ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,766 έως 6,780 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    jimtsakan στις #380774

    🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    Jimmy στις #380841

     

    φίλε ΚΑΤΣΑΝΟΣ καλησπέρα.

    Συγχαρητήρια για τις μετρήσεις. Αυτός άλλωστε είναι και ο καλύτερος τρόπος να δούμε τι πραγματικά αγοράζουμε.

    Εάν θέλεις για τα B&P ενημέρωσε μας εάν χρησιμοποίησες τα MB(σκούρο κουτί) ή τα F2(σε βυσσινί κουτί).  Και τα δύο είναι στα 36γρ. και τα δύο αναγράφουν long range η μόνη διαφορά είναι ότι τα F2 έχουν επινικελωμένα σκάγια. Εχουν και διαφορετικές πυρίτιδες.

    Φιλικά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #380865

    Το Σαββατο καναμε ενα συγκριτικο τεστ σε δυο φυσιγγια με τρια διαφορετικα οπλα!Τα φυσιγγια ητανε το biturbo και το B&P Long range!Ο λογος που συγγρινα αυτα τα δυο ητανε οτι περυσι στις φασσες δεν ειχα μεινει ευχαριστιμενος με τα biturbo και οταν χρησιμοποιησα τα fly target winter εμεινα εκπληκτος απο τη φονικοτητα τους!Το οπλο ητανε ενα benelli rafaello χωρις κριο κανη αλλα με τσοκ crio plus 2*.Επειδη δεν μπορεσα να ξαναβρω τα fly target αγορασα τα b&p επειδη χρησιμοποιουνε την ιδια μπαρουτι,αλλα δεν προλαβα να τα δοκιμασω!Τα οπλα που πηρανε μερος στη δοκιμη ητανε ενα franchi alcione. 18.4 ενα beretta 686 18.3 και η benelli 18.3.Το αποτελεσμα ητανε και στα τρια οπλα υπερ του B&P και στη διατρηση αλλα και στην κατανομη!Στον καταλογο το Β&P περασε απο 50 εως 100 σελιδες παραπανω απο οτι το biturbo.Χρησιμοποιησαμε σκαγια 5 και 6!Τωρα η κοντρα των τριων οπλων εγειρε την πλαστιγγα υπερ του franchi στα 6αρια με δευτερη τη benelli και τριτο το 686 το οποιο ητανε λιγο καλητερο στα 5αρια σε σχεση με τη benelli!Παντως η διαφορα δεν ητανε τοσο μεγαλη στα οπλα αλλα στα δυο φυσιγγια!Παντως εγω βρηκα πως θα υποδεχτω τις μπλε κυριες απο την επομενη εβδομαδα!Benelli (δε λεω η δυναμη του franchi με εντυπωσιασε αλλα το κλωτσημα ειναι ανυποφορο) και B&P long range!

    καλο ειναι οταν κανουμε συγκρισεις να συγκρινουμε δυο ιδια πραγματα , τι τυχη να εχουν τα μολυβδινα σκαγια του Biturbo εναντιον στα επινικελωμενα του BP ? καμμια σχεση και σε κατανομη αλλα και σε διατρηση , και το Fly Target χρησιμοποιει 5 % αντιμονιο , σκαγια σαν τα αμερικανικα , παρα πολυ σκληρα για αυτο παιρνει κεφαλια , και μια ερωτηση , γιατι τονισες οχι με crio κανη ? κατα την γνωμη σου υστερουν οι κανες crio ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #380867

    ME ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΤΣΑΝΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΣΤΙΒΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ… ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ 50 ΜΕ 100 ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ Κ ΜΙΑΣ Κ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ BITURBO ΟΤΑΝ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑ ΡΙΞΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΜΕ 5ΑΡΙΑ ΣΤΑ 4Ο ΜΕΤΡΑ ΤΟ BITURBO HTAN ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ( RC4, BERETTA SEMI, 206 FORMULA, REM NITRO MAG, ROTTWEIL 36, SUPER LAMBRO)…ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Β&Ρ ΣΤΗ ΔΟΚΙΜΗ, ΘΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ… 😉

    ΤΑ Β&Ρ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ? ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ EXOYN THN ΙΔΙΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΑ FLY TARGET WINTER ( MB 36 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ?) ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ 4 ΜΒ LONG RANGE ΕΡΙΞΕΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #380868

    μην χαλας τζαμπα βενζινες , το Biturbo στα φυσιγγια με μολυβδινα ειναι  κορυφαια , σε νικελ αλλαζουμε κατηγορια , αλλα διαβασα καλα , ξεπερασαν και τα Nitro σε διατρηση ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #380870

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΗΤΑΝ 16 ΒΑΘΜΟΙ…ΤΑ BITURBO Ν5 ΠΕΡΑΣΑΝ ΛΙΓΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (20-30 ) ΑΠΟ ΤΑ REMINGRON NITRO MAGNUM 70 MM  ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΟΜΩΣ 2,8 AN ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ…ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ 5ΑΡΙΑ…ΤΑ bITURBO K TA REM HTAN ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ… ΜΕΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΡΥΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #380872

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΗΤΑΝ 16 ΒΑΘΜΟΙ…ΤΑ BITURBO Ν5 ΠΕΡΑΣΑΝ ΛΙΓΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (20-30 ) ΑΠΟ ΤΑ REMINGRON NITRO MAGNUM 70 MM ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΟΜΩΣ 2,8 AN ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ…ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ 5ΑΡΙΑ…ΤΑ bITURBO K TA REM HTAN ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ… ΜΕΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΡΥΟ…

    το 5 του Biturbo εχει 3,1 χιλ διαμετρο σκαγια , το Rem 2,8 και παλι η διαφορα ηταν παρα πολυ μικρη , ειπαμε στα φυσιγγια ειναι η απολυτη κορυφη , αλλα μονο εκει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #380874

    ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ 5ΑΡΙ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟ ΕΙΝΑΙ 3,1… 2,9 TO ΔΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ Κ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #380881

    Αν είναι το ΜΒ Long Range έχει σκληρά σκάγια αλλά όχι επινικελωμένα. Τέτοια έχει το F2 Long Range.

    Στο Biturbo προσωπικά δεν έχω την τυφλή εμπιστοσύνη που είχα παλιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #380892

    Καλησπερα σας!

    Θα ηθελα να μου πειτε εντυπωσεις απο τα φυσιγγια alectoris duck shoot σε ν.0 και αν καποιος γνωριζει καποιο αλλο φυσιγγι σε ν.0 κατω απο τα 8 ευρω θα του ημουν ευγνωμων

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    giannis222

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #380897

    ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ 5ΑΡΙ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟ ΕΙΝΑΙ 3,1… 2,9 TO ΔΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ Κ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ…

    Aρη οπως τα λεει ο Δημητρης ειναι,στα Λαμπρο αλλα γενικα παιζει ρολο η παρτιδα,και στα 6αρια εχω βρη 5αρια στα κοκκινα,φετος πηρα ενα κουτι και η ταν 6αρια,ολα τα ελληνικα θελουν ελεγχο,τα ξενα ειναι πιο στανταρ απο οτι εχω δει εως τωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #380918

    Μια ερωτηση παιδια.Επειδη δεν θελω να μπλεκω με πολλα φυσιγγια μπορω π.χ να κυνηγαω με 34γρ ασ πουμε,φασσα,τσιχλα,δενδροτσιχλα αλλαζοντας μονο το νουμερο και οχι τα γραμμαρια?Πιστευω οτι ειναι μια μεση λυση για ολα.Καταλαβατε..παρε αυτο για φασσα αυτο για τσιχλα αυτο για το πρωι αυτο στο κρυο..εχω μπερδευτει λιγο.

    faster1 wrote:
    Μια ερωτηση παιδια.Επειδη δεν θελω να μπλεκω με πολλα φυσιγγια μπορω π.χ να κυνηγαω με 34γρ ασ πουμε,φασσα,τσιχλα,δενδροτσιχλα αλλαζοντας μονο το νουμερο και οχι τα γραμμαρια?Πιστευω οτι ειναι μια μεση λυση για ολα.Καταλαβατε..παρε αυτο για φασσα αυτο για τσιχλα αυτο για το πρωι αυτο στο κρυο..εχω μπερδευτει λιγο.

    Σήμερα ακριβώς αυτή την κουβέντα είχα με έναν καλό φίλο!

    Και μάλιστα για ένα Νο σκαγίων!

    εγώ το εφαρμόζω με #7 στα 34 γρ (παλιότερα και με # 7 1/2 νικελέ στα 36 γρ) σε καρτέρι που δεν ξέρω αν θα περάσουν φάσσες ή κυριαρίνες και γερακότσιχλες

    Με τον φίλο καταλήξαμε σε μερικούς αρκετά σταθερούς τύπους σε #7 και 33-34 γρ και σε έναν #7 1/2 στα 35,5 γρ, σαν ” φυσίγγι universalis” για φάσσες, τσιχλοειδή, κιρκίρια, τρυγόνια, πέρδικες και κουνέλια  😉

    Και με την καραμπίνα μπορείς άνετα να κάνεις τέτοια επιλογή!

    Βέβαια με ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ δίκαννο μπορείς να κάνεις ότι συνδυασμό “μικτών” κυνηγιών θέλεις….. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #380973

    Αν θελεις 34… τοτε ενα καλο φυσιγγιο στο  7αρι πραγματικα κανει ανετα για φασσα αλλα και δεντροτσιχλα.

    δεν κρυβω δε πως καποτε 15χρονια πριν σε καρτερι φασσας που δεν περναγε και δεν φαινοταν τιπτα σε χιλιομετρα για ωρες..

    αποκαμωμενος και για ωρα τυρανισμενος απο δεντροτσιχλες που περναγαν καθε τοσο δυο δυο 5-6 μαζυ και φυσικα ατουφεκιστες… με εκανε να βαλω δυο 8αρια στο ποζε μου και μπακα μπουκα εριξα 3-4 ντουμπλεδες και καρποθηκα 3-4 πουλακια..

    ΕΕΕ ο διαολος τοτε μου εστειλε 3 φασσες περαστα απο πανω μου απο πλατη μερια διαγωνια μπροστα δεξια μου με καβαλησαν…. ε εριξα,,,,,,που καιρος να αλαξω.. (τοτε στην φασσα εβαζα 6αρι και σαν δευτερη 4 η 5 συνηθως 4…)

     εριξα δυο τουφεκιες και επεσαν δυο φασσες απο τις τρεις… ξερες!!!!! με 8αρια… σε αποσταση 30-35μ…. γενικα πιστευω πως ενα ποιοτηκο 7αρι σε ενα καλο φυσιγγιο,, ανετα μπορει να θεωρηθει βασικο σκαγι για φασσα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #380994

    Καλησπερα,μολις γυρισα απο τη δουλεια για αυτο αργησα να απαντησω!Συγνωμη που δεν διευκρινησα ακριβως τον τυπο των φυσιγγιων!Μιλαω για τα ΜΒ long range τα οποια δεν νομιζω οτι εχουν επινηκελωμενα σκαγια!Δεν εχω ανοιξει κανενα αλλα με τιμη στα 8.80 ευρω δεν νομιζω να ειναι επινηκελωμενα.Οσο για τη συγκριση που αναφερεις φιλε Δημητρη οτι πρεπει να συγκρινουμε ομοια φυσιγγια θελω να σου πω οτι τα biturbo ειναι ενα ευρω πιο ακριβα απο τα fly target και τρια ευρω απο τα B&P!!!!!!Αν οπως τα λες ειναι αδικη η συγκριση τοτε ποιος ο λογος να αγοραζουμε ενα φυσιγγι με κατωτερα υλικα γομωσης πολυ πιο ακριβο απο τα αλλα!!!Η συγκριση εγινε για να επιλεξω ενα φυσιγγι για το κυνηγι και οχι για στατιστικους λογους οποτε η συγκριση γινετε με γνομωνα την αποδοση αναλογα με την τιμη!Δεν θα συγκρινα ποτε ενα φυσιγγι το οποιο δεν υπηρχε περιπτωση να το αγορασω για το κυνηγι.Ο λογος που ανεφερα οτι η κανη δεν ητανε crio  ειναι απλα γιατι…δεν ητανε crio.Δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη κανη γιατι δεν εχω κυνηγησει ποτε μ’αυτη.

     

    Φιλικα Αλεκος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #380995

    Φιλε τα mb long range δεν ειναι σε δεκαδα.8,8 κανει η δεκαδα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,766 έως 6,780 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων