ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,741 έως 7,755 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #445572

    Έχει κανείς άποψη για τα wolf f104 kai b&p winter sta 38 γρ;για Έβρο σε κάνα μήνα, λέω να πάρω μερικές προηθειες από τωρα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445581

    Καλυτερα να συνεχισουμε εδω το θεμα με τα φυσιγγια και τις τσιχλες..αυτο που παρατηρησα με τα lampro sporting επειδη ειναι νουμερο 8 2,3 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου,καλυτερα θα ταιριαζε το νουμερο 9,5 2 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου που απο οτι ειδα στο site της λαμπρο βγαινει κανονικα..για τρυγονια-γερακοτσιχλες ειναι μια χαρα το 8 lampro sporting.για την κοινη τσιχλα ομως ειναι λιγο χονδρο..επισης η lampro βγαζει απο φετος και το tordo30 με 30 gr σκαγια..παντως με διβασικη πυριτιδα οπως ειπε ο Μανος βγαινει το alectoris extra light 28gr..εχω πολυ περιεργεια να το δοκιμασω αλλα εδω δεν μπορω να το βρω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445595

    Καλυτερα να συνεχισουμε εδω το θεμα με τα φυσιγγια και τις τσιχλες..αυτο που παρατηρησα με τα lampro sporting επειδη ειναι νουμερο 8 2,3 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου,καλυτερα θα ταιριαζε το νουμερο 9,5 2 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου που απο οτι ειδα στο site της λαμπρο βγαινει κανονικα..για τρυγονια-γερακοτσιχλες ειναι μια χαρα το 8 lampro sporting.για την κοινη τσιχλα ομως ειναι λιγο χονδρο..επισης η lampro βγαζει απο φετος και το tordo30 με 30 gr σκαγια..παντως με διβασικη πυριτιδα οπως ειπε ο Μανος βγαινει το alectoris extra light 28gr..εχω πολυ περιεργεια να το δοκιμασω αλλα εδω δεν μπορω να το βρω..

    ενας καλος φιλος που μας ‘παρακολουθει’εδω μεσα μου ειπε να σου πω πως ειδικα εσυ που εισαι πυρκαλακιας πρεπει οπσδηποτε να δοκιμασεις τα πυρκαλ 30γρ σε 8 Νο και δεν θα τα αλλαζεις μετα με τιποτα…….αφου απο τον τροπο που μου το ειπε θα παω και εγω να τα αγορασω να δω τι λενε!!!!!
    οσο για τα αλεκτορις γιατι δεν περνεις ενα τηλ στον μητσακο να ρωτησεις αν μπορει να σου στειλει καμια κουτα κατω??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445607

    Καλησπερα και παλι! Πυρκαλακιας εγινα περυσι Μανο απο σποντα καθως πεσαν τυχαια στα χερια μου τα super..πιο παλια σε πολυ σφικτα μερη εβαζα κανενα ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ πυρκαλ 32gr(εχει εξαφανιστει απο τα κυνηγομαγαζα) το οποιο και αυτο κατα την γνωμη μου ειναι κορυφαιο.το εριχνα με το δικανο που ειχε στανταρ τσοκ 4-2..οσο για το IDEAL των 30γρ που λες αν το βρω σιγουρα θα το δοκιμασω..εχω μιλησει με τον Μητσακο και γι αυτα και για κατι αλλα που ηθελα..πολυ πιθανον να παρω μερικα για δοκιμη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445610

    οσο για το IDEAL των 30γρ που λες αν το βρω σιγουρα θα το δοκιμασω

    δεν ειπα ideal …. ειπα πυρκαλ 30γρ……. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #445613

    ..αυτο που παρατηρησα με τα lampro sporting επειδη ειναι νουμερο 8 2,3 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου,καλυτερα θα ταιριαζε το νουμερο 9,5 2 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου που απο οτι ειδα στο site της λαμπρο βγαινει κανονικα..

    Γιάννη, μπορεί να το βγάζει και σε 9,5 νούμερο, στα Χανιά το βρίσκεις όμως? (Νομίζω ότι ξέρω από που τα πήρατε, γιατί δεν τα έχω δει σε άλλο μαγαζί). Γι’ αυτό σου σύστησα τα Lambro Skeet, με γύρω στα 510 σκάγια στο φυσίγγι – δε νομίζω να είναι λίγα για τσίχλα!

    …παντως με διβασικη πυριτιδα οπως ειπε ο Μανος βγαινει το alectoris extra light 28gr…εχω πολυ περιεργεια να το δοκιμασω αλλα εδω δεν μπορω να το βρω..

    Εδώ φίλοι Γιάννη και Μάνο, λυπάμαι που … θα σας το χαλάσω, αλλά μην παίρνετε και όρκο ότι η G2000 είναι διβασική! Μάλλον της έχουν αλλάξει σύνθεση, γιατί στο site της B&P αναφέρεται πλέον ως μονοβασική (gray nitrocellulose flakes), ούτε καν ως “τροποποιημένη” όπως άλλες πυρίτιδες της εταιρίας (F2, MB, GP κλπ.) Πράγμα που το επισημαίνει και ο Χατζιώτης στο νέο βιβλίο του (Οδηγός Ιδιογομώσεων). Βέβαια για μένα αυτό το θέμα (μονοβασικές – διβασικές) δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, αλλά δεν μπαίνω τώρα σε συζητήσεις για … “υγρασίες” – “βοριάδες” – “νοτιάδες” κλπ. 😉
    (Υ.Γ. Τον Ιούνη, μετά τον αγώνα sporting τα παιδιά από Αθήνα (ο geo_benelli νομίζω?) άφησαν στο Βίκτωρα μερικά φυσίγγια Alectoris extra Light και Lako Sporting (την ίδια πυρίτιδα έχουν) που τα ρίξαμε στο σκοπευτήριο, εντάξει καλά φυσίγγια ήταν, και σφάξαμε και 2-3 να δούμε τα υλικά. Οι διαφορές που βρήκαμε ήταν στη δόση πυρίτιδας και στο συγκεντρωτήρα: 1,39 γρ. με B&P/T2 το Alectoris, και 1,44 γρ με ΘΩΔΗ το Lako).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445614

    Στελιο καλησπερα! Παντα σημαντικες και ενδιαφερουσες οι επισημανσεις σου! Τα 9.5 lampro sporting οχι δεν τα εχουν Χανια μονο αν παραγγειλεις κιβωτιο.αρα αν παμε σε σκοπευτικο για τσιχλα παμε στο skeet οπως λες που υπαρχει εδω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #445617

    Lambro Skeet ειδα στο μαγαζι που παιρνω σκαγια, καμμια 10αρια μερες πριν. Μπορεις αν εισαι Χανια, να πεταχτεις να παρεις 1-2 κουτια για δοκιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #445620

    Εσεις που εισαστε Κρητικοι γιατι δεν δοκιμαζετε τα fly target?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #445625

    Έχει κανείς άποψη για τα wolf f104 kai b&p winter sta 38 γρ;για Έβρο σε κάνα μήνα, λέω να πάρω μερικές προηθειες από τωρα.

    Γεια σου Τάσο. Τα Wolf πάρ’τα με κλειστά τα μάτια! Με αυτά τα φυσίγγια η Urika θα κεντάει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #445637

    Lambro Skeet ειδα στο μαγαζι που παιρνω σκαγια, καμμια 10αρια μερες πριν

    Για αυτό το μαγαζί, Βίκτωρα, λέω κι εγώ. Δεν τα έχω δει πουθενά αλλού, αλλά και γενικώς σκοπευτικά φυσίγγια έχω την εντύπωση ότι δε φέρνει κανείς άλλος.

    Εσεις που εισαστε Κρητικοι γιατι δεν δοκιμαζετε τα fly target?

    Δημήτρη, γιατί κι εγώ κι ο Βίκτωρας γεμίζουμε δικά μας φυσίγγια, και πολύ σπάνια αγοράζουμε έτοιμα, πιο πολύ από περιέργεια να δοκιμάσουμε κάποιο.
    Όσο για τα σκοπευτικά Fly-target, παλαιότερα έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες (skeet & sporting) στο σκοπευτήριο αλλά και στις τσίχλες με παρα πολύ καλά αποτελέσματα.
    Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τη βιοτεχνία αυτή, είχα ακούσει για προβλήματα παλιότερα και δεν έβγαζε φυσίγγια για κάποιο διάστημα, στα μαγαζιά δεν υπάρχουν, στο σκοπευτήριο είχα δει φέτος 2-3 φορές κάποιους σκοπευτές να τα ρίχνουν, μου είπαν ότι τα πήραν απευθείας από τη βιοτεχνία και μάλλον κατόπιν παραγγελίας, δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν έχει συνεχή παραγωγή.
    Ο λόγος που πρότεινα στο Γιάννη το Lambro skeet είναι ότι είναι οικονομικό, έχει πολλά σκάγια – είναι γνήσια 9,5αρια, και το έχω δοκιμάσει πρόσφατα. (Απεναντίας τα fly-target τις πιο πολλές φορές είχαν 9αρια. Αν είναι να ρίχνει φυσίγγι με περίπου 400 σκάγια, ας μείνει στο Lambro sporting με 8αρια, που ήδη δοκίμασε και του άρεσε!)
    Το ίδιο εύκολα θα μπορούσα να του προτείνω π.χ. το RC2 SKEET … ή όποιο άλλο οικονομικό σκητοφύσεκο σε Νο.9,5 θα μπορούσε να βρει εδώ στα Χανιά (δηλαδή … κανένα άλλο! 😆 )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #445640

    Ευχαριστω Στελιο,ειχα παρει 2 κουτια fly target απο τον Πλαστουργο -δρν θυμαμαι ομως αν ηταν σκητ η τραπ- και τα εριξα στις τσιχλες με τρομερα αποτελεσματα-εκανα και μια τρομερη τριπλετα με αυτα.Οσο για τον Γιαννη εκανε τρομερη προοδο να πεσει 8 γρμ κατω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #445641

    Στο σκοπευτηριο παντως μια χαρα τα πηγαινε και με τα 28αρια ο Γιαννης. Αν και στο κυνηγι τελικα, εχω την αισθηση οτι τεινεις να ριχνεις αυτο που ξερεις, χωρις να κανεις πειραματα. Το ειδα απο τον εαυτο μου αυτο το ΣΚ, και φανταζομαι θα ισχυει και σε αλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #445642

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Tasos75 wrote:</div>
    Έχει κανείς άποψη για τα wolf f104 kai b&p winter sta 38 γρ;για Έβρο σε κάνα μήνα, λέω να πάρω μερικές προηθειες από τωρα.

    Γεια σου Τάσο. Τα Wolf πάρ’τα με κλειστά τα μάτια! Με αυτά τα φυσίγγια η Urika θα κεντάει!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    Καλημέρα Χρήστο, να ‘σαι καλά για την απάντηση. Αν μπορείς πες μου με τι τσοκ τα δουλεύεις στη δικιά σου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #445643

    Τάσο πλέον στον βάλτο βάζω πάντα το spreader αφού έχοντας δεδομένη την καλή διασπορά στα κοντινά, έχω πάρει παπιά και σε απίστευτες αποστάσεις. Τώρα δεν ξέρω αν θα σε βόλευε για το Δέλτα. Εκτός από τα Wolf, αν βρεις πάρε μαζί σου και Fly Ttarget Winder για νορμάλ κρύο και Fly Target Premier για πολύ κρύο (κάτω του μηδενός).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,741 έως 7,755 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων