ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,441 έως 7,455 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435879

    H συμβουλη μου παντως σ’αυτο το θεμα ειναι πολυ συγκεκριμενη. Κανω και γω επισης το ιδιο, στο θεμα των υλικων.

    Αν βρεις ενα φυσιγγι που σου κανει και μπορεις, στοκαρε οσο το δυνατον περισσοτερα γινεται. 1 κουτα, 2 κουτες, οσο το δυνατον πιο πολλα. Σιγουρα ειναι απο την ιδια παρτιδα παραγωγης και εχουν παρομοια χαρακτηριστικα. Αν δε εχεις κανενα φιλο οπλοπωλη και τον εμπιστευεσαι, μπορεις να τον ρωτησεις.

    Την επομενη φορα που θα παρεις το ιδιο φυσιγγι, αντιμετωπισε το σαν να το ριχνεις πρωτη φορα. Ετσι θα εχεις το χρονο και τη διαθεση να κανεις τις δοκιμες πρωτα, ωστε να δεις τι κανει, ισως οτι και το παλιο, ισως παλι και οχι.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435925

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>xxpetros wrote:</div>
    Επειδή δεν ξέρω και πολλά απο μπαρούτες και αποδόσεις πάρα μόνο αυτά που διαβάζω απο έμπειρους και αυτά που δοκιμάζω εγώ στα κυνήγια μου αναρωτήθηκα το εξής .. αυτή την αλλαγή την έκανε για καλύτερα βλητικά αποτελέσματα και καλύτερη ποιότητα τουφεκιάς ..?? (φαντάζομαι πως όχι… γιατί θα την είχε κάνει χρόνια τώρα) Δυστιχως φιλε Βαγγελη οι αλλαγες σπανια γινονται για το καλο του καταναλωτη !!! Οι αλλαγες ( τουλαχιστον απο τους Ελληνες βιοτεχνες ) γινονται μονο και μονο για το καιρδος !!! ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΕ ΜΠΑΡΟΥΤΙ Η ΚΑΨΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΟΤΣΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ Τωρα απο ανατολικο μπλοκ ειναι ??? απο εργοστασιο η βιοτεχνια που κλεινει ??? Απο Πακισταν ??? Σπανια θα δουμε σταθερη αποδοση και ποιοτητα !!! Φιλικα Πετρος

    φιλε Πετρο , εχεις δικιο , αλλα μην γινομαστε δικαστες και δικαζουμε σε εκτελεση ειδικα τους πατριωτες μας , αν γραψω τι εχω βρει σε πανακριβα ιταλικα φυσιγγια εξειδικευμενα και καλα , με 12 κ 13 ε το κουτι , θα μπλεξω ασχημα , η Csb 1 και η Psb 1 ειναι πυριτιδες σχεδον ολοιδιες σε χαρακτηριστικα , κακως εγινε η αλλαγη στο φυσιγγι αλλα τα παραδειγματα πολλα και ασταματητα , καλο ειναι ομως οσοι δεν ειναι ιδιογομωτες να αγοραζουν σταθερα ελληνικο φυσιγγι

    Δημήτρη εαν υποθέσουμε ότι αυτό είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό απο ένα τύπο φυσιγγιού της ελληνικής αγοράς (για να μη βγάλω φωτό και απο ένα άλλο τύπο φυσιγγιού ενός άλλου «μεγάλου» ) και οτι εγω πρέπει να επιλέξω ένα φυσίγγι απο την εγχώρια αγορά τότε ποιο θα είναι το κριτήριο μου ..??? Δεν είμαι ιδιογομωτής δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάζω φυσίγγια παρά μόνο στο κυνήγι (σε πόλη μένω) και κάθε χρόνο ο κάθε κατασκευαστής αποφασίζει (καλώς ή κακώς) να αλλάζει το φυσίγγι του. Εφόσον συμβαίνουν αυτά και εγω δεν έχω ένα κοινό παρανομαστή (Σταθερότητα – Αξιοπιστία – τιμή …???) εσυ τι θα επέλεγες… ???

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    δεν πειραζει να το πω δημοσια , αλλωστε το εχω ξαναγραψει και διαφημιση δεν ειναι , απο φυσιγγια εμποριου μου αρεσουν τα lambro , αλλα και πολλες μικρες βιοτεχνιες βγαζουν αξιολογα φυσιγγια , για αυτο θα το ξαναπω μην δικαζουμε με την μια ολη την ελληνικη παραγωγη φυσιγγιου , δεν υστερουν ποπυθενα τα ελληνικα φυσιγγια απο τα ξενα ,  θα ελεγα μαλιστα οτι υπερτερουν σε παρα πολλλα , και μια ερωτηση θελω να κανω  , σε ιταλικα φυσιγγια δεν εχει γινει ποτε αλλαγη πυριτιδας , καψουλιου , αναμικτα σκαγια με διαφορα νουμερα , κλπ κλπ κλπ κλπ ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #435959

    Φιλε μου σου προτεινω να μην βαλεις τα ΜΑΧ D διασπορας για τους λογους που ακουσες παραπανω και ειδικα σε ορτυκι.τωρα αν θες να εχεις κατι πιο ανοιχτο για το ορτυκι σου προτεινω κατι σε μαλλινη ταπα και για να γινω πιο συγκεκριμενος: RC Profesional game 28g N.8 και αργοτερα που θα σφιξει και λιγο ο καιρος B&P MB GIGANTE 32g N.9 και ενα τσοκ 5* ή4* και εισαι αρχοντας!Big Boss

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #435977

    δεν πειραζει να το πω δημοσια , αλλωστε το εχω ξαναγραψει και διαφημιση δεν ειναι , απο φυσιγγια εμποριου μου αρεσουν τα lambro , αλλα και πολλες μικρες βιοτεχνιες βγαζουν αξιολογα φυσιγγια , για αυτο θα το ξαναπω μην δικαζουμε με την μια ολη την ελληνικη παραγωγη φυσιγγιου , δεν υστερουν ποπυθενα τα ελληνικα φυσιγγια απο τα ξενα , θα ελεγα μαλιστα οτι υπερτερουν σε παρα πολλλα , και μια ερωτηση θελω να κανω , σε ιταλικα φυσιγγια δεν εχει γινει ποτε αλλαγη πυριτιδας , καψουλιου , αναμικτα σκαγια με διαφορα νουμερα , κλπ κλπ κλπ κλπ ????

     

     

    Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη και εγώ όταν βαριέμαι να γεμίσω θα πάρω κάτι ελληνικό και συγκεκριμένα αυτά που γραφείς τα έχει αδυναμία το όπλο μου. Τώρα αυτό που ρωτάς για τα ιταλικά είναι γνωστό και οι γείτονες μας τα ιδια κάνουν και χειρότερα ουνα φατσα ουνα ράτσα που λένε. Μόνο στο λαγό θα πάω σε ξένο φυσίγγι όπου τα ρεμινγτον παίζουν χωρίς ανταγωνισμό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    παλος στις #435980

    ευχομαι σε ολους καλα κυνηγια και προσεκτικα   αν γνωριζει καπιος ασ γραψει την γνωμη του για τα φυσιγ  ARMUSA AM2  ισπανικα και κανουν γυρο στα 6.5 ε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #436186

    ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ 28ΓΡ ROMANA MUNIZIONI ΙΤΑΛΙΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ 5 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΔΑΛΑΚΗ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΞΥΡΙΖΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΗ ΩΡΑΙΑ ΣΚΟΤΟΜΑΤΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #436187

    ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ 28ΓΡ ROMANA MUNIZIONI ΙΤΑΛΙΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ 5 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΔΑΛΑΚΗ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΞΥΡΙΖΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΗ ΩΡΑΙΑ ΣΚΟΤΟΜΑΤΑ!

    εριξα πέρισυ 2-3 κούτες Romana Munizioni sporting. Μια χαρά φυσίγγι είναι και από ταχύτητα είναι καλό καθώς το δοκίμασα και στο σκοπευτήριο. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι κάνει πολύ καπνό και έχει μια χαρακτηριστική μυρωδιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #436189

    καλησπέρα σε όλους τους κυνηγούς !! θα ήθελα γνώμες από χρήστες του jordan διασποράς είναι καλό φυσίγγι? σκευτομε να το δουλέψω φέτος στην μπεκατσα και σαν τριτο φυσίγγι στο ορτύκι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #436300

    Φατε ματια ψαρια !!!!!!Εξαιρετικα αφιερωμενο στους φιλους των συμβατικων αυλων και των δικανων!!!Στα 25 μετρα με LM 30gr νουμ 8C:\Users\Αγγελος\Documents\102_FUJI\DSCF2260.JPG

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    gunner στις #436313

    Φατε ματια ψαρια !!!!!!Εξαιρετικα αφιερωμενο στους φιλους των συμβατικων αυλων και των δικανων!!!Στα 25 μετρα με LM 30gr νουμ 8C:\Users\Αγγελος\Documents\102_FUJI\DSCF2260.JPG

    σουρωτηρι!!!ωραιος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #436332

    Φατε ματια ψαρια !!!!!!Εξαιρετικα αφιερωμενο στους φιλους των συμβατικων αυλων και των δικανων!!!Στα 25 μετρα με LM 30gr νουμ 8C:\Users\Αγγελος\Documents\102_FUJI\DSCF2260.JPG

    Η δοκιμη εγινε με ενα BERETTA 686 E 71 ΠΟΝΤΟΥΣ 18,4 αυλους μετα δοκιμασαμε ενα 682 με αυλους 18,6 στους ιδιους ποντους καννη ιδιο φυσιγγι ιδιο τσοκ και δυστηχως μας ελειπαν 83 σκαγια ολα αυτα τα αναφερω γιατι καποιοι εδω μεσα μας ειχαν τρελανει με τους αυλους 18,6 της beretta !!!!!!!ΥΓ Ο πινακας ειναι ο ρουφιανος οπως λεει και ενας φιλος οπλουργος και μονο αυτος!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #436335

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>angelo40 wrote:</div>
    Φατε ματια ψαρια !!!!!!Εξαιρετικα αφιερωμενο στους φιλους των συμβατικων αυλων και των δικανων!!!Στα 25 μετρα με LM 30gr νουμ 8C:\Users\Αγγελος\Documents\102_FUJI\DSCF2260.JPG

    Η δοκιμη εγινε με ενα BERETTA 686 E 71 ΠΟΝΤΟΥΣ 18,4 αυλους μετα δοκιμασαμε ενα 682 με αυλους 18,6 στους ιδιους ποντους καννη ιδιο φυσιγγι ιδιο τσοκ και δυστηχως μας ελειπαν 83 σκαγια ολα αυτα τα αναφερω γιατι καποιοι εδω μεσα μας ειχαν τρελανει με τους αυλους 18,6 της beretta !!!!!!!ΥΓ Ο πινακας ειναι ο ρουφιανος οπως λεει και ενας φιλος οπλουργος και μονο αυτος!!!!!!!

    δέχομαι ότι ο 18,4 ρίχνει καλύτερα από τον 18,6 αλλά η διάφορα των 83 σκαγιών ειναι τραγικά μεγάλη για να την αποδώσουμε στον αυλό , πιστεύω αν ξαναρίξεις  από 5 φυσίγγια με τα 2 όπλα η διαφορά θα ειναι μικρότερη , πιθανός υπέρ του 18,4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #436340

    Φατε ματια ψαρια !!!!!!Εξαιρετικα αφιερωμενο στους φιλους των συμβατικων αυλων και των δικανων!!!Στα 25 μετρα με LM 30gr νουμ 8C:\Users\Αγγελος\Documents\102_FUJI\DSCF2260.JPG

    Στα 25-27 μ δοκιμαζουμε τον IC η 4*.

    Η αποσταση των 25 μ ειναι πολυ λιγη για LM

    και η κατανομη ειναι πιο εντυπωσιακη απο το συνηθισμενο.

    Σωστοτερα θα ηταν να εριχνες στα 30 μ.

    Αυτο μου θυμισε κατι δοκιμες που βλεπω σε καποιο περιοδικο

    με δοκιμες 2* στα 20 μετρα !!! Ποτε δεν καταλαβα τι θελει να

    δειξει η να αποδειξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #436359

    C:\Users\Αγγελος\Documents\PERFECT.jpg
    <div>
    <div>Μέσα στον κύκλο έχει 474 σκάγια και έξω από αυτόν 235 = 709 σκάγια όλα αυτά με 686 sporting με αυλο 18,4 και( τσοκ Δεν λέμε (Muller) πάντως δεν είναι ) Mod στα 30 μετρά και νούμερο σκαγιών  9½  30 γραμ. Τώρα αυτό αν δεν είναι παραπάνω από εξαίρετο (θα πηδηξω από το παράθυρο ) σε πολλούς θα φάνει υπερβολικό το νούμερο 9½,δεν αντιλέγω άλλωστε η δόκιμες που κάνουμε είναι αποκλειστικά με φυσίγγια εμπορίου βάρια έως 32 γραμ με έμφαση στα 30 και 28 γραμ η δόκιμες έχουν ξεκινήσει από αρχές καλοκαιριού και θα διαρκέσουν έως και τα τέλη του Νοέμβριου, τουλάχιστον δυο φόρες την εβδομάδα και με όλες της θερμοκρασίες που επικρατούσαν αλλά και θα επικρατούν θα συνεχιστεί όλο αυτό. Και μην ξεχνάμε το θήραμα καταβάλετε με το σοκ τον πολλαπλών τραυμάτων.</div>
    <div></div>
    <div></div>
    <div>ΥΓ. Σε απάντηση των παραπάνω ερωτήσεων σας θα σας πω ότι έχουν γίνει παραπάνω από 20 με 25 συγκρίσιμες ανά τσοκ και φυσίγγι και σε όλες της αποστάσεις  .. πραγματικά σε ορισμένα ειναι λες και  λείπουν τα  μισά σκάγια απο  μέσα εμενα παντως το 18,6 της beretta  με απογοητευσε για να πλησιασω την ντουφεκια του συμβατικου αυλου πρεπει να κατεβω ενα τσοκ και παλι υστερει. Συντομα θα δοκιμαστουν οι ναβαρχιδες της παρεας ενα beretta ase και ενα beretta 682 silver παλαιας κοπης !!!!!!!!</div>
    </div>

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #436363

    C:\Users\Αγγελος\Documents\PERFECT.jpg
    <div>
    <div>Μέσα στον κύκλο έχει 474 σκάγια και έξω από αυτόν 235 = 709 σκάγια όλα αυτά με 686 sporting με αυλο 18,4 και( τσοκ Δεν λέμε (Muller) πάντως δεν είναι ) Mod στα 30 μετρά και νούμερο σκαγιών 9½ 30 γραμ. Τώρα αυτό αν δεν είναι παραπάνω από εξαίρετο (θα πηδηξω από το παράθυρο ) σε πολλούς θα φάνει υπερβολικό το νούμερο 9½,δεν αντιλέγω άλλωστε η δόκιμες που κάνουμε είναι αποκλειστικά με φυσίγγια εμπορίου βάρια έως 32 γραμ με έμφαση στα 30 και 28 γραμ η δόκιμες έχουν ξεκινήσει από αρχές καλοκαιριού και θα διαρκέσουν έως και τα τέλη του Νοέμβριου, τουλάχιστον δυο φόρες την εβδομάδα και με όλες της θερμοκρασίες που επικρατούσαν αλλά και θα επικρατούν θα συνεχιστεί όλο αυτό. Και μην ξεχνάμε το θήραμα καταβάλετε με το σοκ τον πολλαπλών τραυμάτων.</div>
    <div></div>
    <div></div>
    <div>ΥΓ. Σε απάντηση των παραπάνω ερωτήσεων σας θα σας πω ότι έχουν γίνει παραπάνω από 20 με 25 συγκρίσιμες ανά τσοκ και φυσίγγι και σε όλες της αποστάσεις .. πραγματικά σε ορισμένα ειναι λες και λείπουν τα μισά σκάγια απο μέσα εμενα παντως το 18,6 της beretta με απογοητευσε για να πλησιασω την ντουφεκια του συμβατικου αυλου πρεπει να κατεβω ενα τσοκ και παλι υστερει. Συντομα θα δοκιμαστουν οι ναβαρχιδες της παρεας ενα beretta ase και ενα beretta 682 silver παλαιας κοπης !!!!!!!!</div>
    </div>

    βαλε και μια φωτο αν μπορεις απο μια απλη κανη

    C:\Users\Αγγελος\Documents\PERFECT.jpg
    <div>
    <div>Μέσα στον κύκλο έχει 474 σκάγια και έξω από αυτόν 235 = 709 σκάγια όλα αυτά με 686 sporting με αυλο 18,4 και( τσοκ Δεν λέμε (Muller) πάντως δεν είναι ) Mod στα 30 μετρά και νούμερο σκαγιών 9½ 30 γραμ. Τώρα αυτό αν δεν είναι παραπάνω από εξαίρετο (θα πηδηξω από το παράθυρο ) σε πολλούς θα φάνει υπερβολικό το νούμερο 9½,δεν αντιλέγω άλλωστε η δόκιμες που κάνουμε είναι αποκλειστικά με φυσίγγια εμπορίου βάρια έως 32 γραμ με έμφαση στα 30 και 28 γραμ η δόκιμες έχουν ξεκινήσει από αρχές καλοκαιριού και θα διαρκέσουν έως και τα τέλη του Νοέμβριου, τουλάχιστον δυο φόρες την εβδομάδα και με όλες της θερμοκρασίες που επικρατούσαν αλλά και θα επικρατούν θα συνεχιστεί όλο αυτό. Και μην ξεχνάμε το θήραμα καταβάλετε με το σοκ τον πολλαπλών τραυμάτων.</div>
    <div></div>
    <div></div>
    <div>ΥΓ. Σε απάντηση των παραπάνω ερωτήσεων σας θα σας πω ότι έχουν γίνει παραπάνω από 20 με 25 συγκρίσιμες ανά τσοκ και φυσίγγι και σε όλες της αποστάσεις .. πραγματικά σε ορισμένα ειναι λες και λείπουν τα μισά σκάγια απο μέσα εμενα παντως το 18,6 της beretta με απογοητευσε για να πλησιασω την ντουφεκια του συμβατικου αυλου πρεπει να κατεβω ενα τσοκ και παλι υστερει. Συντομα θα δοκιμαστουν οι ναβαρχιδες της παρεας ενα beretta ase και ενα beretta 682 silver παλαιας κοπης !!!!!!!!</div>
    </div>

    εχω κανει και με DT 10 , και με 682 optima και με Α400 δεινοσαυρο και με την πραγματικη ναυαρχιδα SO5 με ατσαλι Boehler antinit στις κανες του , τι θες να δεις ? αυτα που ξερεις ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,441 έως 7,455 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων