ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,711 έως 7,725 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #444593

    Δεκτές όλες οι απόψεις περί….. κλωτσήματος!
    Πρέπει όμως να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί τα Lambro κλωτσάνε παραπάνω? Μήπως αυτό είναι γενικότητα?
    Αν ισχύει αυτό που λέτε πρέπει να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση!
    Αν μου λέγατε στα Lambro βάζουν σε όλα περισσότερο πυρίτιδα και για αυτό κλωτσάνε, θα ήταν μια τεκμηρίωση!
    Μάλλον εξαρτάται απο το φυσίγγι και όχι από την μάρκα.

    Πέτρο παρέλαβα τα champion άμα πάμε καμιά βόλτα θα φέρω και Lambro να συγκρίνουμε κλώτσημα 😀


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #444606

    το σκ ξαναδοκίμασα το jordan 32gr σε νουμερο 8 στη τσίχλα.πήρα πουλια σε 48 και 54 βήματα με όπλο benelli comfort 66cm με *** τσόκ!πολύ ωραία τουφεκια μαλακη ανάκρουση 600bar λέει το κουτί.τα πουλιά πέφταν ξερά κανένα ζωντανό!τιμή 6,20 το κουτί και 5,75 το κουτί στη κόυτα των 20.(πήρα τηλ σήμερα)παρότι που γεμίζω θα κάνω μια αγορά κούτας,αξίζει να το δοκιμάσετε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #444627

    Δεκτές όλες οι απόψεις περί….. κλωτσήματος!<br>
    Πρέπει όμως να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί τα Lambro κλωτσάνε παραπάνω? Μήπως αυτό είναι γενικότητα?<br>
    Αν ισχύει αυτό που λέτε πρέπει να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση!<br>
    Αν μου λέγατε στα Lambro βάζουν σε όλα περισσότερο πυρίτιδα και για αυτό κλωτσάνε, θα ήταν μια τεκμηρίωση!<br>
    Μάλλον εξαρτάται απο το φυσίγγι και όχι από την μάρκα.

    Πέτρο παρέλαβα τα champion άμα πάμε καμιά βόλτα θα φέρω και Lambro να συγκρίνουμε κλώτσημα :D

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Ανδρέας!<br>
    Κυνηγετικός Σύλλογος Σοφάδων Καρδίτσας.<br>
    Benelli Raffaello Crio.

    </div>

    Καλησπερα Ανδρεα
    Δεν ειναι γενικοτητα. Καποτε που τα εσφαξα τα ειχα βρει τσιμπημενα.
    Βεβαια πανε κανα τριαρη χρονια απο τοτε, ενο εχω αλλαξει οπλο και βεβαια δεν τα ριχνω πια !!!
    Καλοριζικα τα Champion θα μεινεις ευχαριστημενος.
    Αντε να παμε καμια βολτα !!!
    Φερε και Lambro να δω τι αισθηση μου αφηνουν στον ωμο με την M2

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #444629

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Andreasdik wrote:</div>
    Δεκτές όλες οι απόψεις περί….. κλωτσήματος!<br><br>
    Πρέπει όμως να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί τα Lambro κλωτσάνε παραπάνω? Μήπως αυτό είναι γενικότητα?<br><br>
    Αν ισχύει αυτό που λέτε πρέπει να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση!<br><br>
    Αν μου λέγατε στα Lambro βάζουν σε όλα περισσότερο πυρίτιδα και για αυτό κλωτσάνε, θα ήταν μια τεκμηρίωση!<br><br>
    Μάλλον εξαρτάται απο το φυσίγγι και όχι από την μάρκα.

    Πέτρο παρέλαβα τα champion άμα πάμε καμιά βόλτα θα φέρω και Lambro να συγκρίνουμε κλώτσημα :D

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Ανδρέας!<br><br>
    Κυνηγετικός Σύλλογος Σοφάδων Καρδίτσας.<br><br>
    Benelli Raffaello Crio.

    </div>

    Καλησπερα Ανδρεα<br>
    Δεν ειναι γενικοτητα. Καποτε που τα εσφαξα τα ειχα βρει τσιμπημενα.<br>
    Βεβαια πανε κανα τριαρη χρονια απο τοτε, ενο εχω αλλαξει οπλο και βεβαια δεν τα ριχνω πια !!!<br>
    Καλοριζικα τα Champion θα μεινεις ευχαριστημενος.<br>
    Αντε να παμε καμια βολτα !!!<br>
    Φερε και Lambro να δω τι αισθηση μου αφηνουν στον ωμο με την M2

    Φιλικα Πετρος

    απο τις φωτογραφιες που σε εχω δει να ριχνεις , επειδη εισαι ευσωμος και εχεις στηθος πρεπει να αυξησεις το pitch του οπλου σου , πρεπει για να στο κανω πιο λιανα να βγει προς τα εξω το πανω μερος του πελματος στο οπλο σου , οπως ειναι το πελμα της M2 στο σωμα σου παταει σωστα σχεδον στις κατακορυφες βολες , στις υπολοιπες γωνιες επειδη το οπλο δεν παταει καλα εχει την ταση να σηκωσει την κανη του και σε χτυπαει στο μαγουλο και στον ωμο , δεν θυμαμαι αν ειναι comfort , αν ειναι το προβλημα ειναι αισθητα λιγοτερο αλλα να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #444669

    Δεν ειναι γενικοτητα. Καποτε που τα εσφαξα τα ειχα βρει τσιμπημενα.

    Πέτρο, εγώ τα τελευταία δυο χρόνια έχω ρίξει αρκετά (για τα Lambro Sporting 28γρ. λέω) και δεν μου φάνηκαν να κλωτσάνε πολύ, ενώ και από απόδοση τα θεωρώ πάρα πολύ καλά. Και άλλοι που τα ρίχνανε στο σκοπευτήριο δεν άκουσα να παραπονούνται. Σε όσα έχω σφάξει βρήκα 1,40-1,42 γρ. Prima-V και καψούλι 686, οπότε δεν θα τάλεγα “τσιμπημένα”.
    Το μόνο “πρόβλημα” … ότι που και που μου κάνανε αφλογιστία, δηλ. το καψούλι δεν πήρε φωτιά, ενώ φάνηκε χτυπημένο (ελαφρότερα όμως). Ακόμη και στον αγώνα σπορτινγκ τον Ιούνιο, είχα 2 ή 3 αφλογιστίες στις 4 πούλες! Δεν ξέρω αν οφείλεται στα καψούλια ή στο όπλο, πάντως μου έχει συμβεί και σε άλλα φυσίγγια με καψούλια Nobelsport, ενώ με Cx2000 δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει ποτέ! Κι επίσης αυτά τα “χτυπημένα” τα ξαναέριξα, και τη δεύτερη φορά πυροδοτήθηκαν κανονικά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #444671

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xxpetros wrote:</div>
    Δεν ειναι γενικοτητα. Καποτε που τα εσφαξα τα ειχα βρει τσιμπημενα.

    Πέτρο, εγώ τα τελευταία δυο χρόνια έχω ρίξει αρκετά (για τα Lambro Sporting 28γρ. λέω) και δεν μου φάνηκαν να κλωτσάνε πολύ, ενώ και από απόδοση τα θεωρώ πάρα πολύ καλά. Και άλλοι που τα ρίχνανε στο σκοπευτήριο δεν άκουσα να παραπονούνται. Σε όσα έχω σφάξει βρήκα 1,40-1,42 γρ. Prima-V και καψούλι 686, οπότε δεν θα τάλεγα «τσιμπημένα».<br>
    Το μόνο «πρόβλημα» … ότι που και που μου κάνανε αφλογιστία, δηλ. το καψούλι δεν πήρε φωτιά, ενώ φάνηκε χτυπημένο (ελαφρότερα όμως). Ακόμη και στον αγώνα σπορτινγκ τον Ιούνιο, είχα 2 ή 3 αφλογιστίες στις 4 πούλες! Δεν ξέρω αν οφείλεται στα καψούλια ή στο όπλο, πάντως μου έχει συμβεί και σε άλλα φυσίγγια με καψούλια Nobelsport, ενώ με Cx2000 δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει ποτέ! Κι επίσης αυτά τα «χτυπημένα» τα ξαναέριξα, και τη δεύτερη φορά πυροδοτήθηκαν κανονικά!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    <span class=”d4pbbc-font-size” style=”font-size: 12px;”><span class=”d4pbbc-font-color”><b><i>Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων</i></b></span></span>

    </div>

    Στελιο δεν ξερω αν θυμασαι οτι ειχα γραψει πριν απο καποιο χρονικο διαστημα για το συγκεκριμενο προβλημα με τα συγκεκριμενα καψουλια , και ειχε βγει ο δημοσιος κατηγορος του Αρτεμις DR GAD και μου ειχε κανει την παρατηρηση οτι κατηγορω δημοσια διαφορες εταιριες και προιοντα ?πρεπει τελικα να εγραφα την αληθεια ετσι ? επειδη ριχνω και εγω παρα πολλα φυσιγγια να συμφωνησω μαζι σου οτι με 2000 ποτε δεν μου εχει τυχει αφλογιστια , με fiocchi 616 κ 615 μια και μοναδικη φορα σε περιπου 5000 καψουλια , ασημαντο δηλαδη ποσοστο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #444675

    Ουτε σε μενα εχει τυχει αφλογιστια ή μιση λακουβα οπως περιγραφει ο Στελιος, τοσα χρονια σε καψουλι cx2000. Καμμια χιλιαδα 616 που εριξα φετος, επισης δεν αντιμετωπισα προβλημα. 686 εχω αρκετα, παλιοτερης κοπης βεβαια, τοτε που ηταν σε συσκευασιες των 200, και δεν εχω προβληματα, αλλα δεν τα χρησιμοποιω αρκετα ουτως ή αλλως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #444734

    απο τις φωτογραφιες που σε εχω δει να ριχνεις , επειδη εισαι ευσωμος και εχεις στηθος πρεπει να αυξησεις το pitch του οπλου σου , πρεπει για να στο κανω πιο λιανα να βγει προς τα εξω το πανω μερος του πελματος στο οπλο σου , οπως ειναι το πελμα της M2 στο σωμα σου παταει σωστα σχεδον στις κατακορυφες βολες , στις υπολοιπες γωνιες επειδη το οπλο δεν παταει καλα εχει την ταση να σηκωσει την κανη του και σε χτυπαει στο μαγουλο και στον ωμο , δεν θυμαμαι αν ειναι comfort , αν ειναι το προβλημα ειναι αισθητα λιγοτερο αλλα να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει

    Κάνω το “δικηγόρο” του Πέτρου τώρα αλλά θα πρέπει να σου πω ότι μου κάνει πολύ εντύπωση που του δίνεις συμβουλές από… Φωτογραφίες!
    Δες τον πρώτα να ρίχνει από κοντά, δες και αν πετυχαίνει τίποτα και μετά του λες αν χρειάζεται διορθώσεις.
    Φιλικά στο λέω δεν θέλω να νομίζεις ότι σου μιλάω με ύφος, μην παρεξηγηθούμε!!!
    Απλά επειδή πάω μαζί του σκοπευτήριο, το όπλο του κάθεται πολύ καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    παλος στις #444736

    παιδια καλησπερα καμια προταση για χειμωνιατικα φυσιγγια για τσιχλα με υγρασιες ?…. μηπως εχει δοκιμαση κανεις του ζωτου τα μαυρα στα 32 γρ τι λενε και για τι καιρο κανουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #444741

    παιδια καλησπερα καμια προταση για χειμωνιατικα φυσιγγια για τσιχλα με υγρασιες ?…. μηπως εχει δοκιμαση κανεις του ζωτου τα μαυρα στα 32 γρ τι λενε και για τι καιρο κανουν

    γεια σου φιλε παλο θα σου συνηστουσα τα berreta 34 γρ..και για λιγοτερα γραμαρια berreta 32gr τα ss speed πολυ αποτελεσματικο και σε υγρασια….και τα cub ta nova 32 γρ συγκεντρωτηρα αλλα αυτα φιλε υστερουν λιγο στην υγρασια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #444764

    Δημητρη μπερδευεσαι μονος σου !!!
    Σε προηγουμενο ποστ Νο 444627 γραφω οτι απο τοτε που εριχνα τα Lambro εχω αλλαξει οπλο
    Οταν διαβαζουμε ενα ποστ τουλαχιστον ας το διαβαζουμε σωστα !!!
    Εγω μηλαω για τουλαχιστων τρια χρονια πισω και τοτε τα εριχνα με μια Berreta 390
    Τα Lambro εκαναν ωραια σπασιματα αλλα με ενοχλουσαν
    Δεν εχει να κανει με κοντακι γιατι με αλλα σκοπευτικα δεν ειχα θεμα ενοχλησης
    Συγουρα ηταν δυνατα και με ενοχλουσαν ενω αλλα σκοπευτικα 28 γρ ΟΧΙ !!!
    Το κοντακι της Berreta ηταν φερμενω στα μετρα μου απο γνωστο οπλουργο του Πειραια
    Μην αρχιζουμε τις θεωριες συνομοσιας απο μια φωτογραφια για την δημιουργια εντυπωσων

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #444767

    …. μηπως εχει δοκιμαση κανεις του ζωτου τα μαυρα στα 32 γρ τι λενε και για τι καιρο κανουν

    Τα έχω δοκιμάσει και σε τρυγόνια στην Βουλγαρία και σε τσίχλες τον χειμώνα. Καλό φυσίγγι, δοκίμασε όμως παράλληλα και κάποιο πιο ελαφρύ (28 γραμ.).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #444772

    Δημητρη μπερδευεσαι μονος σου !!!<br>
    Σε προηγουμενο ποστ Νο 444627 γραφω οτι απο τοτε που εριχνα τα Lambro εχω αλλαξει οπλο<br>
    Οταν διαβαζουμε ενα ποστ τουλαχιστον ας το διαβαζουμε σωστα !!!<br>
    Εγω μηλαω για τουλαχιστων τρια χρονια πισω και τοτε τα εριχνα με μια Berreta 390<br>
    Τα Lambro εκαναν ωραια σπασιματα αλλα με ενοχλουσαν<br>
    Δεν εχει να κανει με κοντακι γιατι με αλλα σκοπευτικα δεν ειχα θεμα ενοχλησης<br>
    Συγουρα ηταν δυνατα και με ενοχλουσαν ενω αλλα σκοπευτικα 28 γρ ΟΧΙ !!!<br>
    Το κοντακι της Berreta ηταν φερμενω στα μετρα μου απο γνωστο οπλουργο του Πειραια<br>
    Μην αρχιζουμε τις θεωριες συνομοσιας απο μια φωτογραφια για την δημιουργια εντυπωσων

    Φιλικα Πετρος

    εχεις δικιο τελικα , προσπαθησα να συνομοτησω και να δημιουργησω εντυπωσεις , δεν θα το ξανακανω ειδικα με εσενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445373

    Οσον αφορα το lampro sporting 28 που εριξα καμια 10αρια σημερα,σιγουρα το δειγμα ειναι μικρο,τουφεκισα μερικες τσιχλες σχετικα κοντα και επεσαν ολες πολυ καλα οχι ζωντανες.οσον αφορα την ανακρουση μετα βεβαια και την εμπειρια με τα πυρκαλ μου φανηκε οτι το οπλο δεν κλωτσουσε καθολου..πολυ μα πολυ μαλακα..με οπλο αεριων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #445381

    Οσον αφορα το lampro sporting 28 που εριξα καμια 10αρια σημερα,σιγουρα το δειγμα ειναι μικρο,τουφεκισα μερικες τσιχλες σχετικα κοντα και επεσαν ολες πολυ καλα οχι ζωντανες.οσον αφορα την ανακρουση μετα βεβαια και την εμπειρια με τα πυρκαλ μου φανηκε οτι το οπλο δεν κλωτσουσε καθολου..πολυ μα πολυ μαλακα..με οπλο αεριων.

    Γιαννη ετσι απο περιεργεια , το οπλο το εχεις φερει στα μετρα του σωματος σου ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,711 έως 7,725 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων