ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,306 έως 7,320 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #415728

    Mιας και το αναφερετε, υπαρχει καπου κανενας πινακας που να εχει διαμετρο σκαγιου ανα νουμερο, και βαρος ανα γραμμαριο; Η αριθμο ανα γραμμαριο;

    ενας διαφωτιστικος πινακας http://www.gdouvris.gr/shot.htm

    Επειδή βλέποντας αρκετά χρόνια τις διαφορές στα νούμερα των σκαγιών ανάλογα με την προέλευση ή τον Έλληνα κατασκευαστή δημιούργησα αυθαίρετα για ευκολία και προσωπική χρήση έναν πίνακα απλό στη χρήση και που αποστηθίζεται εύκολα.

    Έτσι γνωρίζοντας πλέον το “δικό μου” νούμερο σκαγιών αλλά και στρογγυλοποιώντας αυθαίρετα πάλι (αλλά με πολύ μικρή απόκλιση) την ενέργεια που έχει το κάθε σκάγι στα 35 μέτρα και που ισοδυναμεί με +0,060 kg/m2 αλλά και το ότι οι διαφορές τους σε ενέργεια ανά 10 μέτρα μεταβάλλεται ανά 0,100 kg/m2 περίπου βρίσκω το ιδανικό μέγεθος ανάλογα με το θήραμα και την απόσταση που θέλω να κυνηγήσω.

      ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ

    10        9           8          7         6 

    ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΣΕ mm

    1,75  2,00  2,25   2,50  2,75

     Έτσι λοιπόν ξέρω ότι η φάσα καταβάλλεται με Νο 7 άνετα στα  30+ μέτρα λόγω ενέργειας αλλά και στα 40+ μέτρα με Νο 6  αφού έχουν την ίδια κινητική ενέργεια.

    Πολλές φορές μάλιστα πήγαινα για παπιά το απόγευμα σε κάποια κομμάτια που επιτρεπόταν στον Αμβρακικό με 8αράκια (αφού πέρναγαν χαμηλά) και απορούσαν αρκετοί με τη “βλακεία” που έκανα πριν δουν το αποτέλεσμα 😉

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #415905

    Επειδή βλέποντας αρκετά χρόνια τις διαφορές στα νούμερα των σκαγιών ανάλογα με την προέλευση ή τον Έλληνα κατασκευαστή δημιούργησα αυθαίρετα για ευκολία και προσωπική χρήση έναν πίνακα απλό στη χρήση και που αποστηθίζεται εύκολα. Έτσι γνωρίζοντας πλέον το «δικό μου» νούμερο σκαγιών αλλά και στρογγυλοποιώντας αυθαίρετα πάλι (αλλά με πολύ μικρή απόκλιση) την ενέργεια που έχει το κάθε σκάγι στα 35 μέτρα και που ισοδυναμεί με +0,060 kg/m2 αλλά και το ότι οι διαφορές τους σε ενέργεια ανά 10 μέτρα μεταβάλλεται ανά 0,100 kg/m2 περίπου βρίσκω το ιδανικό μέγεθος ανάλογα με το θήραμα και την απόσταση που θέλω να κυνηγήσω. ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ 10 9 8 7 6 ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΣΕ mm 1,75 2,00 2,25 2,50 2,75 Έτσι λοιπόν ξέρω ότι η φάσα καταβάλλεται με Νο 7 άνετα στα 30+ μέτρα λόγω ενέργειας αλλά και στα 40+ μέτρα με Νο 6 αφού έχουν την ίδια κινητική ενέργεια. Πολλές φορές μάλιστα πήγαινα για παπιά το απόγευμα σε κάποια κομμάτια που επιτρεπόταν στον Αμβρακικό με 8αράκια (αφού πέρναγαν χαμηλά) και απορούσαν αρκετοί με τη «βλακεία» που έκανα πριν δουν το αποτέλεσμα

    επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει στην ποσότητα των σκαγιών…άλλο να πάρει 4 σκάγια το πουλί κ άλλο 2… μιά απλή παρατήρηση στον αριθμό των σκαγιών σε ένα 5άρι ,και ένα 8άρι πχ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #416092

    Mιας και το αναφερετε, υπαρχει καπου κανενας πινακας που να εχει διαμετρο σκαγιου ανα νουμερο, και βαρος ανα γραμμαριο; Η αριθμο ανα γραμμαριο;

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Παραθέτω και εγώ έναν πίνακα από το site της Lambro (http://www.lambrocartridges.com/en/product/SCATTER-LOADS/DISPERSANTE):

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #416580

    Έχει κανείς άποψη για τα φυσίγγια ΤΡΙΜΜΗΣ SKEET STANDARD 24 gr? Μου δώσανε σήμερα στο σκοπευτήριο μισό κουτί. Τα βρήκε ο υπάλληλος όταν πήγε να μαζέψει τα καλώδια και να κλείσει, στο σταντ που προπονούνταν νωρίτερα κάποιοι σκοπευτές του skeet, και τα έφερε σε μένα επειδή ξέρει ότι ρίχνω 24 γρ. Δεν τα έριξα γιατί είχαμε τελειώσει και καθόμασταν στο καφενείο, θα τα ρίξω την άλλη βδομάδα.

    Το κουτί γράφει ότι κατασκευάζονται στον Πύργο Ηλείας, κι επίσης γράφει Pmax=550 bar. Τώρα στο σπίτι άνοιξα δυο να δω τι έχουν μέσα. Ο κάλυκας δεν γράφει μάρκα, μάλλον είναι FIEM – έτσι δεν τους λένε? – μπλε, με μέταλλο 12 χιλ. και καψούλι Μ688. Η πυρίτιδα είναι η Aquila-SV, και στα δυο φυσίγγια που άνοιξα βρήκα 1,20 και 1,21 γρ. και σκάγια 24,16 και 24,28 γρ. Γράφουν Νο. 9,5 αλλά εγώ τα θεωρώ μάλλον 9αρια, γιατί βγαίνουν 18,8 σκάγια/γραμμάριο και περίπου 450 στο φυσίγγι. Ο συγκεντρωτήρας πρέπει να είναι του Καρδαρα. (Μοιάζει με piston-skeet αλλά το ποτηράκι του δεν έχει πλάγιες εγκοπές αλλά ίσιες).

    Είναι σχετικά βαθιά ρελιασμένα, με έντονα συμπιεσμένο το δαχτυλίδι-αμορτισερ, και το μήκος κλειστού φυσιγγίου (τα μέτρησα όλα με παχύμετρο) κυμαίνεται από 57,1 έως 57,6 χιλιοστά. Αλλά πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε το ότι είναι στραβορελιασμένα, άλλα λίγο – άλλα πολύ, έτσι ώστε, άμα τα στήσεις όρθια στο τραπέζι με το αστέρι προς τα κάτω, γέρνουν έντονα σαν … τον πύργο της Πίζας! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #416687

    Έχει κανείς άποψη για τα φυσίγγια ΤΡΙΜΜΗΣ SKEET STANDARD 24 gr? Μου δώσανε σήμερα στο σκοπευτήριο μισό κουτί. Τα βρήκε ο υπάλληλος όταν πήγε να μαζέψει τα καλώδια και να κλείσει, στο σταντ που προπονούνταν νωρίτερα κάποιοι σκοπευτές του skeet, και τα έφερε σε μένα επειδή ξέρει ότι ρίχνω 24 γρ. Δεν τα έριξα γιατί είχαμε τελειώσει και καθόμασταν στο καφενείο, θα τα ρίξω την άλλη βδομάδα. Το κουτί γράφει ότι κατασκευάζονται στον Πύργο Ηλείας, κι επίσης γράφει Pmax=550 bar. Τώρα στο σπίτι άνοιξα δυο να δω τι έχουν μέσα. Ο κάλυκας δεν γράφει μάρκα, μάλλον είναι FIEM – έτσι δεν τους λένε? – μπλε, με μέταλλο 12 χιλ. και καψούλι Μ688. Η πυρίτιδα είναι η Aquila-SV, και στα δυο φυσίγγια που άνοιξα βρήκα 1,20 και 1,21 γρ. και σκάγια 24,16 και 24,28 γρ. Γράφουν Νο. 9,5 αλλά εγώ τα θεωρώ μάλλον 9αρια, γιατί βγαίνουν 18,8 σκάγια/γραμμάριο και περίπου 450 στο φυσίγγι. Ο συγκεντρωτήρας πρέπει να είναι του Καρδαρα. (Μοιάζει με piston-skeet αλλά το ποτηράκι του δεν έχει πλάγιες εγκοπές αλλά ίσιες). Είναι σχετικά βαθιά ρελιασμένα, με έντονα συμπιεσμένο το δαχτυλίδι-αμορτισερ, και το μήκος κλειστού φυσιγγίου (τα μέτρησα όλα με παχύμετρο) κυμαίνεται από 57,1 έως 57,6 χιλιοστά. Αλλά πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε το ότι είναι στραβορελιασμένα, άλλα λίγο – άλλα πολύ, έτσι ώστε, άμα τα στήσεις όρθια στο τραπέζι με το αστέρι προς τα κάτω, γέρνουν έντονα σαν … τον πύργο της Πίζας!

    —————————————————–
    Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων

    τα βγαζει ο πατριωτης μου και φιλος μου ο Γιωργος ο Τριμης , πολυ καλο και οικονομικο  φυσιγγι με Aquila sv , καλυκα Fiem κ 688 , οπως πολυ σωστα εγραψες , 385 μ/δ στο 1,5 μ με περιπου 500 bar πιεσεις ειναι τα χαρακτηριστικα του , οταν το ριξεις περιμενω εντυπωσεις , ειδικα στους ντουμπλεδες του 4 , οσο αφορα το ρελι εχω δει πολυ χειροτερα σε κατι πανακριβα Ιταλικα σκητοφυσιγγα των 8κ 9 ε το κουτι , μονο ο μερακλης  ιδιογομωτης πετυχαινει τελειο κλεισιμο και ομορφο ρελι , αλλωστε το ξερεις φιλε Στελιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #416719

    ρε παλικαρια!! να κανω μια ερωτηση? ξερει κανεις ποσα μετρα παει (στον αερα)  ο συγκετρωτηρας (ταπα) απο ενα φυσιγγι οταν το ριξουμε??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #416731

    ρε παλικαρια!! να κανω μια ερωτηση? ξερει κανεις ποσα μετρα παει (στον αερα) ο συγκετρωτηρας (ταπα) απο ενα φυσιγγι οταν το ριξουμε??

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    δεν υπαρχει κανονας Γιωργο , αναλογα το τσοκαρισμα , οσο πιο στενο τοσο πιο κοντα παει ο συγκεντρωτηρας και αντιστροφα , αλλα ξερω γιατι ρωτας , τι κλαμπανισμα ηταν αυτο ρε φιλε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #417216

    έμεινα ευχαριστημένος από τα euromix φέτος. Το 95% των πουλιών νεκρά και το υπόλοιπο 5% ζωντανά αλλά ακινητοποιημένα.

    σκέφτομαι να το γυρίσω φέτος στα lambro sporting λόγω ελαφριού δίκαννου που χρησιμοποιώ. Τα δοκίμασα στο σκοπευτήριο και

    έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

    Μήπως έχει γνώμη κάποιος κύριος για τα RM (ROMANA MUNIZIONI); και ειδικά για τα 24γρ, και τα 28; (sporting);

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #417545

    τα βγαζει ο πατριωτης μου και φιλος μου ο Γιωργος ο Τριμης , πολυ καλο και οικονομικο  φυσιγγι με Aquila sv , καλυκα Fiem κ 688 , οπως πολυ σωστα εγραψες , 385 μ/δ στο 1,5 μ με περιπου 500 bar πιεσεις ειναι τα χαρακτηριστικα του , οταν το ριξεις περιμενω εντυπωσεις , ειδικα στους ντουμπλεδες του 4 , οσο αφορα το ρελι εχω δει πολυ χειροτερα σε κατι πανακριβα Ιταλικα σκητοφυσιγγα των 8κ 9 ε το κουτι , μονο ο μερακλης  ιδιογομωτης πετυχαινει τελειο κλεισιμο και ομορφο ρελι , αλλωστε το ξερεις φιλε Στελιο

    Φίλε Δημήτρη, σου χρωστώ μια απάντηση. Λοιπόν, μια χαρά είναι τα φυσίγγια του φίλου σου του Τρίμμη. Τα έριξα σήμερα στο σκοπευτήριο και μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Βασικά δεν ένοιωσα κάποια διαφορά από αυτά που γεμίζω, εξάλλου πολύ μικρές διαφορές έχει η «συνταγή» τους από τη δική μου.

    Παρά τον πολύ δυνατό και κρύο αέρα, που εκτός από την επίδρασή του στις τροχιές των πιάτων, με ανάγκασε να ρίχνω φορώντας μπουφάν! έκανα μερικά ωραία σπασίματα τόσο σε ντουμπλέδες από τα «σπιτάκια» του σκητ, όσο και σε πιο μακρινά πιάτα (σπόρτινγκ ρίξαμε – μια πούλα μόνο, γιατί ο ισχυρός αέρας δεν μας άφηνε να το ευχαριστηθούμε!).

    Όσο για το στραβό ρέλι έχεις δίκιο σ’ αυτά που έγραψες, απ’ ότι φαίνεται δεν επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #417709

    …. για παπια κανουν αυτα ?????

    http://www.guns-gr.com/2013/04/12-gauge-1.html?view=magazine

    Λίγο καθυστερημένο πρωταπριλιάτικο!
    Δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο, αυτό ή οι σαχλαμάρες του Βερίκοκου που κόλλησαν για να του δώσουν μια αξιοπιστία!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #423461

    Έχει ρίξει κανείς τα Epathlon Trap της Πυρκαλ; Δεν βλέπω την ώρα να τα δοκιμάσω στον πίνακα. Δεν περίμενα ποτέ ότι ένα φυσίγγι 24γρ μπορεί να είναι τόσο δυνατό. Αν δεν ήξερα τι βάζω στο όπλο, σίγουρα θα έλεγα ότι είναι ένα φυσίγγι 32-34 γραμμάρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #423462

    Έχει ρίξει κανείς τα Epathlon Skeet της Πυρκαλ; Δεν βλέπω την ώρα να τα δοκιμάσω στον πίνακα. Δεν περίμενα ποτέ ότι ένα φυσίγγι 24γρ μπορεί να είναι τόσο δυνατό. Αν δεν ήξερα τι βάζω στο όπλο, σίγουρα θα έλεγα ότι είναι ένα φυσίγγι 32-34 γραμμάρια.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    TA SKEET ΠΑΝΕ Κ ΕΡΧΟΝΤΑΙ…ΤΑ ΤRAP??? 😯

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #423464

    TA SKEET ΠΑΝΕ Κ ΕΡΧΟΝΤΑΙ…ΤΑ ΤRAP???

    Trap ήθελα να γράψω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #423544

    Έχει ρίξει κανείς τα Epathlon Trap της Πυρκαλ; Δεν βλέπω την ώρα να τα δοκιμάσω στον πίνακα. Δεν περίμενα ποτέ ότι ένα φυσίγγι 24γρ μπορεί να είναι τόσο δυνατό. Αν δεν ήξερα τι βάζω στο όπλο, σίγουρα θα έλεγα ότι είναι ένα φυσίγγι 32-34 γραμμάρια.

    Καλημέρα. Δεν έτυχε να ρίξω ποτέ αυτά τα φυσίγγια, ούτε να τα δω από κοντά, αλλά τώρα θυμήθηκα ότι και παλαιότερα, τα πρώτα χρόνια που είχα γραφτεί στο φόρουμ, είχε αναφερθεί από πολλούς αυτή η παρατήρηση για το συγκεκριμένο φυσίγγι. Μάλιστα ο Λεωνίδας είχε γράψει τότε ότι είναι “το πιο σκληρό σκοπευτικό φυσίγγι” που έχει  ρίξει ποτέ. Και κάποια άλλη φορά αστειευόμενος το είχε χαρακτηρίσει ως … “το semi magnum τραποφύσιγγο της ΠΥΡΚΑΛ” !!! 😆

    (Ευτυχώς, μου δούλεψε η “Αναζήτηση στο Forum” και βρήκα εύκολα τις αντίστοιχες σελίδες):

    Με τι φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;

    Database Φυσιγγίων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    panagiotis στις #423901

    καλησπερα..εριξα χθες στο σκοπευτηριου σχιστου κατι GM3 28gr 9μιση νουμερο και ηταν πολυ καλα!!! καθολου λακτισμα σε οπλο 2700 βαρος!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,306 έως 7,320 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων