Μακριές και κοντές κάνες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    george1236 στις #451336

    ευχαριστω για τις παρατηρησεις παιδια,ηθελα να ρωτησω γιατι ακουγα απο πολλους πως δεν θα κοβει με αυτη την καννη το οπλο και αλλα τετοια παρομοια..αυτοι βεβαια ειναι ασχετοι,γιατι εχω ακουσει πως κανει τρελες συγκεντρωσεις με σκαγια και πρωτα πρωτα με δραμια..!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451337

    ευχαριστω για τις παρατηρησεις παιδια,ηθελα να ρωτησω γιατι ακουγα απο πολλους πως δεν θα κοβει με αυτη την καννη το οπλο και αλλα τετοια παρομοια..αυτοι βεβαια ειναι ασχετοι,γιατι εχω ακουσει πως κανει τρελες συγκεντρωσεις με σκαγια και πρωτα πρωτα με δραμια..!!

    αυτό το τρελες συγκεντρώσεις που εγραψες , καντο λιγο λιανα για να το καταλάβουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #451340

    δηλαδη τωρα εγω αν σας γραψω οτι με 61εκ καννες κανω ολα μου τα κυνηγια και τα κατεβαζω απο χηνες μεχρι στρατοσφαιροτσιχλες (γεια σου ρε γιωργαρα…που τα βρισκεις αυτα ρε???) θα με βρισετε ολοι μαζι?????
    αληθεια…το οτι μια καραμπινα με 61εκ καννες ειναι ιση με ενα δικανο 71+εκ καννες το γνωριζεται????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451341

    να τονισω οτι στις μακρυτερες κανες, οσοι αισθανονται προσκοπευση στις κανες, βλεπουν μεγαλυτερη αποσταση στοχου κανης απο μια κοντυτερη κανη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #451343

    δηλαδη τωρα εγω αν σας γραψω οτι με 61εκ καννες κανω ολα μου τα κυνηγια και τα κατεβαζω απο χηνες μεχρι στρατοσφαιροτσιχλες (γεια σου ρε γιωργαρα…που τα βρισκεις αυτα ρε???) θα με βρισετε ολοι μαζι?????<br>
    αληθεια…το οτι μια καραμπινα με 61εκ καννες ειναι ιση με ενα δικανο 71+εκ καννες το γνωριζεται????<br>
    <br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    εγώ Μάνο σε πιστεύω αγορίνα μου, μπορεί να το έχεις κοντό, αλλά τουλάχιστον ξέρεις να το χρησιμοποιείς. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #451346

    να τονισω οτι στις μακρυτερες κανες, οσοι αισθανονται προσκοπευση στις κανες, βλεπουν μεγαλυτερη αποσταση στοχου κανης απο μια κοντυτερη κανη

    Για ξανα ρίχτω αυτό γιατί δεν το έπιασα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #451347

    Μήπως λόγο ότι η μακρύτερες κάννες σου δίνουν την αίσθηση το ότι είσαι κοντύτερα στον στόχο.. λόγο μεγαλυτέρου μήκους ..αρα έχεις και την ψευδαίσθηση ότι έχεις και μικρότερη προσκοπευση από άλλες πιο βραχύσωμες κάννες … μήπως η κοντύτερες κάννες λόγο του μικρού τους μήκους την ώρα που σκοπεύεις .. θέλεις να βάλεις πολύ περισσότερο.. λόγο απόστασης στόχου ακίδας και ματιού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #451348

    Για ξανα ρίχτω αυτό γιατί δεν το έπιασα

    Το ξαναριχνω εγω!!!!

    να τονισω οτι στις μακρυτερες κανες, οσοι αισθανονται προσκοπευση στις κανες, βλεπουν μεγαλυτερη αποσταση στοχου κανης απο μια κοντυτερη κανη

    χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #451350

    Το ξαναριχνω εγω!!!!

    Δεν στρώνεις με τίποτα εσύ .. τον αδιόρθωτο έχεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451358

    καλησπερα! πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφετε ολοι! να πω οτι και εγω κυνηγαω τωρα και 10 χρονια με 61 ποντους κανη με franchi 612 light..αλλα οπως ειπε και ο Μανος πιο πριν η σκοπευτικη της γραμμη ειναι σαν 71 ποντους δικαννο..εχω ενα δικανο 686 beretta 67 ποντους κανη 4-2 με το οποιο ξεκινησα να κυνηγαω απο τα 18 μου μεχρι τα 25 μου..το κοντακι εχει ακριβως το ιδιο μηκος με την franchi..επωμιζω το δικαννο μετραω απο το ματι μου μεχρι την ακιδα.και μετα επωμιζω με την franchi μετραω απο το ματι μου μεχρι την ακιδα και η σκοπευτικη γραμμη ειναι 5 ποντους μακρυτερη στη franchi!!! αρα η σκοπευτικη γραμμη της franchi ειναι σαν δικαννο 67+5=72!! ενα μεγαλο πλεονεκτημα των μακριων σκοπευτικων γραμμων ειναι οτι και το μεταφερω αυτουσιο απο αρθρο του Μπαμπη Αιγινητη “”” στο κυνηγι του καρτεριου οπου οι βολες ειναι οριακες (30-35 μετρα),το ΜΑΚΡΥ σκοπευτικο επιπεδο,προσδιδει καλυτερο ελενχο του οπλου,οταν αυτο μπαινει στην τροχια του ΣΤΟΧΟΥ,και την αισθηση οτι η προσκοπευση ειναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ,απο αυτη που πραγματικα χρειαζεται.ετσι ο κυνηγος σε μια πλαγια βολη (π.χ φασσα,τρυγονι) δεν θα χρειαστει,να βαλει τοση μεγαλη προσκοπευση με την κανη των 81 ποντων,και θα του φανει οτι ο στοχος ειναι κοντα στις καννες τη στιγμη που παταει την σκανδαλη!!! ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ στο ιδιο κυνηγι αν χρησιμοποιηση ενα αλληλεπιθετο με μηκος καννης 66-71,για να παρει το συγκεκριμενο θηραμα,θα χρειαστει να δουν τα ματια του τετοια προσκοπευση,που θα το θεωρησει ΑΔΥΝΑΤΟ να πατησει τη σκανδαλη!!! σκεφτειτε ποσες φορες ντουφεκισατε ενα μακρινο φτερωτο στοχο σε τραβερσα,και ενω το μεγεθος της προσκοπευσης σας φανηκε απιστευτο,οταν πατησατε την σκανδαλη αυτο επεσε…ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΝΗ ΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ ΕΠΕΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ,ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΕΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΣΕ ΟΡΙΑΚΕΣ ΒΟΛΕΣ!! ”” διαβαστε εδω ολοκληρο το αρθρο ειναι πολυ ενδιαφερον..

    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=2838

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451360

    θα το γραψω τωρα σε ακραια περιπτωση για να γινω κατανοητος
    φανταστειτε μια κανη με μηκος οσο η αποσταση κυνηγου στοχου, οταν δουμε την προσκοπευση στις κανες αυτη θα ειναι τεραστια, δηλαδη 1-2-3 μετρα οσο χρειαζεται πραγματικα τελος παντων
    οταν ομως εχουμε μια κανη με μηκος 70 εκατοστων, τοτε η προσκοπευση που θα δουμε στις κανες ειναι περιπου 10 εκατοστα ,καπου εκει περιπου
    αυτο εννοω , ελπιζω να το πιασατε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451365

    καλα και χρυσα όλα αυτά που διαβαζω , αλλα μια ερωτηση ρε παιδια , αυτό που εγραψε ο bore , η φωτια στο στομιο της 61 εκ κανης , τι είναι αυτό ρε παιδια ? ξερει κανεις να το εξηγησει ?εχω σπασει το κεφαλι μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #451370

    καλα και χρυσα όλα αυτά που διαβαζω , αλλα μια ερωτηση ρε παιδια , αυτό που εγραψε ο bore , η φωτια στο στομιο της 61 εκ κανης , τι είναι αυτό ρε παιδια ? ξερει κανεις να το εξηγησει ?εχω σπασει το κεφαλι μου

    αν και θεοριτικα ολες η πυριτιδες κεγονται περιπου στα 51 εκ στην κανη (οταν ειναι σωστα στημενο το φυσιγγι )

    τωρα σε κοντες κανες 61 εκ καποια φυσιγια ισος με προοδευτικη πυριτιδα να εμφανιζουνε αυτη την εκρηξη στομιου οπως λεγεται κανονικα με φαινομενο τις φωτιες στην εξοδο.

    η κανες με μηκος ανω των 71εκ. εξαλιφουν το φαινομενο αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #451375

    Έχω παρατηρήσει το φαινόμενο της λαμψης στο στόμιο το σούρουπο σε 71εκ. κάννες με τσιχλοφύσιγγα εργοστασιακά αλλά και δικά μου. Μη φανταστήτε μεγάλη φλόγα που τυφλώνει, όπως μας λέγανε για το G3 αν δεν είχε φλογοκρύπτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    george1236 στις #451377

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>george1236 wrote:</div>
    ευχαριστω για τις παρατηρησεις παιδια,ηθελα να ρωτησω γιατι ακουγα απο πολλους πως δεν θα κοβει με αυτη την καννη το οπλο και αλλα τετοια παρομοια..αυτοι βεβαια ειναι ασχετοι,γιατι εχω ακουσει πως κανει τρελες συγκεντρωσεις με σκαγια και πρωτα πρωτα με δραμια..!!

    αυτό το τρελες συγκεντρώσεις που εγραψες , καντο λιγο λιανα για να το καταλάβουμε

    δηλαδη φιλε δημητρη σε δραμια remington magnum 10βολο που εχω δοκιμασει με την benelli ενος φιλου με την κοντη κανη στα 40 μετρα με *** αστρα τσοκ εβαλα 7 βολια κυκλικα..και σε σκαγια τωρα σε πινακα εχει κανει πολυ καλη συγκεντρωση με σκαγια νο8 στην αποσταση των 30 μετρων..με το μισο τσοκ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων