Μακριές και κοντές κάνες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51476

    Μακραίνοντας όμως μία κάννη, προσθέτοντας εξωτερικά τσοκ, δεν κερδίζεις τίποτα στην σκοπευτική γραμμή, ενώ παράλληλα, αλλάζεις κάθε φορά το ζύγισμα και την συμπεριφορά του όπλου. Επίσης, η συγκέντρωση των σκαγιών δεν εξαρτάται από το μήκος της κάννης, αλλά από τον βαθμό σύσφιξης (τσοκάρισμα).

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51484

    ΑΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΛΙΓΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟΥΦΕΚΙ 2400-2850 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.ΣΕ ΣΤΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΒΑΡΕΙΩΝ ΓΟΜΩΣΕΩΝ ΤΟ ΒΑΡΥ 3150 3350 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΟΡΤΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ.ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΤΑ ΑΥΤΟΓΕΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ 60-70 ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451064

    http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23387&subid=2&pubid=63839762

    Καλησπερα!! Καλη Χρονια σε ολους! Συμφωνειτε με την αποψη Μακριες καννες-Μικρα μυαλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451069

    Γιαννη καλησπερα
    εχω διαβασει την γνωμη ατομων που κουβαλουν εκατονταδες χιλιαδες φυσιγγια στην πλατη τους, οπως george digweed, mike yardley, gil ash, don currie και καποιους αλλους και ολοι αναφερουν πως οι μακρυτερες κανες εχουν πιο ομαλη κινηση καθως και παρακολουθηση του στοχου και συνεπως αυτο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα.
    Η προσωπικη μου αποψη,ειδικα σε καρτερατα θηραματα, ειναι πως τα μακρυκανα πραγματι προσφερουν καλυτερη αισθηση σκοπευσης,πιο ομαλη θα ελεγα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451073

    Συμφωνω Τακη σε “ΚΑΡΤΕΡΩΤΑ” οπως λες και εσυ..στην μπεκατσα,στο ορτυκι,στην περδικα,στο περπατητο τσιχλας,καβαλα τα σκυλια σε λαγο τι γινετε ομως;; Προσωπικα εγω οπως και πολλοι αλλοι δεν μπορουμε να εχουμε 10 οπλα να κανουμε ολα τα κυνηγια.τι γινετε οταν εχεις ενα οπλο και κανεις διαφορα κυνηγια; Θα πας σε 76 και 81;; Ακομα και στα καρτερια πουλιων μπορει το πουλι να πεταχθει ξαφνικα στα 10-20 μετρα,και οσο να’ναι ενα οπλο 76-81 ποντους δεν ειναι τοσο ιδανικο για γρηγορη μπηχτη
    τουφεκια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451076

    προσωπικη μου αποψη ειναι πως εαν το συνολικο μηκος του οπλου δεν προκαλει προβληματα , οπως για παραδειγμα σε ενα δασος για μπεκατσα, τοτε ολα τα κυνηγια μπορουν να γινουν, ακομα και με δικανο 81 ποντους, αρκει να ειναι ζυγισμενο και να μην κουραζεται ο χειριστης
    δεν νομιζω πως εαν ξερεις να σκοπευεις το ορτυκι με 60 δεν ξερεις με 80, μαλλον θεμα συνηθειας ειναι αλλα και κουρασης
    λιγοι θα κουβαλουσαν στην περδικα 300-400 γρ για 10 εκατοστα σκοπευτικης ευθειας σε ενα δικανο, οχι οτι δεν θα πετυχαιναν τον στοχο, απλα θα τους κοβονταν τα χερια
    κατ’εμε πιο πολυ αποψη κουβαληματος ειναι σε αυτα τα κυνηγια φερμας, παρα αποψη χειρισμου-σκοπευσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451077

    Συμφωνω ειναι και το κουβαλημα ενα θεμα,ειδικα στην περδικα που πραγματικα σε εξουθενωνει το κυνηγι της..παντως προσπαθω τωρα και πολυ καιρο και που θα παει θα μου κατσει,να βρω μια κανη 76 ποντους για την franchi μου που κυνηγαω..η κανη που εχει τωρα ειναι 61 ποντους..βεβαια το συνολικο μηκος του οπλου ειναι αρκετα μεγαλο λογω οτι οι 612 εχουν μακρια βαση.
    Πιο πολυ την 76 ποντους την θελω για το sporting και για κανενα καρτερι..αλλα ποτε δεν ξερεις επειδη δεν εχω ποτε κυνηγησει με οπλο,πανω απο 66 ποντους κανη,δηλαδη δεν ξερω πως ειναι να κυνηγας με ενα οπλο με μακρια σκοπευτικη γραμμη,και λογω οτι εχω μακρια χερια και ειμαι 195 μπορει να με βολεψει καλυτερα και σε αλλα κυνηγια περα απο το καρτερι..
    Παντως πιστευω οτι 71 ποντους ειναι οτι πρεπει για γενικο κυνηγι,αν εχεις δηλαδη ενα οπλο και θες να κυνηγας τα παντα,ειδικα αν ειναι
    αυτογεμες γιατι εχουν και μακρυτερη σκοπευτικη γραμμη λογω
    της μακριας βασης που εχουν σε σχεση με ενα δικανο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451094

    ολο για μηκος κανων διαβαζω , για 61 , 71 και 101 εκατοστα , για το σημαντικοτερο ολων που λεγεται ζυγισμα πουθενα δεν εχω διαβασει , και ρωταω τωρα εγω , τελικα τι είναι προτιμοτερο , ένα κυνυγος με 81 εκ οπλο ζυγισμενο και συμφωνα με το αρθρο με μικρο μυαλο , η ενας κυνυγος με 71 εκ οπλο αζυγιστο , τελειως μπροστοβαρο και ατσαλο στην κινηση της επωμισης θελοντας να βυθισει συνεχεια τις κανες του και με μεγαλο μυαλο όπως εγραψε ο αρθρογράφος , τελικα μηπως το τελειο και το πιο μυαλωμενο είναι μεγαλο μηκος και ζυγισμένο οπλο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #451095

    προσωπικά πιστεύω οτι οποιος κυνηγάει απ’ολα με ένα οπλο, το ιδανικό θα ήταν ενα οπλο με 66-71εκ καννη, απο εκει και περα το κοντότερο ή το μακρίτερο εχει να κανει με όπλο που το θές για πιο συγκεκριμένα κυνηγια, εγω και στα 2 οπλα μου εχω 71 εκ καννη και κυνηγάω τα πάντα χωρις πρόβλημα.Αν και οταν ερθει η ωρα για άλλο όπλο, μαλλον θα παρω παλι σουπερ ποζε αλλα με 76-81 εκ καννη, μόνο για καρτέρι. αλλα το μήκος της κάννης προσωπικά πιστεύω πως εχει πολυ μικρό ρόλο σε σχέση με το ρόλο του τσοκαρισματος και του φυσιγγιου, αν εχεις σωστο τσοκαρισμα και σωστο φυσιγγι για το κυνηγι που κάνεις δεν θα σου “χαλάσει” η κάννη την τουφεκια, εχει να κανει μόνο με το αν σε βολευει και επιρεάζει αρνητικά το ζυγισμα του όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    laskaris80 στις #451114

    καλημερα σε ολουσ ολα εχουν θετικα και αρνητικα το μεγεθοσ τησ καννησ εχει να κανει με τον σωματοτυπο του καθενοσ το μακρυκανο οπλο ειναι μπροστοβαρο αρα εχει μικροτερη αναπηδηση το οπλο αλλα μεγαλυτερη ταλαντωση η καννη το κοντοκαννο εχει μεγαλυτερη αναπηδηση οπλου και μικροτερη ταλαντωση καννησ ειναι και ενασ λογοσ που οσοι ριχνουν μονοβολα εχουν κοντεσ καννεσ οσο για το ζυγισμα ασ ασχοληθουν οι εταιριεσ κολοσσοι που παραγουν οπλα πηρε η balistic την benelli και εβγαλε την benelli kaliston εκανε τον αυλο 18,5 ζυγισε το οπλο μεχρι και τον μηχανισμο τησ σκανδαλησ. αλλαξε το κεντρο βαρουσ 12,5 εκ μπροστα απο την σκανδαλη αν καποιοσ νομιζει οτι με μια επωμιση θα νιωσει 100 τα 100 το ζυγισμα του οπλου παω πασο εγω δεν μπορω.κυνηγω τα παντα με μια 612 71εκ.περσι μη θελοντασ να ξανα φαει το οπλο αλμηρα στον εβρο πηρα την 302 μαζι μου με καννη 66 και τσοκ 5 σωληνα 5αρια συγγεντρωτηρα σε καρτερι σε παπια δεν ειχα κανενα προβλημα.τι βολευει τον καθενα και πωσ εχει συνηθισει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #451201

    Εξαιρουμενων των Κοσμι οι καραμπινες ειναι αζυγιστα οπλα,οποτε για καρτερι με καραμπινα 71 εκ,γενικη 66 και για ορτυκια και μπεκατσες 61.
    Με καλοζυγισμενα δικανα,καρτερι 76,γενικη 71 και για τα υπολοιπα 66.

    Δυστηχως οι περισοτεροι συναδελφοι απο οτι βλεπω απαξιουν να συμμετασχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    george1236 στις #451320

    καλημερα και καλη χρονια..θα ηθελα να ρωτησω οσο αναφορα την benelli m2 comfort με 53 ποντους κανη..τωρα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειναι χρησιμη και αποτελεσματικη με αυτη την κανη στα κυνηγια:της τσιχλας,της φασσας και του λαγου..ευχαριστω..φιλικα γιωργος..!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #451321

    Το ιδανικότερο όλων είναι Το τι είναι ιδανικό για το κάθε έναν ξεχωριστά.. τι 66 τι 71 τι 76 και πάει λέγοντας δεν είναι παραπάνω από τρίχες κατσαρές όλοι μας ξέρουμε το τι είναι το 71 και σε ποιους κάνει η δεν κάνει το 76 και το 81.. για το βλητικό μέρος δεν νομίζω να χρειάζεται να το πολύ συζητάμε γιατί πιστεύω η όποια διάφορα είναι μόνο εργοστασιακά μετρίσιμη … τώρα κάτι τρελά κοιτα που ρίχνει η 76αρα και που τα κατεβάζω με 6αρια και εσείς που έχετε 71 και 66 .. να πατε να γα@@@@ νομίζω ότι δεν στέκουν σε όλο αυτό που εδώ και καιρό κάποιοι θέλουν να περάσουν.. εγώ από όσο θυμάμαι αυτό που έλεγαν αλλά και ακόμα λένε είναι ότι το ανοιχτό το τσοκ και τα σχετικά κοντινά πουλια γεμίζουν την τσάντα και όχι κάτι στρατοσφαιροτσιχλες και κάνα δεκάρια παπια που περνούν λίγο πριν την καμπύλη της γης να γίνει ο αυτοσκοπός σε κάθε κυνηγητική εξόρμηση .Τάσεις σίγουρα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν το θέμα είναι αν σε κυνηγούς σαν τους Έλληνες και με τα κυνήγια που κάνουν θα βρουν πρόσφορο έδαφος στο σύνολο τους. Σίγουρα η μακρινές τουφεκιές είναι θεαματικές αλλά επ ουδενι δεν είναι το κυνήγι αυτό κάθε αυτό … ( δεν νομίζω το να είναι μονο προνόμιο των καννών 76+ η μακρινές τουφεκιές) αν περιμένεις να πάρεις κάποια πουλια στο θεό μόνο και μόνο για να καταξιωθείς … πάει το έχασες το παιχνίδι. η σκοπευτική δεινότητα και η κυνηγητική πείρα και εμπειρία και δεν ξέρω εγώ τι άλλο δεν μετριέται με τους πόντους τις κάννης… Το λέω αυτό γιατί για έμενα δεν λέει τίποτα το να έχω 71 … αρα θα θηρεύω λιγότερα σε σχέση με μια 76αρα.. αυτά είναι τροφή για αδαείς και λέγονται από ανθρώπους που δεν σέβονται ούτε ιερό ούτε όσιο ότι ακούσουν ότι πιάσουν στον αέρα και ότι θυμούνται από αυτό που διάβασαν το αναπαράγουν για χάρη γούστου… άμα ήταν να κάνει τοσοοοοοοοοοοοοο μεγάλη διάφορα αυτή η 5 πόντοι να ήσασταν σίγουροι ότι η κατασκευαστές θα τα είχαν εξαφάνιση όλα τα άλλα μήκη καννών.. ξέρω ότι αρκετές φορες έχω ξεπεράσει το όριο του γραφικού αλλα δεν πειράζει εγώ θα πω για μια άλλη φορα ότι το όπλο θα πρέπει να εξετάζετε από πίσω προς τα εμπρός .. τώρα το τι είναι πραγματικά το ζύγισμα και τι είναι η ελαφρότητα ενός όπλου και το τι το επηρεάζει το αν αναπήδα η κάννη ενός βραχύσωμου η ενός όπλου με πολύ μακρύτερη κάνη .. δεν νομίζω ότι το ζύγισμα ενός όπλου θα χαλάσει επειδή έχει η δεν έχει 5 πόντους παραπάνω.. το ζύγισμα είναι ανεξάρτητο από το συνολικό μήκος η βάρος ενός όπλου.. και γίνετε πάντα μετά φυσίγγια μέσα στο όπλο .. φανταστείτε τώρα αυτό που λένε η περισσότεροι … πωπωωωωωωωωωωω μου έρχεται γάντι το σηκώνω και αυτό έρχεται κατευθείαν στο μάτι… τώρα όλο αυτό τι σχέση έχει με το ζύγισμα και με το συνολικό μήκος ενός όπλου μόνο ο θεός και ο τζακ νορις το ξέρει ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451324

    καλημερα και καλη χρονια..θα ηθελα να ρωτησω οσο αναφορα την benelli m2 comfort με 53 ποντους κανη..τωρα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειναι χρησιμη και αποτελεσματικη με αυτη την κανη στα κυνηγια:της τσιχλας,της φασσας και του λαγου..ευχαριστω..φιλικα γιωργος..!!

    http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23387&subid=2&pubid=51710951

    Γεια σου Γιωργο! διαβασε εδω,για μια συμβιωση με μια 53αρα!! Kapnas παντα ευστοχα τα σχολια σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #451329

    Καταρχήν εύγε που ανέσυρες ένα παλιό θέμα για να κάνεις την συζήτηση για το μήκος των κανών κ με την ευκαιρία να συμπληρώσω πως είχα γράψει δυό φορές την άποψή μου την μιά με το shotgun και την δεύτερη με το shotgun1 .Τα τότε nickname μου ! Δεν νομίζω να έχει αλλάξει μετά τόσα χρόνια η άποψή μου για το μήκος των κανών παρά μόνο να προσθέσω την έντονη πολλές φορές λάμψη που παρουσιάζεται σε ιδιαίτερα κοντόκανα όπλα κ απογευματινού-σούρουπου παπιοκυνήγια στην έξοδο της κάνης με ότι αυτό συνεπάγεται! Γνωρίζω κάποιον που το πήγε πίσω την επόμενη μέρα ένα με 61εκ αυτογεμές σε ανάλογη έξοδο κυνηγητική !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων