ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,401 έως 8,415 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #468646

    καλησπεριζω την ομορφη κυνηγοπαρεα
    εχετε καμια αποψη για τα φυσιγγια RM (Romana Munizioni) ? ξερετε σε τι γραμμαρια βγαινουν ?

    από 24 εως 42 , τι ακριβως ψάχνεις ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #468680

    οχι κατι εξεζητημενο φιλε Δημητρη, κυριως 28-30-32 γραμμαρια
    τα ριχνεις καθολου?
    δεν ειμαι τοσο τον “βαρεων βαρων” .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #468748

    οχι κατι εξεζητημενο φιλε Δημητρη, κυριως 28-30-32 γραμμαρια
    τα ριχνεις καθολου?
    δεν ειμαι τοσο τον «βαρεων βαρων» .

    όπως ξερεις φιλε είμαι ιδιογομωτης και ριχνω τα δικα μου φυσίγγια , αλλα όταν ξεμενα εριχνα το 28 γρ sporting σε 7 1/2 νουμερο από το φιλαρακι τον Γιωργο που τα διαθετει εδώ στην πολη μου , πολύ καλο φυσιγγι , μαλακο και πολύ γρηγορο και με πολύ καλες κατανομες , φυσιγγι που σε καλυπτει ανετα σε όλα σχεδόν τα κυνυγια σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #469061

    Δοκιμασε κανεις τα καινουργια διασπορας της gorilla στην μπεκατσα? επισης εχει κανεις εμπειρια απο τα διασπορας της zotos?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #470229

    Να ρωτήσω όλους όσους γνωρίζουν……
    Εχω ένα όπλο πλαγιόκανο με ”κοκόρια”,αρκετά παλαιό,από κληρονομιά και έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω από δεκαπέντε χρόνια.
    Πρίν μερικές μέρες καθώς το ξανακαθάριζα και το ξαναλάδωνα , λέω…..δέν το παίρνω για καμιά τσιχλίτσα!!!

    Γυρίζω από κάτω τις κάνες …χάζευα τις σφραγίδες και βλέπω 12/65,έχει θαλάμες 65 χλσ.
    Κανένας δέν το ήξερε από την οικογένεια,είμαι σίγουρος ότι έχει ρίξει πολύ μεγαλύτερα φυσίγγια….εγώ όμως τί κάνω τώρα?
    Υπάρχουν στο εμπόριο φυσίγγια 65χλσ?Μπορώ να χρησιμοποιήσω τσιχλοφύσιγγα του εμπορίου 28-30,31 γρμ?
    Αν γνωρίζετε κάτι,περιμένω τις γνώμες σας.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #470268

    ….εγώ όμως τί κάνω τώρα?
    Υπάρχουν στο εμπόριο φυσίγγια 65χλσ?Μπορώ να χρησιμοποιήσω τσιχλοφύσιγγα του εμπορίου 28-30,31 γρμ?
    Αν γνωρίζετε κάτι,περιμένω τις γνώμες σας.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Σύμφωνα με τους κανονισμούς της C.I.P. σε θαλάμες 65 χιλ. δεν επιτρέπονται φυσίγγια 70 χιλ., επιτρέπονται όμως φυσίγγια 67 χιλ.
    Υπάρχουν κάποια φυσίγγια 65 χιλ.Αυτά που τυχαίνει να ξέρω είναι:
    Το English Classic της Nobelsport στα 30 γρ. με μάλλινη τάπα. Το χρησιμοποιούσε πριν 2-3 χρόνια ένας φίλος μου (με όπλο με 70αρες θαλάμες βέβαια) σε ορτύκια και τσίχλες και του άρεσε πολύ.
    Και το B&P MB Gigante 32 γρ. με μάλλινη τάπα και ρελιαστό κλείσιμο. Ίσως να υπάρχουν κι άλλα που δεν ξέρω.
    Με κάλυκα 67 χιλ. υπάρχουν αρκετά. Αναφέρω μερικά που μου έρχονται στο μυαλό κι έχω δοκιμάσει. Στα 30 έως 32 γρ:
    ΟΚ της Nobelsport
    NIKE της B&P
    ECO της Gorilla Shoots
    LAMBRO DIRECT 32 (διασποράς).
    Επίσης το B&P 3MB TRICOLOR, με χάρτινο κάλυκα, μάλλινη τάπα και ρελιαστό κλείσιμο, αλλά κάπως “βαρύ” στα 34 γρ.
    Και το LAMBRO ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΚΙΤΡΙΝΟ, κι αυτό “βαρύ” 35-36 γρ.
    Αυτά τα δυο τελευταία τα ανέφερα απλά επειδή είναι 67 χιλ. … αλλά καλύτερα να μην χρησιμοποιηθούν σε παλιά όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #470314

    Eιναι περιεργη κατασταση αυτο το οπλο φιλε μου. Το θεμα ειναι οτι οντας παλιο, σιγουρα δε ξερεις και τη κατασταση που ειναι τα μεταλλα του, οποτε το θεμα του μηκους θαλαμης να μην ειναι το μονο που πρεπει να σε προβληματιζει.

    Αν παρολα αυτα, το πας σε οπλουργο και ειναι σε καλη κατασταση, δοκιμασε αυτα που λεει ο Στελιος, αν και φοβαμαι πως η ιδιογομωση σε αυτα τα οπλα ειναι περιπου μονοδρομος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #470318

    Στέλιο και Βίκτωρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Το όπλο εκτός από μια ευσυστότητα των κανών σε σχέση με τη βάση γενικά είναι σε καλή κατάσταση για την ηλικία του.
    Το κούνημα έχει προέλθει, σίγουρα,από ακατάλληλα φυσίγγια, από τα οποία έχει ρίξει πολλά,επειδή ο παππούς μου δέν ήξερε….θυμάμαι ότι στα τελευταία του λαγοκυνήγια χρησιμοποιούσε Whinchester super x και Rotweill με χάρτινο κάλυκα 36γρμ.

    Οσο για τ φυσίγγια που μου προτείνετε,τα ΟΚ και τα ΜΒ Gigante τα έχω ήδη δοκιμάσει,όχι όμως με αυτό το όπλο ,με τα ΜΒ να μου αρέσουν περισσότερο.
    Θα κοιτάξω κάτι στα 30 γρμ……και άν και συμφωνώ για την ιδιογόμωση αυτή τη στιγμή μου είναι λιγάκι δύσκολο να ασχοληθώ.

    Οταν με το καλό το χρησιμοποιήσω θα σας πώ τις εντυπώσεις μου….πώς είναι να ρίχνεις με ένα όπλο 85 ετών!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυό καθώς και το φίλο ΛΕΩΝ που επικοινώνησε τηλεφωνικά μαζί μου και μου είπε ότι υπάρχουν ένα δυό κυνηγομάγαζα εδώ στην Αθήνα που γεμίζουν για κάποιους πελάτες 65άρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #470335

    και να χρησιμοποιης φυσηγγια με χαμηλες πιεσης γιατι το οπλο σου πρεπει να εχει δοκιμαστει μεχρι τις 900ατμ….
    Προσοχη πολυ με αυτα τα παλια οπλα! Εγω σε ενα fauisti εξωσφυρο δουλευα 28-30γρ και πιεσεις εως 600. Τα lambro clasic ως επι το πλειστον, τωρα το εχω αφησει λιγο στην υσηχια του.

    Ο παπους μου και ο πατερας μου που το κυνηγαν παντως το δουλευαν παλια και τα jk6 34gr και τα πυρρκαλ τα ideal που ηταν 33γρ, βεβαια τα υλικα εχουν αλλαξει απο τοτε και δε ξερω τα σημερινα αντιστοιχα φυσηγγι τι πιεσεις βγαζουν σε σχεση με τοτε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #470344

    καλητερα ριξε τα οκ που ειναι για τετοιες περιπτωσεις εαν δεν σου κανουν κοιτα σε b&p nike kai allodola.τα allodola εχουν ωραιες τουφεκιες τα χρεισιμοποιησει σε τσιχλα παλλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470386

    ρε παιδες τι παιζει με την lambro ? πηρα 2 κουτια σφαιρες και δεν μαρεσαν αυτα που ειδα . σας εχω και τις φοτο και θελω την γνωμη σας για τα feltro 32 τα οποια εχουν ΟΛΑ κακο κλεισιμο αν αυτο μπορει να επηρεασει την τουφεκια .

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #470399

    Καλησπερα παιδια,εχετε αποψη για τ φυσυγγια cheap weekend??30gr ειναι κ εχουν κατω απο 4€….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #470402

    ρε παιδες τι παιζει με την lambro ? πηρα 2 κουτια σφαιρες και δεν μαρεσαν αυτα που ειδα . σας εχω και τις φοτο και θελω την γνωμη σας για τα feltro 32 τα οποια εχουν ΟΛΑ κακο κλεισιμο αν αυτο μπορει να επηρεασει την τουφεκια .

    Το τσάκισμα στο κόκκινο είναι από μεταφορά,πέσιμο του κουτιού,και δεν πρέπει να είναι όλα τα φυσίγγια έτσι,ίσως η μια πλευρά,λογικά δεν είναι εργοστασιακό λάθος και δεν μπορείς να παραπονεθείς πουθενά γιατί θα σου ρίξουν φτέξιμο ότι σου έπεσε το κουτί!
    Το πράσινο είναι κακό αστέρωμα και πάτημα [λάθος μηχανής] στην περίπτωση αυτή κάνεις παράπονα στο μαγαζί που τα πείρες και αν αυτός είναι καλός επαγκελματίας και δει το πρόβλημα και σε άλλα κουτιά τα κάνει επιστροφή και στα αλλάζει !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470403

    φιλε berket ευχαριστω για την απαντηση. το παραξενο ομως ειναι οτι ναι μεν το φυσιγγι ηταν ακριανο αλλα το κουτι ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ αθικτο!! θα αναφερω το γεγονος με τα φελτρο . αλλα γενικα αυτο επηρεαζει την ποιοτητα της τουφεκιας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470405

    επισης ηταν ελαφρυτερο απο τα αλλα και χτυπημενο και απο τις 2 μεριες!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,401 έως 8,415 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων