BERETTA AL 391 TEKNYS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53491

    Φίλε Φάνη

    Πρόσεχε πως θα την ξανά βάλεις την σκανδάλη γιατί μπορεί να μην μπει καλά και να μην δουλεύει η γλώσσα που ανεβάζει φυσίγγια στην θαλάμη στης κάνης του όπλου. Το είχε πάθει ένας θειος μου στην Α 301 και νομίζαμε ότι κάτι έφυγε από μέσα μόλις την βγάλαμε για να δούμε αν λείπει κάτι και την ξανά βάλαμε, αμέσως δούλεψε για αυτό πρόσεχε….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #53492

    Ευχαριστω για τη βοήθεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #53493

    Εγώ επιστράτευσα ένα βελόνι της μάνας μου γι αυτή τη δουλειά (αυτά που χρησιμοποιούν για το πλέξιμο). Όπως λέει κι ο φίλος ο alex δεν θέλει πολύ δύναμη για να βγεί.

    Εγώ πάντως δεν έχω καταφέρει ακόμα να λύσω τα κόντρα παξιμάδια της βαλβίδας.

    Κάτι μου λέει οτι θα τα καταφέρω σύντομα…

    Αν έχετε καμία συμβουλή θα με υποχρεώνατε.

    Φίλε Παναγιώτη συγνώμη που θέτω άλλο δικό μου ερώτημα μέσα από το δικό σου θέμα αλλά το κάνω επί τη ευκαιρία και για να μην ανοίγω νέο παρεμφερές θέμα και να δημιουργείται σύγχυση στο πολύτιμο forum μας. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #53496

    Α!!! και κάτι ακόμα σημαντικό για τον Φάνη….

    Φίλε όταν πας να ξαναβάλεις τη σκανδάλη, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις τον επικρουστήρα οπλισμένο και την ασφάλεια πατημένη.

    Όπως λέει ο Γιώργος πρόσεξε πώς θα την ξαναβάλεις, θα δείς ένα σημείο πίσω που είναι σαν υποδοχή. Εκεί πρέπει να φωλιάσει πρώτα και μετά σπρώχνεις προς τα πάνω μέχρι το σημείο που θα ξαναμπαίνει ο πύρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #53502

    Φίλε Αντώνη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα κόντρα παξιμάδια και μένα μου κάνουν λίγο περίεργα αλλα για να πώ και την αλήθεια δεν νομίζω ότι χρειάζονται λύσιμο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53505

    φίλε Φάνη νομίζω ότι πρέπει να τα λύσης????? γιατι??? νομίζω πως απο εκεί εκτονώνονται όλα τα αέρια του όπλου μετα απο κάθε τουφεκιά????? ρώτα καλύτερα τον kostak η κάποιον άλλον κύριο που έχει ίδιο όπλο γιατί αν είναι αυτό που σου λέω θα είναι τίγγα στην μαυρίλα και μπορεί αργότερα να σου παρουσιάση προβλήματα.Πριν κάνεις κάτι ρώτα κάποιον που ξέρει……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #53535

    Η BERETTA στο εγχειρίδιο του όπλου, προτρέπει να καθαρίζουμε την βαλβίδα εκτόνωσης κάθε 3000-5000 φυσίγγια.

    Εγώ όμως θεωρώ οτι τουλάχιστον μια φορά το χρόνο π.χ. στο τέλος της σεζόν καλό θα ήταν να λύναμε και να καθαρίζαμε. ’λλωστε φαίνεται και χωρίς να λυθεί οτι όπως λέει κι ο φίλος Γιώργος είναι τίγγα στην μαυρίλα. 

    Εγώ προσπάθησα μερικές φορές να τα λύσω αυτά τα κόντρα παξιμάδια, αλλά πιό πολύ σε αγγούρια μου φέρανε παρά σε παξιμάδια. Το εγχειρίδιο εν τω μεταξύ γράφει να χρησιμοποιήσουμε τα κλειδιά που παρέχονται μαζί με το όπλο για αυτή τη δουλειά και θα λυθούν τα παξιμάδια με εφαρμογή μέτριας δύναμης. Σχεδόν μου κόπηκαν τα χέρια και ούτε καν κούνησαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #53537

    ΦΑΝΗ ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #53540

    Και γώ Alex το ίδιο λέω άλλωστε η βαλβίδα καθαρίζεται εύκολα όπως και το έλασμα που έχει εκεί που πιάνουν τα παξιμάδια τώρα πόσο μπαρούτι μπορεί να μαζέψει ανάμεσα στα δυο παξιμάδια ώστε να προκαλέσει πρόβλημα? Καλύτερα του χρόνου άλλωστε ούτε 500 φυσίγγια δεν έριξα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #53556

    PAIDIA,

    THN SKANDALH THS BERETTA MOY THN EBGALA YSTERA APO YPODISKEIS DIKES SAS.

    EYXARISTW KAI PALY KAI EYXOMAI SE OLOYS TOYSA FILOYS KYNHGOYS YPOMONH KI O KAIROS PERNA GRIGORA MEXRI TON ERXOMENO AYGOYSTO…

    PANAGIOTIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53560

    Και εγώ στην αρχή που πήρα την 391, το 1999, παιδευόμουνα πολύ για να τη λύσω-δέσω.  Θυμάμαι πόσο προσπάθησα για να βάλω πίσω στη θέση του το κλείστρο την πρώτη φορά που το έβγαλα.

    Το ρημάδι το βιβλιαράκι το σκεφτόμαστε πάντα κατόπιν εορτής!!  Οι αμερικάνοι λένε “RTFM” = Read The Fu..ing Manual (ντρέπομαι να το μεταφράσω…).

    Πολύ χρήσιμες οι οδηγίες που έδωσαν παραπάνω οι συνάδελφοι.  Ακόμα και η βαλβίδα λύνεται πολύ εύκολα αρκεί να θυμάστε τη σειρά που ξαναμπαίνουν τα εξαρτήματα .  Δείτε την δική μου 391 στα εξ ων συνετέθει (σχεδόν).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #53635

    Παίζει ρόλο στη βλητική (και γενικότερα) το πόσο σφυχτά πρέπει να είναι τα παξυμάδια στο ελατήριο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53647

    Το πρώτο από τα δυό παξιμάδια (το μέσα) έχει ενσωματωμένη μια σωλήνα με εσωτερικό σπείρωμα η οποία κοντράρει πάνω στο σώμα της βαλβίδας και δεν μπορείς να το σφίξεις περισσότερο. Στην παραπάνω φωτογραφία φαίνεται ακριβώς δίπλα (δεξιά) από το ελατήριο της βαλβίδας. Στην δική μου 391, αυτό ήταν σφιγμένο μέχρι τέρμα. Ακολούθως το δεύτερο παξιμάδι (το έξω) ήταν απλά σφιγμένο πάνω στο πρώτο.

    Το ελατήριο αυτό επιτρέπει σε μια ποσότητα αερίων να διαφεύγει όταν ρίχνουμε ισχυρά φυσίγγια ώστε να μην καταπονείται το σύστημα του πιστονιού και γενικότερα όλος ο μηχανισμός όπλισης.

    Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζουν αυτά τα 1-2 χιλιοστά που μπορούμε να ρυθμίσουμε τα παξιμάδια. Το λογικό θα ήταν, στην αρχή που είναι καινούριο το όπλο να είναι πιό έξω τα παξιμάδια και με το πέρασμα των χρόνων να σφίγγονται από λίγο αντισταθμίζοντας έτσι την πιθανή εξασθένιση του ελατηρίου.  Στην δική μου πάντως ήταν από την αρχή τέρμα σφιγμένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #53650

    Τη βίδα μέσα στο κοντάκι με τι νούμερο καρυδάκι ή πίπα τη ξεβιδώνουμε; Το σιδεράκι δίπλα στο ελαττήριο της αποθήκης (φωτό) που το χρησιμοποιούμε;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53652

    Γεια σου Χρηστο απο την πανεμορφη Κομοτηνή αν ειναι αυτο που λες ειναι η βαση/βιδα που κρατει το ελατηριο μεσα στην αποθηκη και οι βόλτες για την βιδα που σφυγγει την κανη/παπια και αν την βγαλεις λυνει/βγαζη την κανη απο την βαση της (κορμο). ενα αλλο σιδερακι που βλεπω εκει ειναι ο μειωτηρας φυσιγγιων. Και νομιζω οτι η βιδα στο κοντακι ειναι η 15 η 13 κλειδη καταπροτημηση Τ η καστανια με μεγαλη προσοχη μην σου κανει κρακ το κοντακι. Εγω στην Θεση σου δεν θα το εβγαζα………προσεξε σε οτι κανεις πανω στο οπλο γιατι ενα λαθος μπορει να το πληρωσης αρκετα (να χτυπησης προπαντος αλλα και επειτα να το πας οπλουργο για να στο ξαναμαζεψει και να στο κανει οπος ηταν).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων