ΒΑΦΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #53783

    ΚΩΣΤΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΥΓΡΟ ΤΗΣ ΒΕΡΕΤΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ.ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ  ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΩ ΕΙΝΑΙ:

    1.ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΨΑΘΑ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ? ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΞΥΛΟ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΝΑΚΙ 2-3 ΧΕΡΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΞΥΣΙΜΟ ΜΕ ΣΥΡΜΑ  ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

    2.ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΥΓΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΑΦΡΑ ΞΥΣΜΕΝΟ ΜΕ ΣΥΡΜΑ 000 ΚΟΝΤΑΚΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ?

    ΜΠΑΜΠΗΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #53811

    Πάντως υπάρχει διαβρωτικό ξύλου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339070

    Μπάμπη καλό είναι να τρίψεις πρώτα τα ξύλα με κάποιο σιλερόχαρτο παρά γυαλόχαρτο, ώστε να μην κάνεις γραμμές.

    Μετά θα περάσεις τα ξύλα ένα χέρι με πανάκι παντού ακόμα και τις ψάθες. Το λινέλαιο δεν είναι σαν το βερνίκι που γεμίζει τις ψάθες.

    Την επόμενη μέρα θα ξανατρίψεις με σύρμα Νο 000 και θα ξαναπεράσεις. Θα κάνεις κι ένα τελευταίο τρίτο χέρι πάλι με ενδιάμεσο τρίψιμο.

    Προσπαθησε να μην περνας το λινέλαιο στον ίδιο χώρο που τρίβεις γιατι κολλάνε οι κοκκοι της σκόνης πάνω στο βαμένο ξύλο.

    Αν παρ’ αυτα μετά το τελείωμα υπάρχουν σκόνες κολλημένες, πάρε μια αλοιφή απ’ αυτές που χρησιμοποιούμε στα αυτοκίνητα για να εξαλήψουμε κάποια μικρογρατζουνια (την soft όμως). ’λοιψε προσεκτικά τα ξύλα χωρίς να πάει καθόλου στις ψάθες. Μόλις ασπρίσει τρίψε καλά με ένα κομμάτι βαμβάκι επιμένοντας στα σημεία που υπάρχουν περισσότερες αγριάδες. Στο τέλος θα έχεις κάτι σαν κι αυτό:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53855

    ΔΗΛΑΔΗ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΑΕΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ,ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΝΕΡΩΝ,ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΠΛΟ,ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ Κ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΕΡΝΙΚΙ,ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!! Υ.Γ  ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pkalamaras στις #53863

    ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΠΛΑΤΥ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ; ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΘΟΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53864

    Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι αν ήταν στο φόρουμ ή αλλού) ότι ακουμπάς πάνω στο βούλιαγμα ένα ελαφρά βρεγμένο πανάκι και το ζεσταίνεις τοπικά με ένα ηλεκτρικό σίδερο.  Με τη ζέστη το νερό εισχωρεί στους πόρους του ξύλου και αυτό φουσκώνει και έρχεται σιγά-σιγά περίπου στην αρχική του θέση.

    Αν βέβαια, το βούλιαγμα είναι πολύ οξύ και έχουν σπάσει εκεί οι ίνες του ξύλου, δεν ξέρω τί αποτέλεσμα θα έχει η παραπάνω μέθοδος.  Προσοχή να μήν φουσκώσουν τα χείλη του βουλιάγματος γύρω-γύρω και χειροτερέψει η κατάσταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #53872

    Νικο,

    σωστα τα λες. ομως ο ΑΤΜΟΣ διορθωνει το βουλιαγμα οχι η ζεστη.

    ρουφανε υγρασια οι ινες του ξυλου και το βουλιαγμα φουσκωνει. αν εχουν κοπει οι ινες του ξυλου, η κατασταση βελτιωνεται αλλα το βουλιαγμα δεν εξαφανιζεται.

    μην φοβηθειτε την ζεστη και τον ατμο, δεν μπορειτε να κανετε ζημια. οσο πιο πολυς ατμος, τοσο το καλυτερο αλλα μην αφησετε το πανακι να στεγνωσει.

    το κακο ειναι οτι η μεθοδος ΔΕΝ δουλευει σε κοντακια με βερνικι. αν δεν εχει σπασει το βερνικι δεν επιτρεπει στον ατμο να περασει. αν εχει σπασει το βερνικι επιτρεπει στον ατμο να περασει αλλα δεν προστατευει πια το ξυλο, οποτε προγραμματιζουμε ολικη επισκευη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #53874

    Λοιπόν ..προμηθέυτηκα διαβρωτικό βερνικιου και εχθες σχετικα ευκολα εβγαλα το βερνίκι απο τα ξύλινα μερη. Κόλησα  

    όλα τα μικροσπασίματα, ετριψα καλα τα χτυπήματα και αυτην την στιγμή εχω στα χέρια μου ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ αβαφα το κοντακι και την παπια. Την ψαθα την καθαρισα με μεταλλικο βουρτσακι και εγινε ΤΕΛΕΙΑ. Μενει το βαψιμο. Σε αυτον τον τομέα είπα να μην ανακατευτω αν και θα μπορούσα … το εδωσα σημερα πρωι – πρωί στον κουμπαρο (επιπλοποιιό) και θα μου το βαψει σύντομα. Με την ευκαιρια εκοψα και το κοντακι που μου ήταν μακρυ περίπου 1 cm. Νομίζω πως εκανα πολυ καλή δουλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53876


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 04 Mάρτιος 2005


    ΔΗΛΑΔΗ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΑΕΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ,ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΝΕΡΩΝ,ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΠΛΟ,ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ Κ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΕΡΝΙΚΙ,ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!! Υ.Γ  ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ? 


    Το πλαγιόκαννο είναι Baikal με διακοσμιτικές πλάκες εσωτερικά τσοκάκια, 18,4 αυλό και θαλάμες 76mm. Προορίζεται για την Αμερικάνικη αγορά. Ήλθαν κατα λάθος 4-5 κομμάτια στον Κύργια και ένα από αυτά το ανακάλυψα σε φίλο οπλοπώλη.

    Τα ξύλα του είχαν ένα απαίσιο φυσικό χρώμα που θύμιζε Σουιδικό έπιπλο. Δεν το έπιανε το διαβρωτικό γιατί ήταν εμποτισμού. Με πολύ κόπο και τρίψιμο κατάφερα να προετοιμάσω την επιφάνεια ώστε να δεχτεί το σκούρο νερόχρωμα. Πριν γίνει αυτό μαλάκωσα (όσο μου επέτρεπε η χειροποίητη ψάθα) το πιστολέ και διαμόρφωσα το τελείωμα της πάπιας έτσι ώστε να μην υπάρχει αυτό το ανασήκωμα στο τελείωμα της. Μετα τον χρωματισμό σε χρώμα καρυδιάς, περάστηκε 6 χέρια λινέλαιο της Beretta και τελικό τρίψιμο με αλοιφή που κόβει. Μετά πλύθηκε με ζεστό νερό και πράσινο σαπούνι και περάστηκε με κεραλοιφή.

    Προστέθηκε πέλμα 2,5 cm της franchi για να φτάσει το κοντάκι στο σωστό μήκος, παρόλο που διέθετε από την μάνα του Αμερικάνικο. Έγινε επιμήκινση των κώνων προσαρμογής ώστε να μειωθεί η ανάκρουση. Έπεται αλλαγή στο φινίρισμα της βάσης σε ταρταρούγα γιατί το ψευτοσκάλισμα με λειζερ που διαθέτει είναι πολύ κιτς.

    Προστέθηκε και λίγο βάρος στο κοντάκι για τέλειο ζύγισμα. Στο σκοπευτήριο αποδείχτηκε αρκετά καλό και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στο ότι έριχνα για πρώτη φορά με πλαγιόκαννο. Αξεπέραστο πρόβλημα το βάρος για όσους έχουν συνηθίσει τα ελαφρά όπλα. Απαραίτητη βελτίωση, το μαλάκωμα της σκανδάλης ώστε να χρειάζεται μικρότερο βάρος έλξης. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53884


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 05 Mάρτιος 2005



    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 04 Mάρτιος 2005


    Το πλαγιόκαννο είναι Baikal με διακοσμιτικές πλάκες εσωτερικά τσοκάκια, 18,4 αυλό και θαλάμες 76mm. Προορίζεται για την Αμερικάνικη αγορά.   ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟΥ BAICAL ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΑ ΣΤΟΜΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ 18.1.Η ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΣΟΚ Ο ΑΥΛΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΤΕΝΟΣ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΟ 18.2. ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕ 18.4 ΜΕ ΞΑΦΝΙΑΖΕΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΠΑΝΕ ? 

     Έγινε επιμήκινση των κώνων προσαρμογής ώστε να μειωθεί η ανάκρουση. Έπεται αλλαγή στο φινίρισμα της βάσης σε ταρταρούγα γιατί το ψευτοσκάλισμα με λειζερ που διαθέτει είναι πολύ κιτς. ΑΝ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΩΜΙΩΤΕΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΥΚΟΛΟ Κ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΣΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ Κ ΣΕ ΧΡΩΜΙΩΜΕΝΕΣ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΝΕΣ ΕΧΕΙ ? ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ Η ΤΑΡΤΑΡΟΥΓΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ Κ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΛΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΚΑΜΝΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΑΝ ΒΡΗΚΕΣ ΑΚΡΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

     Απαραίτητη βελτίωση, το μαλάκωμα της σκανδάλης ώστε να χρειάζεται μικρότερο βάρος έλξης.  ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΙΣ ΣΚΛΗΡΕΣ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΥΠΛΟΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!!

    [/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53886

    Πάντα μου έκανε εντύπωση πώς τα δίκαννα Baikal κατάφερναν να έχουν πάντα την ίδια διάμετρο και στις δύο κάννες και μάλιστα πάντα 18,2 παλαιότερα και πάντα 18,4 τώρα τελευταία.

    Την ίδια στιγμή που άλλα όπλα ακόμα και ακριβά (π.χ Beretta) είχαν διαφορετική διάμετρο σε κάθε κάννη.  Π.χ το δικό μου S56E έχει 18,3 στη μία και 18,4 στην άλλη.

    Το συμπέρασμά μου, μετά και από τα γραφόμενα εδώ στο φόρουμ, είναι ότι οι Ρώσσοι απλά σφραγίζουν την επιθυμητή διάμετρο στις κάννες.  Οι πραγματικές διάμετροι είναι κάπου εκεί γύρω…  Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται και στα τσοκαρίσματα.  Πώς είναι δυνατόν να βγαίνουν όλα μισό και φούλ, τί κάνουν τις κάννες που βγαίνουν κάπως διαφορετικά, τις λειώνουν πάλι;

    Ως προς το χρώμιο, ναί, τα τελευταία χρόνια τα οπλουργεία μας κάνουν και διαμορφώσεις κώνων και τσόκ ακόμα και σε χρωμιωμένες κάννες.  Εχουν πλέον κοπτικά που “κόβουν” και το χρώμιο.  Σαν αποτέλεσμα δεν ξέρω τί γίνεται εκεί που αρχίζει το χρώμιο από πλευράς οξειδώσεων.

    Κώστα, συνέχισε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53893

    ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΘΥΕΛΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ BAICAL CLUB Κ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #53899

    εεε, οχι και αντιδρασεις…

    παντα ελεγα οτι τα μπαικαλ ειναι απο τις καλυτερες “βασεις” για μετατροπες.

    το ιδιο κανω και εγω στο τραπ μου. τελειωσα με τσοκ και δοκιμες και τωρα παει στο αισθητικο…

    λεπτη παπια και καινουργιο κοντακι με ξυλινο πελμα (μαλλον) και δευτερο λαστιχενιο.

    ελπιζω να το εχω τελειωσει γυρω στο τελος του μηνα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339079

    Πιστεύω ότι όλοι θα έχετε παρατηρήσει ότι ο κώνος προσαρμογής δεν είναι απόλυτα λιασμένος σε κανένα όπλο. Θα έλεγα μοιάζει σαν να μην είναι καν χρωμιωμένος.

    Όπως και να ‘χει, στο Winchester έχω κάνει την επιμήκινση πριν 2 χρόνια. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε με σκουριές. Αντίθετα η επεξεργασία έδωσε πολύ πιο λεία επιφάνεια. Εκτός αυτού το σημείο αυτό όπως και η περιοχή του τσοκαρίσματος στα όπλα με σταθερά τσοκ, δέχονται τις μεγαλύτερες τριβές από την γόμωση. Ποτέ δεν πιάνουν σκουριά αυτά τα σημεία, εκτός και αν αφήσουμε το όπλο για πολύ καιρό αχρησιμοποιήτο και χωρίς λάδι.

    Θεωρώ λοιπόν υπερβολικούς κάποιους αρθρογράφους που είναι κατά αυτών των μετατροπών. Ένα όπλο που θα παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα στο ντουλάπι χωρίς λίπανση, μπορεί να μην σκουριάσει στο εσωτερικό της κάνης, αλλά θα σκουριάσει όλο το υπόλοιπο.

    Για αυτό κάντε άφοβα τις μετατροπές σας. Αν για παράδειγμα έχετε ένα χρωμιομένο δίκαννο με σταθερά τσοκ που δεν ταιριάζουν στα κυνήγια σας, είναι προτιμότερο να ανοίξετε τα τσοκαρίσματα με αλεζουαρ, παρά να το έχετε σε αχρηστεία.

    Τα όπλα που χρησιμοποιούνται δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Αυτά που τα “τρώει ο σκορος” την παθαίνουν.

    Η ταρταρούγα δεν είναι δύσκολο να γίνει. Φυσικά δεν θα έχει την ίδια εμφάνιση με αυτές που γίνονταν στα παλιά χειροποίητα δίκαννα.

    Τα τελευταία 2-3 χρόνια όλα τα Baikal φτιάχνονται με αυλό 18,4mm.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53909

    Κώστας: Πιστεύω ότι όλοι θα έχετε παρατηρήσει ότι ο κώνος προσαρμογής δεν είναι απόλυτα λιασμένος σε κανένα όπλο. Θα έλεγα μοιάζει σαν να μην είναι καν χρωμιωμένος.

    Ετσι είναι στα περισσότερα παλιά όπλα, όχι όμως σε όλα.  Π.χ στο Beretta S56E του 1973 είναι πράγματι χάλια.  Στην beretta 391 του 1999, ο κώνος είναι τέλεια λειασμένος όπως επίσης και η θαλάμη.  Η δικιά σου δεν είναι έτσι Κώστα;

    Κώστας: Αν για παράδειγμα έχετε ένα χρωμιομένο δίκαννο με σταθερά τσοκ που δεν ταιριάζουν στα κυνήγια σας, είναι προτιμότερο να ανοίξετε τα τσοκαρίσματα με αλεζουαρ, παρά να το έχετε σε αχρηστεία.

    Πολύ σωστή παρατήρηση Κώστα.  Αυτό θα κάνω και εγώ στο S56E, με τσόκ μισό και φούλ, μου είναι σχεδόν άχρηστο.  Σε παρακαλώ γράψε μου πάλι τα στοιχεία του οπλουργού σου για να ρωτήσω και εκεί.  Ενας άλλος οπλουργός μου ζήτησε 80 ευρώ για κάθε κώνο και για κάθε τσόκ, δηλαδή σύνολο 4×80=320 ευρώ, πιό ακριβά από όσο κοστίζει ένα καινούριο πλαγιόκαννο Baikal!!

    Απαντώντας και στον φίλο Νίκο, βεβαίως θα ενημερώσω το φόρουμ όταν προβώ στις τροποποιήσεις.  Δεν θα γίνει όμως άμεσα, ήδη του άλλαξα το κοντάκι από πέρσι και ακόμα δεν αξιώθηκα να το δοκιμάσω.  Με τη σειρά λοιπόν: Πρώτα θα βγάλω δελτίο σκοπευτή για να μην έχω άγχος στο σκοπευτήριο αλλά και στη διαδρομή.  Μετά θα το δοκιμάσω στα δισκάκια αλλά και στο χαρτί.  Στο τέλος θα πάω στον οπλουργό. Ποιό τέλος δηλαδή, μετά πάλι δοκιμές θα έχει…

    Αλήθεια, σε ποιό από τα σκοπευτήρια της Αττικής (σε κάποιο απόμερο σημείο τους) μπορούμε να στήσουμε ένα πίνακα για μερικές δοκιμές, χωρίς πολλά παρακάλια και γκρίνιες?

    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από NCK61 στίς 5 Mάρτιος 2005


    Αγαπητέ hunter,
    Εκτός από το όνομα έχουμε άλλο ένα κοινό σημείο …. τη beretta S56E. ( πρέπει να είμαστε και οι μοναδικοί στο Forum). Διάβασα στο ‘ τι όπλα έχουμε ‘ ότι σκέφτεσαι να το τροποποιήσεις. Αν κάνεις κάτι τέτοιο σε παρακαλώ ενημέρωσέ με για το αποτέλεσμα.
    Φιλικά
    Νίκος


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων