ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,206 έως 8,220 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    petros2g στις #460031

    Καλησπερα και απο μενα σε ολους!
    Σχετικα με την ευρεση του μεγεθους των σκαγιων, εγω χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια το <<μαγικο>> αριθμο 21 ! Για
    παραδειγμα, αν 21 σκαγια ζυγιζουν 1,5γραμμαριο, οπως στο Formula 206 που προαναφερθηκε, τοτε με ενα απλο calculator
    των 10 ευρω, βγαζουμε την τριτη ριζα του 1,5 , διπλασιαζουμε και το αποτελεσμα (2,29) ειναι η διαμετρος των σκαγιων!
    Αντιστοιχα, τα 15 σκαγια/γρ που αναφερει πιο πανω ο steve, με αναγωγη στα 21 σκαγια και μετα ομοιως, δινει 2,24!
    Το ωραιο ειναι οτι το βαρος 21 σκαγιων δινει με ακριβεια τη διαμετρο, απο τα πολυ ψιλα μεχρι τα βολια!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #460036

    ο διασπορέας ΠΑΝΤΑ ανεβάζει τις πιέσεις, μην ξεχνάτε ΔΕΝ υπάρχει “εύκολος” τρόπος να διαπιστώσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ τις πιέσεις… συνεπώς όταν το γράφει ο κατασκευαστής το δεχόμαστε σαν ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΠΙΕΣΕΩΝ παρότι αναφέρεται σαν Pmax

    τα 770 bars σημαίνουν ότι το φυσίγγι είναι ΥΨΗΛΩΝ πιέσεων και πρέπει να βληθεί από όπλα σε καλή κατάσταση που έχουν δοκιμαστει στα 1200 bars κατ’ ελάχιστον.

    η CIP χαρακτηρίζει “κανονικά” τα φυσίγγια που παράγουν ΕΩΣ 740 Bars

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #460037

    Για full choke και 20 μετρα πολυ ανοιχτη κατανομη.
    71% επρεπε να παρεις μετα τα 30 μετρα.

    Γιάννη, ίσως να μην κατάλαβες καλά. Φυσίγγι “διασποράς” είναι!
    Αυτό ακριβώς κάνει ο συγκεκριμένος διασπορέας (Gualandi) με σφιχτά τσοκ: κατά κάποιο τρόπο “ακυρώνει” το τσοκ και δίνει συγκεντρώσεις κυλίνδρου έως βελτ. κυλίνδρου (70-80% στα 20 μ.). Αυτό είναι το συμπέρασμα από σοβαρές βλητικές μελέτες του Δρ Jones, σύμφωνα με τον Κυπρίδημο, γιατί εγώ δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του (Sporting Shotgun Performance: Measurement, Analysis, Optimisation). Αλλά άσχετα με αυτούς, το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει κι εγώ από πολλές δοκιμές με διάφορες μάρκες φυσιγγίων καθώς και δικές μου ιδιογομώσεις, με το συγκεκριμένο διασπορέα και με διάφορες πυρίτιδες.
    Προσωπικά, τα φυσίγγια με διασπορέα Gualandi είναι τα μόνα φυσίγγια “διασποράς” που συμπαθώ και μόνο για όπλα με σταθερό σφικτό τσοκάρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    petros2g στις #460039

    Γεια σας φιλοι! Σχετικα με τη μετρηση του μεγεθους των σκαγιων, προσωπικα χρησιμοποιω τον <<μαγικο>> αριθμο 21!

    Το βαρος 21 σκαγιων, ασχετως μεγεθους, δινει αμεσα τη διαμετρο τους. Εστω οτι 21 σκαγια ζυγιζουν 1,5 γραμμαριο,
    οπως στο φυσιγγι 206 FORMULA nsi που αναφερθηκε στη σελ 552. Λοιπον, με ενα calculator των 10 ευρω, βρισκουμε
    την κυβικη ριζα του 1,5 διπλασιαζουμε και εχουμε 2,29, δηλ τη διαμετρο των σκαγιων!
    Ομοια, στο φυσιγγι με τα 15 σκαγια/γρ, σελ553, αναγωγη στα 21, κυβικη ριζα, διπλασιασμος και …2,24!
    Επισης, οταν τα σκαγια εχουν κυμαινομενο μεγεθος, βγαζει απευθειας τη μεση διαμετρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #460041

    Για διασπορας ειναι μια χαρα!
    Sorry για την παρανοηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460043

    παιδια μια ασχετη παρενθεση, για να βρειτε την κυβικη ριζα, μπορειτε με το κομπιουτερακι του υπολογιστη σας να γραψετε τον αριθμο και να τον υψωσετε εις την 0.333 ειναι το ιδιο με την κυβικη ριζα. αντιστοιχα η τετραγωνικη ριζα ειναι εις την 0.5.
    Συνεχιστε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460047

    Πείτε μου ρε παιδιά εγώ είμαι ψείρας η το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι 32gr και είναι κοντά σε πιέσεις με semi-magnum?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #460048

    Φίλε Πασχάλη ΠΑΝΤΟΤΕ τα διασποράς έχουν ανεβασμένες πιέσεις, γι’ αυτό και είτε έχουν “χαμηλές” ταχύτητες είτε έχουν “ελαφριά” γόμωση για να μην “ανέβουν” ΚΙ ΑΛΛΟ οι πιέσεις

    Επίσης να σας πω άλλον έναν απλό τρόπο να βρίσκεις την διάμετρο των σκαγιών χωρίς ούτε καν να ανοίξετε το φυσίγγι :
    Παίρνετε το κουτί τα φυσίγγια μετράτε τις διαγώνίους του, πολλαπλασιάζετε το άθροισμα των συνημίτονων των μεγάλων πλευρών του με το το άθροισμα των ημίτονων των μικρών πλευρών του και αφαιρούμε το άθροισμα των εφαπτόμενων των καπακιών του αφού πολλαπλασιασουμε με το τετράγωνο του τριγώνου του αναγραφόμενου νούμερου σκαγίων, κατόπιν διαιρούμε το κλάσμα της υποτείνουσας με την κυβική ρίζα του δέντρου όπου συνήθως κάνει τσισα ο σκυλάκος μας και ο αριθμός που βρίσκουμε είναι η περίμετρος του κύκλου τον οποίο αφού τετραγωνίσουμε μας δίνει το ακριβές νούμερο των σκαγίων!

    Tip: αν ο σκυλάκος μας έχει Ιταλικά αίματα μας δίνει το νούμερο στο ιταλιάνικο σύστημα, αν είναι English Setter, welsh Spaniel, pointer κ.λ.π μας δίνει στο εγγλέζικο, μπρετονια, dd, dk μας δίνουν στο Ευρωπαϊκό,αν έχει οθωμανικά αίματα μας δίνει αριθμό σκαγίων στο δράμι (της οκάς), αν είναι μιγάς (κν μπάσταρδος) στο νεοελληνικό όπου – αν είμαστε επαγγελματιες φυσιγγάδες- γράφουμε ότι νουμερο θέλουμ, π.χ. Φ7 και βάζουμε 10αρακια μέσα μιας και αυτά έχουμε και σιγά μην μας καταλάβουν τα ζώα οι πελάτες…..

    Απλό έτσι;

    😛 😛 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #460051

    Υπαρχει και απλουστερος τροπος αλλα θελει μιαμιση σελιδα
    και δεν προλαβαινω τωρα..
    Αποφευγεις τα τριγωνομετρικα μεγεθη αλλα θελει διαφορικες
    εξισωσεις …
    Πετρο και λιγο πλακα κανει καλο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    petros2g στις #460052

    Φιλε takispapad, πολυ εποικοδομητικη η παρενθεση σου!

    Βαζουμε τον αριθμο και παταμε το κουμπι της κυβικης ριζας, η εναλλακτικα, αν δεν εχει τετοιο κουμπι το calculator μας, τοτε
    υψωνουμε εις την 0,333 οπως ανεφερε ο εκλεκτος συμφορουμιτης και εχουμε παλι με τη μια το μεγεθος των σκαγιων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460053

    Καλησπέρα κύριοι μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά επειδή θέλω να δοκιμάσω κάτι φυσίγγια μπορείτε να μου πείτε πως να το κάνω?επίσης χαρτόνι που μπορώ να αγοράσω?ο κύκλος που θα κάνω θα είναι 76cm και αν ναι γιατί? πρώτη φορά το δοκιμάζω για να ξέρω περίπου τι φυσίγγι πάει για το όπλο μου με συγκεκριμένο τσοκ για το ανάλογο θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    petros2g στις #460058

    Καλησπερα Πασχαλη. Δεν ειμαι ειδικος, αλλα οι δοκιμες γινονται σε αποσταση 40 γιαρδες και ο κυκλος που θα κανεις θα
    ειναι 30 ιντσες γιατι ζουμε σε ενα Αγγλοσαξονικο κοσμο! Οι 40 γιαρδες ειναι περιπου 36 μετρα αποσταση και οι 30 ιντσες
    αντιστοιχουν σε κυκλο διαμετρου περιπου 76cm. (Αν ειχαν κερδισει οι Γερμανοι τον πολεμο, οι δοκιμες πιθανον να
    γινονταν στα 40μετρα και σε κυκλο 80 εκ.!!!)

    Τωρα, ειτε 70 ειτε 80 εκ ειναι ο κυκλος, το ζητουμενο ειναι η κατανομη-αλατιερα, ωστε αν καταφερουμε να βαλουμε μεσα
    στον κυκλο το στοχο μας, να μην υπαρχουν κενα τετοια που να διαφυγει αλωβητος. Αυτο μεσες-ακρες μας το δειχνει η
    κατανομη στο χαρτι.

    Αν τουφεκας συνηθως πιο κοντα, κανεις τις αναλογες δοκιμες (πιο κοντα). Επισης το χαρτονι θα σου δειξει αν
    το οπλο στελνει τα σκαγια εκει που σημαδευεις. Αν οχι, τοτε πιθανοτατα χρειαζονται ρυθμισεις στο κοντακι. Χαρτι
    απο μαγαζι ειδων συσκευασιας κανει. Αν φυσαει η αν οι δοκιμες ειναι λιγες, καλο ειναι και το χαρτονι 70χ100 που
    πουλανε τα βιβλιοπωλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460093

    με τα της ΠΥΡΚΑΛ καμια αποψη κανεις?
    η εταιρια εκλεισε τελικα η κλεινει οπως καθε χρονο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460114

    Είναι κανένας από Αιτ/νια , να μας πει αν έχει ρίξει τα Rocket Junior 32gr?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #460123

    Είναι κανένας από Αιτ/νια , να μας πει αν έχει ρίξει τα Rocket Junior 32gr?

    τα εχω ριξει εγω τα rocket φιλε σε τρυγονι και τσιχλα. για τα χρηματα του ειναι κορυφη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,206 έως 8,220 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων