ΔΟΚΙΜΗ REMINGTON HEVISHOT

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #52198

    ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 4 H-L ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 140.ΜΑΚΑΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #71809

    Φέτος αγόρασα ένα κουτί Remington Hevi-Shot No6 (10τεμ).
    Κωδικός: PRHSN12HM6, αριθμός παρτίδας: Lot No: BT21M526
    Περιγραφή: Remington Premier Hevi-Shot Nitro Magnum (Waterfowl Loads)
    Κάλυκας: 76χιλ
    Γόμωση: 1 1/2 oz = 42,5gr
    Ταχύτητα: 1300fps  = 396m/s
    Τιμή: 4,10 ευρώ το κάθε φυσίγγι!!

    Παρατήρησα το εξής, απαράδεκτο, ιδίως για φυσίγγι τέτοιου κόστους:
    Λόγω ανεπαρκούς στεγανοποίησης του αστεροειδούς κλεισίματος, οι κόκκοι του πλαστικού διέφευγαν από τον κάλυκα.  Το διαπίστωσα και μέσα στο κουτί τους αλλά κυρίως στην τσέπη του γιλέκου όπου τα είχα.  Μετά τους πρώτους κόκκους η κατάσταση χειροτέρευε αφού πλέον μειωνόταν ο όγκος της γόμωσης και άνοιγε περισσότερο (προς τα μέσα) το αστεροειδές κλείσιμο.  Ακόμα λίγο και θα αρχίσουν να πέφτουν και τα σκάγια!!

    Το φαινόμενο παρατηρήθηκε τουλάχιστον στα μισά φυσίγγια της δεκάδας, σε άλλα περισσότερο, σε άλλα λιγότερο.  Σκέφτομαι να στάξω λίγο λιωμένο κερί στο κέντρο του αστεροειδούς κλεισίματος για να σταματήσει το κακό.

    Δείτε και παλαιότερη αναλυτική αναφορά μου για τα hevi-shot στη σελίδα 3 του ίδιου θέματος.
    Επαναλαμβάνω την τότε φωτογραφία που αφορούσε παρόμοιο φυσίγγι.

    Εδώ: http://www.hunter.gr/shot/hevishot.jpg είναι η ίδια φωτογραφία σε μεγάλο μέγεθος.

    Επιφυλάσσομαι να ανοίξω ένα από αυτά τα φετεινά φυσίγγια για μετρήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #78596

    ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ WINCHESTER ME TO SUPREME EXTENDED RANGE KAI H REMINGTON ME TO WINGMASTER.(ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ SΙΤΕ.)

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο GUN DOCTOR ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ.ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΗΕVI SHOT (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ)ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ STEEL?

    ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ(ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).

    ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ:

    ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΛΗΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ?ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΛΙΚΙΑ?

    ΠΗΡΑ ΕΝΑΝ ΛΑΓΑΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 70 ΜΕΤΡΑ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΜΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΩΝ ΕΠΙΑΝΕ

    ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΣΥΧΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΗΣ ΤΩΝ ΛΑΓΟ ΣΤΑ 60 Κ 70 ΜΕΤΡΑ?(ΓΙΑ ΠΑΠΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.)

    ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑΣΜΟΥΣ….

    ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #78672

    Φίλε J.BROWNING με τι νούμερο σκάγια hevishot πήρες τον λαγό στα 70 μέτρα?

    Μήπως είδες και πόσα σκάγια είχε πάρει?

    Αυτό μου φαίνεται ότι είναι πιο σημαντικό. Αν είχε πάρει ένα τότε μάλλον μυρίζει τύχη. Αν είχε πάρει 4-5 μάλλον αν του έριχνες στα 35 μέτρα ή θα στον ρίχνανε κιμά (ετοιμο και τεμαχισμένο) ή δεν θα τον έβρισκες καθόλου.

    Πάντως όντως αν βρω φυσίγγι με χαλίκια που να κάνει καλά τη δουλειά του θα το αγόραζα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #78685

    HTAN TA ΜΑΓΚΝΟΥΜ 52 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ 6ΑΡΙΑ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ(ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΥΛ?ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΟΥΛ)ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΘΡΥΛΙΚΟ BROWNING ΑΥΤΟ5 ΜΕ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΝΗ.ΤΑ ΠΗΡΑ 6ΑΡΙΑ ΟΡΜΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΤΑ 4ΑΡΙΑ ΜΟΛΥΒΔΟΥ.

    ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ.

    ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕ ΜΕΖΟΥΡΑ.ΗΤΑΝ 70 ΒΗΜΑΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΦΥΣΕΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΠΟΤΑ KAI AYTO ΤΩΝ ΕΡΙΞΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ.!!

    ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝΑ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΜΗ.ΤΟ ΠΡΟΩΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΣΤΑ 35ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΦΟΥΛ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΝΤΡΑΡΕΙ ΚΑΛΑ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #78697

    ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕ ΜΕΖΟΥΡΑ.ΗΤΑΝ 70 ΒΗΜΑΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΦΥΣΕΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΠΟΤΑ KAI AYTO ΤΩΝ ΕΡΙΞΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ.!!

    Γύρω στα 55-60 μέτρα, (το βήμα ενός ανθρώπου 1.80 είναι γύρω στα 80 cm ) αφού τα άλλα ήταν ποιό κοντα 40 -50 μέτρα και δεν βρήκες σκάγι τότε ή δεν τον πέτυχες με τις 2 πρώτες, η τα 2 πρώτα είναι για κλωτσιές, αλήθεια τι ήταν??

     Να είσαι σίγουρος ότι με ένα 3αρι RWS 36αρι εισαγωγής μέχρι τα 50 μέτρα τον κέντραρες είτε από τραβέρσα είτε από πίσω ο λαγός είναι ξερός  και με τόση ισχύ ώστε να του σπασουν και οποιοδήποτε κόκαλο βρούν.

    Πόσες τρύπες βρήκες από σκάγια ??

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #78734

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ 60ΑΡΙΑ ΜΕΤΡΑ.(ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΨΗΛΟΣ)

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ SUPERFELT THS NSI 5ΑΡΙ.ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ.

    ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΕΜΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΝSΙ 4ΑΡΙ.ΜΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΒΛΗΤΙΚΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #78745

    ΦΙΛΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

    ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΓΙΑ 30 ΤΟ ΠΟΛΥ 40 ΜΕΤΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΥΔΡΟΒΙΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΟΣΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΝΤΙΝΕΣ(ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ)ΓΙΑΥΤΟ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΚΟΠΤΩΝΤΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΚΡΙΝΑ…..

    ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΕ ΡΩΤΑΩ:ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ?

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΙΔΟΥΣ ΣΚΑΓΙΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #78768

    Για το λαγό και για όλα τα θηράματα αλλά είδικά για αυτά που είναι μετρημενά τα φυσίγγια που θα ρίξουμε καλό είναι πριν την χρήση θα να τα δοκιμάζουμε στον πίνακα και για διάτρηση.

    Ο πατέρας μου (λαγάς)  τα μόνο που έριχνε στον λαγό ήταν RWS 5αρια-4αρια τα 36αρια όχι τα SEMI και τα FEDERAL  σε 4αρια 3αρια , το όπλο μια Α300 beretta με 71 cm καννη και **  σταθερό. και ποτέ δεν παραπονιόταν για τα φυσίγγια του.

    Τα φυσίγγια τα δοκίμαζε στα 45 μέτρα (μετρημένα) στον πάτο του τενεκε έπρεπε να βάλουν 12-13 3αρια να τον σχίσουν και από τις 2 μεριές, για αυτόν αυτή η ντουφεκιά είχε σίγουρο τον λαγό και είχε οριακά αλλα 5 μέτρα. Για τα ποιο κοντινα (κάτι τέτοια θυμαμαι και ντρέπομαι για τις επιδόσεις μου)  τα ίδια μόνο που τους έκοβε το κεφάλι για να μην χαλάσει τα μπουτια (την περασμένη ΄Κυριακή σακάτεψα με ένα 7,5 αρι διασποράς έναν αφτιά  στα μπούτια -να δώ τι θα φάω- γιατί δεν είχα την ψυχραιμία να τον αφήσω να πάει άλλα 15 μέτρα στο καθαρό. Και ήμουν και χαρούμενος.

    Η ζημιά είναι ορατή και από την φωτογραφία (αφορμη έψαχνα να τεστάρω το ανέβασμα φωτογραφίας)

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #78771

    PALIKARI  J.BROWNING,

    KAI TA DUO FISIGGIA POU ANAFEREIS (WINCHESTER-REMINGTON)EINAI ARISTA .  H REMINGTON EDOSE ENTOLH STOUS BLHTIKOUS   NA FTIAKSOUN OPOSDHPOTE (KSANALEO OPOSDHPOTE)  TO KALLHTERO FISIGGIO REMINGTON POU EXEI FTIAXTEI POTE!!!AUTH EINAI H ENTOLH KAI EAN DEN TO KATAFERNAN (TO EXOUN KSEKINHSEI AUTO TO FISIGGIO KRUFA APO EDO KAI 2.5-3 XRONIA) TOUS EIPAN NA KOITOUN KAI GIA ……….DOULIA!!! 

    GIA TA HEVI-SHOT (DEN KATALABAINO APO TO GRAMMA SOU KATHARA PIO EINAI TO SKEPSH SOU PALIKARI) .EXO GRAPSEI PALIOTERA NA MHN PETATE TA XRHMATA SAS. KAI ME AUTA THA SKOTOSOUME (THA EXOUME KAI MERIKES PERIFIMES MAKRINES NTOUFEKIES OPOS  ESU ME TON LAGO STA 70 METRA KAI EGO ME MIA PRASINOKEFALH PAPIA STHN ALLH AKRH THS LHMNHS!!!! (KAI AMESOS META, MESA SE 3 LEPTA, EXASA 3 PRASINOKEFALES  PAPIES  (ERXOMENES OMORFA ) EPANO  APO THN FILAXTRA MOU!!!)

    AUTH H ASTATHEIA DEN YPARXEI PIA STO KAINOURGIO FISIGGIO (TA SKAGIA EINAI OMOIOMORFA KAI STROGGULA), EXOUN DOSH POLI PROSOXH STHN LEPTOMEREIA

    THA SAS BALLO FOTOGRAFIES  KAI APO TA WINCHESTER  KAI APO TA REMINGTON

    NA KSERETE OTI H TIMH TOUS $$$ EINAI POLI YPSHLH!!!!.(TA PIO AKRIBA FISIGGIA POU YPARXOUN)

    EUXOME KALO KUNIGI SE OLOUS TOU FILOUS STHN PATRIDA(TORA OPOU NA EINAI THA ERTHOUN KAI H TSIXLES EKEI-THA KOITAO PALI STO ALLO THEMA ME TA KUNIGIA MHPOS NA DO KAI KAMIA FOTOGRAFIA.

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #78805

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ:ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?

    ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΕΝΑ ΦΥΣΕΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΚΗ? Η  ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ? Η ΟΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ?

     

    ΟΝΤΩΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ 28$ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΕΔΩ ΘΑ ΕΧΟΥΝ 5 ΤΟ ΕΝΑ

    (ΤΑ ΗΕVI SHOT ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΦΕΡΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ.)

    ΤΕΛΟΣ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ WINCHESTER.ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #78866

    NAI PALIKARI J.BROWNING ,OPOS TO GRAFEIS,MERIKA MPOROUN NA BGALOUN KALH  NTOUFEKIA,KAI ALLA KATHOLOU KALH(AXRHSTA!!!) 

    TO PROBLHMA ME AUTA TA SKAGIA EINAI H AKANONHSTH MORFH TOUS,TO DIAFORETIKO MEGETHOS TOUS KAI  BAROS .HTAN  ENA FISIGGIO PROXEIRO   KAI POLI AKRIBO

      TA DUO ALLA  FISIGGIA POU ROTAS (WINCHESTER- REMINGTON),  DEN EINAI FTIAGMENA GIA TO KINHGI TOU LAGOU(DEN KSERO POTE KANEIS NA TA XREISIMOPOIEI STO LAGO,OI PERISOTEROI KINIGOI EDO (U.S.A) GIA TO LAGO XREISIMOPOIOUN  FISIGGIA WINCHESTER), EXOUN TO KODIKO ONOMA NON TOXIC KAI TA BAZOUN STO KUNIGI TON YDROBION POULION

     AGORASE OPOIA ESU NOMIZEIS ALLA    EAN TA THELEIS GIA TA 70 METRA THA SE APOGOHTEUSOUN

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344339

    Γεια σας συνάδελφοι,

    Μιας και αναφερόσαστε σε φυσίγγια εξαιρετικά μεγάλων αποστάσεων, να φέρω στην κουβέντα και τα cheddite 100 metri (το είπα σωστά;) από τα οποία έχω εμπειρία. Για να είμαι ακριβής όχι ακριβώς τα cheddite αλλά ένα φυσίγγι που φτίαχνεται εδώ στην Κύπρο από την Olympia και νομίζω είναι αντιγραφή του 100 metri. Λέγεται shock και είναι 35gr με ανάποδο πιστονάκι. Αλήθεια κυκλοφορεί στην Ελλάδα;

    Αμέσως μετά την πυρίτιδα έχει πλαστική τάπα και μετά από τα σκάγια πιστονάκι αντεστραμένο. Η ιδέα είναι ότι τα σκάγια φεύγουν σαν σφαίρα από την κάνη “καπελομένα” από το πιστονάκι και κάποια στιγμή το πιστονάκι αναποδογυρίζει αφήνοντας τα σκάγια ελεύθερα για διασπορά η οποία ξεκινάει από κάποια απόσταση (ίσως 30μ.) οπότε την κανονική κατανομή θα την έχουμε στα 65μ ίσως αντί στα 35. Αν μου πείτε πως μπαίνουν οι εικόνες στο μήνημα θα κατεβάσω φωτογραφία από δοκιμή με απόδοση 82% στα 65μ με Νο 5 και 3*. Όχι και τίποτα πολύ καλό από άποψη ποιότητας κατανομής και για να έρθω και στην κουβέντα σας υποψιάζομαι ότι ούτε από άποψη σταθερότητας φτουράνε. Αποδείξεις δεν έχω γιατί έριξα μόνο 2 φυσίγγια. Το πρώτο ήταν από τα 60μ. και δεν το μέτρησα γιατί η τουφεκιά δεν άνοιξε καθόλου (πολύ κοντά στο 100%). Η διάτρησή του ήταν στα 65μ (Νο5) όση είναι ένα ικανοποιητικό 6αρι στα 36.

    ’ποψή μου λοιπόν ότι για νορμάλ κυνήγι με επιτυχίες το μυστικό είναι να μπορέσεις να βρεις καρτέρι που να περνάνε σε λογικές αποστάσεις. Παρόλ’ αυτά επειδή δεν είναι πάντα εφικτό και είναι τυρανία να βλέπεις τα κοπάδια να περνούν και να απομακρύνονται και να φεύγεις από το κυνήγι ατουφέκιστος δεν τα απορρίπτω αλλά τα χρησιμοποιώ σε ειδικές περιπτώσεις (κοπάδια , τραβέρσα καλύτερα). Εχω ρίξει καμιά 10αρια τέτοια φυσίγγια σε φάσες και πήρα μια μόνη της κατά τύχη και 2 από κοπάδι (πάλι κατά τύχη θα έλεγα).

    Και για να τελιώνω θα θείξω κάτι ακόμα σχετικά με την ομοιομορφία των σκαγιών όπου ως τώρα ήμουν φανατικός οπαδός. Τόσο που πάντα μα πάντα ανοίγω ένα φυσίγγι από κάθε πακέτο που αγοράζω και αν δεν έχει ικανοποιητικά στρογγυλά σκάγια δεν τα χρησιμοποιώ στο κυνήγι.

    Όμως κάποια στιγμή δοκίμασα ισπανικό Nobel 36γρ και απέξω έγραφε Νο7-5 (τυχαία αναμειγμένα) αν και στην πραγματικότητα τα 7αρια ήταν λίγο πιο χοντρά από το κανονικό και τα 5 επίσης εμφανώς πιο χοντρά και όλα τους ανομοιόμορφα. (αυγά, καρούμπαλα, διαφορετικά στο μέγεθος).     Ο συνολικός αριθμός των σκαγιών ήταν όσα θα ήταν τα κανονικά ιταλικά 5αρια. Τα μυστήρια ήταν 2. Ο Μ.Ο. από 6 βολές ήταν 77% από φουλ τσοκ στα 36μ, όσο δηλ θα ήταν ένα 5αρι με ποιοτικά σκάγια για να μην πω καλύτερο. Και το άλλο ότι η διάτρησή τους ήταν εντυπωσιακά μεγαλήτερη από οποιοδήποτε 6αρι έχω δοκιμάσει (5αρια δεν έχω δοκιμάσει). Μα ακόμα και για τα 7αρια!; Το μόνο λογικό ήταν σχετικά μεγάλη αστάθεια. Το πιο σφιχτό του σετ ήταν 84% ενώ το πιο ανοιχτό 72%.

    Για τα hevi-shoot είμαι κάπως επιφυλακτικός, (όπως και για όλα άλωστε) πολύς ντόρος.  Όπου ακούς πολλά κοκκόρια…κράτα μικρό καλάθι.. εκτος του ότι δεν θα ήταν πολύ ευχάριστα στο brno-ακι μου.

    Ποιά είναι αυτά τα καινούργια winchester-remington; δεν τα πείρε το μάτι μου ή δεν ήρθαν κατα δω ακόμα.

    Καλό βόλι σε όλους και καλή συνέχεια στα έξοχα φορουμ.

    Χρήστος

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #79285

    Καλωσήρθες Χρήστο στο φόρουμ.  Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου για την Κυπριακή παραλλαγή των γνωστών 100metri καθώς και οι υπόλοιπες παρατηρήσεις από τις δοκιμές σου.

    Ομως υπάρχει ήδη ένα σχετικό θέμα στο φόρουμ: Φυσίγγια No Limits 100 metri
    http://www.e-artemis.com/Forum/display_top…amp;TopicID=964
    (τα links του φόρουμ δουλεύουν μόνο με copy-paste στη γραμμή διευθύνσεων του exlplorer)

    Το βρήκα από την Αναζήτηση (πάνω-δεξιά) βάζοντας τη λέξη: metri
    Καλύτερα να γίνει εκεί η σχετική συζήτηση μιας και εδώ συζητάμε για τα HeviShot και τυχόν άλλα παρεμφερή μείγματα σκαγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #79361

    Η κλασικη ιστορια, βολη στα 100 μετρα σε κινουμενο στοχο! Βρε που πηγε ο ατιμος;;

    Οντος ενδιαφερουσες πληροφοριες ,συνονοματε, αλλα και πολυ παράνομες. Φυσιγγια οπως τα cheddite(100 μετρι) & shock ειναι παρανομα εδω στη Κύπρο μετα απο ΔΙΚΗ μας παράκλιση.

    Οι βιοτοποι μας αγαπητε φιλε δεν “σηκωνουν” τετοια φυσιγγια.

    Φιλικα,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων