10 CAL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #53383

    Εχω πιάσει στα χέρια μου ένα 10αρι ισπανικό, αν θυμαμαι καλά, πλαγιοκάννο, η αίσθηση του βάρους του΄, και του όγκου ξενίζει, 
    Είναι όπλο για συγκεκριμένη χρήση, και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως και τα μικρότερα διαμετρήματα,  Εγώ αν έπαιρνα θα έπαιρνα δίκαννο, με απλούς εξωλκείς, ο λόγος έιναι το αυξημένο κόστος φυσιγγίων και η δυσκολία ανεύρεσης, προβλήματα τα οποία λύνονται με την ιδιογόμωση, και εξηγώ, κάλυκες βρισκονται με λίγο ψάξιμο,  μια αγορά αρκετής ποσότητας, 1000 κάλυκες είναι υπέραρκετοι για πολλά χρόνια χρήσης,  επίσης συγκεντρωτήρες βρίσκονται ακόμα και από το internet, και η αγορά μιας μεγάλης ποσότητας δεν είναι κάποιο σοβαρό κόστος, όπως και κάποια εξαρτήματα, για την γόμωση μπορούν να φτιαχτούν ή να αγοραστούν από το ιντερνετ,  δηλαδή ένας ρελιαδόρος, που μπορεί να προσαρμοστεί στο ίδιο τρυπάνι με βάση που χρησιμοποιείται για το ρέλιασμα των 12αριών φυσιγγίων,  τα φυσίγγια καλό θα είναι να είναι ρελιαστά,  ταπάκια μπορεί αν βρεθούν μέσω ίντερνετ, ή μέσω μια σκορπιάς στην κατάλληλη διάμετρο ώστε να μπορούμε να τα κόβουμε μόνοι μας, το ρελιαστό φυσίγγι δεν επηρεάζει τόσο σημαντικά την βολή,  αλλά μπορείς να αναγομώσεις περισσότερες φορές τους κάλυκες, τους οποίους εύκολα μπορείς να μαζεύεις  από το δίκαννο, Το κόστος τους υπολογίζω ότι δεν θα υπερβαίνει ένα Ελληνικό επώνυμο demi magnum,H κατανάλωση δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, γιατί απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένα θηράματα, Τα διαμετρήματα διαφορετικά του 12 αποτελούν “ΜΕΡΑΚΙ”,  σε όλες τους τις  παραμέτρους.

    Παντελής

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53399

    ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗ.ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΛΕΓΑΝ ΠΩΣ Ο ΚΑΛΥΚΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ.ΟΝΤΩΣ ΟΜΩΣ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 64-65γραμμαρια ΣΚΑΓΙΑ. ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ.  ΕΞΟΧΑ  .ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΗΤΙΔΕΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΜΑΓΝΟΥΜ ΑΠΟ 46 πχ ΜΕΧΡΙ 65γραμμ. σκαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #53416

    Οι παλαιοί κάλυκες όντως δεν αντέχουν  4 φορά πολλές φορές  και 3η, αλλά οι  αμερικάνικοί κάλυκες αντέχουν περισσότερο, έχουν πολύ καλύτερη κατασκευή, πάρε ένα win, αμερικάνικό και θα τον γεμίσεις  5 φορές τουλάχιστον χωρίς να χαλαρώση καθόλου η θέση από το καφύλι,  και χωρίς να χαλάσει καθόλου το χειλός του,  και ο λόγος είναι ότι στην Αμερική είναι πολύ διαδεδομένο η αναγόμωση των φυσιγγίων, εξού και οι μηχανές τους (ΜΕC) γεμίζουν καλύτερα τους χρησιμοποιημένους κάλυκες,  οι κάλυκες για 10αρι, είναι κατά βάσει φτιαγμένοι με αυτή την φιλοσοφία και ποιότητα,  Οσο για τις πυρίτιδες δεν έχω πειραματιστεί αλλά πιστεύω και θα το ψάξω ότι οι κλασσικές για magnum,   52  άνετα σε ένα μεγαλύτερο διαμέτρημα θα φτάσουν τα  65  γρ. Τώρα αν κάποιος αγοράσει 1000 κάλυκες και τους γεμίσει κατά μέσο όρο 4 φορές είναι 4000 φυσίγγια, για την χήση που προορίζεται, μακάρι να ρίχνει 400 φυσίγγια τον χρόνο,  ΄ήτοι 10 χρόνια, ε κάθε 10ετια ας παραγγέλνει κάλυκες, Εχω ένα βιβλίο άπό αμερικάνικές πυρίτιδες θα δώ αν χρησιμοποιούνται οι ίδιές και στο 10αρι, δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι, μια και απ΄ότι ξέρω δεν χρησιμοποιούνται άλλες πυρίτιδες στο 20αρι σε σχέση με το 12αρι,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53430

    ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 12αρι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΦΟΡΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΤΩΝ ΜΑΓΚΝΟΥΜ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ 400 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΑΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΛΠΑΖΕΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.ΑΨΟΓΑ !    ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ -ΚΑΙ ΤΟ 12- ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ.ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 14αρι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ. ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΩΝ ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55676

    ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ! ΣΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΟΠΛΩΝ & ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΓΡΑΜΕΝΩΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣ -ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ- ΠΩΣ ΜΕ 64 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ 10  ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 μετρα/δευτερολεπτο ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ 12CAL. ΑΠΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΠΩΣ & ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΑΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ! ΑΝ Κ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΥΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΕ ΤΡΙΒΕΣ & ΛΟΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ ΠΙΕΣΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΙΝΝΗΣΗ Κ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ,ΛΟΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ.ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ Κ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ΙΣΩΣ ΛΟΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥ ΣΥΝΕΦΟΥ -ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΟΛΟΝΑ- ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΣΦΙΚΤΟΤΕΡΩΝ ΤΣΟΚ, ΜΕ ΟΦΕΛΟΣ ΣΤΟ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ,ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕ 12αρι! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #55688

    Στα 40μ η διαφορά στην ταχύτητα θα είναι αμεληταία (π.χ 5m/s). Ομως όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα που αναφέρεις πράγματι θα υπάρχουν.  Μικρότερη κολώνα σκαγίων, μικρότερη πίεση, μικρότερη ουρά, λιγότερα σκάγια παραμορφωμένα. 

    Είναι σαφές ότι με το ίδιο βάρος σκαγίων, το μεγαλύτερο διαμέτρημα πλεονεκτεί βλητικά σε όλους τους τομείς. (εκτός από τον όγκο και το βάρος του όπλου!!).  Στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και το θέμα που λέγεται “κόστος φυσιγγίων”.  Με ένα 12 supermagnum μπορείς να ρίχνεις και απλά (φθηνά) φυσίγγια ενώ με το cal.10, μόνο τα πανάκριβα 10άρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55908

    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΤΟ 10αρι ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟ ΟΓΚΟ & ΒΑΡΟΣ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΣΥΝΗΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΣΩΜΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΕΛΕΤΩ ΣΥΧΝΑ! ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΙΑ Κ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ= ΛΟΓΟ ΠΟΛΛΩΝ ΒΡΟΧΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ Κ ΠΙΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΕΞΩ,ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ & ΕΡΙΞΕ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70-80 ΦΥΣΙΓΓΙΑ. Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΦΕΚΟΥΣΕ 35-45 ΜΕΤΡΑ & ΤΗΝ ΚΑΡΠΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ 3-4 ΣΤΟ ΧΕΡΙ! ΜΟΙΡΑΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΡΙΞΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΠΑΠΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ! ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΙΑ & ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ & ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΡΙΧΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΜΙΣΟΥ ΤΣΟΚ & 36γραμ. ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 35μετρα) & ΜΙΚΡΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ! ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΔΕ ΠΩΣ ΜΕ ΠΙΚΡΑΙΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΘΥΡΑΜΑΤΩΝ Κ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΑΜΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ! ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΗΝ 89αρα ΘΑΛΑΜΗ ΜΕ ΦΤΗΝΑ ΑΡΑ ΣΕ 70χιλιοστα ΚΑΛΥΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΩΧΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗ ΠΤΗΝΩΝ Η ΤΕΤΡΑΠΟΔΩΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΓΚΡΑΤΗΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΑ 2ΕΥΡΟ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΛΟΓΥΣΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ! ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ,ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ 25ΕΥΡΟ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟ, ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΣΤΩ ΤΩΝ 4 ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΥΠΛΟΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΓΙΚΟ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #55912

    Χρήστο, αν εκείνος ο κυνηγός έριξε τρία κουτιά φυσίγγια στα παπιά στα 35-45μ και πήρε μόνο 4 πουλιά στο χέρι, δεν χρειάζεται cal.10.  Θα έλεγα ότι χρειάζεται να κάνει μερικά μαθήματα σκοποβολής. Πιστεύω ότι δεν έβαζε την τουφεκιά πάνω στο θήραμα και απλά τα πουλιά έπαιρναν τα αραιά και αδύναμα περιφερειακά σκάγια.  Εκτός αν πράγματι τα φυσίγγια ήταν για πέταμα. 

    Και στο κάτω-κάτω, πριν καταλήξει σε μεγαλύτερο διαμέτρημα ας κοιτάξει να εξαντλήσει τις δυνατότητες της καραμπίνας του αγοράζοντας καλύτερα φυσίγγια.  Επίσης μπορεί να ανέβει και σε γραμμάρια.  Καλά είναι τα 36γραμ για μικρά παπιά αλλά τα μεγάλα παπιά χρειάζονται κάτι περισσότερο όταν είναι σε οριακές αποστάσεις πάνω από 40-45μ.  Θεωρώ ότι ένα καλό magnum με 50γραμ σκάγια σε Νο 3 ή 4 δεν έχει πρόβλημα να κατεβάσει μια πρασινοκέφαλη από τα 45μ ακόμα και με το μισό τσόκ του συγκεκριμένου κυνηγού.  Υπάρχουν και τα εξειδικευμένα HeviShot για πιό δύσκολες και οριακές καταστάσεις.

    Εχω την εντύπωση ότι συνήθως υπερεκτιμούμε τις αποστάσεις.  Εχω χτυπήσει μερικές φορές, πουλιά που θεωρούσα “στο Θεό” αλλά όταν αργότερα τα μάδησα βρήκα πολύ περισσότερα σκάγια από όσα θα δικαιολογούσε η εκτιμηθείσα απόσταση.

    Επίσης έχω χάσει πολύ περισσότερες φορές πουλιά που έπρεπε να πέσουν σίγουρα.  Είναι φανερό ότι στη δική μου περίπτωση φταίει η κακή σκόπευση πολύ περισσότερο από την ελλειπή πυκνότητα της βολής.

    Για την απόδοση φυσιγγίων 70χιλ σε θαλάμη 89χιλ δεν έχω προσωπική πείρα ούτε έχω διαβάσει τεκμηριωμένα άρθρα.  Πιστεύω ότι η απόδοση ενός καλού φυσιγγίου δεν θα πέφτει αισθητά.  Στη χειρότερη περίπτωση θα χρησιμοποιείς λίγο πιό δυνατά φυσίγγια.  Ας μην ξεχνάμε και τα πολυδιαφημισμένα overbore όπλα, με αυλό που σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει ή και ξεπερνά τα 19χιλ.

    Για το κόστος των φυσιγγίων, δεν διαφωνώ καταρχήν.  Σίγουρα μια πρασινοκέφαλη αξίζει με το παραπάνω τέτοια φυσίγγια.  Ομως δεν περνάνε συνέχεια πρασινοκέφαλες.  Το πιό συνηθισμένο παπί, τουλάχιστον στα μέρη που έχω κυνηγήσει εγώ, είναι το κιρκίρι (μέγεθος μπεκάτσας).

    Τέλος, εγώ είμαι της ιδεολογίας να κάνω όλα μου τα κυνήγια με ένα όπλο. Για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε.  Αν εσύ έχεις ήδη 5-10 όπλα στο σπίτι σου, άνετα μπορείς να πάρεις και ένα cal.10 για τις δύσκολες περιπτώσεις.  Πολλοί έχουν 3-4 πανομοιότυπες καραμπίνες, γιατί όχι η μια να ήταν cal.10;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55968

    ΝΙΚΟΛΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ,ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ! ΜΕΤΡΟΤΑΙΝΙΕΣ ΤΩΝ 50 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ & ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ.ΜΕ ΛΙΓΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΤΟΠΙΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΩΝ!ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ΧΟΜΠΥ!!!!! ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΓΙΑ Ο ΑΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΤΗΝΟΥ Η ΟΧΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ.ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΧΑΡΤΟΝΙΩΝ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ,ΣΧΗΜΑΤΟΣ, ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ & Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΡΙΓΑ Η ΤΟ-Α ΣΤΟΜΙΟ-Α ΕΙΝΑΙ ΘΑΡΡΩ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΝΤΡΑ,ΘΑΜΝΟΙ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΠΑΛΟΝΙΟΥ ΜΕ ΗΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΜΕ ΣΠΑΓΓΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΡΕΜΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΜΟΙΩΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ & ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ.ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΘΥΡΑΜΑΤΩΝ ΤΩΝ 80-100 ΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΣΩΣΤΕΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #55983

    ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΠΑΛΟΝΙΟΥ ΜΕ ΗΛΙΟ ….

    Χρηστο,

    εδω η επιστημη σηκωνει…και τα ποδια ψηλα.!!!!!!!!!!!!!!

    ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!!

    ΥΓ. Χρηστο, μου αρεσε η ιδεα. εχω κανει και εγω παρομοια …εκπαιδευση, αλλα αλλο να το κανεις και αλλο να το λες. Γουσταρω…

    θα ψαξω να σου βρω απο αμερικανικο περιοδικο εκπαιδευση σκοπευτων λειοκανου με…τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια-στοχους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55990

    Μια φορά στο σκοπευτήριο του Σχιστού επιχειρήσαμε να κάνουμε ένα τεστ εκτίμησης των αποστάσεων. Δείχναμε λοιπόν ένα αντικείμενο και ρωτάγμε τους παρευρισκόμενους να μας πούν πόσα μέτρα είναι η αποσταση. ΄Σχεδόν όλοι έλεγαν λιγότερα μέτρα.

    Προσωπικά θεωρώ ατυχή την γνωστή παρομοίωση με το ύψος της πολυκατοικίας. Πόσες φορές το πουλί περνά ακριβώς πάνω μας και πόσες το τουφεκάμε κατακόρυφα? Όταν μια τσίχλα περνά σε τραβέρσα (η πιο συνηθισμένη τουφεκιά), τι σχέση έχουν οι πολυκατοικιες και οι πύργοι. Έχω μετρήσει πολλές φορές τα βήματα την ώρα που πάω να πιάσω το πουλί και τότε βλέπω το πόσο πραγματικά μακριά ήταν. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55998

    Εβρος, τα πάντα παγωμένα, αέρας βοριάς 10αρις,  κάθομαι στην άκρη από τα αρμυρύκια, μπροστά μου ο πάγος, και κάποια σκόρπια αρμυρίκια, το πρωτο κοπαδάκι φιστόνια έρχεται ακριβώς κάτω από το ύψος των δένδρων για να κόβει ο άερας, ήτοι άντε 5 μέτρα ύψος, τα περιμένω τους ρίχνω αυτά τίποτα ούτε άλλαξαν πορεία, που να στρίψουν με τόσο άερα θα τους σπάσει τα φτερά 2η τίποτα, αυτό έγινε αλλές 3-4 φορές, τρελλάθηκα, δεν μπορεί σκέφτομαι με ξεγελάει η απόσταση, τα πουλιά να έρχονται σχεδόν στάσιμα  κόντρα στον άερα και εγώ τίποτα, κάνω ένα κύκλο σπάζοντας τον πάγο στα 40 βήματα, γύρω από μένα ήτοι 30-33 μέτρα σκέφτομαι ότι μπαίνει μέσα πρέπει να πέφτει μια και το ύψος ήταν πολύ χαμηλό,, Η ιστορία συνεχίστηκε στο τέλος κουνούσα τα φυσίγγια αν είχαν σκάγια μην τυχόν και μου είχαν κάνει πλάκα και μου έβαλαν άσφαιρα οι φίλοι μου, για τέτοια τρέλλα,

    Κανένα φυσιγγι κανένα οπλο κανένα διαμέτρημα δεν σε σώζει από την “κακή” μέρα.

    Αν δεν βάλεις σωστά την ντουφεκιά τίποτα δεν γίνεται,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56019


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 11 Aπρίλιος 2005


    θα ψαξω να σου βρω απο αμερικανικο περιοδικο εκπαιδευση σκοπευτων λειοκανου με…τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια-στοχους.

     

    ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΠΕΤΟΥΣΑ ΑΕΤΟ (ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) Κ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ(ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ) ΑΝ ΑΦΗΝΑ 60-70 ΜΕΤΡΑ ΣΠΑΓΓΟ! ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΙΣΤΑΜΕΝΩΝ -ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΟΝΝΙΟΙ- ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΠΑΝ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ Η ΒΛΗΤΙΚΗ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΣΤΕΛΕΧΟΣ! ΑΡΙΣΤΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑΚΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΔΟΤΗΣ ΜΙΑ Κ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΡΟ ΠΡΟΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥΣ! (ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΕΜΟΥΡΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΝΤΑΚΟΤΕΣ!!!!!) ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΙΚΡΩΝ ΤΑΧΥΠΛΟΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΛΛΟΓΟ ΟΜΟΙΩΜΑ(ΠΑΠΙ) -ΟΧΙ ΤΗΣ HONDA- ΝΑ ΥΠΤΑΤΑΙ ,ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΟΚΙΜΗΣ!  ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ! ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ 5-6 ΜΠΟΦΟΡ ΣΕ ΧΑΡΤΙ-ΜΕ ΚΟΠΟ- & Η ΑΠΟΤΗΠΩΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΑΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΝΕΜΜΗ ΜΕΡΑ ΕΔΙΝΕ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ! ΑΠΛΑ ΣΕ 10CAL ΟΠΛΟ ΜΕ ΤΣΟΚΑΚΙΑ & ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΣΟΚ -ΚΥΛΙΝΔΡΟ,2/10- ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΙΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #76209

    Χάρτινος κάλυκας μέ μήκος 82,55 χιλιοστά διαμετρήματος 8 !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #76212

    Χάρτινο φυσίγγι τής Eley πού άν είναι φτιαγμένο σύμφωνα μέ κάτι πού έχω διαβάσει γιά τούς γίγαντες αυτούς τού λειόκανου έχει μήκος 4 ίντζες ! Οσο γιά τό φορτίο του ίσως είναι στήν γειτονιά τών 110 γραμμαρίων !   Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων