ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,041 έως 8,055 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #451459

    Για τα Αριστον που διαβασα παραπανω,να πω πως τα χρησιμοποιησα αρκετα και σε διαφορα νουμερα σκαγια,ωστοσο δεν εμεινα ικανοποιημενος για 2 λογους.Τα εριξα με κρυο Γεναρη-Φλεβαρη και τα πουλια επεφταν σχεδον παντα ζωντανα το ιδιο και φετος τον Οκτωβρη στα μπασιματα.Να πω πως ολες αυτες τις φορες ειχε αρκετη υγρασια. Το αλλο ειναι οτι μου μαυριζε το καψουλι οταν τα εριχνα.Τα ειχα καλα αποθηκευμενα(προλαβαινω να πω).
    Δεν ξερω αν καποιος συναδελφος παρατηρησε κατι παρομοιο..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #451462

    Καλησπέρα και από εμένα.

    Μια γνώμη θα ήθελα να προσθέσω και εγώ για τα Άριστον μιας και ορθά τα ανέφερε αρχικά ο συνάδελφος faraos dim και παρατήρησε ότι δεν είναι πολύ συχνά αναφερόμενα.

    Mε αυτά τα φυσίγγια κυνηγούσα τα τελευταία 5 χρόνια τσίχλες σε νούμερο 8 και 9, καρτέρι κυρίως, αλλά και περπατητό. Θεωρώ ότι για τα λεφτά του είναι ένα αξιοπρεπέστατο φυσίγγι, για εμένα προσωπικά σχεδόν εφάμιλλο του μπλε RIO (32 γραμμ.). Μάλιστα τα δυο αυτά φυσίγγια είχα αρχίσει να τα χρησιμοποιώ εναλλακτικά και ανακατεμένα πολλές φορές στις φυσιγγιοθήκες μου.

    Αντίθετα με την μαρτυρία του συναδέφου Χρήστου δεν με απογοήτευσε ποτέ όπως και τα RIO σε ποικίλες συνθήκες και καταστάσεις (τσιχλοκυνηγιού πάντα).

    Μόνο κάποιες περίεργες εμπλοκές μου εμφάνισαν τα Άριστον μια φορά σε ένα κουτί που είχα πάρει. Τίποτε άλλο ξανά και σε καμία άλλη περίπτωση.

    Φέτος που διαβάζω πιο ενεργά το forum είδα μια συζήτηση για τη χρήση σκοπευτικών φυσιγγίων στο κυνήγι και πείστηκα από τις μαρτυρίες και τα λογικά επιχειρήματα των συναδέλφων υποστηριχτών τους. Δοκιμάζοντας τα φυσίγγια του sporting και κυρίως του skeet (Lambro πιο συγκεκριμένα) εντυπωσιάστηκα ευχάριστα από την ταχύτητα, την κατανομή, τα σκοτώματα και την μικρή καταπόνηση στο όπλο και σε εμένα και έκλεινα προς αυτά πλέον.

    Θεωρώ όμως και τα δυο αρχικά αναφερόμενα φυσίγγια, και ειδικά τα Άριστον που γίνεται η κουβέντα, αρκετά καλά και άξια δοκιμής αν κάποιος δεν έχει ικανοποιηθεί από τις μέχρι σήμερα επιλογές του.

    Φυσικά πάντα μετράει ο τρόπος σκόπευσης του καθενός, το όπλο του, οι αποστάσεις που συνηθίζει να ρίχνει κτλ, αλλά μια γενική τάση μπορεί να διαφανεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #451531

    Καλησπέρα σας κύριοι.

    Να παραθέσω τις εμπειρίες μου απ’ την εξόρμηση του τριημέρου και να πείτε κι εσείς την άποψή σας.

    Κυνήγησα Σάββατο και Κυριακή απόγευμα και τις δύο φορές, στην Κόρινθο, με την Beretta ES 100. Τσοκ 4, πολύ υγρασία και περπατητό, όχι καρτέρι.

    Το Σάββατο ξεκίνησα με ένα κουτί Baschieri & Pellagri 34 gr Νο 9 που είχε ξεμείνει. Το όπλο για πρώτη φορά μου έκανε εμπλοκές. Πέταγε έξω τον άδειο κάλυκα, η γλώσσα έπιανε το επόμενο φυσίγγι απ’ την αποθήκη και δεν το ανέβαζε επάνω. Έπρεπε να τραβήξω λίγο πίσω το κλείστρο και μετά το φόρτωνε κανονικά. Πουλί δεν έπεσε κανένα. Αφού τελείωσε το κουτί συνέχισα με NSI Tordo GM3 Fast Νο 8. Απ’ αυτά έριξα 9 φυσίγγια με απολογισμό τρεις τσίχλες και μία σιταρήθρα.

    Την Κυριακή έριξα ένα κουτί Baschieri & Pellagri 32 gr Νο 9 με καμία επιτυχία. Συνέχισα πάλι με τα Tordo και πήρα μία τσίχλα και μία σιταρήθρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #451535

    τα CHAMPION 32γρ. τα έχει δοκιμάσει κανείς?? είναι καλά για τσίχλες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #451551

    τα CHAMPION 32γρ. τα έχει δοκιμάσει κανείς?? είναι καλά για τσίχλες?

    Ναι τα πρασινα 32 ειναι μια χαρα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451555

    Καλησπέρα σας κύριοι.

    Να παραθέσω τις εμπειρίες μου απ” την εξόρμηση του τριημέρου και να πείτε κι εσείς την άποψή σας.

    Κυνήγησα Σάββατο και Κυριακή απόγευμα και τις δύο φορές, στην Κόρινθο, με την Beretta ES 100. Τσοκ 4, πολύ υγρασία και περπατητό, όχι καρτέρι.

    Το Σάββατο ξεκίνησα με ένα κουτί Baschieri & Pellagri 34 gr Νο 9 που είχε ξεμείνει. Το όπλο για πρώτη φορά μου έκανε εμπλοκές. Πέταγε έξω τον άδειο κάλυκα, η γλώσσα έπιανε το επόμενο φυσίγγι απ” την αποθήκη και δεν το ανέβαζε επάνω. Έπρεπε να τραβήξω λίγο πίσω το κλείστρο και μετά το φόρτωνε κανονικά. Πουλί δεν έπεσε κανένα. Αφού τελείωσε το κουτί συνέχισα με NSI Tordo GM3 Fast Νο 8. Απ” αυτά έριξα 9 φυσίγγια με απολογισμό τρεις τσίχλες και μία σιταρήθρα.
    Την Κυριακή έριξα ένα κουτί Baschieri & Pellagri 32 gr Νο 9 με καμία επιτυχία. Συνέχισα πάλι με τα Tordo και πήρα μία τσίχλα και μία σιταρήθρα.

    Καλησπέρα Βασίλη! Λες ότι έριξες γύρω στα 60 φύσιγγια και παραπάνω με αποτέλεσμα 6 πουλιά.πιστευω ότι δεν ευθύνονται τα φυσίγγια για αυτό.η μάλλον ο κύριος λόγος δεν είναι τα φυσίγγια.το τσοκ πιστεύω είναι μια χαρά που είχες.σου έχει ξανάτύχει να ριξεις τόσα φυσίγγια και να πάρεις τόσο λίγες τσίχλες; Το όπλο είναι καινούριο; το έχεις πολύ καιρό; μπορεί το όπλο να μην είναι καθόλου στα μέτρα σου,είναι ένα πράγμα που φτιάχνεται σχετικά εύκολα και μικρό κόστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #451563

    Το όπλο το έχω τρεις μήνες και απ’ ότι έχω δει, σύμφωνα με το τεστ του Κυπριδήμου στα 15 μέτρα, μου έρχεται καλά.

    Ναι, 60 φυσίγγια για 6 πουλιά είναι τραγικό. Αλλά με τα Baschieri & Pellagri σε 32 ή 34 γραμμάρια δεν πήρα ούτε πούπουλο. Με τα Tordo, με 9 φυσίγγια πήρα 4 πουλιά, δεν είναι καλά για περπατητό;

    Κι επειδή είχε πολλή υγρασία είναι λογικό αυτό; Δεν ξέρω.

    Και οι εμπλοκές με τα 34 γραμμάρια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #451566

    Το όπλο το έχω τρεις μήνες και απ” ότι έχω δει, σύμφωνα με το τεστ του Κυπριδήμου στα 15 μέτρα, μου έρχεται καλά.

    Ναι, 60 φυσίγγια για 6 πουλιά είναι τραγικό. Αλλά με τα Baschieri & Pellagri σε 32 ή 34 γραμμάρια δεν πήρα ούτε πούπουλο. Με τα Tordo, με 9 φυσίγγια πήρα 4 πουλιά, δεν είναι καλά για περπατητό;

    Κι επειδή είχε πολλή υγρασία είναι λογικό αυτό; Δεν ξέρω.

    Και οι εμπλοκές με τα 34 γραμμάρια;

    Αν έκανες το τεστ Churchill και ήσουν κέντρο,όπως λες,το όπλο σου καθετε! Τι να πω δεν ξέρω..πάντως τα mb32 που τα έριξα με υγρασία μια μέρα με το όπλο του αδελφού μου (471 silver Hawk) μετά από 15 τουφεκιές τα άλλαξα γιατί μεν έπεφταν τσίχλες αλλά όλες ζωντανές..δεν τα καταδικάζω βέβαια γιατί είναι πολύ μικρό το δείγμα.απλα σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #451568

    Bασιλη ποσες εμπλοκες σου εκανε στο κουτι?Μηπως βαραγες σε μεγαλες αποστασεις τα πουλια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    faster1 στις #451570

    Για τα UNIVERSAL της WINCHESTER εχω ακουσει οτι δεν κανουν για καραμπινα,ποσο μαλλον οταν ειναι αδρανειας…450BAR πιεση ισως ειναι ο λογος.Για δικαννα πρεπει να ειναι τελεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451571

    κοιταξε να δεις, αποψη μου, εαν τους εριχνες στα 50+μετρα και ειχες τετοια αναλογια, τοτε εχει καλως
    εαν τους εριχνες κατω απο 35 μετρα και δεν εβλεπες ουτε πουπουλα ουτε κοψοφτερα(που συμαινει πως ειτε εχει προβλημα το φυσιγγια η δεν ειχες καλη κατανομη) τοτε φταει η σκοπευση σου και μονο αυτη. Το οπλο ειναι το τελευταιο που πρεπει να κοιταμε σε τετοια θεματα, το φυσιγγι παιζει ρολο αλλα το βλεπεις μετα απο λιγο εαν φταει αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451572

    το πιο ωραιο φυσιγγι που εχω ριξει ειναι το universal, σαν αεροβολο, οκταρι κλεισιμο, καθαρα σκοτωματα, καλο φυσιγγι σε μεγαλα θηραματα(αγριοπεριστερα κλπ) σε μικρες αποστασεις < 35 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451575

    τα φυσίγγια BP είναι παράδειγμα προς μιμηση οσο αφορα κατανομες και συγκεντρώσεις , είναι παραπανω συγκεντρωτικα θα ελεγα από οσο τελικα θελει ο μεσος ορος , καλο είναι να ρίχνονται με ανοικτα τσοκ και με λιγο πιο μεγαλες προσκοπευσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451578

    το πιο ωραιο φυσιγγι που εχω ριξει ειναι το universal, σαν αεροβολο, οκταρι κλεισιμο, καθαρα σκοτωματα, καλο φυσιγγι σε μεγαλα θηραματα(αγριοπεριστερα κλπ) σε μικρες αποστασεις < 35 μετρα.

    ακριβως ετσι είναι , αριστο φυσιγγι το universal και με παρα πολύ καλη τιμη για τα υλικα του , είναι και αυτό το 8 κλεισιμο που του εχω μια καψουρα από παλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #451591

    το universal μονο 450bar? γνωριζετε μηπως με πια πυριτιδα ειναι γεμισμενα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,041 έως 8,055 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων