ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,746 έως 8,760 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #514960

    Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος εχει δουλεψει τα Lambro Fast S4 33gr και Lambro Fast A1 33gr. Εχω ακουσει οτι ειναι καλα, αλλα θα ηθελα και μια γνώμη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514963

    Tα A1 33 σε 9αρι τα εριξα απο….ανάγκη πρόπερσι που είχε τα πολλά πουλιά και είχαν ξεμείνει από φυσίγγια ολοι. 5 κουτιά όλα κι όλα ήταν αλλά έμεινα ικανοποιημένος. Μάλιστα τα είχα ρίξει σχεδόν όλα σε κυργιαρες και γερακοτσιχλες και θυμαμαι ότι τις έκαιγε καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #514966

    ευχαριστώ πολύ θα πάρω 2 κουτάκια να τα δοκιμάσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515429

    Σήμερα εριξα τα φετινά csb32 του Ρουμελιώτη σε 9αρι. Θερμοκρασία 15 βαθμούς και αργοτερα πολυ πιο πανω και όλα να στάζουν απο την υγρασία. Οπλο 828U και τσοκ brain mr+tm. Θα χρησιμοποιήσω απλά μια λέξη : ΞΥΡΑΦΙΑ. Τα πουλιά τα χτυπαγε ρευμα και ουτε αιματα ουτε τιποτα. Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρισυ ο Ρουμελιώτης και μπράβο του και αν κρατήσει τις τιμές και την ποιότητα στα επίπεδα που έχει τώρα θα κάνει πολλούς Ρουμελιώτη να λένε και να κλαίνε!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516132

    Καλησπέρα σε όλους…

    Σήμερα βρέθηκα στην Άμφισσα για επαγγελματικούς λόγους…

    Πέρασα λοιπόν απο το μαγαζί του Τσιπούρα που φτιάχνει τα jb…

    Έκατσα καμιά ώρα…

    Μου είπε τι φτιάχνει , πως τα φτιάχνει κλπ…

    Μου έδωσε να καταλάβω ότι πρόκειται για σοβαρό κατασκευαστή…

    Πήρα και 2 κουτάκια κατόπιν δικιάς του προτροπής , ένα για μπεκάτσα και ένα για ορτύκι…

    Για μπεκάτσα μου έδωσε 33 γρ. Νο 8 με ελικοειδή διασπορέα , γεμισμένο με MB32 !!!!

    Για ορτύκι μου έδωσε 30 γρ γρ. Νο 9 συγκεντρωτήρα με aquila…

    Βέβαια η τιμή τους είναι λίγο τσιμπημένη…!!!!

    Είδομεν στον αγωνιστικό χώρο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516135

    Αυτά με τον ελικοειδή φιλαρακι , καλα μου ακουγοντε………για ριξε να μας πεις……..!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516136

    και σε τι τιμη τα εχει …….για πες γιατι αυτά που επερνα φτασανε τα 17.8 $ ……ξερεις κατι ιταλικα πολύ γνωστα με μαλινη……..αντε κ…λομακαροναδες………δε σου λεω για κατι γνωστα ελληνικα κιτρινα διασπορας………12+

    μου φαινεται ότι ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρεται………

    Ετσι όπως παει το πραμα θα το ριξουμε στο ψαρεμα μου φαινεται……..οπου σε αρπαξουνε ολοι τους……… :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516142

    Τα jb όσο δαγκωνονταν απο τιμές τα εριχνα και ήταν πολύ καλά φυσίγγια. Βασίλη μήπως δεν φταίνε οι μακαρονάδες γείτονες και οι αυξήσεις προέρχονται από εντόπιους εισαγωγείς-εμπορους-κερδοσκοπους;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #516143

    Τα jb όσο δαγκωνονταν απο τιμές τα εριχνα και ήταν πολύ καλά φυσίγγια. Βασίλη μήπως δεν φταίνε οι μακαρονάδες γείτονες και οι αυξήσεις προέρχονται από εντόπιους εισαγωγείς-εμπορους-κερδοσκοπους;;;;

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Μήτσο εγώ έμαθα ότι πριν μερικά χρόνια μίλησαν σχεδόν όλοι οι βιοτέχνες φυσιγγίων της Ελλάδας μαζί και αποφάσισαν από κοινού να ανεβάσουν όλοι τους της τιμές γιατί δεν έβγαιναν με της τιμές αυτές που πούλαγαν……….Αυτά προς ενημέρωση 😉  😉  😉 γιατί κουτόχορτο δεν τρώμε,τουλάχιστον κάποιοι απο εμάς……… :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516145

    Φυσικά και δεν τρωμε κουτόχορτο αδερφε! Ευτυχώς που δύο χρόνια τωρα με τον Ρουμελιώτη έχω βρει τιμή κανονική και ποιότητα το λιγότερο ικανοποιητική. Αυτός και ο Φαντομ που εχει παραπλησιες τιμες ήθελα να ήξερα δεν μπαίνουν μέσα με τις τιμές που πουλάνε;;;; Οι άλλοι με τα τσιχλοφυσιγγα στα 7,50 και 8 ευρώ μπορούν να τα βάλουν εκεί που δεν πιάνει ήλιος. Επίσης άλλη κοροϊδία με το να πουλάνε τα 32άρια 7€ και τα 34άρια 9€. 2 γραμμάρια σκάγια και λίγο πυρίτιδα παραπάνω 2€ τους κοστίζουν???? Και αυτά ότι δεν βγάζουν κέρδος εγω τα προσπερναω. Οι τιμές ξέφυγαν πρόπερσι που είχε πολλά πουλια. Από τον Νοέμβριο και μετά κάθε 15 μερες το κουτάκι τσιμπαγε 0,30 με 0,50€. Πχ το euromix απο 5,40 το Σεπτέμβρη έφτασε στο τέλος της χρονιάς κοντά στα 7.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516147

    Kαλησπέρα σε όλους…

    Βασίλη , φυσικά αφού δοκιμαστούν θα πω την γνώμη μου ….

    Φίλε Μάνο και φίλε Μήτσο…ναι όντως έχουμε ξεφύγει τιμολογιακά ειδικά στα τσιχλοφύσιγγα όπου είναι η μεγάλη κατανάλωση….

    Και φυσικά κάνατε το αυτονόητο που κάνει ο κάθε καταναλωτής…

    Ψάξατε και βρήκατε πάρα πολύ καλά και ποιοτικά φυσίγγια από Έλληνα κατασκευαστή σε φοβερή τιμή…

    Εννοείται και δεν το συζητάμε ότι το ίδιο θα έκανα και εγώ εάν κυνηγούσα τσίχλες και θα χρειαζόταν να ρίξω πολλά φυσίγγια τον χρόνο…( για να μην πω ότι θα έψαχνα και σε άλλους όχι τόσο προβεβλημένους βιοτέχνες πανελλαδικά )

    Μάνο συμφωνώ μαζί σου , κάτι άκουσα πέρυσι , αλλά δεν είχε πουλιά και δεν έδωσα σημασία…

    Εγώ πάντως ψάχνω Έλληνα κατασκευαστή με σταθερή ποιότητα και καλές τιμές…

    Βέβαια δεν θα ρίξω και 100 κουτιά στην μπεκάτσα , και δεν με πολυπειράζει να δίνω και 2-3 ευρώ παραπάνω , αλλά αρκεί να είναι σταθερό και ποιοτικό…

    Είχα βρεί τα d+d αλλά μας τελείωσε ( 4 κασσετίνες μείνανε )

    Τα κίτρινα billy ( πολύ ακριβά τα αγοράζεις )….τα διασποράς τα πήρα όσο παίρνεις τα πολύ γνωστά ιταλικά με μάλλινη χωρίς το 1 μπροστά

    Τέλος πάντων , μακάρι να είναι καλά τα φυσίγγια του ανθρώπου και να ταιριάξουνε με το alcione …

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516153

    Συμφωνω ότι είναι λιγα τα φυσίγγια που ριχνουμε στην μπεκατσα οποτε τα δινουμε τα παραπανω ευρω…….το γαμωτο είναι η κορο’ι’δια φιλαρακι ………οσο καλο και να είναι το φυσιγγι δεν θα του τα δωσω τα 17,80 αδερφε που να χτυπάνε τον κωλο τους κατω……ουτε στα κιτρινα που λεγαμε δεν δινω τα 12 ευρω ……..περνω οσκαρ διασπορας με 8……..τι στο καλο αυτός μπαινει μεσα……;;;;;…….πολύ καλο ηταν και του Καπλανιδη το διασπορας :good: αλλα δεν τα φερνει το παιδι που αγοραζω και δεν μπορω να τα βρω………να δω μπας και τα εχει στο Κορωπι καποιος άλλος………!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516261

    Επειδή κατά καιρούς με ρωτάνε τί φυσίγγια ρίχνω…η απάντησή μου είναι πάντα ίδια: με αυτά που μου ταιριάζουν. Εννοώντας στο όπλο που χρησιμοποιώ, το θήραμα που κυνηγάω, την ταχύτητά τους για να είναι πάντα κοντά στις γνωστές μου προσκοπεύσεις. Λοιπόν στην Ζάκυνθο δεδομένου ότι όλες οι μέρες έχουν υγρασία απο 60 έως 98% δεν μένουν και πολλές επιλογές και σίγουρα οι δοκιμές στο θήραμα είναι απαραίτητες. Κάθε που βάζει κρύο τα Nobel Speed 34g με C7 γεμισμένα δεν δουλεύουν. Βάλουν το πουλί κανονικά και τα μισά θα ανοίξουν φτερό ή θα πέσουν ζωντανά, πράγμα που ουδέποτε συμβαίνει απο τον Οκτώβρη έως τα πρώτα δυνατά κρύα, απορίας άξιο για την C7. Οπότε αλλάζω σε Nobel S4N 32g και ησυχάζω, φυσίγγι που χρησιμοποιώ σε υψηλές θερμοκρασίες. Όπλο Breda Astro **** ή ***. Γιατί με σκάνε; Είναι που είναι λίγα τα πουλιά έως μηδαμινά, να χάνω και κάποια από αυτά εξ’ αιτίας φυσιγγίου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #516653

    Καλημέρα …έχω την benelli becaccia και ρειχνω διασποράς 32γρ. Εντωμεταξη  μου φεύγει πάνω οπότε ρειχνω….τι μου προτείνετε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516655

    Καλημέρα. Παίξε με τις φλαντζες που δίνει η benelli για την κλίση του κοντακιου. Η καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον να σου φέρει το κοντακι στα μέτρα σου. Σε καμία περίπτωση δεν φταίνε τα φυσίγγια που χάνει η τουφεκια σου!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,746 έως 8,760 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων