ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,656 έως 8,670 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #500254

    Πολλά τα πουλιά σήμερα και ήταν ευκαιρία για μερικες δοκιμές. Έριξα 3 διαφορετικά φυσίγγια από το πρωί με πολύ υγρασία μέχρι στις 11 με σχετική ζεστουλα.  Το mb32  της b&p σε 9 θεριζε κυριολεκτικά . Το tordo 30 το πρωί είχε θεματακι αλλά μόλις τραβήχτηκε η υγρασία ήταν φονικοτατο σε 9 και αυτο. Τέλος εριξα το Nobel speed σε 8αρι και έχω να πω ότι αξίζει και το τελευταίο λεπτό της τιμής του. Το δοκίμασα με **** όπως μου ειχαν προτείνει και εμεινα αφωνος. Μανταλακια οι κυρίες απο αρκετά ψηλα!!!

    Στάθη έριξε το φιλαράκι μου τα νέα tsihla. Αίμα πολύ και ζωντανές επεφταν. Πάλι καλά που πήρε μόνο 5 κουτάκια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #500287

    την ψηλιαστηκα την δουλεια μητσο!ζωτος 30-32 ξερα ,express 32 ζωντανα B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #500318

    Τα express θελουν κρυο!!!!Πήγαμε στο μαγαζί στη Λαμψακο και πήρα μερικά lambro mezzo 30 να δοκιμασω. Τιμή 5,8 ενώ παντού τα έβλεπα πολύ πάνω από 6!!!! Αφού ριχτουν σε περπατητο και απογευματινό θα σας πω εντυπώσεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #500836

    με τα μεζο τι ειδες?τζορνταν μπλε και ζωτος 30 γρ πολυ καλα  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #500915

    Τα mezzo  30 Στάθη είναι για κοντινές τουφεκιές ότι πρέπει. Λίγο αίμα είχαν τα πουλιά αλλά πεφταν ξερα. Τις τελευταίες μέρες ριχνω euromix 9/10 και 8/9. Λένε ότι η lambro άλλαξε πράγματα στο φυσιγγι αυτο. Εγώ τα βρίσκω πιο μαλακά απο τα περσινά και φονικοτατα. Με τα 8/9 πήρα τις κυργιαρες σήμερα η μια με **** έπεσε στουπί απο πολυ ψηλά. Το απόγευμα το 9/10 τα πήγε γαζί και σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #500944

    Καλημέρα παιδιά,

    Είμαι πολύ φρέσκος στο κυνήγι, ουσιαστικά έχω πάει 4-5 φορές, και προφανώς έχω θέμα αστοχίας. Πιο συγκεκριμμένα παιρνάνε τσίχλες στα 20 μέτρα περίπου όπως το υπολογίζω με το μάτι, και ρίχνω με κάνα 50εκατοστά προσκόπευση, κάνουν μανούβρα πιθανόν γιατι περνάνε απο δίπλα τους σκάγια, και με χαιρετούν…

    Η ερώτηση τώρα είναι η εξής…το όπλο είναι 48AL της franchi, full ckoke σταθερό. Αν έβαζα τίποτα διασποράς του lambro, η κάποιας άλλης εταρείας θα με βοηθούσε στην επιτυχία καθόλου?

    Η πλάκα είναι ότι παρότι full choke, όσα πουλιά έχω πάρει (μονοψήφιο νούμερο φυσικά) ήταν σε κοντινό πέρασμα στα 10 μέτρα…καουμποικη τουφεκιά όλες…άντε βγάλε άκρη τώρα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #500956

    σκοπευτηριο, αν εχεις κοντα σου θα σε βοηθησει αρκετα.

    Στα φυσηγγια τωρα διασπορας και μεσοταπα ή μαλληνη ταπα, να βρεις οικονομικα γιατι η τσιχλα τρωει σφαιρες και τα διασπορας και μεσοταπες για μενα ειναι αδικαιολογητα πιο ακριβα απο τα φυσηγγια με συγκεντρωτηρα. Αν το τσοκ δεν ηταν full θα ελεγα να μην κανεις καμια μετατροπη, αλλα θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα στη θεση σου να έβαζα εναλλασσόμενα, σε σοβαρο μαστορα.

    Τις κοντινες τις περνεις επειδη στην ουσια δε σημαδευεις και ρίχνεις ενστικτωδώς… Στο τελος της σεζον θα εισαι πολυ πιο αποτελεσματικος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #500963

    σκοπευτηριο, αν εχεις κοντα σου θα σε βοηθησει αρκετα. Στα φυσηγγια τωρα διασπορας και μεσοταπα ή μαλληνη ταπα, να βρεις οικονομικα γιατι η τσιχλα τρωει σφαιρες και τα διασπορας και μεσοταπες για μενα ειναι αδικαιολογητα πιο ακριβα απο τα φυσηγγια με συγκεντρωτηρα. Αν το τσοκ δεν ηταν full θα ελεγα να μην κανεις καμια μετατροπη, αλλα θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα στη θεση σου να έβαζα εναλλασσόμενα, σε σοβαρο μαστορα. Τις κοντινες τις περνεις επειδη στην ουσια δε σημαδευεις και ρίχνεις ενστικτωδώς… Στο τελος της σεζον θα εισαι πολυ πιο αποτελεσματικος!

    Να σου πω την αληθεια θα κανω προσπαθεια με ενα κουτακι διασπορας του lambro 32γραμ, και μετα σκεφτομαι αν δεν δω φως, να κοιταξω για κανενα δικαννακι baikal μεταχειρισμενο με τιποτα ***/**** τσοκαρισματα…πιστευω πιο οικονομικα θα ερθει απο το ν ανοιξω το τσοκ μου σε μαστορα και ν χαραξω κ σπειρωμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #500965

    Δε νομίζω… ποσο θα παει να ανοιξεις τα τσοκ και να παρεις και δυο τσοκ. Τα δυο τσοκ θα έχουν λιγοτερο απο 100 ευρω. Επισης με ενα φτηνο οπλο, μπορει να αρχισουν και αλλα προβληματα (πχ να διπλοριχνει, να μη δουλευουν οι εξωλκοις, να ειναι πολυ βαρυ, να να να)

    Μαθε πρωτα να δουλευεις το οπλο καλα και μετα απο μερικα χρονια ψωνιζεις ενα αλλο, μπορει να αλλαξεις κυνηγι πχ, και να θες κατι πιο εξειδικευμενο (ελαφρυ-βαρυ, κοντοκανο-μακρυκανο, πλαστικο, παραλαγης, ελαφρυ-βαρυ, χιλιες δυο μαλακιες). Το τουφεκι που εχεις ειναι καλο, γιατι να παρεις κι αλλο. Ασε που αμα φτιαξεις σπειρωμα φτιαχνεις για οτι προδιαγαφη θες (benelli-breda-franchi, beretta (τα παλια για 18.4 αυλο κ.ο.κ)). Θα προτεινα εσωτερικα τσοκ και ας ειναι ισω λιγο πιο ακριβη η μετατροπη (αν ειναι). Θα εχεις ενα τουφεκι απολυτα λειτουργικο, αξιοπιστο που θα μπορεις να κανεις πολλα κυνηγια, απο ορτυκι μεχρι παπια, λαγο μεχρι αγριογουρουνο.

    Ελπιζω να βοηθαω για να παρεις μια πιο σωστη επιλογη (για εσενα, δε χρειαζεται να συμφωνουμε), και καμια φορα η φτηνια τρωει το παρα βγαινει αληθινο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #500969

    Δε νομίζω… ποσο θα παει να ανοιξεις τα τσοκ και να παρεις και δυο τσοκ. Τα δυο τσοκ θα έχουν λιγοτερο απο 100 ευρω. Επισης με ενα φτηνο οπλο, μπορει να αρχισουν και αλλα προβληματα (πχ να διπλοριχνει, να μη δουλευουν οι εξωλκοις, να ειναι πολυ βαρυ, να να να) Μαθε πρωτα να δουλευεις το οπλο καλα και μετα απο μερικα χρονια ψωνιζεις ενα αλλο, μπορει να αλλαξεις κυνηγι πχ, και να θες κατι πιο εξειδικευμενο (ελαφρυ-βαρυ, κοντοκανο-μακρυκανο, πλαστικο, παραλαγης, ελαφρυ-βαρυ, χιλιες δυο μαλακιες). Το τουφεκι που εχεις ειναι καλο, γιατι να παρεις κι αλλο. Ασε που αμα φτιαξεις σπειρωμα φτιαχνεις για οτι προδιαγαφη θες (benelli-breda-franchi, beretta (τα παλια για 18.4 αυλο κ.ο.κ)). Θα προτεινα εσωτερικα τσοκ και ας ειναι ισω λιγο πιο ακριβη η μετατροπη (αν ειναι). Θα εχεις ενα τουφεκι απολυτα λειτουργικο, αξιοπιστο που θα μπορεις να κανεις πολλα κυνηγια, απο ορτυκι μεχρι παπια, λαγο μεχρι αγριογουρουνο. Ελπιζω να βοηθαω για να παρεις μια πιο σωστη επιλογη (για εσενα, δε χρειαζεται να συμφωνουμε), και καμια φορα η φτηνια τρωει το παρα βγαινει αληθινο… [/quote

    Ίσως έχεις απόλυτο δίκιο και η πραγματικότητα να είναι οτι είμαι λίγο βιαστικός. Έχω μάλλον επηρεαστεί απο τις φωτογραφίες με τα όρια που ποστάρουν αρκετοί στο facebook, και δεν κρατιεμαι! Θα προσπαθήσω με κανα διαφορετικό φυσιγγάκι πρώτα, αν μου προτείνει κανας συνάδελφος εδω τιποτα, και δοκιμές στο σκοπευτηριο και στο βουνό!

    Π’αντως σίγουρα σε ευχαριστώ, γιατί κάθε άποψη είναι χρησιμότατη! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #500977

    Lambro tordo διασποράς και mezzo30. Αυτό που λέει ο gkiaouris είναι  σωστό. Γιατί τα μεσοταπα να είναι πιο ακριβά , δεν μπορώ να το καταλαβω. Στέφανε ξερω άνθρωπο που κυνηγάει 20 χρόνια με full choke  σταθερό και πιστεψεμε κοντά μακριά τους τεντώνει το φτερωτό κορμί τους!!! Θέμα συνήθειας και εξάσκησης ειναι. Αν τα πουλιά ειναι σαν να τραβανε…χειρόφρενο στον αέρα είσαι πολύ μπροστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #500983

    Lambro tordo διασποράς και mezzo30. Αυτό που λέει ο gkiaouris είναι σωστό. Γιατί τα μεσοταπα να είναι πιο ακριβά , δεν μπορώ να το καταλαβω. Στέφανε ξερω άνθρωπο που κυνηγάει 20 χρόνια με full choke σταθερό και πιστεψεμε κοντά μακριά τους τεντώνει το φτερωτό κορμί τους!!! Θέμα συνήθειας και εξάσκησης ειναι. Αν τα πουλιά ειναι σαν να τραβανε…χειρόφρενο στον αέρα είσαι πολύ μπροστα.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Μήτσο το περιέγραψες ακριβέστατα..”σαν να τραβανε χειρόφρενο στον αέρα”!

    Θα τα δοκιμάσω τα φυσίγγια που έγραψες, και θα προσπαθήσω να μην είμαι τόσο ανυπόμονος για την επιτυχία! Ευχαριστώ! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #501003

    Στέφανε βάλε τσοκάκια στην καραμπίνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #501061

    Στέφανε βάλε τσοκάκια στην καραμπίνα

    <hr />

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    Μαριε το οπλο μπηκε για τσοκακια στον Παπατσαρούχα..Οφείλω να πω οτι επικρατεί η αποψη οτι ειναι τσιμπημενος στις τιμες του…ΔΕΝ αληθεύει τελικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #501071

    νομιζω πως τεχνικα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες!
    Αυτο για τις τιμες, παλιοτερα ισχυε, τωρα μπορει να λειγουν τιποτα επιταγες και ΟΑΑΕ κλπ….

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,656 έως 8,670 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων