ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,101 έως 8,115 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    nikos4 στις #454012

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Chris-Kaz wrote:</div>
    Το Σάββατο το πρωί όταν πήγαινα στο κυνήγι άκουσα στο ραδιόφωνο τον κ. Ιορδάνογλου να λέει ότι τα jordan διασποράς έχουν Vo=430 και εντυπωσιάστηκα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Χρήστος<br><br>
    Κομοτηνή

    </div>

    καλησπερα! παλια ειχα ριξει αρκετα! ειναι 34gr με ελικοειδη διασπορεα! σε νουμερο 10 τα εβαζα στις τσιχλες σε μερη πολυ πυκνα..μου αρεσε πολυ! μου φανηκε πολυ καλο φυσιγγι!
    [/quote και εγω παιδια τα δουλευω τα διασπορας ειναι πολυ καλα φυσιγγια οπως και ολα τα jordan. απο 28 μεχρι τα 35,5 γραμμαρια που εχω δοκιμασει δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε παγωνια ουτε σε υγρασιες.πολυ προσεγμενα φυσιγγια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #454082

    Να κάνω μια ερώτηση σαν αδαής στα θέματα γομώσεων φυσιγγίων?
    Βρήκα αυτή τη φωτογραφία ,αλλά δέν έχει κάποια επεξήγηση.
    Για ποιό σκοπό μπορεί να είναι φτιαγμένα αυτά τα φυσίγγια?

    Ηθελα να το γράψω στο θέμα της ιδιογόμωσης ,αλλά για κάποιο λόγο δέν μπορώ να το αναρτήσω εκεί.
    https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/12117_597235467012185_496463421_n.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #454086

    Για ποιό σκοπό μπορεί να είναι φτιαγμένα αυτά τα φυσίγγια?

    Για τα δικά μας δεδομένα δεν κάνουν για τίποτα κυνηγετικό αλλά Αμερικανιστί τα λένε “defender stop the threat” 😉 Μερικοί βέβαια χρησιμοποιούν με επιτυχία στο γουρούνι κάποιους συνδυασμούς μπίλιες με μονόβολα αλλά ουσιαστικά φτιάχτηκαν για αυτοάμυνα. Το λέει και στο κουτί αν το διαβάσεις.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #454088

    Περίεργη πατέντα! Ίσως για κυνήγι απλών θηραμάτων που μπορεί να πέσεις τυχαία σε αγριόχοιρο, αλλά αν τουφεκίσεις φάσσα π.χ., τα δράμια θα πέσουν σε κανένα χωριό πάνω από μισό χιλιόμετρο μακριά…Το πρώτο από δεξιά τι σκόνη έχει πάνω από τα δράμια? Βάλανε την πυρίτιδα από πάνω (χα χα)?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #454096

    Το Σάββατο το πρωί όταν πήγαινα στο κυνήγι άκουσα στο ραδιόφωνο τον κ. Ιορδάνογλου να λέει ότι τα jordan διασποράς έχουν Vo=430 και εντυπωσιάστηκα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;<BR>
    <HR>

    <DIV class=bbp-reply-signature>
    <P>Χρήστος<BR>Κομοτηνή</P></DIV>

    Διασποράς Jordan βγαίνουν μόνο σε ένα τύπο; (φωτό)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #454174

    Ρε παίδες έχει κανείς άποψη για τα φυσίγγια της fiocchi.. τα κλασικά 32 γρ..??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #454182

    ειναι συνηθισμένο τα 9βολα του Kirgia να απλώνονται πολύ? πρέπει να έκανα κάτι λάθος γιατί σε χαρτόνι 1.5μ χ 2μ μπορεί να μέτρησα τελικά 9 τρύπες αλλά διάολε, ήταν απλωμένα από τη μια άκρη στην άλλη! από τα 22μ έγινε η βολή. παίζουν ρόλο τα 4* μήπως?

    τουλαχιστον 3* – full

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #454183

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Τάκης GTS wrote:</div>
    Για ποιό σκοπό μπορεί να είναι φτιαγμένα αυτά τα φυσίγγια?

    Για τα δικά μας δεδομένα δεν κάνουν για τίποτα κυνηγετικό αλλά Αμερικανιστί τα λένε «defender stop the threat» ;) Μερικοί βέβαια χρησιμοποιούν με επιτυχία στο γουρούνι κάποιους συνδυασμούς μπίλιες με μονόβολα αλλά ουσιαστικά φτιάχτηκαν για αυτοάμυνα. Το λέει και στο κουτί αν το διαβάσεις.

    το συγκεκριμένο φυσιγγι ειναι κυρίως για αυτοάμυνα καθώς έχει βγει και σε 9mm στην Αμερική , παρόλα τάυτα ειναι εξαιρετικό και για το κυνήγι του αγριόχειρου καθώς στην αγορά διατίθονται κυρίως για αυτόν τον σκοπό με πολύ καλά αποτελέσματα συμφωνα με τις γνώμες των κυνηγών που τα έχουν χρησιμοποιήσει.. 🙂

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454194

    Ρε παίδες έχει κανείς άποψη για τα φυσίγγια της fiocchi.. τα κλασικά 32 γρ..??<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Σε 4αρι τα εχω ριξει ειναι σωστα απο συγκεντρωση,και στο κυνηγι,τα ειχα ριξει σεπτεμβρη-οκτωμβρη περυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454222

    Καλο μεσημερι! Χθες πηρα και δοκιμασα λογω οτι μου τελειωσαν τα πυρκαλ super,τα rotweil 34 gr του Δορκα σε νουμερο 9..οσες τσιχλες εριξα ξερες..μετα ανοιξα ενα ειχε οσα σκαγια επρεπε για 9 αρι και γενικα φαινοταν ποιοτικο φυσιγγι..μου εκανε εντυπωση τα πτερυγια του πιστονιου ηταν σχεδον κομμενα.δηλαδη κρατουσαν μεταξυ τους απειροελαχιστα.πολυ καλο αυτο πιστευω για την ομαλη κατανομη της τουφεκιας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454865

    καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας για κάτι φυσίγγια που μου έδωσε σήμερα ένας πολύ καλός άνθρωπος και γείτονας.
    μου έδωσε ένα κουτί που πρώτη φορά το βλέπω σαν μάρκα λέγεται Βωσσος απ’ότι βλέπω κατασκευάζονται στην πρέβεζα..
    είναι τα έχτρα πρέπει να είναι 35 γρ. δεν είμαι σίγουρος και είναι νο. 5 που μπορώ να τα χρισημοποιήσω λέτε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #454866

    καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας για κάτι φυσίγγια που μου έδωσε σήμερα ένας πολύ καλός άνθρωπος και γείτονας.<br>
    μου έδωσε ένα κουτί που πρώτη φορά το βλέπω σαν μάρκα λέγεται Βωσσος απ’ότι βλέπω κατασκευάζονται στην πρέβεζα..<br>
    είναι τα έχτρα πρέπει να είναι 35 γρ. δεν είμαι σίγουρος και είναι νο. 5 που μπορώ να τα χρισημοποιήσω λέτε?

    αν είναι το extra, είναι 35 γρ, για φάσσες και παππιά είναι μια χαρά, μια φορά θυμάμαι ανέβαινα με έναν φίλο για να μαζέψει ελιές στην θεσπρωτία, είχαμε σταματήσει στην πρέβεζα και είχαμε βρεί μόνο αυτά, τα πήραμε μπάς και πετύχουμε κάνα παπί, σε κάτι βαλτοτόπια που έχει μετά την Πάργα , κοντά στα μέρη του φίλου, παπιά δεν βρήκαμε πολλά, αλλά τα 4 μικρά που κάναμε με τα συγκεκριμένα φυσίγγια έπεσαν κεραυνοβολημένα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #454868

    Καλο μεσημερι! Χθες πηρα και δοκιμασα λογω οτι μου τελειωσαν τα πυρκαλ super,τα rotweil 34 gr του Δορκα σε νουμερο 9..οσες τσιχλες εριξα ξερες..μετα ανοιξα ενα ειχε οσα σκαγια επρεπε για 9 αρι και γενικα φαινοταν ποιοτικο φυσιγγι..μου εκανε εντυπωση τα πτερυγια του πιστονιου ηταν σχεδον κομμενα.δηλαδη κρατουσαν μεταξυ τους απειροελαχιστα.πολυ καλο αυτο πιστευω για την ομαλη κατανομη της τουφεκιας.

    μυαλο δε βαζεις γιαννη.παλι στο βαρυ πυροβολικο επεσες.να βρεις ενα 32αρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454869

    ευχαριστώ φίλε ΘΕΟΦΑΝΗΣ θα τα δοκιμάσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Jäger στις #454871

    Καλο μεσημερι! Χθες πηρα και δοκιμασα λογω οτι μου τελειωσαν τα πυρκαλ super,τα rotweil 34 gr του Δορκα σε νουμερο 9..οσες τσιχλες εριξα ξερες..μετα ανοιξα ενα ειχε οσα σκαγια επρεπε για 9 αρι και γενικα φαινοταν ποιοτικο φυσιγγι..μου εκανε εντυπωση τα πτερυγια του πιστονιου ηταν σχεδον κομμενα.δηλαδη κρατουσαν μεταξυ τους απειροελαχιστα.πολυ καλο αυτο πιστευω για την ομαλη κατανομη της τουφεκιας.

    Καλησπερα.
    Οταν λες Rottweil 34 του Δορκα, τι ακριβως εννοεις?
    Εαν δεν κανω λαθος, ο Δορκας παλια, με την εγκριση της Rottweil, κατασκευαζε φυσιγγια, τα οποια πωλουνταν στην τοπικη αγορα, με το ονομα αυτο, αλλα σε διαφορετικο κουτι απο το γερμανικο original.
    Πηγαινοντας σε ενα μαγαζι λοιπον για να εξυπηρετησω εναν φιλο, κοιταζοντας τα ραφια, προσπαθουσα να βρω καποια φυσιγγια της rottweil σε ψιλα νουμερα (8-9) τα οποια ομως δεν απο οτι εμαθα αργοτερα, δεν εισαγονται στην Ελλαδα…
    Μου λεει λοιπον ο μαγαζατορας, ¨εχω και rottweil….¨.
    Που ειναι? τον ρωταω?
    Μπροστα σου, μου λεει.
    Παιρνω το κουτι, το κοιταω, οποτε του λεω, αυτα δεν ειναι rottweil!!! 😯
    Φυσικα και ειναι, μου λεει, τα φτιαχνει ο Δορκας, εδω!!
    Οποτε, τι να κανω, ξεκινω να εξηγω στον μαγαζατορα, γιατι αυτο που πουλαει δεν ειναι φυσιγγι rottweil, αλλα φυσιγγι του Δορκα…
    Παλια ο Δορκας χρησιμοποιουσε ενα κουτι με 4 παπια μπροστα, και κατω σε μαυρο φοντο την επωνυμια. Σημερα εχει κρατησει το φοντο/μοτιβο και γραφει R-twelve δηαδη R-δώδεκα στα ελληνικα, μπορει ομως με καποιον που δεν ξερει αγγλικα ή γερμανικα να το μπερδεψει με το Rottweil (=δηλαδη το κοκκινο, σαν μεταφραση).
    Εφοσον ο μαγαζατορας δεν εχει καταλαβει την διαφορα (τουλαχιστον ετσι μου φανηκε απο την εκπληξη του, αλλιως θα φαινοτανε οτι πηγαινε να με κοροιδεψει) φανταστειτε ολος ο υπολοιπος κοσμος τι νομιζει…
    Για τον λογο αυτο θα προσπαθησω να βαλω και καποια φωτογραφια για να δειτε την διαφορα….
    Επι της ουσιας τωρα.
    Τα φυσιγγια αυτα του Δορκα, τα R-twelve, R-12, ειναι πραγματι παρα πολυ καλα φυσιγγια και οπως γραφει ο Γιαννης, οι τσιχλες πεφτουν ξερες.
    🙂
    Λυπαμαι, δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες για να το δειτε, ας μου πει καποιος πως γινεται, διοτι με το iPad, δεν ανοιγει το attachments…
    Το καταφερα, με το pc… Δειτε τις φωτογραφιες για να καταλαβετε τι λεω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,101 έως 8,115 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων