BERETTA AL 391 TEKNYS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    lepre2004 στις #53653

     εγω παντος παιδια πριν καθαρισω την beretta 391 tecnys πρεπει να δω τι θα κανω με τη βαση της που εχει ξεφλουδισει σε πολλα σημεια στα μερη με το γιαλυστερο φυνιρισμα και οχι στο ματ, και ειναι μονο 4 μηνων οπλο.νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο.Η beretta με εχει απογοητευσει.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53655


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από lepre2004 στίς 02 Mάρτιος 2005


     εγω παντος παιδια πριν καθαρισω την beretta 391 tecnys πρεπει να δω τι θα κανω με τη βαση της που εχει ξεφλουδισει σε πολλα σημεια στα μερη με το γιαλυστερο φυνιρισμα και οχι στο ματ, και ειναι μονο 4 μηνων οπλο.νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο.Η beretta με εχει απογοητευσει.


    [/indent]αμα εισαι στην Αθηνα πηγενε την οπος ειναι αντιπρωσοπεια 9οχι απο εκει που το αγορασες αντιπρωσοπεια) μην το σκεφτεαι καθολου.Στου πατερα μου την beretta Α 303 εφυγε το χρωμιο μεσα απο την κανη σε ενα σημειο μετα απο μια εβδομαδα αγορα την πηγαμε στην beretta και τους αναγκασαμε να μας αλαξουν όλλο  το οπλο με αλλο καινουργιο το οποιο εχουμε μεχρη τωρα και δεν εχει παθει τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #53657

    Γιώργο δε μου φαίνεται για μειωτήρας (μπορεί να κάνω λάθος). Πάντως εγώ εννοώ το σιδεράκι που περιέχεται στη β΄λίτσα που μοιάζει με το μειωτήρα. Λες να είναι δεύτερος μειωτήρας και να μη το πήρα χαμπάρι ;;;;; Όσο για τη βίδα στο κοντάκι δεν πρέπει να βγει για να αλλάξω τη φλάντζα κλήσης;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53658

    Χρηστάρα δεν μπορω να καταλαβω τη μου λες αλλα μια ματια που ερηξα βλεπω τον πηρο που κρατει την σκανδαλη στην θεση της και το σιδερο που ειναι στο κιλινδρο (ενσωματομενω) μετακηνησης του κλειστρου. Για την φλατζα που λες στο κοντακι μην το κανεις μονος σου αυτο θα τραβιεσε. πηγενετο σε οπλουργο να στο φερει εκει που πρεπει και πολλη πολλη να του δωσης 20 ευρο απο το να κανεις καποια αλλη ζημια στο οπλο και την πληρωσης χρυση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53661

    Γιώργο, η αλουμινένια βέργα που είναι στη βαλίτσα είναι δεύτερος, μεγαλύτερος μειωτήρας ο οποίος μειώνει τη χωρητικότητα της αποθήκης σε ένα μόνο φυσίγγι.

    Προφανώς για να αλλάξεις τη φλάντζα κλίσης πρέπει να ξεβιδώσεις τη μακρυά βίδα από το πίσω-μέσα μέρος του κοντακίου (τζαβέτα) και να βγάλεις το κοντάκι.

    Με λίγη προσοχή μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.  Αν το φοβάσαι καλύτερα δώσε κάτι (20Ε?) σε έναν οπλουργό να σου το κάνει εκείνος και να σε βοηθήσει και με τα σωστά μέτρα.  Πρόσεξε γιατί η φλάντζα πάει σέτ με αντίστοιχη μεταλλική φλάντζα που υπάρχει μέσα στο κοντάκι εκεί που είναι η κεφαλή της βίδας.  Εχουν επάνω ενδείξεις που πρέπει να συμφωνούν.  Κοίτα τα άλλα ανταλλακτικά που υπάρχουν στη θήκη.  Επίσης πρέπει να προσέξεις τις ροδέλες να τις βάλεις με τη σωστή σειρά και το σφίξιμο να μην είναι ούτε υπερβολικό ούτε χαλαρό.

    Δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα είχαν δώσει σχετικές οδηγίες και άλλοι συνάδελφοι.

    Για τον φίλο Γιάννη που του ξεφλούδισε η βάση: Να επικοινωνήσεις το γρηγορότερο με την αντιπροσωπεία (http://www.beretta.gr) και να απαιτήσεις αντικατάσταση του όπλου ή έστω επισκευή. Δεν ξέρω αν παίρνει νέα βαφή στο αλουμίνιο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53664


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 02 Mάρτιος 2005


    Γιώργο, η αλουμινένια βέργα που είναι στη βαλίτσα είναι δεύτερος, μεγαλύτερος μειωτήρας ο οποίος μειώνει τη χωρητικότητα της αποθήκης σε ένα μόνο φυσίγγι.

    Προφανώς για να αλλάξεις τη φλάντζα κλίσης πρέπει να ξεβιδώσεις τη μακρυά βίδα από το πίσω-μέσα μέρος του κοντακίου (τζαβέτα) και να βγάλεις το κοντάκι.

    Με λίγη προσοχή μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.  Αν το φοβάσαι καλύτερα δώσε κάτι (20Ε?) σε έναν οπλουργό να σου το κάνει εκείνος και να σε βοηθήσει και με τα σωστά μέτρα.  Πρόσεξε γιατί η φλάντζα πάει σέτ με αντίστοιχη μεταλλική φλάντζα που υπάρχει μέσα στο κοντάκι εκεί που είναι η κεφαλή της βίδας.  Εχουν επάνω ενδείξεις που πρέπει να συμφωνούν.  Κοίτα τα άλλα ανταλλακτικά που υπάρχουν στη θήκη.  Επίσης πρέπει να προσέξεις τις ροδέλες να τις βάλεις με τη σωστή σειρά και το σφίξιμο να μην είναι ούτε υπερβολικό ούτε χαλαρό.

    Δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα είχαν δώσει σχετικές οδηγίες και άλλοι συνάδελφοι.

    Για τον φίλο Γιάννη που του ξεφλούδισε η βάση: Να επικοινωνήσεις το γρηγορότερο με την αντιπροσωπεία (http://www.beretta.gr) και να απαιτήσεις αντικατάσταση του όπλου ή έστω επισκευή. Δεν ξέρω αν παίρνει νέα βαφή στο αλουμίνιο.


    [/indent]Νικο συγνωμη για τα αποπανω αλλα εγω δεν βλεπω δεν μπορω να δω την βαλιτσα μεταφορας για να κατατοποισω των φιλο Χριστο καλα εκανες και το αναφερες για να ξερουμε να βοηθεισουμε τα παιδια ευχαριστω. Μιας και ειμαστε δω τωρα τα δοκιμασες τα mirage που σου ειχα πει να παρεις ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53667

    Χρήστο ήθελα να γράψω και κατά λαθος έγραψα Γιώργο!! Εγώ πρέπει να ζητήσω συγνώμη Γιώργο, όχι εσύ!

    Δεν υπάρχει βαλίτσα στη φωτογραφία απλά ο Χρήστος το έγραψε ως “β΄λίτσα” και κατάλαβα ότι αναφέρεται στη βαλίτσα της Beretta όπου πράγματι υπάρχει ένας δεύτερος μειωτήρας για 1+1 φυσίγγια.  Ο μειωτήρας που φαίνεται στη φωτογραφία είναι ο κανονικός που υπάρχει στην αποθήκη της 391.

    Σχετικά με τα mirage, όχι, δεν κατάφερα να πάω προς τα εκεί να πάρω λίγα για δοκιμή.  Αλλωστε το τελευταίο μου φετεινό κυνήγι ήταν λίγο πριν τις 10/2 για υδρόβια.  Τώρα πιά, από Οκτώβρη…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #53668

    ΟΚ φιλε Νικο. μπορω να σου στειλω πρωσοπικο για κατι που θελω την αποψη σου????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53671

    Βεβαίως Γιώργο, στείλε στο @hunter.gr">hunter@hunter.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #53676

    Γεια σου Γιάννη από την πανέμορφη Ρόδο, 

    Ξέρω πως δεν σε παρηγορεί, αλλά έχω ακούσει κι από άλλους κατόχους TEKNYS να έχουν αναφέρει ίδιο πρόβλημα!!! Μάλιστα σε ένα παλιότερο μήνυμα στο παρόν forum νομίζω οτι έίχε αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

    Είμαι κι εγώ κάτοχος TEKNYS, αλλά εγώ μάλλον είμαι από τους τυχερούς και δεν έχω προβλήματα μέχρι τώρα.

    Έτσι από περιέργεια, πότε γράφει η δική σου οτι φτιάχτηκε;;; Αυτό θα το καταλάβεις από δύο γράμματα που είναι χαραγμένα στο κάτω μέρος της βάσης κοντά εκεί που δένει με την πάπια. Εμένα γράφει ΒΤ που σημαίνει οτι φτιάχτηκε το 2003. Αν εσένα γράφει κάτι άλλο μπορείς να δεις σε τι έτος αντιστοιχεί στο http://www.hunter.gr/gun/years.htm . Κοίταξέ το και πες μου σε παρακαλώ.

    Όσον αφορά το πρόβλημά σου, όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι, αυτό που έχεις να κάνεις είναι να την στείλεις ή να την πας (αν μπορείς) στην αντιπροσωπεία της BERETTA στην Αθήνα.

    Κάλή δύναμη και κουράγιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #53737

    Γιώργο και Hunter σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Ποια είναι η γνώμη σας για την κάννη Optima Bore;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53752

    Πρέπει να είναι εξαιρετική Χρήστο.  Αν ποτέ πουλήσω την 391, θα είναι για να πάρω μια καινούρια 391 με Optima Bore.  Είναι ακριβώς στην ονομαστική διάμετρο του cal.12.  Χωρίς υπερβολικά ανοίγματα 18,8-18,9, ούτε και πολύ στενά 18,2-18,3.  Ακριβώς στη μέση!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #54539

    Νίκο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Παραθέτεις έναν πίνακα σύμφωνα με τον οποίο ανάλογα με το γράμμα που υπάρχει στην βάση του όπλου μας μπορούμε να καταλάβουμε την χρονολογία κατασκευής του. Εγώ έχω να πω το εξής. Στην 391 που έχω ο αριθμός της βάσης αρχίζει από ΑΑ αυτό τι σημαίνει οτι κατασκευάστηκε το 1975;;;;;; Δεν το νομίζω. ’ρα τι συμβαίνει γιατί έχω μπερδευτεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #54542

    Φίλε Κώστα μήπως είναι κατασκευής 2004 του οποίου το αντίστοιχο γράμμα δεν υπήρχε ακόμα στον πίνακα που παραθέτει ο φίλος Νίκος.

    Αν βέβαια την έχεις πάρει πιό πρίν, τότε αλλάζει το πράγμα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #54544

    Kώστα και εγώ το 2004 την πήρα και γράφει και εμένα ΑΑ οπώτε μάλλον κάτι άλλο είναι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων