ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,266 έως 8,280 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462953

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    οτι ειναι η καλύτερη βυσματωση σε φυσιγγι..

    δεν υπαρχει τετοιο πραγμα , αναλόγως τι φυσιγγι θελεις να φτιαξεις , ταιριαζεις και τα αναλογα υλικα , και βεβαίως το φυσιγγι τελικα θα ταιριαζει και θα αποδιδει τα μεγιστα σε ορισμένες μονο κανες , είναι μεγαλη κουβεντα να πεις ότι αυτο είναι το καλυτερο , πανω που λες τι ντουφεκια εφτιαξα , ριχνεις μια καινουργια και μενεις με το στομα ανοιχτο

    ετσι όπως το θετεις συμφωνω απολυτα μαζι σου!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462978

    Καλημέρα! Χθες πυροβόλησα με 4 άστρα 2 κοράκια. Το ενα έπεσε ξερό το άλλο έφυγε τραυματισμενο αλλά έπεσε πιο πέρα.. Το πρώτο το πυροβόλησα καθιστο σε δέντρο και με την τουφεκιά έφυγε και το άλλο και του έριξα.. Επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση η απόσταση πήγα σπίτι και πήρα την μετρόκορδελα και μέτρησα την απόσταση στο καθιστο που είχα σημείο αναφοράς το δέντρο που καθόταν.. Ήταν 49 μέτρα σε ευθεία γραμμή…το φυσιγγι ήταν Remington Νitro magnum 42,5 gr N4 3,3mm διάμετρος σκαγιου..και ερωτώ..κόβουν τόσο μακριά αυτά τα φυσιγγια; Και μάλιστα με τόσο ανοιχτό τσοκ; Τα εχει ρίξει κάποιος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #462984

    Κοβουν Γιαννη, κοβουν… Κ αυτα κ τα μεγαλα αδερφακια τους που γεμιζονται σε καλυκα magnum 3″…Τα οπως φημολογειται σκληρα τους σκαγια και το buffer κανουν τη διαφορα… Απο τα φονικοτερα φυσιγγια που εχω χρησιμοποησει ποτε στο βαλτο… Το 4άρι το αμερικανικο ειναι 3,3 μμ δηλαδη 3άρι για τα περισσοτερα ευρωπαικα δεδομενα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #462987

    Φίλε Γιάννη καλημέρα. Εγώ δεν τα έχω ρίξει προσωπικά, αλλά οι θείοι μου που είναι φανατικοί λαγοκυνηγοί δεν θυμούνται να έχασαν ποτέ λαγό άπαξ και έπαιρνε σκάγια από αυτό το φυσίγγι… Τον άφηναν στον τόπο ακόμα και με συνθήκες που άλλα φυσίγγια “κώλωναν”, ενώ θέριζαν και διαπερνούσαν και εμπόδια που πολλές φορές έβαζε ο “αφτιάς” ενδιάμεσα για αν γλιτώσει (κλαριά, θάμνους, μικρά αναχώματα)… Τα μνημονεύουν πάντα, αν χάσουν κάποιο λαγό… Μεν αναγκάστηκαν να τα κοψουν μαχαίρι γιατί παρότι φονικότατα, ήταν τόσο συγκεντρωτικά που χάλαγαν το κρέας και διαμέλιζαν τον λαγό (έχουν όπλα με σταθερό σφικτό τσοκάρισμα)…

    Πάντως ανεξαρτήτως θηράματος, τα βαριά φυσίγγια φαίνεται πως σου ασκούν μια περίεργη έλξη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462993

    Κοβουν Γιαννη, κοβουν… Κ αυτα κ τα μεγαλα αδερφακια τους που γεμιζονται σε καλυκα magnum 3″…Τα οπως φημολογειται σκληρα τους σκαγια και το buffer κανουν τη διαφορα… Απο τα φονικοτερα φυσιγγια που εχω χρησιμοποησει ποτε στο βαλτο… Το 4άρι το αμερικανικο ειναι 3,3 μμ δηλαδη 3άρι για τα περισσοτερα ευρωπαικα δεδομενα…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Άρη έχουν και περίεργη βυσματωση,πέρα απο τα σκληρά σκάγια και το buffer που είδα μέσα οταν άνοιξα ενα..μεγάλο ποτήρι με μεγάλα πτερύγια τα οποία δεν ειναι κολλημένα μεταξύ τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462995

    Φίλε Γιάννη καλημέρα. Εγώ δεν τα έχω ρίξει προσωπικά, αλλά οι θείοι μου που είναι φανατικοί λαγοκυνηγοί δεν θυμούνται να έχασαν ποτέ λαγό άπαξ και έπαιρνε σκάγια από αυτό το φυσίγγι… Τον άφηναν στον τόπο ακόμα και με συνθήκες που άλλα φυσίγγια «κώλωναν», ενώ θέριζαν και διαπερνούσαν και εμπόδια που πολλές φορές έβαζε ο «αφτιάς» ενδιάμεσα για αν γλιτώσει (κλαριά, θάμνους, μικρά αναχώματα)… Τα μνημονεύουν πάντα, αν χάσουν κάποιο λαγό… Μεν αναγκάστηκαν να τα κοψουν μαχαίρι γιατί παρότι φονικότατα, ήταν τόσο συγκεντρωτικά που χάλαγαν το κρέας και διαμέλιζαν τον λαγό (έχουν όπλα με σταθερό σφικτό τσοκάρισμα)…

    Πάντως ανεξαρτήτως θηράματος, τα βαριά φυσίγγια φαίνεται πως σου ασκούν μια περίεργη έλξη…

    Tsakale εντυπωσιακά αυτά που γράφεις για τις δυνατότητες αυτών των φυσιγγίων..έχεις δίκιο μου ασκούν μια έλξη τα βαριά ,αλλά γενικά μ αρέσει να ψαχνόμαι και με ελαφριά…πάντως παρόλο που γράφουν πανω 1050 bar δεν τα κατάλαβα και πολυ στον ώμο..ίσως επειδή το οπλο ειναι βαρύ (3,8),με porting και ειναι και αερίων με το ελατήριο επαναφοράς μπροστά στην αποθήκη κάτι που έχω διαβάσει οτι μειώνει το κλώτσημα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462997

    Και μια φωτο απο την βυσματωση τους..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462998

    Άρη επίσης πολυ ενδιαφέρον αυτο που γράφεις για την φονικοτητα τους σε ενα σκληρό θήραμα όπως τα πάπια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463000

    Και μια φωτο απο την βυσματωση τους..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #463003

    Power piston , το κορυφαιο ισως βυσμα σε εργοστασιακα φυσίγγια , αλλα την διαφορα σε φονικοτητα την κανουν τα σκαγια που χρησιμοποιει η Remi σε αυτά τα φυσίγγια , με 5 % αντιμονιο , παρα πολύ σκληρα σκαγια και με μπαφερ δικο της , σκαγια περιπου ιδια με το Picheon της RIO , σε δοκιμες δικες μου στα 55 μετρα με κορδελα , το Magnum Nitro σε ν 4 εδωσε κυκλο 50 εκ και 80 % συγκεντρωση , απίστευτα ποσοστα για εργοστασιακο φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463012

    Power piston , το κορυφαιο ισως βυσμα σε εργοστασιακα φυσίγγια , αλλα την διαφορα σε φονικοτητα την κανουν τα σκαγια που χρησιμοποιει η Remi σε αυτά τα φυσίγγια , με 5 % αντιμονιο , παρα πολύ σκληρα σκαγια και με μπαφερ δικο της , σκαγια περιπου ιδια με το Picheon της RIO , σε δοκιμες δικες μου στα 55 μετρα με κορδελα , το Magnum Nitro σε ν 4 εδωσε κυκλο 50 εκ και 80 % συγκεντρωση , απίστευτα ποσοστα για εργοστασιακο φυσιγγι

    Καλό απόγευμα! Απίστευτα αυτά που γράφεις Δημήτρη! 55 μέτρα 80%!!! Άρα δεν ήταν τυχαίο όπως νόμιζα που έπεσε το κοράκι τόσο μακριά..σε ευχαριστουμε και σένα για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.εγω πάντως όσες φορές πάω στο λαγό φέτος θα το χρησιμοποιώ,τουλάχιστον ως τρίτο σίγουρα,μπορει και πρώτο και δεύτερο αν ειναι ανοιχτά τα μέρη..επίσης θα βοηθούσε αν ήξερε κάποιος ποσά περίπου bar βγάζει αυτο το φυσιγγι.γιατι για 42,5 gr μου φάνηκε μια χαρά στο λάκτισμα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #463053

    ποσά περίπου bar βγάζει αυτο το φυσιγγι.γιατι για 42,5 gr μου φάνηκε μια χαρά

    οι αμερικανοι εχουν αλλεργια με τις πολλες πιεσεις και τις μεγαλες αρχικες ταχύτητες , το magnum εχει στο 1,5 μ 350 μ/δ , και δεν πρεπει να υπερβαινει τα 800 bar , το μικρο αδερφακι στα 42 γρ εχει 370 μ/δ και θεωρητικα τις ιδιες η λιγο μικρότερες πιεσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #463055

    Καλησπέρα που μπορούμε να βρούμε τις πιέσεις του επίσημα και στο eχress long range επίσης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463057

    καλησπέρα! Δημητρη σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες! FILA επισημά οσο και αν εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι ουτε για το Express ουτε για to nitro magnum σε semi kai magnum..παντως το Express είναι αρκετα μαλακο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #463058

    Καλησπέρα που μπορούμε να βρούμε τις πιέσεις του επίσημα και στο eχress long range επίσης?

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/amerikanika-fisingia/

    http://www.ableammo.com/catalog/default.php?cPath=10480_14626_14517_14579&sort=&filter_id_caliber=12+Gauge

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,266 έως 8,280 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων