ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,116 έως 8,130 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #454880

    Ναι ετσι τα πραγματα !!!
    Παλια οντος τα γεμιζε με Γερμανικη πυριτιδα Rottweil
    Καποια στιγμη αρχισε να κανει μαγκιες και να γεμιζει με αλλη μπαρουτι
    Οταν τον πειραν χαμπαρη οι Γερμανοι τον υποχρεωσαν να αλλαξει ονομασια στα κουτια
    Μαλλον γεμιζει τωρα με μπαρουτι R12 εξου και η ονομασια
    Και ο μπαγασας εκανε αυτο το λογοπαιγνειο ( MARKETING ) με τα κουτια R12-Twelve
    Πολυ μαμουνια. Μπορει να ειναι καλο το φυσιγγι R12-Twelve αλλα Rottweil δεν ειναι
    Ο κοσμος μπερδευεται και νομιζει οτι αγοραζει Rottweil


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Jäger στις #454881

    Να βαλω μερικες φωτο απο τα original ❓ εφοσον ομως δεν υπαρχουν Ελλαδα, (νομιζω δεν υπαρχουν τα ψιλα) ποιος ο λογος? Εξαλλου, οποιος ενδιαφερεται βρισκει πληροφοριες και στο ιντερνετ…..
    http://rws-munition.de/en/hunting/products/rottweil-shotshells.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #454885

    καποια κινεζικη εταιρια καποτε διεθετε μεσω καποιου,,, καποια ηλεκτρικα προιοντα
    καποιοι πηραν σχεδον φωτια στο σπιτι τους!!!!!!!
    εγινε λοιπον ενα δικαστηριο γιατι πανω στο προιον υπηρχε η ενδειξη CE
    φυσικα ηταν μουφα..
    αλλα ακουστε το παραδοξο
    ο τυπος ειπε… μα φυσικα γραφουμε CE…. ειναι ενδειξη οτι το προιον μας ειναι C hina E xport
    …. δεν πιανετε ο Ελληναρας….ειναι ικανος την τρυπα στον τοιχο απο προκα.. να στην κανει… το μεγα σπηλαιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454902

    Καλησπερα! Outlander εχεις δικιο τα R 12 ειναι καπως βαρια και ακριβα για τσιχλες! Τωρα ριχνω RC 32(6,3 ευρω τα 25) πιο πολυ! Jager και Πετρο σωστα λετε δεν ειναι τα rottweil αλλα τα R 12..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #454912

    Τα R12 τα Ροτβαιλ τα φορτωναν σε καλυκες chedite,προχτες πειρα ενα κουτι σε 8αρι με καλυκα της Ροττβαιλ,δεν ειναι R12,για δοκιμες.Τα R12 τα εχω δει και στο πινακα,αν εξαιρεσεις οτι ειχα βρη ενα νουμερο μικροτερο απο 4 και 5 που εγραφαν,η βλητικη τους συμπεριφορα ηταν αξιοπρεπεστατη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #454935

    καποια κινεζικη εταιρια καποτε διεθετε μεσω καποιου,,, καποια ηλεκτρικα προιοντα
    καποιοι πηραν σχεδον φωτια στο σπιτι τους!!!!!!!
    εγινε λοιπον ενα δικαστηριο γιατι πανω στο προιον υπηρχε η ενδειξη CE
    φυσικα ηταν μουφα..
    αλλα ακουστε το παραδοξο
    ο τυπος ειπε… μα φυσικα γραφουμε CE…. ειναι ενδειξη οτι το προιον μας ειναι C hina E xport
    …. δεν πιανετε ο Ελληναρας….ειναι ικανος την τρυπα στον τοιχο απο προκα.. να στην κανει… το μεγα σπηλαιο

    Δυστηχως Μαρκο ετσι ειναι τα πραγματα !!!
    Επρεπε να ηταν σε χωρα του εξωτερικου με τους αυστηροτατους νομους που εχουν για την προστασια του καταναλωτη και να του βαλουν τις συσκευες μια μια στον πατο !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454937

    Εγω παντως με τα R 12 ξεγελαστικα και δεν το προσεξα! Νομιζα οτι ηταν τα Rottweil..παντως και το R 12 μου φανηκε καλο φυσιγγι! Δυναμιτης βεβαια,αλλα καλο! Αυτο που επισης μου αρεσε ειναι οτι ειχε οσα σκαγια επρεπε για 9αρι,ηταν ομοιομορφα και ολοστρογγυλα! Σε Ελληνικα φυσιγγια πολλες φορες γραφουν 9 και ειναι 8..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #454939

    R12 και κουραφέξαλα το ίδιο κουτί είχαν με τα παλιά Rottweil CLASSIC ειδικά στην αρχή .. τώρα δεν ξέρω το πώς είναι ..αλλα ούτε τα έριξα ούτε και πρόκειται … ΓΙΑΤΙ δεν έχουν καμια σχέση με τα παλια …ΜΑ καμια …. που είχαν απέξω τα πρασινοκεφαλα.. μόστραραν και επάνω δεξιά ένα R12 και άσε τους άλλους να κλαίνε και με τα Plus το ίδιο έγινε … πολλά χρόνια πριν τα ξακουστά παλιά Contor.. και AAA…και τέλος.. για να μην θυμηθώ τα καφέ τα μπλε και τα biturbo του συχωρεμένου του Λάμπρο άλλη πονεμένη ιστορία αυτή .. και για την ιστορία θα πω ότι είναι τουλάχιστον κοροϊδία να κάνουν τα φυσίγγια για τσίχλα 7.30 8.20 και δεν ξέρω εγώ ποσο άλλο θέλουν να πουλανε… παιδες δεν υπάρχουν έξυπνοι πωλητες αλλά χαϊβάνια αγοραστές που με την καψούρα τους διαμορφώνουν τις τιμές σε δυσανάλογα ύψη.. στην δε τσίχλα ταβάνι τα 6 ευρω και να είναι ευχαριστημένοι ..απο εκεί και περά ότι και να έχει μέσα … είναι σαν αν πετάς τα λεφτά σου από το παράθυρο… δεν είναι δυνατών όσο και σαβούρα να είναι κάποια που έρχονται από το εξωτερικό να είναι πολύ πιο φθήνα από τα εδώ τηλεκατευθυνόμενα υπέρ κορυφαία φυσίγγια.. μην τρελαθούμε εντελώς ακριβαίνει το πετρελαίων στη Σιγκαπούρη…να σου πιο πάνω τα υλικά στην Ελλάδα… έλεος πια με τους έξυπνους…. Αν είχαμε αντερα ψύχη και κακαλα και τους είχαμε στον πάγο.. θα σας έλεγα εγω μετά το πώς τις έριχναν,, τις τιμές και σταματουσαν τις κωλοτουμπες .. και να θυμάστε τρομάζουν και μόνο στην ιδέα το να τους μείνουν στις αποθήκες και στα ράφια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #454940

    R12 και κουραφέξαλα το ίδιο κουτί είχαν με τα παλιά Rottweil CLASSIC ειδικά στην αρχή .. τώρα δεν ξέρω το πώς είναι ..αλλα ούτε τα έριξα ούτε και πρόκειται … ΓΙΑΤΙ δεν έχουν καμια σχέση με τα παλια …ΜΑ καμια …. που είχαν απέξω τα πρασινοκεφαλα.. μόστραραν και επάνω δεξιά ένα R12 και άσε τους άλλους να κλαίνε και με τα Plus το ίδιο έγινε … πολλά χρόνια πριν τα ξακουστά παλιά Contor.. και AAA…και τέλος.. για να μην θυμηθώ τα καφέ τα μπλε και τα biturbo του συχωρεμένου του Λάμπρο άλλη πονεμένη ιστορία αυτή .. και για την ιστορία θα πω ότι είναι τουλάχιστον κοροϊδία να κάνουν τα φυσίγγια για τσίχλα 7.30 8.20 και δεν ξέρω εγώ ποσο άλλο θέλουν να πουλανε… παιδες δεν υπάρχουν έξυπνοι πωλητες αλλά χαϊβάνια αγοραστές που με την καψούρα τους διαμορφώνουν τις τιμές σε δυσανάλογα ύψη.. στην δε τσίχλα ταβάνι τα 6 ευρω και να είναι ευχαριστημένοι ..απο εκεί και περά ότι και να έχει μέσα … είναι σαν αν πετάς τα λεφτά σου από το παράθυρο… δεν είναι δυνατών όσο και σαβούρα να είναι κάποια που έρχονται από το εξωτερικό να είναι πολύ πιο φθήνα από τα εδώ τηλεκατευθυνόμενα υπέρ κορυφαία φυσίγγια.. μην τρελαθούμε εντελώς ακριβαίνει το πετρελαίων στη Σιγκαπούρη…να σου πιο πάνω τα υλικά στην Ελλάδα… έλεος πια με τους έξυπνους…. Αν είχαμε αντερα ψύχη και κακαλα και τους είχαμε στον πάγο.. θα σας έλεγα εγω μετά το πώς τις έριχναν,, τις τιμές και σταματουσαν τις κωλοτουμπες .. και να θυμάστε τρομάζουν και μόνο στην ιδέα το να τους μείνουν στις αποθήκες και στα ράφια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    ME 1000 !!! και απο μενα…καπως ετσι μας παν… απο φυσιγγια,,,, μεχρι ακομα σοβαροτερα θεματα ,,θεματα ζωης και θανατου σημαντικα..

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454941

    πεστα καπνα, εγω ειμαι τις αποψης οτι η τσιχλα θελει 28-30 γρ, μην πω 24, ολα τα παραπανω δεν εχουν νοημα,τσαμπα πανε στον αερα
    η πλακα ειναι οταν πας σε καταστημα και ζητας λιγα γραμμαρια για τσιχλα, σου αντιπροτεινουν “παρε αυτα 34-35 γρ σκοτωνουν καλα-μακρια κλπ” – “μα τι να τα κανω ρε παιδια τσιχλες κυνηγαω?” .περισσοτερο για να πουλησουν ακριβοτερα προιοντα γινεται ο ντορος
    το αλλο που λες με τις τιμες εχει παραγινει ειδικα στις πολεις οπου εκμεταλευονται την ζητηση και την “καψουρα” των κυνηγων και πουλανε ακριβα, εβλεπα κατι φυσιγγια 8.5 για τσιχλες,γνωστης μαρκας και ελεγε πως ηταν και οικονομικο
    τι οικονομικο ρε παιδια, αμα ριχνεις κουτια την εβδομαδα ποσο οικονομικα σου ερχεται?
    για εμενα στα μικρα-μεσσαια θηραματα τα γραμμαρια δεν ειναι η λυση, αλλο ειναι το προβλημα, αλλου χρειαζεται εστιαση και επιλυση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #455059

    πεστα καπνα, εγω ειμαι τις αποψης οτι η τσιχλα θελει 28-30 γρ, μην πω 24, ολα τα παραπανω δεν εχουν νοημα,τσαμπα πανε στον αερα<br>
    η πλακα ειναι οταν πας σε καταστημα και ζητας λιγα γραμμαρια για τσιχλα, σου αντιπροτεινουν «παρε αυτα 34-35 γρ σκοτωνουν καλα-μακρια κλπ» – «μα τι να τα κανω ρε παιδια τσιχλες κυνηγαω?» .περισσοτερο για να πουλησουν ακριβοτερα προιοντα γινεται ο ντορος<br>
    το αλλο που λες με τις τιμες εχει παραγινει ειδικα στις πολεις οπου εκμεταλευονται την ζητηση και την «καψουρα» των κυνηγων και πουλανε ακριβα, εβλεπα κατι φυσιγγια 8.5 για τσιχλες,γνωστης μαρκας και ελεγε πως ηταν και οικονομικο<br>
    τι οικονομικο ρε παιδια, αμα ριχνεις κουτια την εβδομαδα ποσο οικονομικα σου ερχεται?<br>
    για εμενα στα μικρα-μεσσαια θηραματα τα γραμμαρια δεν ειναι η λυση, αλλο ειναι το προβλημα, αλλου χρειαζεται εστιαση και επιλυση

    Τακη, όταν τα 24 και τα 28 γραμμάρια κοστίζουν 1 και 1,5 ευρώ παραπάνω από τα 32 τότε γτ να τα προτιμήσει κάποιος? Θα ήθελα να τα δοκιμάσω αλλά βρίσκω αξιοπρεπέστατα 32γρ με 5ευρώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #455074

    ναι σπυρο δεν διαφωνο, το εγραψα επειδη συνηθως τα λιγοτερα γραμμαρια ειναι πιο φθηνα
    οτι βρισκεις φθηνοτερο(αλλα συναμα να ειναι και ασφαλες) αξιζει για την τσιχλα, δεν χρειαζεται κατι εξειδικευμενο, τουλαχιστον για εμενα, οπου οτι ριχνω, σκοτωνει-οσο βεβαια ειμαι πανω στον στοχο
    ριχνεις πολλα RM? εχεις δοκιμασει τα 28αρια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #455091

    ναι σπυρο δεν διαφωνο, το εγραψα επειδη συνηθως τα λιγοτερα γραμμαρια ειναι πιο φθηνα<br>
    οτι βρισκεις φθηνοτερο(αλλα συναμα να ειναι και ασφαλες) αξιζει για την τσιχλα, δεν χρειαζεται κατι εξειδικευμενο, τουλαχιστον για εμενα, οπου οτι ριχνω, σκοτωνει-οσο βεβαια ειμαι πανω στον στοχο<br>
    ριχνεις πολλα RM? εχεις δοκιμασει τα 28αρια ?

    απ τα tordo μπορω να πω οτι εχω ριξει αρκετα τα τελευταια 3 χρονια που τα κυνηγαω αποκλειστικα σε τσιχλα. στο πολυ κρυο δεν ξερω τι κανουν αλλα απο 10 C και πανω ειναι φωτια… τα 28αρια μονο στο σκοπευτηριο τα εχω ριξει σε no 8 1/2 οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Panagiotis Zero 3 στις #457638

    http://www.airgunhunting.com/cartidges1.htm

    Μια ιστοσελίδα με πολλά θέματα για μελέτη και αρκετές πληροφορίες. Κοιτάξτε και τις υπόλοιπες σελίδες-καρτέλες της σελίδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #458186

    δεν μπορώ να βρώ τις πιέσεις των WINGHESTER Super-X (μονοβολα 28gr). Αν και εχω και ενα κουτί δεν γραφει κατι σχετικο επανω…. και οσο και να ψάχνω στο ιντερνετ δεν μπορώ να βρώ τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε? φαντάζομαι οτι δεν ξεπερνάνε τα 800bar ε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,116 έως 8,130 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων