ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,056 έως 8,070 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #451614

    το universal μονο 450bar? γνωριζετε μηπως με πια πυριτιδα ειναι γεμισμενα?

    θυμάμαι πως δεν ήταν απ’ γνωστές καί ήταν παραπολυ
    μικρού όγκου 1,05 νομίζω…ήταν σαν σκόνη..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    faster1 στις #451716

    Τα winchester ειναι γεμισμενα με powder ball.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #452080

    καλημερα θα ηθελα την αποψη σας για τα lambro fields right, gm3 fast k ta tordo cheddite..
    32γρ ειναι ολα και τα χρισιμοποιω για τσιχλες..
    αν τα εχει δοκιμασει κανεισ θα ηθελα να μ πει τισ εντυπωσεις του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #452160

    ???? δεν τα εχει δοκιμασει κανεισ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #452173

    ???? δεν τα εχει δοκιμασει κανεισ???

    Από αυτά έχω ρίξει τα GM3 Fast.
    Καλό σε γενικές γραμμές και δεν κουράζει στις πολλές τουφεκιές.
    Θέλει όμως ένα τσόκ πιο σφιχτό από αυτό που συνήθως ρίχνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #452241

    καλησπερα παιδια.εγω θα πω τις εντυπωσεις μου απο τα σκοπευτικα 28αρια που χρησιμοποιησα στα τελευταια κυνηγια μου ριχνοντας τα αποκλειστικα με το πλαγιοκανο δικανο.αυτο βεβαια εγινε και με προτροπη πολλων απο εσας μιας και εγω χρησιμοποιω 33 και 32 γραμμαρια για την τσιχλα.λοιπον το 28αρι που διαλεξα ηταν το alectoris σε νο 9 που πηρα 5.5 ευρω απο τον πειραια.μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις ακομα και σε οριακες βολες.το φυσιγκι πραγματικα θεριζει και το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους.νομιζω οτι και η τιμη του ειναι τετοια που να ριξει καποιος ενα κουτακι για δοκιμη δεν ειναι εξοδο.την καλυνηχτα μου σε ολους……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #452309

    τα διασποράς τα beretta 34γρ τα έχει δοκιμάσει κανένας σε φουλ τσοκ για τσίχλες??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ngkaraz στις #452395

    δοκιμασα τα ΑΛΕCTORIS EXTRA LIGHT 28 γραμ θεριζει το φυσιγγι αματωτες τσιχλες τρυγωνια ορτυκια παντος καιρου οσα φυσιγγια εχω δοκιμασει δεν εμεινα τοσο ευχαριστημενος ανεπιφυλακτα για δικανα και καραμπινες ανδρανειας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452425

    δοκιμασα τα ΑΛΕCTORIS EXTRA LIGHT 28 γραμ θεριζει το φυσιγγι αματωτες τσιχλες τρυγωνια ορτυκια παντος καιρου οσα φυσιγγια εχω δοκιμασει δεν εμεινα τοσο ευχαριστημενος ανεπιφυλακτα για δικανα και καραμπινες ανδρανειας

    Καλησπερα! Για καραμπινες αεριων δεν κανει; Θα κανει εμπλοκες λες επειδη ειναι ελαφρυ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #452426

    Φίλε Γιάννη επειδή αν θυμάμαι καλά έχουμε το ίδιο όπλο (Franchi 612 με σύστημα Variopress) έχω να σου πω πως έχω ρίξει πάνω από 20 κουτιά όχι sporting, αλλά skeet (Lambro) με μέγιστη πίεσh στα 480 bar και το όπλο δεν έχει παρουσιάσει την παραμικρή δυσλειτουργία.

    Δεν ξέρω πόσο ‘ελαφρύ’ είναι το συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά είναι μια ένδειξη του πόσο ‘βολικότατη’ εκτός από φονικότατη είναι η 612.

    Υ.Γ.: ακόμα η 610 vsl που έχω (ναι είμαι φανατικός Franchi) και υποτίθεται είναι λιγότερο εξελιγμένη, τα skeet και τα sporting τα ρίχνει κανονικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452435

    Σε ευχαριστω Tsakalos! Τα 28 τα ριχνει και εμενα ανετα..απλα λεω μηπως ειναι πολυ μαλακο το alectoris 28 και να εχουν προβλημα των αεριων..franchi 612 εχω και εγω σωστα το ειπες μονο που ειναι η light με το συστημα reverpress..ελαφρως διαφοροποιημενο απο το variopress..την αλλη βδομαδα θα παραλαβω και μια 612 sporting 76 ποντους κανη με porting εργοστασιακο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #452436

    Καλορίζικη!!! Είναι αυτή που το γράφει στη βάση το 612 sporting με πράσινα γράμματα και έχει και extended chokes; Αυτή νομίζω είναι με variopress… Ωραίο καρτεροεργαλείο…

    Είναι αρρώστια οι ριμάδες οι Franchi, κρίμα που ουσιαστικά πρέπει να αρκεστούμε στις τελευταίες των μοϊκανών… Πραγματικά προβληματίζομαι τι θα κάνω την αποφράδα ημέρα που θα πρέπει να αλλάξω όπλο (έστω και μετά από πολλά χρόνια…) και μοιραία πλέον και μάρκα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #452440

    Σε ευχαριστω Tsakalos! Τα 28 τα ριχνει και εμενα ανετα..απλα λεω μηπως ειναι πολυ μαλακο το alectoris 28 και να εχουν προβλημα των αεριων..franchi 612 εχω και εγω σωστα το ειπες μονο που ειναι η light με το συστημα reverpress..ελαφρως διαφοροποιημενο απο το variopress..την αλλη βδομαδα θα παραλαβω και μια 612 sporting 76 ποντους κανη με porting εργοστασιακο..

    Γιάννη δεν είναι πολύ μαλακό το alectoris. Θυμάσαι το B&P sporting & compak το καλοκαίρι στο σκοπευτήριο? Θαρρώ είχες ρίξει αρκετά χωρίς κανένα πρόβλημα, έτσι δεν είναι? Λοιπόν έχουν την ίδια πυρίτιδα (G2000x28) το B&P 1,36gr, ενώ αυτό 1,40. Με ίδιο καψούλι (2000). Οπότε καταλαβαίνεις … Πιστεύω ότι, ο συνάδελφος παραπάνω που το πρότεινε για “δίκαννα και καραμπίνες αδρανείας”, εννοούσε για λόγους ανάκρουσης (επειδή είναι λίγα γραμ.), και παρέλειψε τις αερίων όχι γιατί θα έχουν πρόβλημα εμπλοκών, αλλά επειδή αυτές και με περισσότερα γραμμάρια, θεωρείται ότι έχουν μικρότερη αισθητή ανάκρουση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452443

    Καλησπερα Στελιο! Ναι βεβαια θυμαμαι τα B&P sporting! Τα εριχνε χωρις κανενα προβλημα το οπλο μου! Αρα μια χαρα θα ειναι και τα alectoris! Σε ευχαριστω Στελιο για την πληροφορια! Tsakalos εβγαλε 1-2 μοντελα 612 sporting με μονες διαφορες στο φινιρισμα,δηλαδη εμενα δεν ειναι αυτη που λες και την εχω δει και εγω με τα πρασινα γραμματα αλλα αυτη εδω…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #452448

    Καλύτερα είναι πιο διακριτικό το λογότυπο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,056 έως 8,070 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων