ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,731 έως 8,745 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514352

    Τάσο έχει γράψει για τα διασποράς του ο Bill Zabala νομιζω. Εγώ έχω πάρει για δοκιμή τα νέα 32αρια που έβγαλε και τα ανάμεικτα 30άρια. Πολλοί μου έχουν πει για το μαύρο 32άρι που βγάζει με granular ότι είναι πάρα πολύ καλο. Έχω πει να μου φέρουν και από αυτα. Από Δευτέρα δοκιμές σε χαρτί και κορακοειδη και δίνω αναφορα. Εξ όψεως πάντως φαίνονται προσεγμένα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514353

    Mήτσο , περιμένω αποτελέσματα από τις δοκιμές σου…

    Εύχομαι να μην σου φτάσουνε την Δευτέρα τα φυσίγγια….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514354

    Φέτος δυστυχώς για όλη την παρέα (σύμπτωση διαβολικη) η έναρξη του κυνηγιου πέφτει ίδια  μερα με την επάνοδο στην δουλειά. Οπότε το πρωινό παει!!!! Το απόγευμα Τάσο με τόση καρακαξα πόλεμο θα κάνουμε. Τα τρυγόνια μας έχουν χαιρετήσει ηδη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514398

    Εριξα πρώτη φορα τα nitro του oscar. 32 γραμμάρια με d20 πυρίτιδα είναι το φυσιγγι. Με το δικανο και 29 βαθμούς θερμοκρασία θα έλεγα ότι το κατάλαβα καλά στον ώμο. Έριξα σε 4 κουρουνες. Την πρώτη δεν την ακουμπησα. Οι άλλες 3 έπεσαν στουπι. Οι δύο με ντουμπλε στα 20 μέτρα την έφαγαν από πίσω. Η τρίτη 35 μέτρα γεμάτα με 8άρια έκανε μια τούμπα στον αέρα και τεζα! Πρώτη εντύπωση θετική αλλά θα δοκιμαστούν και περαιτέρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nt.88 στις #514504

    Καλημέρα,Καλή εβδομάδα και Καλή-Ασφαλή κυνηγετική χρονιά!

    Θα ήθελα τις γνώμες σας για 2 θέματα.

    1ον ως αναφορά τις βλητικές επιδόσεις των φυσιγγίων gorilla και nsi.

    2ον ως αναφορά τα τσόκ της εταιρίας brain.

    (Είμαι κάτοχος του TM από το οποίο έχω σχηματίσει άριστη γνώμη μέχρι στιγμής στο κυνήγι του τρυγονιού με benelli montefeltro και κάτοχος του bell το οποίο και δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #514516

    Φιλαράκι γειά σου , και σε σένα καλή κυνηγετική και ασφαλή χρονιά…

    Μπορώ μόνο να σου απαντήσω μόνο για τι μισό του πρώτου ερωτήματος σου…

    Έχω δουλέψει και συνεχίζω να δουλεύω τα gorilla 34 gr σε μαύρο κάλυκα γεμισμένα με formula 206…

    Δεν ξέρω τι όπλο έχεις και με τι αυλό αλλά στο alcione με 18.4 στα 40 μετρημένα μέτρα σε πίνακα είναι όνειρο…

    Όσο αφορά στο κυνήγι , τα βάζω στα 5 καλύτερα φυσίγγια που έχω ρίξει ( πάντα στα 33-34 γραμμάρια ) …δοκιμασμένα σε πολύ πολύ δύσκολες συνθήκες ( υγρασίας-παγωνιάς )

    NSI δεν έχω ρίξει , ούτε τα brain τσοκ έχω…

    Ελπίζω κάποια παιδιά να σου πούνε…

    Το κοντάκι σκοτώνει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514517

    Το κοντακι όντως σκοτώνει αλλά το bell μέχρι τα 25 μέτρα σκουπίζει!!!!! Πήρα μεταχειρισμένο και το tm και εκλεισα. Μόνο που τα συγκεκριμένα τσοκ θέλουν συχνά καθάρισμα γιατί πιάνουν υπολείμματα και δεν δουλεύουν σωστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514522

    Καλησπερα και απο μενα οντωs τα 34 τα gorilla ειναι θανατοs δεν τα βγαζω απο την ζωνη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514537

    Από nsi εριχνα πολύ το gm3 fast. Έκανε κάτι σκοτωματα τρέλα ειδικά στα μπασιματα και μετά στα ελατα στις χοντρές τσιχλες. Κάτι άλλαξε όμως και το φυσιγγι αυτό έγινε απλά ανυπόφορα δυνατό ακόμη και στα αυτογεμη. Απόλυτα ευχαριστημένος οπότε και αν τα έχω ρίξει είμαι από τα classica και τα speed αλλά με τις τιμές που έχουν πάει και με τον αριθμό των φυσιγγιων που καίω κάθε χρόνο εγω απλά δεν πλησιαζονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514620

    Δοκιμαστικές βολές σε χαρτόνια αποψε μετα τις καρακαξες και σύγκριση 32αριων σε σκάγια νο9. Ρίξαμε με διαφορά τσοκ σε ανάλογες αποστάσεις 3 φυσίγγια. Ρουμελιώτης csb , oscar nitro και nova. Του Ρουμελιώτη απίστευτη συγκέντρωση και του oscar απο κοντα. Τα nova δεν αποτύπωσαν καλή τουφεκιά για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον. Μας πήρε η νύχτα και δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες.  Next time….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514638

    Μπράβο ρε μήτσο,τα oscar είχαν καθόλου μεγαλύτερο άνοιγμα στη τουφεκια σε σχέση με του ρουμελιώτη;η ήταν τα ίδια;

    και απο λάκτισμα πώς τα είδες αυτα τα δύο??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514639

    Μάνο τα nitro ηταν λίγο πιο ανοιχτά από του Ρουμελιώτη. Όχι τεράστια διαφορά αλλά υπαρκτή. Από λάκτισμα σχεδόν ίδια.Με 28 βαθμούς και το δικανο δεν καταλαβα να κοπανάνε. Του Ρουμελιώτη εριξα πάνω από 1000 πέρισυ και ως το τέλος του μηνα θα παραγγείλω και για φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #514691

    Kαλος επαγγελματιας ο συγκεκριμενος.

    ξερη κανης με τη ειναι γεμισμενα τα neo  velox του δορκα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514792

    Καλημέρα.μήτσο τα eyromix γιατί τα σταμάτησες?λογο κόστους η τα χάλασαν και αυτά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514796

    Μάνο τα σταμάτησα και για το κοστος. Επίσης πρόπερσι ξεκίνησα με αυτά και ήταν φοβερα. Στην δεύτερη 20αδα που πήρα απλά έκαναν μπαμ. Να κυνηγαω τα κουτσοφτερα μέσα στα χωράφια και να λέω δεν γίνεται έχω μείνει πίσω στην τουφεκια. Όταν τα επιανα και έβλεπα ότι είχαν χτυπηθεί στο στήθος και ήταν μέσα στα αίματα κατάλαβα ότι κάτι βρωμάει. Και μιλαμε για βολες στα 25 μετρα max. Μπορεί να ηταν η παρτίδα αυτή με πρόβλημα. Δεν ξερω. Δεν τα ξαναπηρα απο τοτε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,731 έως 8,745 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων