπάρχει λόγος να χαλάσουν τα ποσά κινητικής ενέργειας-διατρητικότητας και φυσικά πάντα μιλάω σε επίπεδο δοκιμών για να δούμε και σχετικά αποτελέσματα  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51196

    Πιθανόν. Πάντως, αυτό που έχει επικρατήσει σαν συνταγή στα ξένα φόρουμ που διαβάζω, είναι hevishot με modified choke (***) για “long range pass shooting”, για μακρινές ντουφεκιές στο καρτέρι δηλαδή, αυτό που κάνουμε εμείς. Δεν θέλω να χαλάσω όλο το κουτί σε δοκιμές στο χαρτόνι, προτιμώ να κρατήσω και λίγα φυσίγγια να τα ρίξω σε παπιά, αλλά φαντάζομαι ότι και με **** θα είναι αποτελεσματικό σε μεγάλες αποστάσεις, ιδίως αν επιλέξουμε το Νο 6 αντί για το Νο 4.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51202

    82% στα 50 μέτρα αποτελεί υψηλό ποσοστό συγκέντρωσης.

    Εγώ θα έκανα το εξής: θα δοκίμαζα να δω μέχρι ποια απόσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί με σοβαρές πιθανότητες καταβολής. Αν για παράδειγμα στα 70 μέτρα διατηρεί μια συγκέντρωση της τάξεως 50% και η διάτρηση είναι ικανή για την καταβολή του θηράματος, θα το χρησιμοποιούσα με 4* ώστε να μπορώ να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στις αποστάσεις 40-60 μέτρα που είναι οι συνηθέστερες και δίνουν ελπίδες καλής σκόπευσης. Τώρα στα 80 μέτρα με την προσκόπευση να πλησιάζει τα 3 μέτρα οι πιθανότητες μειώνονται εκτός και αν ρίχνεις σε κοπάδι, όπου μπορεί να σημαδεύεις το πρώτο και να πάρεις το τρίτο .

    Όμως όλα αυτα είναι θεωρητικά, η πράξη θα δείξει το τσοκ και την επιτυχία του φυσιγγίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51207

    Τώρα στα 80 μέτρα με την προσκόπευση να πλησιάζει τα 3 μέτρα …

    Μακάρι Κώστα μου, αλλά στο παπί στα 80 μέτρα, η προσκόπευση θα πρέπει να ξεπερνάει τα 10 μέτρα, ιδίως όταν έρχεται “χυμένο” με τπν αέρα. Τα 3 μέτρα που λες, είναι μία φυσιολογική προσκόπευση σε φυσιολογικές αποστάσεις. Είναι πολύ γρήγορα θηράματα, και ο όγκος τους σε ξεγελάει.

    Πάντως γεγονός είναι ότι δεν αρκεί να μπορεί το φυσίγγι να καταβάλλει το θήραμα στις μεγάλες αποστάσεις, θα πρέπει και ο κυνηγός να μπορεί να στείλει την ντουφεκιά εκεί που πρέπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #51224

    STA 70-80 METRA PISTEYW OTI PREPEI NA EISAI EKSERETIKA TYXEROS GIA NA PAREIS KINOUMENO STOXO, OSO KALOS KAI AN EISAI. AN SKEFTEIS KAI TH METATOPISI TWN SKAGIWN LOGO AERA POU FADAZOMAI OTAN KINIGAS PAPIA STIN ELLADA OI DISMENEIS KAIRIEKES SINTHIKES THA EINAI AKRAIES.

    YPARXEI KAPOIA EKSIGISI GIATI TA SKAGIA STA HEAVY SHOT EXOUN AYTO TO SXHMA?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #51227

    Αυτό ούτε και εγώ μπορώ να το καταλάβω και μιλάω για το σχήμα των σκαγιών και φυσικά δεν νομίζω να μην μπορεί η ΡΕΜ να τα περάσει από διαδικασία ώστε να τα ξεχωρίσει τουλάχιστον σε νούμερα και ας είναι και στο περίπου αντί να έχει τέτοιες απόκλισης στα νούμερα σκαγιών

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338571

    Αυτήν την απορία την έχω κι εγώ. Εντάξει, η κατασκευή τους καταλαβαίνω ότι είναι μπελάς, αλλά η διαλογή; Σε ένα φυσίγγι που είναι εξ’ ορισμού πανάκριβο, θα μπορούσε η εταιρεία να ξοδέψει και λίγο παραπάνω χρόνο και χρήμα για να ξεχωρίζει τα νούμερα, έστω στο περίπου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51234

    TO PROBLHMA POU ANTIMETOPIZOUN EINAI  TO (AKATASTATO??-ANOMOIOMORFO??/ SXHMA),FILE VARDEOS.

     DEN TOUS AFINEI KAI  NA TA “KSEXORISOUN” KAI SE NOUMERA,ME THN METHODO POU YPARXEI  SHMERA

    AUTO SUMBAINEI FILE GKIAOURIS,DIOTI EXOUME ANOMALIES STO MIGMA TOU METTALOU(OPOS BGAINOUN KAI TA PAIDIA-AIMOMIKSIAN!!)

    TETOIA SKAGIA(KAI APO ALLA METTALA)   EXOUN BGEI PEIRAMATIKA APO POLI PALIA(1970 OTAN EGINAN  PEIRAMATA BLHTIKHS ME  SKAGIA ALLA KAI BLHMATA RABDOTON  OPLON 

     EXOUME ENA TELOIO SKAGI HEVI-SHOT(SE NOUMERO ALLA KAI BAROS) KATHE 1500-2500 SKAGIA

    THA DEITE MERIKES PAPIES-XHNES NA PEFTOUN SE MEGALH APOSTASHS.ALLA AUTO DEN SUMAINEI TIPOTA!!   TO FISIGGI GRAFEI NO6,ALLA EXEI MESA KAI NOUMERO 2,3,4,5.KAPOIO APO AUTA PETUXE KAI THN XHNA -PAPIA ,THN SKOTOSE KAI EMEIS ENTHPOSIASTHKAME . META LEME PO-PO TI FISIGGI KAI ARXIZOUME NA PUROBOLOUME STA 90-100 METRA.(GAMOS KARAGIOZH)

    POLI KALITERO OMOS APOTELESMA THA EXOUME ME ENA ARISTO FISIGGIO ME LEAD ALLA SE NOUMERO 3(GIA TIS PAPIES-PRASINO KEFALI)KAI NOUMERO 1(XHNES)

    TA KALUTERA SKAGIA EINAI TA ITALIKA NICKEL-PLATED)

    KOITAXTE  EAN YPARXOUN FISIGGIA ME 40-42 GRAMARIA SKAGIA(ITALIKA)

    BALTE TO DEMI-CHOKE***

    KALO KUNIGI NA EXETE OLOI OI FILOI

    EUXARISTO POLI

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338572

    Καλά ρε Λεωνίδα με πόσα πάει μια πάπια? για να χρειαστεί 10 μέτρα προσκόπευση στα 80 απόσταση, θα πρέπει να πηγαίνει με 160 χιλιόμετρα την ώρα (εφόσον τα σκάγια αυτά διατηρούν εξασφαλισμένα την μενουσα ταχύτητα σε τόσο μακρινές απόστάσεις).

    Ποιος μπορεί να στοχεύσει 10 μέτρα μπροστά και να εξασφαλίσει το σωστό πάνω-κάτω.

    Με 90 km/h που θεωρείται μια νορμαλ ταχύτητα στα 80 μέτρα θα χρειασθούν 5,5 μέτρα προσκόπευση για τουφεκιά υπό γωνία 90 ‘. Ακόμα κι έτσι έίναι πολύ δύσκολο. Όμως αν το θήραμα απομακρίνεται με μικρή γωνία σε σχέση μ’ εμας είναι εφικτό.

    Τέλος πάντων όπως είπαμε η πράξη θα δείξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #338574

    ΄Μια ερώτηση έχει κανείς δοκιμάσει τα  sigma  τα κατασκευάζει στην Αλεξανδρούπολη, άρωστος και “ψαγμένος” ,  γεμίζει ή τουλάχιστον γέμιζε φυσίγγια με  πλαστικό περίβλημα, μια περίεργη τάπα, και plb (Nitro) τα αποτελέσματα του απ’ ότι μου έχουν πεί καλύπτουν πολύ καλά αποστάσεις  50-60 μέτρων και από πλευράς συγκέντρωσης-κατανομής – και ενεργειας.  Απ΄ότι όμως γνωρίζω τελευταία το έχει ρίξει αποκλειστικά στα “δραμια”.

    Εχω προσωπικά δοκιμάσει στα 55 μέτρα  3αρι εισαγωγής 36 γρ, έβαλε στο κέντρο 13 σκάγια, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα, αν υποθέσουμε ότι το πετυχαίνουμε με το κέντρο πέφτει “πατσαβούρα” ή  όχι?? Το θέμα είναι ότι ακόμα και στα 55 μέτρα υπάρχει και πτώση του βλήματος από την ευθεία, αυτή η πτωση μπορεί να μην φαίνεται εξ αρχής ικανή να δημιουργήσει προβλήματα αλλά αν προσθεσουμε και του υπόλοιπους παράγοντες  έχουμε αρκετό αρχικό σφάλμα, Πάντως εκ πείρας, μιλάω τα παντα είναι θέμα εμπειρίας, με πολλές βολές και μόνο στην “κόντρα” όπου ο στόχος δίνει τον μεγαλύτερο στόχο (παπιά)  μπορείς να έχεις σταθερές επιτυχίες. αλλά προπόνηση με τέτοιο κόστος??

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338575

    Κώστα, δεν ξέρω αν ο υπολογισμός της προσκόπευσης που έκανες είναι ακριβής, αλλά σ’ αυτόν θα πρέπει να προσθέσεις και τον χρόνο αντίδρασης του κυνηγού, που προσθέτει κι αυτός κάποιο μήκος προσκόπευσης. Αν δεις παπί να “χύνεται” με τον αέρα, θα καταλάβεις τι εννοώ, και πώς μπορούν αυτές οι εξωπραγματικές προσκοπεύσεις να είναι αληθινές. Ένα παπί που πετάει φυσιολογικά σε ένα ύψος 70-80 μέτρων δεν πρέπει πάντως να χρειάζεται παραπάνω από 4,5-5 μέτρα προσκόπευση.

    GUN DOCTOR, η εμπειρία μου με τα επινικελωμένα σκάγια είναι κάπως περίεργη. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι στις κοντινές και μεσαίες αποστάσεις, τα τραύματα είναι πάντα διαμπερή, και το πουλί δεν πέφτει αμέσως, ενώ έχει χτυπηθεί με αρκετά σκάγια. Η λύση που είχα βρει με αυτά τα σκάγια ήταν να χρησιμοποιώ πάντα full choke για όλες τις αποστάσεις, αφού μακριά αυτά τα σκάγια δούλευαν υπέροχα, και κοντά έπρεπε να κάνεις το πουλί “σουρωτήρι” για να πέσει ακαριαία. Τελικά τα κατήργησα, γιατί τα σφικτά τσοκ στις κοντινές αποστάσεις είναι σίγουρα μειονέκτημα. Με μολύβδινα σκάγια μπορώ και χρησιμοποιώ πλέον και πιο ανοικτά τσοκάκια από το full, μάλλιστα εδώ και λίγο καιρό, χρησιμοποιώντας την συμβουλή σου, δεν έχω πιο σφικτό τσοκάκι από το modified επάνω μου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51290

    Εγώ δεν βλέπω κάτι το κακό στο να ανατραπούν ορισμένες θεωρίες γύρω από την βλητική, λόγω εισαγωγής νέων παραμέτρων στο παιχνίδι. Είναι βέβαιο ότι κανείς δεν είχε υπολογίσει ένα τόσο “διαστημικό” υλικό για σκάγια τα παλιά χρόνια, επομένως τα συμπεράσματα βασίζονταν στα έως τότε δεδομένα. Με τα νέα δεδομένα, ίσως κάποια παλιά συμπεράσματα θα πρέπει να επανεξεταστούν.

    Και μία απάντηση σε σκόρπια σχόλια συναδέλφων, από άλλα μηνύματα. Αν κάποιοι νομίζουν ότι μία ντουφεκιά στα 70 ή στα 80 μέτρα είναι αντιαθλητική και θα πρέπει να την αποφεύγουμε, μάλλον δεν έχουν κυνηγήσει υδρόβια στην Ελλάδα, ή δεν τα κυνηγούν τις νόμιμες ώρες με τα νόμιμα μέσα. Εξαιρώντας την ημέρα της έναρξης, και την περίπτωση της “απόλυτης κακοκαιρίας”, τα παπιά πετούν κυρίως σε αποστάσεις εκτός βεληνεκούς. Αν ένα φυσίγγι μπορεί να μου μετατρέψει αυτό το “εκτός” σε “εντός”, τότε χαλάλι τα 3,5 ευρώ το κομμάτι. Αν κάποιος συνυπολογίσει και το συνολικό κόστος μίας εκδρομής για υδρόβια, τότε το κόστος των φυσιγγίων αυτών δεν φαίνεται και τόσο τραγικό.

    Ας είμαι τυχερός να τα δοκιμάσω και σε πραγματικό θήραμα το ΣΚ, και τότε θα έχω και χειροπιαστά συμπεράσματα, και όχι μόνο τρύπες σε χαρτόνια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51292

    Αντιαθλητική δεν θα μπορούσε ποτέ να χαρακτηριστεί μια μακρινή τουφεκιά σε κινούμενο θήραμα. Όποιος γνωρίζει την δυσκολία μιας τέτοιας τουφεκιάς θα καταλάβει ότι είναι πολύ περισσότερο αθλητική από μια τουφεκιά των 25 μέτρων. Δίνει πολύ μεγαλύτερες πιθανοτητες επιβιωσης στο πουλί, ακριβώς γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να το πετύχεις. Αρκεί να είμαστε βέβαιοι ότι το φυσίγγι μας μπορεί να κρατήσει το θήραμα σε τέτοιες αποστάσεις και όχι απλά να το τραυματίσει.

    Εγώ όπως έχω πει επανειλημένως, περιμένω με αγωνία τα αποτελέσμα στο κυνήγι.

    Τις εντυπωσιακές συγκεντρώσεις τις αποδίδω στην υπερβολικά μεγάλη διατήρηση της  κινητικής ενέργειας, η οποία είναι καθοριστική στο να καθυστερήσει το ανεξέλεγκτο άνοιγμα της τουφεκιάς. Δηλαδή αυτό που γίνεται με απλά σκάγια στα 45 μέτρα, με αυτά γίνεται ίσως στα 60-70. Τώρα το μήκος της ατράκτου λογικά πρέπει να είναι μεγάλο. Αυτό ίσως να μας το δείξει μια μακρινή τουφεκιά στο νερό της λίμνης. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μεγάλο, γιατί όσο διαστημικό και να είναι το υλικό, δεν μπορεί να φτάσει την ίδια στιγμή στον στόχο ένα σκάγι Νο8 με ένα Νο 4.

    Στα κυνήγια που κάνω (λαγός), ίσως θα είχε εφαρμογή μόνο σε περίπτωση ανοικτού καρτεριού. Μέχρι τώρα το πρόβλημα αυτό το λύναμε χρησιμοποιόντας ένα Demi magnum No 2  (Remington Ni 42,5gr) όταν για παραδειγμα πιάνουμε σε δρόμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51296

    BRE PAIDIA, SE POSA METRA APOSTASHS NTOUFEKATE TO THIRAMA(PAPIES -XHNES)?

    DIABASA SE ALLO THEMA KAPOIO PALIKARI PHGE GIA KUNIGH PAPIAS-XHNAS KAI ALLOI PUROBOLOUSAN PANO APO ALLA …KARTERIA??!!!

     

    TOULAXISTON YPARXOUN BARKES ,OI KALOI SKULOI NA TIS PIANOUN MESA APO THN LHMNH?

    FILE KOSTASK ,

    SE MIA PERIOXH   OPOU EINAI DUO LOFOI(BOUNALAKIA??)KAI ENA MEGALO POTAMI ANAMESA ,(TROMERO MEROS GIA PAPIES FILE LEO), METRISAN PALIKARI THN TAXUTHTA POU EPIANAN OI PAPIES OTAN KATEBENAN APO THN MIA PLEURA TOU LOFOU GIA NA KATHISOUN STO BATHOS POU HTAN TO POTAMI STA ANOIGMATA,SE 90.OXI OMOS XILIOMETRA ALLA…MILLIA!!!!!???

    KAI EGO STHN ARXH DEN TO PISTEPSA DIOTI H TAXUTHTA EINAI GURO STA 60-65 MILLIA ALLA TO EIDA ME TA MATIA MOU OTAN PHGA  GIA KUNIGI SE AUTO TO MEROS.

    BRE PAIDIA OTAN PUROBOLOUME SE TETOIA APOSTASH PREEI NA EXOUME OPOSDHPOTE TO KATALLHLO SKAGI.

    MPOROUME NA SKOTOSOUME POULIA SE AUTH THN APOSTASH ANETA TO ENA META TO ALLO (KAI POLI PIO MAKRIA-EOS TA 150 METRA ME MIA RIKSIA APO GAUGE 4 ME SKAGIA NO1 )ALLA

    POS THA GINEI KAI TO KUNIGH EAN PUROBOLOUME SE AUTH THN APOSTASH??

    DEN THA ENOXLOUME KAI TOUS ALLOUS???

    GRAPSTE SAS PARAKALO EAN MPOREITE

    EUXARISTO POLI

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51297

    GUN DOCTOR, το ξέρεις ότι τα ομοιώματα και οι κράχτες απαγορεύονται, οπότε πώς να βρεθούμε κοντά στα πουλιά; Ακόμα και αν κάνουμε τέλεια επιλογή καρτεριού, και οι πάπιες περνάνε ακριβώς από πάνω μας, αν έχουν ξαναντουφεκιστεί θα περνάνε στην “στρατόσφαιρα”!!! ’ντε να κάνει καμμία φοβερή κακοκαιρία, αλλά και πάλι, πόσες φορές θα τύχει να έχει χιονοθύελλα; Εμένα φέτος δεν μου έχει τύχει ακόμη. Αν περνάει λοιπόν ένα πουλί ΑΚΡΙΒΩΣ από πάνω μου αλλά ψηλά, δεν θα του ρίξω αν έχω το κατάλληλο φυσίγγι; Ούτε θα ενοχλήσω κανέναν, αλλά και σκύλο έχω και βάρκα για να το μαζέψω.

    Πουλί άλλου κυνηγού δεν έχω ντουφεκίσει ποτέ μου, ίσα ίσα που έχω αφήσει πουλιά να περάσουν που ήταν κοντύτερα σε μένα από τον άλλο γιατί δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος. Όλα αυτά τα σέβομαι και απαιτώ να κάνουν κι άλλοι για μένα το ίδιο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων