ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,281 έως 8,295 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #463066

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Δεν βρήκα κάτι οσον αφορα τις πιέσεις αλλα το site ηταν μια χαρά για χαλβάδιασμα……..
    Δεν παίζονται αυτοί οι Αμερικάνοι απο εξοπλισμό …….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #463077

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.<br>
    Δεν βρήκα κάτι οσον αφορα τις πιέσεις αλλα το site ηταν μια χαρά για χαλβάδιασμα……..<br>
    Δεν παίζονται αυτοί οι Αμερικάνοι απο εξοπλισμό …….

    Καλησπερα σε δοκιμες που εκανα σε βλητικο σταθμο πριν 3 χρονια το long range εβγαζε μεσο ορο στα 5 φυσιγγια 680 bar και ταχ 400μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #463078

    Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη.
    Το είχα λίγο άγχος γιατί θέλω να το χρησιμοποιήσω με ένα merkel του 1958 και μια Α5 επίσης του 1958.
    Είσαι οπλουργός αν έχω καταλάβει καλά απο τις συζητήσεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #463080

    Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη.<br>
    Το είχα λίγο άγχος γιατί θέλω να το χρησιμοποιήσω με ένα merkel του 1958 και μια Α5 επίσης του 1958.<br>
    Είσαι οπλουργός αν έχω καταλάβει καλά απο τις συζητήσεις?

    Μπορεις να το ριξεις χωρις προβλημα με τα οπλα που εχεις Επισης εξαιρετικα φυσιγγια με χαμηλες πιεσεις ειναι τα winhester super x high brass,–rio pichon ,Federal classic-rc4 serie oro

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    apoDIMITRIkos στις #463086

    Καλησπέρα σε όλους! Μεταξύ των Nitro (Remington), Double X (Winchester) και Federal σε semi magnum , ποιο θα προτείνατε για λαγό (καρτέρι όχι καβάλα)? Έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος και τα αντίστοιχα Pheasant (39γρ) των δύο πρώτων εταιρειών?
    Άρη, πιστεύω ότι ένα συγκριτικό τέστ από το περιοδικό μεταξύ των τριών αμερικάνικων φυσιγγιών θα έκανε θραύση στους λαγάδες!!!
    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #463093

    Nitro (Remington), Double X (Winchester

    Οι δυο απολυτες κορυφες στα φυσίγγια εμποριου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #463097

    εγω δουλευω τα basceri 40gr nicel σκαγι με πιεσεις 1050bar max
    και στην περδικα τα ιδια αλλα σε 36 γραμαρια με της ιδιες πιεσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    nikos4 στις #463108

    καλη σεζον σε ολους τους συναδελφους.εχει δοκιμασει κανεις τα λαμπρο τορντο τα 30 γραμμαρια τα κιτρινα να μας πει εντυπωσεις παιδια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463147

    Καλο μεσημερι! Νικο τα εχω ριξει μονο στον πινακα και εγω και ο αδελφος μου,και μας αφησαν καλες εντυπωσεις,οσον αφορα την κατανομη! Επισης τα εριξαν και αλλοι και τους αρεσαν στον πινακα! Πιστευω σε ομαλες καιρικες συνθηκες θα ειναι καλα.επισης ακουω οτι η γομωση των 30gr ειναι η ιδανικοτερη για 12αρι οπλο! Επεσαν στα χερια μου κατι φυσιγγια skeet τα NSI QUATTTRO 24gr N 9,5 2mm..εντυπωσιαστικα απο την οπτικη ποιοτητα του φυσιγγιου,μεταλλο 23 χολιοστα,nikel καλυκας,φοβερη ομοιομορφια σκαγιων,πυριτιδα 206 formula,βυσματωση αποσπωμενου πατου!! Αυτη τη στιγμη ειναι το φυσιγγια που εχω την περιεργεια οσο κανενα αλλο να το ριξω στο περπατητο τσιχλας..ποια η γνωμη σας θα κοβει τις τσιχλες;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #463156

    αλλο να το ριξω στο περπατητο τσιχλας..ποια η γνωμη σας θα κοβει τις τσιχλες

    η κλασσικη ερωτηση των κυνηγων για τα σκοπευτικα φυσίγγια , η απαντηση είναι το συγκεκριμενο δεν κανει για περπατητο τσίχλας , και ο λογος φυσικα είναι οτι τα πουλια δεν τα σκοτωνει απλα , αλλα τα λιωνει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #463158

    Εκτος απο το οφθαλμολουτρο για τους ανιδεους,τι αλλο προσφερει τοσο μεταλλο σε ενα σκοπευτικο φυσιγγι???12 αντε 16 mm δεν ειναι αρκετο????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463161

    καλο απόγευμα! Δημητρη αν τις λιωνει δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν χρησιμοποιούμε ( η πλειοψηφια γιατι υπαρχουν μερικοι που ισως τα χρησιμοποιουν) τετοια φυσίγγια, τουλάχιστον στην τσιχλα,παρα ταλαιπωρούμε οπλα και ωμους!! Faraos για το μεταλλο 23 χιλιοστα,δεν ξερω τι ωφελει πραγματικα! επισης είναι ένα ακριβο σκοπευτικο φυσιγγι που εχει κατι παραπανω από 8 ευρω,και αυτή τη στιγμη τα εχει προσφορα 6,7 ευρω (γνωστο κατάστημα των Αθηνων)..τον αποσπωμενο πατο τον ταλαιπωρησα λιγο να τον βγαλω γιατι ηταν σφηνωμένος στο καλυκα του φυσιγγιου,γι αυτό μπορει να φαινετε λιγο κομμενος στη φωτο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #463163

    οι πιο πολλοι από εμας δεν εχουν καταλαβει ότι τα σκοπευτικα φυσίγγια είναι η κορυφη της ποιοτητας των εργοστασίων , ειδικα φυσίγγια όπως το Quatro ρίχνονται σε παγκοσμιους αγωνες και απο κορυφαιους στον κοσμο σκοπευτες , είναι η αφροκρεμα του εργοστασίου , οσο αφορα το υψος του μεταλλου , περα από το πολύ ομορφο αισθητικο αποτέλεσμα , διαμορφωνει όπως θελει το εργοστασιο την τουφεκια οσο αφορα τα βλητικα της νουμερα και κατά συνεπεια και κατανομες αλλα και συγκεντρωση , και αποκλειει τελειως το ενδεχομενο να κοπει ο καλυκας στην θαλαμη , από εκει και περα , ο καθενας στο κυνυγι ριχνει ότι θελει , αλλα και παλι 6,7 ε σε περπατητο δεν ταιριαζει , υπαρχουν φυσίγγια σκητ 24 γρ ωραιοτατα από ελληνικες βιοτεχνιες , και σε παρα πολύ καλη τιμη που για το συγκεκριμενο κυνυγι είναι αστερια , και κατι τελευταιο , οι ριγμένοι καλυκες του Quatro είναι ότι καλυτερο για αναγομωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Αγγελος στις #463164

    καλη σεζον σε ολους τους συναδελφους.εχει δοκιμασει κανεις τα λαμπρο τορντο τα 30 γραμμαρια τα κιτρινα να μας πει εντυπωσεις παιδια?

    Νίκο τα έχουμε ρίξει στον πίνακα μαζί με φίλους και μας δώσανε εξαιρετικά αποτελέσματα!!!!Τα έχω δοκιμάσει με άλλο οπλο στο σχιστο σε δυο πουλες με καταπληκτικά αποτελέσματα όλα τα όπλα είχαν αυλός 18,4 !!!!!Πιστευω οτι ειναι μια εξαιρετική επιλογή και για την έναρξη αλλά και αργότερα στις τσίχλες!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463165

    καλη σεζον σε ολους τους συναδελφους.εχει δοκιμασει κανεις τα λαμπρο τορντο τα 30 γραμμαρια τα κιτρινα να μας πει εντυπωσεις παιδια?

    πηρα 5 κουτια σε 8αρι απο δαυτα τον περσινο αυγουστο.οσα τρυγονια ακουμπησαν τα ξεραναν.δεν εγινε το ιδιο ομως και με τις τσιχλες.ξεπουπουλιασματα καργα και οσα πουλια επεφταν τα μισα ηταν ζωντανα και τα νεκρα τιγκα στο αιμα.τοτε ειχε κρυο και αρκετη υγρασια.εδωσα ενα κουτι σε ενα ξαδερφο μου να τα ριξει με το baikal του και ειχε τα ιδια αρνητικα αποτελεσματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,281 έως 8,295 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων