ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,476 έως 8,490 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #474039

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>τζο wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>manthos73 wrote:</div>
    Φιλε Τζο καπου εχεις δικιο αλλα επειδη ολη η παρεα παιρνουμε απο τον ιδιο φυσηγγια και αγοραζουμε καθε σεζον περιπου 4 κουτες τα παιρνουμε απο 6 ευρω τα 8 και 9 ως 6.5 ευρω τα 5 και 6,τα εχω ριξει στα γρεβενα με -5 και θεριζαν.

    καλησπερα φιλε δεν ξερω για τα φυσιγγια του κατασκευαστη που λες εγω λεω γενικα για τα ελληνικα φυσιγγια που υπαρχουν σχεδον σε ολα τα μαγαζια της χωρας .
    τωρα για φυσιγγια που υπαρχουν σε μικρομαγαζα δηλαδη φυσιγγια μικροκατασκευαστων που υπαρχουν σε τοπικες κοινωνιες εχω ακομα περισσοτερες επιφυλαξεις για την σταθεροτητα[ σημερα γεμιζουν με MB32 και αυριο που ξεμενουν, βαζουν AQUILA, για να μην πω για συγκεντρωτηρες κτλ] μεγαλοι κατασκευαστες παλια tecna 1.95ως2.00 τωρα 1.80ως1.85 παλια 10ε το κουτι σημερα 11.30] πως ειναι δυνατον ενα εισαγωγης με αριστα υλικα να ειναι πολυ πιο φθηνο απο ενα ελλινικο με μετρια υλικα και ξαναλεω F2classic 34 gr kai NSI PERCORCCO CACCIA 36gr αριστη σχεση ποιοτητας-τιμης

    Γιάννη διάαβασα κάπου ότι τα NSI PERCORCCO CACCIA 36gr τα δίνουν 422m/s. Δεν είναι υπερβολική η ταχύτητα για tecna;

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος
    Κομοτηνή

    </div>

    χρηστο οπως λεει και ο λιουφκα πιο πανω ειναι ενα εξιολογο φυσιγγι,αν ειναι γρηγορο δεν ξερω, ισως, αν αυτα που λεει η εταιρια ειναι αληθες, παντως εγω με το PERCORCCO CACCIA αντικατεστησα το BITURBO και ειναι και πιο οικονομικο κατα 1ε ως 1.30ε και μου κανει τα γουστα απο κοντα ως και πολυ μακρινες τουφεκιες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474056

    Με την πρώτη ευκαιρία θα τα δοκιμάσω …

    Για αυτά δεν λέτε;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #474067

    καλημερα και χρονια πολλα.διαβαζω στις προηγουμενες σελιδες για ελληνικα και ξενα φυσιγγια και λαμπρο και για πυριτιδες μονοβασικες διβασικες ποεις ειναι καλυτερες χειροτερες κ.τ.λ. με τη λιγη πειρα που εχω κι επειδη ετυχε προσφατα ν ασχοληθω λιγο με ιδιογομωση ακουστε τιν αποψη μου με την οποια αλλοι θα συμφωνησουν και αλλοι θα διαφωνησουν.οι συγχρονες πυριτιδες δεν εχουν τεραστιες διαφορες στην αλλαγη θερμοκρασιας ακομα κι αν ειναι μονοβασικες απλα στην πολλη υγρασια δεν θα βγαλουν εκεινη την εξωπραγματικη τουφεκια που ολοι ονειρευονται αλλα οχι οτι δεν σκοτωνουν και αν ειδικα μιλαμε για τσιχλα σε οποιονδηποτε καιρο δουλευουν μια χαρα μεχρι τα 30 35 μετρα που νομιζω οτι ειναι και το επιθυμητο.τωρα πολλα διαβαζω και για τα λαμπρο.επειδη τα χρησιμοποιουσα πολλα χρονια εχω να πω τα εξης.ειναι μια χαρα φυσιγγια κι επειδη τωρα τελευταια δοκιμασα και τα 30 γραμ.. κανει απιστευτα σκοτωματα σε οποιονδηποτε καιρο παρολο που ειναι γεμισμενο με d20 η οποια ειναι μονοβασικη πυριτιδα.εχω 2 φιλους απο τους οποιους ο ενας κυνηγαει με euromix και ο αλλος με tordo 32 με απιστευτα αποτελεσματα.εγω στη φασσα χρονια τωρα τα καφε με δικανο σε νουμερο 6.απλα μαθετε ενα φυσιγγι και μην τ αλλαζετε.εμενα μου πηρε πολυ καιρο να το καταλαβω.μην κανετε το ιδιο λαθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474135

    καλημερα και χρονια πολλα.διαβαζω στις προηγουμενες σελιδες για ελληνικα και ξενα φυσιγγια και λαμπρο και για πυριτιδες μονοβασικες διβασικες ποεις ειναι καλυτερες χειροτερες κ.τ.λ. με τη λιγη πειρα που εχω κι επειδη ετυχε προσφατα ν ασχοληθω λιγο με ιδιογομωση ακουστε τιν αποψη μου με την οποια αλλοι θα συμφωνησουν και αλλοι θα διαφωνησουν.οι συγχρονες πυριτιδες δεν εχουν τεραστιες διαφορες στην αλλαγη θερμοκρασιας ακομα κι αν ειναι μονοβασικες απλα στην πολλη υγρασια δεν θα βγαλουν εκεινη την εξωπραγματικη τουφεκια που ολοι ονειρευονται αλλα οχι οτι δεν σκοτωνουν και αν ειδικα μιλαμε για τσιχλα σε οποιονδηποτε καιρο δουλευουν μια χαρα μεχρι τα 30 35 μετρα που νομιζω οτι ειναι και το επιθυμητο.τωρα πολλα διαβαζω και για τα λαμπρο.επειδη τα χρησιμοποιουσα πολλα χρονια εχω να πω τα εξης.ειναι μια χαρα φυσιγγια κι επειδη τωρα τελευταια δοκιμασα και τα 30 γραμ.. κανει απιστευτα σκοτωματα σε οποιονδηποτε καιρο παρολο που ειναι γεμισμενο με d20 η οποια ειναι μονοβασικη πυριτιδα.εχω 2 φιλους απο τους οποιους ο ενας κυνηγαει με euromix και ο αλλος με tordo 32 με απιστευτα αποτελεσματα.εγω στη φασσα χρονια τωρα τα καφε με δικανο σε νουμερο 6.απλα μαθετε ενα φυσιγγι και μην τ αλλαζετε.εμενα μου πηρε πολυ καιρο να το καταλαβω.μην κανετε το ιδιο λαθος

    ητε αλαξετε φυσιγγιο ητε οχι ειναι το ιδιο πραγμα και γιατι γιατι θα το αλαξη καπια στιγμη ο κατασκευαστης η πρως το χειροτερο η πρως το καλυτερο , τα εργοστασιακα φυσιγγια ειναι θεμα τυχης να σου κατση καλη η παρτιδα οποτε πας στην τυχη περνεις ενα κουτι εαν σου βγη καλο πηγενης παλυ στο μαγαζη και περνης ολοκληρη την κουτα με τα υποληπα κουτια της ιδιας παρτιδας με αυτο που δοκημασες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #474143

    Πραγματικά είναι απορίας άξιον με πόσο ευκολία ρίχνουμε τα λάθη μας στους άλλους. Δεν λέω υπάρχει αρκετή σαβούρα έξω αλλά ρε παιδια προς θεού όχι και όλα στο ντορβά. Δεν γίνεται με την καμία παντού και πάντα να φταίνε τα φυσίγγια όπου σταθείς και όπου βρεθείς όλοι του γκρινιάζουν για τα φυσίγγια… για προσωπική σκοπευτική βελτίωση και το που παν τα τέσσερα μας κάνεις … κουβέντα.. λες και τα φυσίγγια είναι κάτι το μαγικό.. λες και από μόνα τους την κάθε μαλακια που κάνουμε εμείς αυτά να τρέχουν να την σώσουν. εντάξει δεν λέω καλό το Τρυπακι με την << ιδιογομωση >> αλλά μην τρελαθούμε και τελείως. Αναλογιστείτε το τι κάνετε πραγματικά την ώρα που ρίχνεται .. προσπαθήστε να κατανοήσετε το τι ακριβώς κάνετε Το που στέλνετε την ντουφέκια σας και μετά τα λέμε αν φταίνε τόσο η όχι τα οποιαδήποτε φυσίγγια Το μεγαλύτερο κέρδος είναι το να καταλάβουμε το τι κάνουμε πώς το κάνουμε και το πόσο ακόμα έχουμε να το βελτιώσουμε. δεν μας φταίει κανένας για τα πως και τα γιατί .. είμαστε αρκετά νοήμον άτομα να καταλάβουμε να αναλύσουμε και να παραξουμε ανάλογα. αρχής γενομένης ΔΕΝ προτείνουμε το οποιοδήποτε φυσίγγι σε κανέναν ΔΕΝ ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε και ειδικά με ποιον τρόπο αντιλαμβάνεται αυτά που λέμε αλλά και το πώς αναλύει όλο αυτό..ΤΟ δικό μου καλό φυσίγγι για εσάς μπορεί να είναι το πιο άχρηστο. Μετά δεν ξέρουμε ΤΟ ΤΙ σκαμπάζει από κυνήγι και το τι αντίληψη έχει συνολικά για το κυνήγι ..αλλιώς συζητάς με άτομα που πραγματικά έχουν να σου πουν πολλά και καλά πράγματα και αλλιώς είναι να συζητάς με έναν που δεν παίρνει από κουβέντες.. γιατί πιστεύει ότι έχει το αλάθητο του πάπα… όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε ότι όλα ΔΕΝ είναι άσπρο μαύρο τόσο πιο γρήγορα θα απαγκιστρωθούμε από το βλακωδώς …ΕΓΩ ΞΕΡΩ.

    Υρ… άλλο πράγμα είναι να λες την άποψη σου και άλλο να ισχυρίζεσαι ότι το αυτό είναι και το ιδανικότερο.. καθιστέ και δείτε διεξοδικά .. το τι κάνετε την ώρα τις οποιαδήποτε αποτυχημένης σας βολής… θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα και ειδικά αν κατανοηθούν ..θα αρχίσετε να αναιρείτε πολλά από αυτά που παλαιοτέρα τα είχατε σαν ευαγγέλιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #474190

    Με την πρώτη ευκαιρία θα τα δοκιμάσω …

    Για αυτά δεν λέτε;

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος
    Κομοτηνή

    </div>

    χρηστο αυτα ειναι…
    τωρα η σηζητηση δεν εχει να κανει με το αν σκοτωνουν οι οχι τα φυσιγγια και με το αν εχει η οχι γνωσεις ο καθε αλλα για το ποσο αξιοπιστα και σταθερα ειναι τα ελληνικα σε σχεση με τα εισαγωγης και πως δικαιολογητε η παραπανω τιμη τους παντα σε σχεση με τα εισαγωγης
    φιλικα παντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474213

    μια τουφεκια μπωρει να καταλαβη ο σκοπευτης εαν ηταν σωστη η λαθος εκτος και εαν ειναι βιαστηκη , οταν λυπον τουφεκας το θυραμα και γεμηζη ο τοπος φτερα χωρης να πεση και ξανα και ξανα το ιδιο σε αλλο θυραμα τοτε ο καθε νοιμον θα καταλαβη οτι φτεει το φυσιγγιο , και οταν ρηχνης ενα ακρυβο Ελληνικο φυσιγγιο νο 7 που ειναι για εκλεκτα θυραματα και δεν ειναι ικανο ουτε τσιχλα καθιστη να ρηξη τοτε τι αλλο μπορει να σκεφτης , που στο τελος ανοιγης 5 φυσιγγιο απο το ιδιο κουτι τα ζυγηζης ενα ενα και βρισκης ποτε 1,75 ποτε 1,80 1,87 1,77 1,84 και στα σκαγια 35,6 36 36,5 35,4 36,2 τοτε τι θα πουμε οτι φτεει η σκοπευση ,αυτο που λενε οι κατασκευαστες που ποτε δεν παραδεχοντε οτι φτιαχνουν μερικες φορες σκαρτα φυσιγγια . και να ξερετε οτι το καλο φυσιγγιο το πανε ολα τα οπλα , το μετριο υπαρχουν οπλα που δεν το πανε καθολου και οπλα που το παν μετρια , οπως το ρεμικτον που δεν υπαρχει κανενα οπλο που να μην τα πηγενει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #474215

    Ρε παιδια να κανω μια παρεμβαση παντα στο φιλικο και χωρις παρεξηγηση. Καλα κανετε και ψαχνεστε αλλα οπως λεει και ο πατερας μου , ρε φερτε μου τα αλοτινα κυνηγια και δωστε μου εναν τσεφτε (μονη εμπροστογεμη).
    Και παλι με συγχωρτιτεψ για την ΦΙΛΙΚΗ μου παρεμβαση……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #474220

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #474221

    θελω να κανω μια υποθετικη ερωτηση αν εκτος τοπικ , και θα θελα να απαντησουν οσο πιο πολλοι φιλοι , υποθετικα παντα , εχουμε δυο κυνυγους , ο ενας είναι αριστος σκοπευτης με οπλο στα μετρα του φυσικα και ριχνει ένα πολύ φθηνο φυσιγγι , το χειροτερο της αγορας , ο δευτερος είναι μετριος σκοπευτης με οπλο τελειως λαθος επανω του και ριχνει ρεμινγκτον φυσίγγια , πανε μαζι για κυνυγι , ποιος θα εχει παντα μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχιας ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474222

    Ρε παιδια να κανω μια παρεμβαση παντα στο φιλικο και χωρις παρεξηγηση. Καλα κανετε και ψαχνεστε αλλα οπως λεει και ο πατερας μου , ρε φερτε μου τα αλοτινα κυνηγια και δωστε μου εναν τσεφτε (μονη εμπροστογεμη).
    Και παλι με συγχωρτιτεψ για την ΦΙΛΙΚΗ μου παρεμβαση……

    συμφωνο γιατι τα αλοτινα κυνηγα η πιο μεγαλη αποσταση που τουφεκουσαν το θυραμα ηταν μεχρη 25 μετρα οποτε με ενα μετριο φυσιγγιο εκανες την δουλια σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474226

    θελω να κανω μια υποθετικη ερωτηση αν εκτος τοπικ , και θα θελα να απαντησουν οσο πιο πολλοι φιλοι , υποθετικα παντα , εχουμε δυο κυνυγους , ο ενας είναι αριστος σκοπευτης με οπλο στα ματρα του φυσικα , ριχνει ένα πολύ φθηνο φυσιγγι , το χειροτερο της αγορας , ο δευτερος είναι μετριος σκοπευτης με οπλο τελειως λαθος επανω του και ριχνει ρεμινγκτον φυσίγγια , πανε μαζι για κυνυγι , πιος θα εχει παντα μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχιας ?

    ο αριστος σκοπευτης, αλλα θα εχει και πολλα τραυματηζμενα και χαμενα εκτος και εαν ειναι και αριστος δρομεας και τα προλαβενη στο τρεξημο μετα την τουφεκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #474227

    Κατα την γνωμη μου ο καλος σκοπευτης οσο χαλια φυσιγγι και να εχει θα εχει καλυτερα αποτελεσματα απο τον χαλια σκοπευτη που εχει τα αριστα φυσιγγια.Αμα ριχνεις στο γαμο του καραγκιοζη οτι και να εχεις απο μπαρουτοσκαγα και ντουφεκια δεν βαρας πουλι που να χτυπας το κολο σου κατω……. αυτη ειναι η γνωμη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #474230

    τωρα η σηζητηση δεν εχει να κανει με το αν σκοτωνουν οι οχι τα φυσιγγια και με το αν εχει η οχι γνωσεις ο καθε αλλα για το ποσο αξιοπιστα και σταθερα ειναι τα ελληνικα σε σχεση με τα εισαγωγης και πως δικαιολογητε η παραπανω τιμη τους παντα σε σχεση με τα εισαγωγης
    φιλικα παντα

    γιατι απλα ο ελληνας κατασκεβαστης ειναι Ελληναρας B-) και κοιταζει να μαρματζαλιασει ακομη και αρηστο ποιοτικα και κατασκευαστικα φυσιγγιο να κανει η τιμη του θα ειναι στα υψη σε σχεση με ενα εφαμιλο του εισαγωγης (που εχουνε και μεταφορικα)

    για σκευτιτε λοιπων οταν ο Ελληναρας κατασκεβαστης εξαγει τι τιμη θα εχουνε τα φυσιγγια του εξω :scratch: :scratch: :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #474231

    θελω να κανω μια υποθετικη ερωτηση αν εκτος τοπικ , και θα θελα να απαντησουν οσο πιο πολλοι φιλοι , υποθετικα παντα , εχουμε δυο κυνυγους , ο ενας είναι αριστος σκοπευτης με οπλο στα μετρα του φυσικα και ριχνει ένα πολύ φθηνο φυσιγγι , το χειροτερο της αγορας , ο δευτερος είναι μετριος σκοπευτης με οπλο τελειως λαθος επανω του και ριχνει ρεμινγκτον φυσίγγια , πανε μαζι για κυνυγι , ποιος θα εχει παντα μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχιας ?

    τωρα η σηζητηση δεν εχει να κανει με το αν σκοτωνουν οι οχι τα φυσιγγια και με το αν εχει η οχι γνωσεις ο καθε αλλα για το ποσο αξιοπιστα και σταθερα ειναι τα ελληνικα σε σχεση με τα εισαγωγης και πως δικαιολογητε η παραπανω τιμη τους παντα σε σχεση με τα εισαγωγης
    φιλικα παντα

    γιατι απλα ο ελληνας κατασκεβαστης ειναι Ελληναρας B-) και κοιταζει να μαρματζαλιασει ακομη και αρηστο ποιοτικα και κατασκευαστικα φυσιγγιο να κανει η τιμη του θα ειναι στα υψη σε σχεση με ενα εφαμιλο του εισαγωγης (που εχουνε και μεταφορικα)

    για σκευτιτε λοιπων οταν ο Ελληναρας κατασκεβαστης εξαγει τι τιμη θα εχουνε τα φυσιγγια του εξω :scratch: :scratch: :scratch: περισσοτερες επυτιχιες θα εχει ο σκοπευτης με το φθηνο φυσιγγι αλλα δημητρη το θεμα ειναι γιτι τα ελληνικα ειναι εκριβοτερα και πιο ασταθες και και και απο τα εισαγωγης
    λιουφκα ετσι ακριβως ειναι και να προσθεσω οτι οταν ο ελληναρας οπως λες κανει ονομα και φυμη σε ενα φυσιγγι του που ειναι πανακρυβο, παντα σε σχεση με τα εισαγωγης μετα απο λιγο καιρο τα χαλαει στον βωμο του κερδους, αλλα εβαζε και αλλα βαζει απο πυριτιδα μεχρι καλυκα σκαγια κτλ οι πελατες του πελατες τα ακουμπαν κανονικα……………εχω πολλα τετοια παραδηγματα απο παπιοφυσιγγα ακομα και μερικα φυσιγγια καρτημενα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,476 έως 8,490 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων