ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,641 έως 8,655 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #497517

    TO ΒΑΣΙΚΟ ΣΕ ΈΝΑ ΦΥΣΊΓΓΙ ΔΙΑΣΠΟΡΆς ΕΊΝΑΙ Ο ΔΙΑΣΠΟΡΈΑς, ΑΠΌ ΌΣΟ ΞΈΡΩ τα 2 φυσίγγια που λέτε έχουν διασπορεα τυπου γκουαλάντη

    Σταυροειδής  με προστατευτικά πτερύγια

    ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με όσα λέει η Λάμπρο δουλεύει καλά με τσοκαρισμένες κάνες κι όχι με ανοιχτές, θέλει συμπίεση στο στόμιο της κάνης για να δουλέψει αλλά και πάλι δεν θα ανοίξει όσο πιστεύετε!

    Αν θέλετε  μεγάλη διασπορά πάτε αλλού σε ελικοειδή διασπορέα ή σταυροειδή χωρίς προστασία ή ακόμα καλύτερα σε αντίστροφο “αποκεντρωτήρα” δηλαδή από τις εταιρείες που λέτε στα lambro direct και στα b&p MB dispesante  😉

    δείτε και τον πίνακα απόδοσης που λεει η λαμπρο (μόνο την ζωηρή κόκκινη ζώνη  😉

    http://www.lambro.gr/el/product/DIASPORAS/DIRECTr-34


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #497518

    Μάριε σε ευχαριστώ.Ναι το ξέρω ότι παίζει ρόλο ο διασπορεας αλλά βασικό ρόλο παίζει και η μπαρούτι.Τα περισσότερα διασποράς για καλύτερα αποτελέσματα θέλουν σφιχτά τσοκαρισματα απο ντεμι και επάνω.Εγώ συνήθως με **** η *** κυνηγάω και είμαι ευχαριστημένος.Τα direct άνοιγαν γρήγορα και είχαν πολύ καλά αποτελέσματά αλλά μετά το περσινό στραπάτσο δύσκολα θα τα ξαναεμπιστευτω..Ίσως να έπεσε η παρτίδα σε εμένα..τι να πω..Χωρίς να θέλω να πω κάτι αρνητικό για την συγκεκριμένη εταιρία .απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #497564

    μαριε το bp dirpesante ειναι καλη επιλογη ειναι χωρις προστατευτικα πτερυγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #497596

    Η “καλή επιλογή” εξαρτάται πάντοτε από τις ΣΥΝΘΗΚΕΣ που κυνηγάμε

    τουτέστιν:

    ΣΥΝΗΘΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ

    ΟΠΛΟ – ΣΥΣΦΙΞΗ ΣΤΟΜΙΟΥ

    😉 😉  😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499432

    τα τασκωφ τα εχετε δοκιμασει παλικαρια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499709

    :yahoo:αντε να μπουν η κυριες μας να δουμε πως καινε τα φυσσιγγακια μας B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #499712

    Τα tordo 30 πάντως με καλό καιρό καπνίζουν τις pica pica με ****  σε πολύ καλές αποστάσεις. Εχουμε κανει κατι βολες που μας αφησαν αφωνους! Τώρα για κρύο καιρο θα δουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499784

    μητσο πως δεν σε πηρα στο λαιμο μου :wacko: με πηραν απο αρτα και τα hunting perfection 8-9 αλλαξε ο καραμανιδης ολο το σετ απ ,απο g3000 εχει gm3 ,οποτε οποιος θελει να δοκιμασει να μην παρει ποσοτητα,.εγω τελος δεν ξαναπαιρνω γιατι δεν ειπε τιποτα και εδεινε στο κοσμο σαν να μην συμβαινει τιποτα :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #499837

    Στάθη εχω δέκα κουτιά περσινά. Θα πάει να πάρει ένας φίλος το νεο set up να δούμε τι λέει. Αυτές οι αλλαγές που κάνουν συνέχεια οι βιοτέχνες με κανουν να σκέφτομαι να στραφώ σε πιο ακριβά αλλά πιο σταθερά φυσίγγια. Έχω βαρεθεί να βρίσκω ένα φυσιγγι που πάει φέτος και του χρόνου να κλανει μεντες και να γίνομαι εγω ο δοκιμαστης της κάθε αλλαγής που συνήθως είναι προς το χειρότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499861

    το ιδιο δημητρη και εγω δεν ξαναπαιρνω :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #499864

    Αυτές οι αλλαγές που κάνουν συνέχεια οι βιοτέχνες με κανουν να σκέφτομαι να στραφώ σε πιο ακριβά αλλά πιο σταθερά φυσίγγια. Έχω βαρεθεί να βρίσκω ένα φυσιγγι που πάει φέτος και του χρόνου να κλανει μεντες και να γίνομαι εγω ο δοκιμαστης της κάθε αλλαγής που συνήθως είναι προς το χειρότερο.

    Έχει μαλλιάσει το …..πληκτρολόγιό μου να το γράφω!

    μέσα στην ίδια σαιζόν ο φυσιγγάς μπορεί να αλλάξει την σύνθεση (ή συνταγή και ΟΧΙ “σεταπ” :negative: – ας το λέμε ρωμεικα κι  ‘όχι εγγλέζικα :negative: ) τρεις και τεσσερις και πέντε φορές! :negative:  :negative:  :negative:

    Ακόμα παρτίδα με παρτίδα πυρίτιδας μπορεί να έχει ΜΗ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ διαφορές στην καυση!  :unsure:

    τουτέστιν αν βρείτε “καλό φυσίγγι” ΚΑΝΤΕ ΓΕΝΝΑΙΑ ΑΓΟΡΑ! να σας πάει χρόνια  😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #499867

    Από το 1991 κάνω δοκιμές φυσιγγίων με ΣΥΣΤΗΜΑ (oberfell & thompson), δεν σας λέω για το συμπέρασμα που έχω καταλήξει όσον αφορά τους φυσιγγάδες για να μην σας απογοητεύσω!

    Δεν σας κρύβω όμως πως κάθε φορά που διαβάζω εδώ στο ε-αρτεμις, για “σουπερ – ντουπερ φονικό φυσίγγι που παράγει ο κυρ-Γιάννης στο κάτω Παλιοχώρι” :wacko: , μειδιώ ….

    γιατί απλούστατα στην επόμενη παρτίδα θα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό  προϊόν :negative:

    φανταστείτε ένας κονσερβοπαραγωγός να παράγει μια κονσέρβα πάντα με με την ίδια συσκευασία και στην μια παρτίδα να βάζει σαρδέλες με ηλιέλαιο, στην άλλη σαρδέλες με σογιέλαιο και καυτερή, στην άλλη σαρδέλες με καλαμποκελαιο και σως και στην άλλη τόνο σε φυσικό χυμό!

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ;  :negative:

     

    έχουν γραφτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ εδώ μέσα, αν δεν βαριέστε διαβάστε παλιές σελίδες

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #499873

    Από ένα παλιότερο (Δεκ 2009) μηνυμά μου:

    Τελικά μόνο τα αμερικάνικα φυσίγγια (και όσα προορίζονται για εξαγωγή στις ΗΠΑ) είναι σταθερά στο πέρασμα του χρόνου…

    Πριν μερικά χρόνια είχα “ανοίξει” και δοκιμάσει φυσίγγια από 4 διαφορετικές παρτίδες ενός “top seller” τσιχλοφύσιγγου…
    Αποτέλεσμα σε 2 παρτίδες sokol, 1 Jk6 και 1 Rex. 3 διαφορετικές βυσματώσεις, 2 διαφορετικά καψύλλια, 3 τύποι καλύκων και να μην πω για το Νο σκαγιών….. 

    Το πιο “χοντρό” που έχω δει σε φυσίγγι: φίλος (οπαδός των ψιλών σκαγιών) αγόρασε “7αρια” 34 γρ (γνωστή μάρκα) για φάσσες, δεν έπαιρνε πουλιά σε καλό πέρασμα (αυτό που λέμε “ΤΟ κυνήγι της χρονιάς”), τελικά μέσα είχαν σκάγια νο 9 1/2!!!! 

     

    Αυτά από ένα “διάσημο” ελληνικό τσιχλοφύσιγγο, από τα ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΑ :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #499877

    Δηλαδή  Μάριε ακόμη και οι 《μεγάλες》ελληνικές εταιρείες κάνουν τέτοιες μα’ι’μουδιες???  Εγώ είχα βολευτεί 3 χρόνια με ένα 30αρι γνωστού βορειοελλαδιτη. Το έριχνα από τα τρυγόνια ως το Φλεβάρη. Με ζεστή, με ομίχλη ,με πάγο θεριζε το ατιμο. Πέρυσι η φολα που εφαγα ηταν τεράστια. Πάω και αγοράζω δύο κασονια ακριβοτερα απο τις άλλες φορές και έρχονται οι τσιχλες. Όταν λέω ότι το πουλι το χτύπαγαν 2 και 3 τουφεκιές και συνέχιζε λέω την πάσα αλήθεια. Το ρίξανε άλλα 3 παιδιά με διαφορετικα όπλα και το αποτέλεσμα ήταν το ιδιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #499887

    οι “μεγάλες” όχι όλες κι όχι τόσο συχνά, διότι έχουν στοκ υλικών, ενδεχομένως βλητικό σταθμό κλπ  :scratch:

    Και ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ Ελληνικές! και ξένες αλλάζουν συνταγή :negative:

    έχεις πμ για περαιτέρω πληροφορίες  😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,641 έως 8,655 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων