ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,521 έως 8,535 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #477157

    ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία….ΑΛΛΑ….

    το συμπέρασμα που είχα βγάλει μετά από ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ δοκιμές ήταν:

    φυσίγγια με τέτοιο διασπορέα (τύπου Γουαλάντη σταυροειδής με προστατευτικά πτερύγια)

    ΔΕΝ άνοιγαν περισσότερο από τα “απλά” φυσίγγια όταν βάλλονταν από ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΣΟΚ!
    Στα κλειστά τσοκ, ΑΝΟΙΓΑΝ σαφώς περισσότερο σε σχέση με τα απλά, αλλά ΕΦΤΑΝΑΝ ΟΡΙΑΚΑ τις αποδόσεις του κύλινδρου ή του βελτιωμένου κυλ. με απλό φυσίγγι!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #477906

    A πες το ετσι ! εχω διαβασει πολλες φορες οτι ο σταυροειδης διασπορεας δεν υπακουει με τα 4 και 5 αστρα . εγω χρησιμοποιω μονο τρια αστρα στη μπεκατσα και οσες δοκιμες εχω κανει με διασπορας κ αποκεντρωτικα ειναι ολες με 3* , το κιτρινο στα 15 μ ανοιγε περιπου 25-30% παραπανω απο ενα απλο φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #478728

    Εχω μια benelli super sport μπορει να μου πει καποιος φίλος κανενα καλο φυσιγγι για τσιχλα που να πηγαινει το όπλο σε υγρασια σε κρυο και σε ζεστο καιρο?Με τι νουμερο και τσοκ σε πρωινο και απογευματινο καρτερι?Είμαι αναμεσα σε gm3 fast tordo-express 32-lambro tordo-nobel sport sipe και Β&p classic 32g.Για να μην μπω στην διαδικασια δοκιμων και καψω πολλα κουτια αν καποιος φιλος εχει το συγκεκριμενο οπλο και κυνηγαει τσιχλα ας με βοηθησει σας ευχαριστω πολυ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #478760

    ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία….ΑΛΛΑ….

    το συμπέρασμα που είχα βγάλει μετά από ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ δοκιμές ήταν:

    φυσίγγια με τέτοιο διασπορέα (τύπου Γουαλάντη σταυροειδής με προστατευτικά πτερύγια)

    ΔΕΝ άνοιγαν περισσότερο από τα «απλά» φυσίγγια όταν βάλλονταν από ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΣΟΚ!
    Στα κλειστά τσοκ, ΑΝΟΙΓΑΝ σαφώς περισσότερο σε σχέση με τα απλά, αλλά ΕΦΤΑΝΑΝ ΟΡΙΑΚΑ τις αποδόσεις του κύλινδρου ή του βελτιωμένου κυλ. με απλό φυσίγγι!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    αυτα τα φυσιγγια διασπορας (βασικα ολα σαν ιδεα) κατασκεβαστικαν για να δωσουνε βλητικες λυσεις σε οπλα με σταθερα πολυ σφυχτα τσοκ, οπου ηταν καταδικασμενα στο να βαλουν παντα μακρινες βολες , με τετια φυσιγγια πλεων ενα οπλο με τσοκ ful ή Xful πορει ανετα να κανει ενα κυνιγη φερμας :yahoo:

    καθαρα φυσιγγια διασπορας ακομη και με κυλινδρο ειναι αυτα που διαθετουν αποκεντρωτηρα μπροστα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #479423

    Εχω μια benelli super sport μπορει να μου πει καποιος φίλος κανενα καλο φυσιγγι για τσιχλα που να πηγαινει το όπλο σε υγρασια σε κρυο και σε ζεστο καιρο?Με τι νουμερο και τσοκ σε πρωινο και απογευματινο καρτερι?Είμαι αναμεσα σε gm3 fast tordo-express 32-lambro tordo-nobel sport sipe και Β&p classic 32g.Για να μην μπω στην διαδικασια δοκιμων και καψω πολλα κουτια αν καποιος φιλος εχει το συγκεκριμενο οπλο και κυνηγαει τσιχλα ας με βοηθησει σας ευχαριστω πολυ!!

    καλησπερα φιλε εχω το ιδιο οπλο
    ολα τα παραπανω φυσιγγια ειναι καλα για την τσιχλα εγω εδω και μερικα χρονια ριχνω σχεδον μονο εισαγωγης με καλα αποτελεσματα NSI GM3 FAST-RC32-HUNTER30 του πετριδη απο θεσ/νικη τσοκ αναλογα με τις αποστασεις………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479535

    Εντυπώσεις απο την φετινή σεζόν όσον αφορά τα φυσιγγια..έπαθα πλακα με το lampro ΚΙΤΡΙΝΟ διασπορας…θα το χαρακτήριζα ημιδιασπορας..αξίζει τα χρήματα του..μαλακό,φονικό ανεξάρτητος καιρου..επισης χρησιμοποίησα το NSI M speed 34 gr το είχαν βγάλει σε προσφορά περίπου τη μισή σεζόν 7,80 ευρώ απο 9,2..κόβει απίστευτα μακρια.στην πολυ υγρασια θελει προσοχή καθώς επηρεάζεται η καταπληκτική απόδοση που εχει..σταθερή αξία το πυρκαλ πράσινο super.. Το φυσιγγι!!! Το βρήκα φέτος μονο σε νουμερο 8 και ήταν όπως πάντα αξεπέραστο ανεξάρτητος καιρου..είχα κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά το νουμερο 8,αλλα τελικά αποδείχτηκε καλύτερο απο το 9 που έριχνα άλλες χρονιές..επισης να μην ξεχάσω το lampro direct σε νουμερο 9,5,το έριξα στα ορτυκια και πραγματικά δύσκολα σου φεύγει ορτυκι με αυτο το φυσιγγι..και το πιο σημαντικό δεν χαλάει τα ορτυκια..και στις τσίχλες το Φλεβάρη σε μέρη πολυ πυκνά,μου έδωσε τσίχλες σε πολυ κοντινές αποστάσεις,σε απίστευτα μπηχτες τουφεκιές,που τουφέκισα μονο και μονο γιατι είχα αυτο το φυσιγγι μέσα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479536

    Επισης να πω δυο λόγια για τις πυριτιδες που εχουν τα παραπάνω φυσιγγια.
    Lampro κίτρινο διασπορας 34-36 gr Τecna
    NSI M speed (nobel speed η νεα ονομασία) 34gr C7
    Πυρκαλ super 36gr MB 36
    Lampro Direct 32 gr S4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479568

    Καλησπέρα και πάλι! Βλέπω μια τάση γενικά στο φόρουμ για φυσιγγια λίγων γραμμαρίων..συμφωνω μαζί τους αλλα σε μένα μεχρι τώρα δεν εχει κάτσει φυσιγγι κάτω απο 32 γρ που να μ αρέσει.παλια έριχνα για 4-5 χρονια τα Κυπριακά Victory σε 32 γρ με γκρι χρωμα καλύκα..φοβερό φυσιγγι αλλα δεν το ξαναβρήκα.. όι επιλογές οι δικές μου δεν γίνονται βάση γραμμαρίων αλλα βάση αποτελεσματικότητας..κυνηγάω περπατητο σε δύσβατα μερη χωρις σκύλο με την πληθώρα των πουλιών να πέφτουν κοντά η και μέσα σε δασερα μέρη..δεν μου φτάνει μονο να πέφτει το πουλί,θέλω να πέφτει και σεκο..αν πέσει ζωντανό συνήθως τρυπώνει και χάνετε..με αποτέλεσμα να μου χαλάει όλη τη μέρα και όλο το κυνηγι.ένας λόγος που δεν μου έκατσε ενα φυσιγγι 28 η 30 γρ ειναι ίσως οτι ειναι φυσιγγια φτηνά με μέτριας ποιότητας υλικά.δεν ξερω ίσως στον μέλλον βρω κατι έλαφρυ.φετος δεν το έψαξα πολυ γιατι δεν είχα χρόνο.διαβασα καλα λόγια εδώ μέσα για τα Lako 30gr..το θεμα ειναι οτι εδώ δεν τα βρίσκω εδώ και να ήθελα να τα δοκιμάσω..καθε πρόταση δεκτή σε φυσιγγι ελαφρύ για δοκιμη απο δώ και πέρα στο sporting και μετα στο κυνηγι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #479581

    αποτέλεσμα να μου χαλάει όλη τη μέρα και όλο το κυνηγι.ένας λόγος που δεν μου έκατσε ενα φυσιγγι 28 η 30 γρ ειναι ίσως οτι ειναι φυσιγγια φτηνά με μέτριας ποιότητας υλικά.δεν ξερω ίσως στον μέλλον βρω κατι έλαφρυ

    φιλε Γιαννη μαλλον καποιο μικρο λαθος κανεις , είναι πολύ πιο ευκολο να βρεις φυσιγγι 32 γρ με σκαρτα ας το πουμε ετσι υλικα , στα 28 γρ είναι πολύ δυσκολο να βρεις αχρηστο φυσιγγι , και ο λογος είναι το σπορτινγκ , φυσιγγι που απευθύνεται σε σκοπευτηριο αναλογα βεβαια και της χρηματικης του κατηγοριας συνυθως εχει τα καλυτερα υλικα , ο λογος που οι περισσοτεροι κυνυγοι ριχνουν πολλα γραμμαρια είναι ψυχολογικος , μου λεει φιλος μου προχθες , ρε φιλε θα με μουρλανεις ? κλαμπαναω με 34 γρ και εσυ μου λες 24 γρ ? ρε μου λεει πας καλα ?????? και με αποστομωσε , τελικα ειχε δικιο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #479583

    Καλησπέρα και πάλι! Βλέπω μια τάση γενικά στο φόρουμ για φυσιγγια λίγων γραμμαρίων..συμφωνω μαζί τους αλλα σε μένα μεχρι τώρα δεν εχει κάτσει φυσιγγι κάτω απο 32 γρ που να μ αρέσει.παλια έριχνα για 4-5 χρονια τα Κυπριακά Victory σε 32 γρ με γκρι χρωμα καλύκα..φοβερό φυσιγγι αλλα δεν το ξαναβρήκα.. όι επιλογές οι δικές μου δεν γίνονται βάση γραμμαρίων αλλα βάση αποτελεσματικότητας..κυνηγάω περπατητο σε δύσβατα μερη χωρις σκύλο με την πληθώρα των πουλιών να πέφτουν κοντά η και μέσα σε δασερα μέρη..δεν μου φτάνει μονο να πέφτει το πουλί,θέλω να πέφτει και σεκο..αν πέσει ζωντανό συνήθως τρυπώνει και χάνετε..με αποτέλεσμα να μου χαλάει όλη τη μέρα και όλο το κυνηγι.ένας λόγος που δεν μου έκατσε ενα φυσιγγι 28 η 30 γρ ειναι ίσως οτι ειναι φυσιγγια φτηνά με μέτριας ποιότητας υλικά.δεν ξερω ίσως στον μέλλον βρω κατι έλαφρυ.φετος δεν το έψαξα πολυ γιατι δεν είχα χρόνο.διαβασα καλα λόγια εδώ μέσα για τα Lako 30gr..το θεμα ειναι οτι εδώ δεν τα βρίσκω εδώ και να ήθελα να τα δοκιμάσω..καθε πρόταση δεκτή σε φυσιγγι ελαφρύ για δοκιμη απο δώ και πέρα στο sporting και μετα στο κυνηγι..

    Γιάννη καλωσήρθες πίσω στα τεκταινόμενα του forum… Χάθηκες ρε παιδί… Είσαι καλά, έκανες κάποια κυνήγια και αυτό μετράει… Με τις franchi τι έκανες; Τελευταία φορά στη μια κάτι είχε πάθει ο σιδηρόδρομος και στην άλλη η βελόνα αν θυμάμαι καλά… Λοιπόν το έχω ξαναγράψει και σε αυτό το topic και στις τσίχλες πως πολύ καλά φυσίγγια 28 και 24 γραμμαρίων είναι τα Lambro sporting & Lambro Skeet… Δεν πάω σκοπευτήριο, τα χρησιμοποιώ σε απογευματινό και περπατητό τσίχλας αντίστοιχα 2 χρόνια τώρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.. Τουλάχιστον τόσο το σκοπευτικό μου στυλ όσο και τα δυο όπλα μου η Franchi 610 VSL & Franchi 612 Grifone τα πηγαίνουν με χίλια χωρίς ίχνος εμπλοκής… Στην καινούργια καραμπίνα μου, μια Winchester SX3 Field δεν πρόλαβα τα δοκιμάσω καθώς την πήρα στα τέλη Φλεβλάρη και ήταν ακόμα στο στρώσιμο και έπρεπε να ρίχνω 32 γραμ. Και τα δυο αυτά φυσίγγια είναι εύκολο να τα βρεις και τουλάχιστον στην Αθήνα έχουν εξαιρετικά ανταγωνιστική τιμή (5,20 & 4,80 αντίστοιχα)… Πιστεύω πως αξίζουν μια δοκιμή… Άλλα ελαφριά φυσίγγια που έχουν επανειλημμένα λάβει πολύ καλές κριτικές εδώ μέσα, αλλά προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει, είναι τα Lako που ανέφερες καθώς και τα Alectoris. Οτιδήποτε δοκιμάσεις κάνε ένα update…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479584

    Δημήτρη αυτό που λες εχει βάση! Αλλα να πω κατι αλλο, πιστευω οταν σχεδιάζουν ενα φυσιγγι sporting,το σχεδιάζουν για να σπάει το δίσκο όχι για κυνηγι..δηλαδή θέλω να πω οταν ο καιρος ειναι καλός έχουμε ηλιοφάνεια και υγρασια 50% ολα καλα με τα sporting φυσιγγια..εγω φετος τα πιο πολλα κυνήγια τα έκανα με ψιλόβροχο (υγρασια 90%) και το ψοφοκρυο που έκανε φετος εδώ..μπορει να σταθεί ενα τυπικό φτηνό 28αρι σκοπευτικο σε τέτοιες συνθήκες; Και τα sportng φυσιγγια πανω κάτω τα ξέρεις που κυκλοφορούν εδώ ειναι απλα φτηνά φυσιγγια γεμισμένα με 28 γρ σκάγια.μπορεις να βρεις 28γρ με 700bar και 36γρ με λιγότερα bar( lampro kitrino).για να μην τα πολυλογώ γέμισε μου ενα φυσιγγι με την καλύτερη και ακριβότερη διβασικη πυριτιδα που υπαρχει ανεπηρέαστη απο καιρικές συνθηκες με τα καλύτερα και ποιοτικότερα σκάγια και γενικά τα τέλεια υλικά,σεταρετο τέλεια με πολλές δοκιμές στο χώρο ΚΥΝΗΓΙΟΥ με όλες τις καιρικές συνθήκες,και όχι στους δίσκους και βάλε μέσα 26 γρ σκάγια..να εχω επιλογή απο 1-10 νουμερο και θα το ρίχνω σε ολα τα κυνήγια..δεν ξερω ετσι όπως τα γράφω αν με κατάλαβενετε..πραγματικά πιστευω και εγω οτι δεν εχει νόημα να ρίχνεις 32-34-36 γρ στην τσίχλα..αλλα βρείτε μου στην ΕΛΛΑΔΑ ενα φυσιγγι 26-28 γρ με τα παραπάνω χαρακτηριστικά που ανέφερα συν του οτι να μην αλλάζει ο κατασκευαστής οπότε θελει την γομωση που το κανουν συνήθως στα λίγα γραμμάρια και εγω θα το ρίχνω σε ολα τα κυνήγια για πάντα ..και 26 γρ όχι 28..όσο για τις Αγγλιες και άλλες βόρειες χώρες που κυνηγάνε Φασσες και Χηνες με 30-32 γρ σκάγια,καταρχήν παίζει τα φυσιγγια που ρίχνουν να εχουν άριστα υλικα και να ειναι κομμένα και ραμμένα στα κλίματα που εχουν εχουν άρα δεν υπαρχει κανένα νόημα να βάζουν παραπάνω σκάγια γιατι μονο θα εχουν να χασουν και δεύτερον τα κυνήγια που κανουν εκεί δεν ειναι κυνήγια,να μην πω τι ειναι με τα ομοίωματα που εκτελούν τα πουλιά στα 15 μέτρα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479586

    γεια σου φιλε Τσακαλε! όλα καλα!σε ευχαριστω για την θερμη υποδοχη! την βελονα την αλλαξα και όλα οκ. ειχε σπασει και εσπασε σε λαγο στην πρωτη τουφεκια..σε 3-4 λαγους ριχνω το χρονο και εκει βρηκε να σπασει..οσον αφορα τον σιδηροδρομο τον κολλησα με ασημοκολληση και ως τωρα καλα παει..οσον αφορα την 76αρα κανη,ειχα παρει μια 612 sporting με 76 ποντους κανη μαμησιο porting και 18,6 αυλο..πραγματικα η μακρια κανη είναι αξεπεραστη σε καρτερατα κυνηγια και στο sporting (εκανα προσωπικο ρεκόρ με αυτή την κανη στο sporting)..ειχε δικιο τελικα ο φιλος Δημητρης τα μακρυκανα οπλα είναι αξεπεραστα σε σκοπευτικη ακριβεια αλλα και σε ποιοτητα τουφεκιας! ειχα μεσάνυχτα τοσα χρονια,μιας και εριχνα παντου με την άλλη franchi που εχω (612 light 61 ποντους)..οσο για τα φυσίγγια που λες θα τα δοκιμασω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #479588

    εγω φετος τα πιο πολλα κυνήγια τα έκανα με ψιλόβροχο (υγρασια 90%) και το ψοφοκρυο που έκανε φετος εδώ..μπορει να σταθεί ενα τυπικό φτηνό 28αρι σκοπευτικο σε τέτοιες συνθήκες;

    μα πως μπορεις και βγαζεις τελικο συμπερασμα αφου από τα γραφομενα σου φαινεται ότι δεν εχεις ριξει αυτό το φορτιο στις συνθυκες που αναεφερες , τελικα ειδες ότι εισαι αρνητικα προκατελημενος στα σκοπευτικα γενικα φυσίγγια ???? όπως σχεδόν ολοι οι κυνυγοι , όπως και εγω που τα γραφω αυτά πριν από μερικα χρονια , δοκιμασε τα του χρονου και μετα τα ξαναλέμε φιλε Γιαννη , και να εισαι σιγουρος ότι θα με θυμηθείς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #479589

    οκ θα τα δοκιμασω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #479615

    ελα ρε γιανναρα.που εσαι?ουτε ενα τηλεφωνο ρε ατιμε ολη τη χρονια να παμε στις τσιχλες.δε πειραζει ρε πηγα με το βικτωρα.αλλα γιατι ρε φιλε 34 γραμμαρια και διασπορας? αυτα που δουλευουν ωραιοτατα σε μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων και κοβουν και σε αποσταση ειναι ARISTON.αντε και σ 1-2 μηνες στο σκοπευτηριο.σε νουμερο 9 φυσικα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,521 έως 8,535 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων