ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,716 έως 8,730 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #509777

    φετος για πρωτη φορα  κυνηγησα με  τα fantom 31gr σε  8+9 νουμερο….εντυπωσεις  υπερβολικα  καλες θα ελεγα καθως με τη fabarm hunter 61cm  επερνα πουλια σε ολες τις αποστασεις ,καθαρα,και χωρις να χρειαζεται να παιζουμε κυνηγητο…..Φυσικα  η χαμηλωτερη θερμοκρασια ως τωρα  ηταν 7 βαθμοι…….

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #509778

    fantom====πολυ καλο εως τωρα με αυτες τις θερμοκρασιες……..στα 31γρμ   περιμενουμε  και  σε 32 γρμ τα οποια ειναι κατα τα  λεγομενα  του πωλητη  πιο γρηγορα , και θα δοκιμαστουν το επομενο Σ-Κ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #509785

    Από το 1991 κάνω δοκιμές φυσιγγίων με ΣΥΣΤΗΜΑ (oberfell & thompson), δεν σας λέω για το συμπέρασμα που έχω καταλήξει όσον αφορά τους φυσιγγάδες για να μην σας απογοητεύσω! Δεν σας κρύβω όμως πως κάθε φορά που διαβάζω εδώ στο ε-αρτεμις, για “σουπερ – ντουπερ φονικό φυσίγγι που παράγει ο κυρ-Γιάννης στο κάτω Παλιοχώρι” :wacko: , μειδιώ …. γιατί απλούστατα στην επόμενη παρτίδα θα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό προϊόν :negative: φανταστείτε ένας κονσερβοπαραγωγός να παράγει μια κονσέρβα πάντα με με την ίδια συσκευασία και στην μια παρτίδα να βάζει σαρδέλες με ηλιέλαιο, στην άλλη σαρδέλες με σογιέλαιο και καυτερή, στην άλλη σαρδέλες με καλαμποκελαιο και σως και στην άλλη τόνο σε φυσικό χυμό! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ; :negative: έχουν γραφτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ εδώ μέσα, αν δεν βαριέστε διαβάστε παλιές σελίδες

    <hr />

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

       Πόσο δίκιο έχεις φίλε Μάριε!!!! Μου θύμησες τον αξέχαστο Νίκο Μίχα στο βιβλίο του ”Κυνήγι άθλημα ή σύνδρομο”….μέσα σε πολλά ενδιαφέροντα που γράφει περισσότερο με την γλώσσα της καρδιάς , αναφέρει για τους Έλληνες βιτέχνες γομωτές φυσιγγίων δύο σημεία στο βιβλίο του. Λοιπόν ένας ευγενής και τίμιος άνθρωπος σαν τον Κο Μίχα κατηγορεί τους Έλληνες φυσιγγάδες ως ασυνείδητους και προέτρεπε τους νέους κυνηγούς να ασχοληθούν με την ιδιογώμωση, όχι ως οικονομία αλλά τουλάχιστων για να ξέρεις τι βάζεις και το παρομοίασε σαν το σπιτικό σουβλάκι σε σύγκριση με το αγοραστό από το σουβλαντζίδικο…Και να συμπληρώσω Μάριε ότι για ένα ή μισό ευρώ το κουτί δεν χαραμίζω την σωματική μου ακεραιότητα. Δεν βάζω το κεφάλι μου σε απόσταση 15 εκατοστά από ένα τυχαίο φυσίγγι από μια ανεύθυνη χώρα χωρίς τράπεζα δοκιμών. Η ασφάλεια της βολής και η αρτημέλεια είναι σημαντικότερη από 20-50 ή 100 ευρώ παραπάνω για ελεγμένα και ασφαλή φυσίγγια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #509793

    DIONISOS Φίλε καλημέρα και καλό μήνα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά το ακριβότερο φυσίγγι εισαγωγής δεν μπορεί να το αντέξει ο τσιχλοκυνηγός ειδικά σε μια πολύ καλή χρονιά. Αν κάποιος κυνηγά λαγό, μπεκάτσα, αγριογούρουνο σίγουρα μπορεί να δώσει και κάτι παραπάνω και γιατί όχι να μην αγοράσει τα καλύτερα. Αν πάω για τσίχλες και δω ότι χρειάζομαι 1 κουτί κι εγώ αυτές τις χρονιές παίρνω ακριβότερα.

     

    Η συντριπτική πλειοψηφία των φτηνών φυσιγγίων που παράγουν οι βιοτέχνες (και τώρα με το  κυρίως με την αμεσότητα και την οικειότητα του facebook έχουν πείσει όλο τον κόσμο ότι παράγουν κορυφαία προϊόντα) αφορούν τις τσίχλες. Επίσης να προσθέσω ότι πριν χρόνια κάποιοι (νομίζω από αυτό το forum και το είχαν μοιράσει σε excel αρχείο) είχαν κάτσει και ανοίξει δεκάδες διαφορετικά φυσίγγια και αυτά που βρήκαν μέσα ήταν απογοητευτικά ακόμα και για ακριβότερες μάρκες.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #509801

    Μια που ο φίλος μας ο Διόνυσος έκανε παράθεση σε μήνυμά μου θα σας πω 2-3 πραγματάκια….. παρότι μάλλιασε το πληκτρολόγιο να τα γράφω….,

    “δοκιμές” φυσιγγίων ΔΕΝ γίνονται στο κυνήγι! δεν μπορεί να βγάλεις ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΘΟΔΟ! σχετικά συμπεράσματα ΙΣΩΣ βγουν εάν καταναλωθούν ΠΟΛΛΑ φυσίγγια στο ίδιο κυνήγι (συνήθως τσίχλας)

    κανετε ΓΕΝΝΑΙΕΣ ΑΓΟΡΕΣ πολλών φυσιγγίων όταν βρείτε το κατάλληλο που σας ικανοποιεί! στην επόμενη παρτίδα το πιθανότερο είναι να είναι διαφορετικό

    δεν ισχύει πάντα το: “ότι πληρώσεις αυτό θα πάρεις” υπάρχουν φυσίγγια φθηνά και πολύ καλύτερα από άλλα ακριβότερα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #509802

    θα πάω κόντρα στις συνήθειές μου και θα ονομάσω ένα φυσίγγι που άξιζε το έξοδο…..

    πέρυσι ο καλκατζάκος έβγαλε προσφορά το Fiocchi PL 32 στα 5.70 € το κουτί, προφανώς γιατί δεν “τραβούσε” εμπορικά!

    Στο διαδίκτυο έβλεπες “αναφορές” του στυλ: είναι αργό, γεμισμένο με Rex κ.λ.π.

    Υποψιασμένος, διότι η Φιόκκι δεν είναι καθόλου “τυχαία” εταιρεία, πήρα ένα κουτί #7 το δοκίμασα μεθοδικά και μου έδωσε αποτελέσματα υψηλότερα του μέσου όρου της κατηγορίας – παρεμπιπτόντως η πυρίτης ήταν Βιταφουόρι!!!

    έκανα ΓΕΝΝΑΙΑ ΑΓΟΡΑ και το μόνο που έχω μετανιώσει είναι ότι δεν έκανα ακόμη γενναιότερη αγορά!!!!!

    είχα προτείνει και σε τρεις φίλους – μέλη του φόρουμ να το πάρουν αλλά δεν τους άρεσαν οι αρχικές ταχύτητες των 380 m/sec….. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!!

    Γράφει ου μπαρμπα-Μήτσους οτι βγάν’ φουσέκ’ στου Κακουσάλεσ’, που πιαν’ τα πλια στουν αγέρα με 440 m/sec κι τουν πιστέβτη!!!!!!! Αι μωρέ πηδιά καημένα………..  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #509830

    https://www.lambro.gr/en/product/33-34/PRIMA-34

    Γιατι δεν το κυκλοφορει Ελλαδα  ;;;

    Το ξερει κανεις ;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    my80s στις #510921

    Καλησπέρα! είναι γεγονός ότι ο συγκεντρωτήρας προκαλεί απόκλιση έστω και χωρίς αέρα, η λύση θα ήταν μισόταπα ή pistonskeet, ή μάλλινη, μετά από δοκιμές κατέληξα ότι πολλές φορές ο συγκεντρωτήρας στο δικό μου baikal 18.4 *,*** ανοίγει μετά τα 18 μέτρα με απόκλιση κύκλου (εκτροπή κέντρου) 15 εκατοστά, που μεταφράζεται σε εκτροπή βολής στα 50 μέτρα 40 εκατοστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #510926

    Fiocchi PL 32

    αυτο με τα πολυ γρηγορα φυσιγγια μεγιστη μπαρουφα…

    οι εν λογο πυριτιδες (Βιταφουόρι) εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αξιολογες απο ιδιογομωτες στο εξωτερικο.

    Οσο για τη fiocchi ειναι τεραστιαο εταιρια, απλα εδω πασχει απο marketing!

    (επισης τωρα ειδα sto official site οτι εμπορευεται (παραγει??) την jk6b, kemira και fblu…)

    http://www.fiocchigfl.it/site/index.php?pag=815&linea=49&titolo_prod=S&H%20powder

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511001

    Προχτές φίλος μου αποφάσισε να “δοκιμάσει” για να δει “τι κάνει” ένα φυσίγγι διασποράς 38 γρ.

    μέτρησε 40 βήματα έστησε ένα χασαπόχαρτο περίπου 50 Χ 70 σε ένα δεντράκι κι έριξε με κύλινδρο….

    περιχαρής μου το ‘δειξε: “δεν γλυτώνει με τίποτα”

    όταν του μέτρησα 9 κενά!!!  μεγαλύτερα από την γροθιά μου,<span style=”line-height: inherit;”>αντέτεινε </span><em style=”line-height: inherit;”>”άρα είναι ότι πρέπει για πιο κοντά, για 2ο,  3ο θα βάζω σφιχτό 7αρι”

     

    Συμπέρασμα: δεν αρκεί να “κάνεις” “δοκιμή”, πρέπει να ξέρεις ΠΩΣ να την κάνεις…… και τι συμπεράσματα Να ΜΗΝ βγάλεις…….  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #511138

    Προχτές φίλος μου αποφάσισε να “δοκιμάσει” για να δει “τι κάνει” ένα φυσίγγι διασποράς 38 γρ. μέτρησε 40 βήματα έστησε ένα χασαπόχαρτο περίπου 50 Χ 70 σε ένα δεντράκι κι έριξε με κύλινδρο…. περιχαρής μου το ‘δειξε: “δεν γλυτώνει με τίποτα” όταν του μέτρησα 9 κενά!!! μεγαλύτερα από την γροθιά μου,<span style=”line-height: inherit;”>αντέτεινε </span><em style=”line-height: inherit;”>”άρα είναι ότι πρέπει για πιο κοντά, για 2ο, 3ο θα βάζω σφιχτό 7αρι” Συμπέρασμα: δεν αρκεί να “κάνεις” “δοκιμή”, πρέπει να ξέρεις ΠΩΣ να την κάνεις…… και τι συμπεράσματα Να ΜΗΝ βγάλεις……. B-)

    <hr />

    Να χειρίζεσαι όλα τα όπλα σαν να είναι γεμάτα και οπλισμένα μέχρι να ελέγξεις ότι δεν είναι Δε στρέφεις ποτέ τη κάννη του όπλου σε κάτι που δε θα ήθελες να πυροβολήσεις Δε βάζεις ποτέ το δάχτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο όταν τα σκοπευτικά σου είναι ευθυγραμμισμένα με το στόχο και έχεις πάρει την απόφαση να πυροβολήσεις Προτού πυροβολήσεις πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι υπάρχει πίσω από το στόχο σου Αρχή άνδρα δείκνυσι Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    κ

    Γεια σου φιλε μαριε εισαι πρωτος :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512625

    Θελω να γραψω 2 λογια για τα φυσίγγια που χρησιμοποίησα φέτος. Έριξα σταθερά 2 φυσίγγια όλη τη σαιζόν και ένα τρίτο στο τέλος. Ξεκίνησα με τα csb32  του Ρουμελιώτη και τα saga sporting. Και τα 2 φυσίγγια πραγματικές σκοτωστρες. Ευχαριστήθηκα καπνισματα σε όλες τις αποστάσεις. Τα saga ηταν το φυσιγγι που εριχνα όταν ανέβαζε λίγο θερμοκρασία αλλά και με κάτι κρυουλακια θεριζε. Του Ρουμελιώτη με νορμάλ καιρό και κρύο απλά άψογο. Τα πουλιά ήταν σαν να χτύπαγαν σε ένα αόρατο τοίχο!!! Πολύ συγκεντρωτικό φυσιγγι και δυνατουτσικο στον ώμο όχι ανυπόφορο ομως. Με ζέστη και υγρασία ειχα μερικά πουλια ζωντανά αλλά ανήμπορα να κουνηθουν. Στο τέλος εριξα 4 κουτάκια Άριστον και μπορώ να πω ότι ήταν εντυπωσιακά αλλά με τα 7+€ που τα πουλάνε είναι πολυ ακριβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512627

    καλησπερα εγω παλι φετος εριξα πανω απο 8 μαρκες φυσιγκιων καθως και κατι παλια αμφιβολου προελευσης που βρηκα στα συρταρια του πατερα μου.c7 oscar κοκκινο λακο μαυρο σιπε σ4  gmfast λαμπρο καφε οσκαρ μαυρο μια ιδιογωμωση τεκνα δεν επηρεασαν καθολου την αποδοση μου στο κυνηγι μου.το μονο που μου αφησε κακη εντυπωση ηταν το ζωτος το 30αρι.νομιζω οτι η αναλωση στο φυσιγκι δεν εχει μεγαλη σημασια.ενα φυσιγκι απο μια γνωστη φιρμα στα 32 γρ ειναι μια χαρα.καλο βραδυ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #512773

    τα r12 του δορκα τα ριξε κανεις τελευταια :

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514351

    Καλημέρα σε όλους…

    Ήθελα να ρωτήσω για τα oscar…

    Αν έχει δοκιμάσει κάποιος τα διασποράς του για μπεκάτσα , και ποιό κάνει για φάσσα ,  όχι πάνω από 34 γραμμάρια…

    Μήτσο νομίζω κάτι είχες γράψει παλιότερα….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,716 έως 8,730 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων