ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,491 έως 8,505 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #474237

    γνωμη μου παντα ότι στην αγορα δεν υπαρχει κανενα ψευτικο φυσιγγι , ακομη και τα πιο αδυναμα ας το πουμε ετσι φυσίγγια σε κανονικες καιρικες συνθυκες αν είναι κεντρο η τουφεκια σκοτωνουν ότι κινειται , ακομα και με ένα γραμμαριο πυριτιδα στα 20 γραμμαρια σκαγια , στα 20 μετρα σκοτώνεις ανετα ανθρωπο , ολες οι αποτυχιες , ξεπουπουλιάσματα , τραυματισμοι κλπ κλπ οφείλονται κατά 99% σε σκοπευτικο λαθος , λαθος μετρα στο οπλο , τελειως λαθος τεχνικη , σταματημα του οπλου στον πυροβολισμο και σε δεκάδες άλλες τεχνικες παντα αιτιες , η πιο ευκολη και συνυθισμενη δικαιολογια ποια είναι ?? φταιει η μπαρουτη και η κανη , ποτε δεν εχω διαβασει πχ , ρε παιδια δεν πετυχαινω τις βασιλικες , τι μπορει να φταιει ? αν παμε μετα στο κοστος των φυσιγγιων , πως μπορουν οι ελληνικες βιοτεχνιες να ανταγωνιστουν σε τιμη την εταιρια που πουλαει στα φυσίγγια της την πρωτη υλη που κατασκευαζει η ιδια ????????? η ΒP πχ που η ιδια κατασκευαζει τις πυριτιδες της και τα κυαθια αλλα και τους καλυκες της , πως μπορει ο ελληνας μικροβιοτέχνης που αγοραζει από την εταιρια αυτή τα υλικα της να πετυχει χαμηλοτερη τιμη στα φυσιγγια του από την εταιρια που τον προμηθευει ? γινεται ? καλη χρονια να εχουμε με υγεια και καλα κυνυγια , οσοι μπορειτε ριξτε και σκοπευτηριο οποτε μπορειτε φυσικα , το κερδος είναι τεραστιο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474243

    Το έχουμε γράψει άπειρες φορές: Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ, ΟΧΙ ΜΕΣΑ Σ’ ΑΥΤΟ Ή ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!! 😉

    Από κει και πέρα με την – όποια μικρή μου – εμπειρία, εγώ σας λέω ότι: ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ “ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ” B-)

    Και δυστυχώς Δημήτρη φίλε μου, υπάρχουν αρκετές “πατάτες” στην αγορά :negative: … όπως εκείνο το σούπερ – ντούπερ ουαου τσιχλοφύσιγγο, :negative: που όταν το έστειλε ο Δάσκαλος Κυπρίδημος στην τράπεζα δοκιμών στο Birmigham, έδωσε την φοβερή αρχική ταχύτητα των 150 m/sec!!!! :wacko:

    Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με τον φίλο μας τον Τζο…..δυστυχώς 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #474245

    εκείνο το σούπερ – ντούπερ ουαου τσιχλοφύσιγγο, που όταν το έστειλε ο Δάσκαλος Κυπρίδημος στην τράπεζα δοκιμών στο Birmigham, έδωσε την φοβερή αρχική ταχύτητα των 150 m/sec!!!!

    Μαριε δεν κανω τον δικηγορο του διαβολου , η περιπτωση που αναφέρεις δεν υπαρχει πλεον , αλλα ακομα και με 150μ/δ αρχικη σε βλητικο σταθμο ταχυτητα η οποια σε ταχογραφο ιδιογομωτη μεταφράζεται σε 200 μ/δ περιπου , αν βρουμε τις προσκοπευσεις που είναι περιπου τριπλασιες σαν εικονα από τις συνηθισμένες , η τσιχλα θα γινει σκονη φιλε μεχρι τα 20 μετρα , βλέπεις το πολύ αργο φυσιγγι είναι και πολύ συγκεντρωτικο , αλλωστε τι κινητικη ενεργεια απαιτει από τα σκαγια η τσιχλα ? απαιτει όμως τετραπλο τουλάχιστον πληγμα για καθαρη καταβολή , το μεγαλο κερδος που αποκομιζει από το σκοπευτηριο ο κυνηγος είναι ότι καταλαβαινει αμεσως στις πρωτες δυο τρεις αποτυχημένες βολες που παει η ντουφεκια του και αμεσως διορθώνεται , αυτό κατά την γνωμη μου ειναι τεραστιο κερδος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474313

    ολες οι αποτυχιες , ξεπουπουλιάσματα , τραυματισμοι κλπ κλπ οφείλονται κατά 99% σε σκοπευτικο λαθος

    οτι πεις ο γιατρος ειπε να λεμε ναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #474333

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    ολες οι αποτυχιες , ξεπουπουλιάσματα , τραυματισμοι κλπ κλπ οφείλονται κατά 99% σε σκοπευτικο λαθος

    οτι πεις ο γιατρος ειπε να λεμε ναι

    σου ειχα ξαναγραψει και πιο παλια να μην ξαναασχοληθεις με το ατομο μου φιλε , συνεχιζεις και το κανεις , ότι γραφω και δεν συμφωνεις ξεχασε τα αμεσως , αλλα θα σε παρακαλεσω να σταματησεις να κανεις τον καραγκιοζη , καλη χρονια σου ευχομαι να εχεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474342

    καλη χρονια σου ευχομαι να εχεις

    καλη χρονια Δημητρη και οτι επυθημης και συγνωμη για το μυνημα απλος το εγραψα για αστειο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474344

    και καταλαβα το λαθος μου παλια με την ΤΕΚΝΑ οτι ειχες δικιο ,ενω εγω το ειχα παρει στραβα μου το επηβεβεοσαν και αλλοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474675

    [/quote]Δημητρης Benelli wrote:
    ολες οι αποτυχιες , ξεπουπουλιάσματα , τραυματισμοι κλπ κλπ οφείλονται κατά 99% σε σκοπευτικο λαθος[/quote]

    Συμφωνώ απόλυτα και με αυτά που είπε ο kapnas σε προηγούμενη σελίδα και ο Δημήτρης Benelli. Σχεδόν πάντα εμείς φταίμε… Απλά κάποια πράγματα, όπως τα φυσίγγια, είναι εύκολα “εξιλαστήρια θύματα”. Πιστεύω πως και οι ίδιοι το ξέρουμε κατά βάθος άσχετα αν δεν το μαρτυράμε…

    Αναζητούμε φυσίγγια που θα μπορούν να “συμμαζεύουν” το σκοπευτικό μας λάθος, όχι αυτά που θα σταθούν στο ύψος του σκοπευτικού μας μεγαλείου αναδεικνύοντάς το (εκτός και αν είμαστε Digweed ή μεγάλα ψώνια)… Δεν θα είναι υπερβολή να πω πως σχεδόν όλοι εμάς, δεν μπορούμε καν να αναδείξουμε ένα αξιοπρεπές ποσοστό των δυνατοτήτων από τα φυσίγγια, τα όπλα και τα τσοκ που χρησιμοποιούμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Leonidas στις #474691

    Συνάδελφοι χρόνια πολλά,
    θελω να δοκιμάσω τα φυσίγγια Ζωτος ,
    άν υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει
    θα ήθελα την γνώμη του και ποιά.
    Κυνηγάω κατ’εξοχήν τσιχλοκοτσυφα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474772

    Χτες κυνηγουσα τσιχλες με ελληνικα φυσιγγι 8-9 αναμικτα.
    Στην καννη έμειναν μολυβδωσεις σαν κανονικά σκαγια νούμερο 12, και στο στο κλειστρο του όπλου και στην βαση έμεινε ακαφτη ζωντανή πυριτιδα.
    2η φορά που ξενερωνω με τα συγκεκριμένα φυσιγγια αλλα εχω ακομη 5 κουτια και πρέπει να τα ριξω.
    Να μην σας πω καλύτερα τι πετυχα χθες, ετσι?
    Τι φταίει τωρα εγω η το οπλο μου?
    Η μηπως το γαμ..φυσιγγο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #474773

    Συνάδελφοι χρόνια πολλά,
    θελω να δοκιμάσω τα φυσίγγια Ζωτος ,
    άν υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει
    θα ήθελα την γνώμη του και ποιά.
    Κυνηγάω κατ’εξοχήν τσιχλοκοτσυφα.

    Για του Ζώτου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,ειδικά το μαύρο στα 32γρ,είναι πάρα πολύ καλό.Εγώ δοκίμασα το 30άρι & έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    Μια δοκιμή θα σε πείσει! 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Leonidas στις #474818

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Leonidas wrote:</div>
    Συνάδελφοι χρόνια πολλά,
    θελω να δοκιμάσω τα φυσίγγια Ζωτος ,
    άν υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει
    θα ήθελα την γνώμη του και ποιά.
    Κυνηγάω κατ’εξοχήν τσιχλοκοτσυφα.

    Για του Ζώτου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,ειδικά το μαύρο στα 32γρ,είναι πάρα πολύ καλό.Εγώ δοκίμασα το 30άρι & έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    Μια δοκιμή θα σε πείσει! 🙂 🙂

    Πάνο σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου,
    θα δοκιμάσω και γω τα πράσινα 30γρ που τα έχει και προσφορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Leonidas στις #474819

    Λάθος μπλέ ήθελα να γράψω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #474855

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PANOS wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Leonidas wrote:</div>
    Συνάδελφοι χρόνια πολλά,
    θελω να δοκιμάσω τα φυσίγγια Ζωτος ,
    άν υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει
    θα ήθελα την γνώμη του και ποιά.
    Κυνηγάω κατ’εξοχήν τσιχλοκοτσυφα.

    Για του Ζώτου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,ειδικά το μαύρο στα 32γρ,είναι πάρα πολύ καλό.Εγώ δοκίμασα το 30άρι & έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    Μια δοκιμή θα σε πείσει! 🙂 🙂

    Πάνο σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου,
    θα δοκιμάσω και γω τα πράσινα 30γρ που τα έχει και προσφορά.

    Λεωνίδα,σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #474971

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!
    Εχει δοκιμασει ποτε κανεις τα φυσσιγγια του μιχαηλ στο καματερο πανω στην λ.φυλης;μενω 5 λεπτα απο εκει και δεν τα εχω δοκιμασει ποτε;εχει κανεις εμπειρια απο αυτα;
    Ευχαριστω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,491 έως 8,505 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων