ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,396 έως 7,410 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ILIAS στις #435002

    <span style=”font-family: Verdana;”>Διαβάζοντας ένα άρθρο του Χρίστου Χατζιώτη – τον οποίο εκτιμώ πάρα πολύ – σχετικά με τα τεστ φυσιγγίων από τα περιοδικά, διαπίστωσα πόσο ειλικρινής μπορεί να είναι ένας αρθρογράφος όταν το ήθος του είναι αυτό που πρέπει.</span><br>
    <span style=”font-family: Verdana;”>Πολλές από τις απόψεις του συμπίπτουν με απόψεις μελών του φόρουμ που κατά καιρούς έχουν γραφεί σε σχετικά θέματα, χωρίς καμία προκατάληψη εναντίων των περιοδικών αλλά από επιθυμία για το καλύτερο.</span><br>
    Κάντε «κλικ» στο παρακάτω link για να διαβάσετε το άρθρο του Χρ. Χατζιώτη στο Κυνηγός & Φύση.<br>
    ).push({});

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ILIAS στις #435003

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ 6 ΑΡΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΣΤΑ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΘΝΑ 71 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΝΗ ΚΑΙ 4 ΑΡΙ ΤΣΟΚ, ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ . ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #435004

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ 6 ΑΡΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΣΤΑ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΘΝΑ 71 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΝΗ ΚΑΙ 4 ΑΡΙ ΤΣΟΚ, ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ . ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

    διασπορας στον λαγο??????? πρωτη φορα το ακουω…….λαγας δεν ειμαι, αλλα εχω κανει πολλα κυνηγια λαγου και σιγουρα δεν θα εβαζα ποτε διασπορας φυσιγγια στον λαγο

    βαλε επανω 3 αστρα με 6αρι νουμερο και κανα 3αρι νουμερο τελευταιο φυσιγγι μην σου περασει καμια 50αρια μετρα μακρια ο λαγος και ασε τα διασπορας για καμια μπεκατσα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #435006

    Μη σου γαινεται περιεργο,μερικοι βαζουν και διασπορας σαν πρωτο φυσιγγι ειδικα οταν τον κυνηγανε καβαλα και σε πολυ σφιχτα μερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #435008

    Μη σου γαινεται περιεργο,μερικοι βαζουν και διασπορας σαν πρωτο φυσιγγι ειδικα οταν τον κυνηγανε καβαλα και σε πολυ σφιχτα μερη.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κυνήγι σκουληκοπνιχτρας.

    Κ.Σ Αχαρνών

    </div>

    δεν εχω παει ποτε για ξεφωλιασμα λαγου…..μονο για διωξη με σκυλια εχω παει για λαγο και δεν γνωριζα οτι βαζουν διασπορας!!!!

    φιλε ηλια εσυ θελεις τα φυσιγγια διασπορας για ξεφωλιασμα λαγου?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ILIAS στις #435016

    ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ , ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #435092

    ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ , ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ .

    Έχω διαβάσει και ακούσει από συναδέλφους πολλές φορές για αυτό το “κενό” στη μέση της τουφεκιάς”, από τα φυσίγγια αυτού του τύπου (με τον ανάστροφο αποκεντρωτήρα).
    Έχω δοκιμάσει από του Στόκα, τόσο το παλιό ΜΑΧ Διασποράς, όσο και το D&D με δυο νούμερα σκάγια (σε 8+9) και το σχετικά πιο πρόσφατο “100% Αποκεντρωτικό”, καθώς επίσης το Lambro Direct 32, που είναι παρόμοιο.
    Σε κανένα από αυτά δεν έχω δει κενό στη μέση της τουφεκιάς! Όλα αυτά τα έχω δοκιμάσει με μονόκαννο Baikal με FULL CHOKE στα 20 μέτρα.
    Αλλά επειδή δεν μπορεί να λένε ψέματα και οι άλλοι συνάδελφοι, συμπεραίνω ότι τα φυσίγγια αυτά αφήνουν κενό στη μέση όταν ρίχνονται με πολύ ανοιχτά τσοκ (4* ή 5*). Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει, αν και δεν τα έχω ρίξει με άλλο όπλο με ανοιχτά τσοκ για να είμαι σίγουρος. Παραθέτω δυο τουφεκιές με το 100% αποκεντρωτικό και το D&D του Στόκα (και οι δυο στα 20 μ. με το Baikal, φουλ τσοκ)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #435097

    Τι γίνεται ρε γμτ με τα attachments! Πατάω επεξεργασία στο μήνυμα και δεν μπορώ να διαγράψω τις διπλές φωτό, ούτε αυτές που δεν φαίνονται… Μπουρδέλο… 👿 Και ο “κειμενογράφος” και οι φατσούλες που πήγαν????
    Για να δούμε αν θα πάρει εδώ την άλλη φωτο …

    -Shit!!! Ας διοκιμάσω αλλιώς…

    STOKAS APOKENTROTIKO

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #435105

    steeve απο τι ειπαμε ειναι η κατανομη αυτη ??? μετρα τσοκ νουμερο κλπ … Κατι παει να μου πει , αυτη η κατανομη αλλα θελει πολυ δουλεια για να το δειξει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435108

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ILIAS wrote:</div>
    ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ , ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ .

    Έχω διαβάσει και ακούσει από συναδέλφους πολλές φορές για αυτό το «κενό» στη μέση της τουφεκιάς», από τα φυσίγγια αυτού του τύπου (με τον ανάστροφο αποκεντρωτήρα).<br>
    Έχω δοκιμάσει από του Στόκα, τόσο το παλιό ΜΑΧ Διασποράς, όσο και το D&D με δυο νούμερα σκάγια (σε 8+9) και το σχετικά πιο πρόσφατο «100% Αποκεντρωτικό», καθώς επίσης το Lambro Direct 32, που είναι παρόμοιο.<br>
    Σε κανένα από αυτά δεν έχω δει κενό στη μέση της τουφεκιάς! Όλα αυτά τα έχω δοκιμάσει με μονόκαννο Baikal με FULL CHOKE στα 20 μέτρα.<br>
    Αλλά επειδή δεν μπορεί να λένε ψέματα και οι άλλοι συνάδελφοι, συμπεραίνω ότι τα φυσίγγια αυτά αφήνουν κενό στη μέση όταν ρίχνονται με πολύ ανοιχτά τσοκ (4* ή 5*). Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει, αν και δεν τα έχω ρίξει με άλλο όπλο με ανοιχτά τσοκ για να είμαι σίγουρος. Παραθέτω δυο τουφεκιές με το 100% αποκεντρωτικό και το D&D του Στόκα (και οι δυο στα 20 μ. με το Baikal, φουλ τσοκ)<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    <span class=”d4pbbc-font-size” style=”font-size: 12px;”><span class=”d4pbbc-font-color”><b><i>Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων</i></b></span></span>

    </div>

    εγραψες μονος σου την αιτια , αλλωστε αυτο κανει το full τσοκ , φρεναρει τον συγκεντρωτηρα ο οποιος πλεον δεν εμβολιζει την στηλη των σκαγιων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #435116

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>steve wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ILIAS wrote:</div><br>
    ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ , ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΚΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ .

    Έχω διαβάσει και ακούσει από συναδέλφους πολλές φορές για αυτό το «κενό» στη μέση της τουφεκιάς», από τα φυσίγγια αυτού του τύπου (με τον ανάστροφο αποκεντρωτήρα).<br><br>
    Έχω δοκιμάσει από του Στόκα, τόσο το παλιό ΜΑΧ Διασποράς, όσο και το D&D με δυο νούμερα σκάγια (σε 8+9) και το σχετικά πιο πρόσφατο «100% Αποκεντρωτικό», καθώς επίσης το Lambro Direct 32, που είναι παρόμοιο.<br><br>
    Σε κανένα από αυτά δεν έχω δει κενό στη μέση της τουφεκιάς! Όλα αυτά τα έχω δοκιμάσει με μονόκαννο Baikal με FULL CHOKE στα 20 μέτρα.<br><br>
    Αλλά επειδή δεν μπορεί να λένε ψέματα και οι άλλοι συνάδελφοι, συμπεραίνω ότι τα φυσίγγια αυτά αφήνουν κενό στη μέση όταν ρίχνονται με πολύ ανοιχτά τσοκ (4* ή 5*). Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει, αν και δεν τα έχω ρίξει με άλλο όπλο με ανοιχτά τσοκ για να είμαι σίγουρος. Παραθέτω δυο τουφεκιές με το 100% αποκεντρωτικό και το D&D του Στόκα (και οι δυο στα 20 μ. με το Baikal, φουλ τσοκ)<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    <span class=»d4pbbc-font-size» style=»font-size: 12px;»><span class=»d4pbbc-font-color»><b><i>Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων</i></b></span></span>

    </div>

    εγραψες μονος σου την αιτια , αλλωστε αυτο κανει το full τσοκ , φρεναρει τον συγκεντρωτηρα ο οποιος πλεον δεν εμβολιζει την στηλη των σκαγιων

    Δηλαδή με full τσοκ και φυσίγγι διασποράς παύει να υφίσταται η διασπορά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435166

    Δηλαδή με full τσοκ και φυσίγγι διασποράς παύει να υφίσταται η διασπορά;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    κατα ενα μεγαλο ποσοστο ναι , μειωνεται αισθητα η διασπορα , ακομα και με συγκεκριμενους διασπορεις που οι κατασκευαστες τους λενε οτι δουλευουν καλυτερα με κλειστα τσοκ , η πραξη εχει αποδειξει οτι οσο πιο ανοιχτο ειναι το τσοκ τοσο πιο μεγαλη η διασπορα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #435459

    Αγόρασα χθές το απόγευμα ένα κουτί express 32 του Δορκά έτσι για δοκιμή και λόγω του ότι τα είχε σε καλή τιμή πείστηκα να δοκιμάσω και φέτος ένα..
    Σε συζήτηση που είχα με τον μαγαζάτορα του εξήγησα ότι ο λόγος που είμαι επιφυλακτικός στην αγορά του είναι ότι δεν κρατάνε το ίδιο setup κάθε χρόνο, ότι δηλ όλο και κάτι αλλάζουν σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά (μα το καψούλι μα την τάπα μα την μπαρούτι)…και γι αυτό το λόγο ψαχνόμουνα για κάτι εισαγόμενο..
    Έδειξε να το σκέφτεται λίγο αλλά μου λέει ότι είναι λίγο δύσκολο απο τις μεγάλες εταιρείες να το κάνουν.
    Στο δια ταύτα τώρα, είχα ανοίξει ένα πέρισυ και άνοιξα και ένα φέτος… παραθέτω φωτό για να δείτε κι εσείς εαν τελικά ισχύουν οι επιφυλάξεις μου ή όχι.. και να βγάλετε κι εσείς τα συμπερασματά σας (εαν δεν τα έχετε ήδη..)

    2012 2013

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435477

    Βαγγελη φαινονται οι μισες φωτο , το μεταλλο μονο φαινεται η διαφορα σε υψος , τι αλλο εχει αλλαξει ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #435479

    Δημητρη η μια ειναι με PSB1 και η αλλη με CSB1

    Πετρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,396 έως 7,410 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων