ΒΑΦΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 286 έως 292 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #146798

    Για τα ραγισματα μια καλη ξυλοκολα κανει δουλεια, αλλα ειναι αναλογα το σημειο που ειναι το ραγισμα,,λογο της δουλειας μου εχω κολιση
    πολλα κoντακια απο φιλους μου..αν εχει ψωμι εκει που ειναι το ραγισμα κανω μια μικρουλα τρυπα και περναω μια γκαβιλια [η οποια ειναι απο στρογκυλη
    οδοντογλυφιδα] ετσι εχεις ενα μερος συνδεσης που κρατα γερα το ενα κοματι ξυλου με το αλλο, μετα βαζεις κολα και το σφιγκης πολυ καλα
    για να κολιση καλα θελουμε 8 ωρες,,αμα το σημειο ειναι δυσκολο η κυρτο και δεν πιανει το σφυχτηρακι μας, το σφιγκουμε με ταινια,η ακομα και με δεσιμο
    αν το σημειο δεν εχει ψωμι=ξυλο αρκετο για γκαβιλια τοτε το κολαμε ως εχει παλι με κολα και ταινια…για το γεμισμα ανακατεβουμε ξυλοκολα με πριονιδη
    απο μασιφ καλο ξυλο, και στοκαρουμε το σημειο, και αφου στεγνωση το τριβουμε μεχρι να το φερουμε εκει που θελουμε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #146811

    Λοιπόν τελικά μου φαινέται οτι βρήκα λύση σε ένα προβλημα που είχα,
    Πριν 10+ χρόνια αγόρασα ένα SP beretta 686 L μεταχειρισμένο από ένα φίλο που το είχε πάρει και αυτός μεταχειρισμένο σε χαμηλή τιμή γιατί είχε το εξής προβλημα , ήταν από εντελώς άλλο ξύλο η πάπια από το κοντάκι – δεν ξέρω ποιο ήταν της μάνας του και ποιο ήταν ανταλακτικό, αλλά ο χρωματισμός ήταν εντελώς διαφορετικός το κοντάκι ήταν σκούρα καρυδιά, είχε και μια μπρούτζινη πλάκα για τα αρχικά, έδειχνε καλή ποιότικα, και η πάπια εντελώς ανοικτό χρώμα, το αγόρασα ακόμα ποιο κοψοχρονια από τον φίλο γιατί το είχε πάρει με την προυπόθεση ότι ένας γνωστός του ξυλουργός θα το "εφερνε" στο χρώμα, το έδωσε στον ξυλουργό και αυτός το πέρασε ένα πολυστερικό βερνίκι τα πάντα κοντάκια πάπιες σε χρώμα τριανταφυλι (κοκίνζε λιγάκι) ήταν ίδια αλλά πάνε ψάθες πάνε όλα, έγινε έπιπλο, του ζήτησε και γνωστός οπλουργός ένα κουβα λεφτα για να το ξαναφέρει, και αυτός το πούλησε σε έμενα σε πολύ χαμηλή τιμή.
    Κάθησε με remuωερ και έβγαλα όλο το βερνίκι – καθάρισα τις ψαθες κλπ, αλλά η διχρωμία διχρωμία, βγήκε ξανά στην επιφάνεια, είχα δοκιμάσει πολλά σε όλο αυτό το διάστημα να το φέρω, αλλά να έχει και την όψη του λινέλαιου, δεν ερχόταν – στο τέλος σχεδόν ξαναέφαγα τις ψάθες στην πάπια, τα παράτησα,
    Πριν λίγες μέρες βρισκόμενος σε ενα χρωματοπωλείο για άλλο λόγο το θυμήθηκα και το συζήτησα με τον πωλητη μου έδωσε ένα σαν εμποτισμού σε χρώμα σκούρας καρυδιας, με την οδηγία ότι θα το απλώσω με πανί, έτσι και έγινε ακολούθησα τις οδηγίες του και της συσκευασίας, το αποτέλεσμα ήταν μέχρι τώρα πολύ καλό,
    Βεβαια δεν το άπλωσα το έτριψα πάνω στο ξύλο, πολύ οριακά χρειάζεται έναν μικρό τόνο ακόμα, η συσκευασία γράφει ξανά τρίψιμο και ξανάπέρασμα, θεωρώ ότι είναι πολύ καλό υλικό τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα,
    Το κακό είναι ότι ουσιαστικά δοκίμαζα, και δεν είχαν ανανεώσει την ψάθα, και κτυπήματα (ούκ ολίγα) και τώρα πρέπει να το κάνω,
    Πάντως η επιφάνεια που αφησε (μετα από ντουκόχαρτο 600) έχει πολυ καλή υφή. Τώρα το έχω αφησει να τραβήξει μερικές μέρες μήπως και σκουρύνει λίγο περισσότερο (ωριμασει) το χρωμα πάνω στο ξύλο. Πιστέυω στα ανοικτόχρωμα κοντάκια θα τους δωσει άλλη όψη.
    Σήμερα θα το ξαναπεράσω και θα σας γράψω εντυπώσεις και το προιόν.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #146869

    αυτές είναι οι μετατροπές που σκεφτομαι να κάνω στα ξύλινα μέρη του πλαγιόκαννού μου. Σκοπός ειναι να γίνει μονον πιο εργονομικό.
    http://s148.photobucket.com/albums/s30/Chr…ications.jpg%26

    1. Ξύσιμο του νυχιού στην άκρη της πάπιας, ώστε ο δείκτης του αριστερού χεριού να μπορεί να ακουμπάει την ρίγα κάτω και ανάμεσα απο τις δύο κάννες, κατά την σκόπευση.
    2. Απάλειψη με γυαλοχαρτο και ψιλή ράσπα στο σημείο 2 του πρησμένου μάγουλου, και του υπερυψωμένου σημείου 2, ώστε η λαβή να γίνει ενιαία. Αναρωτιέμαι αν αυτό πρέπει να το κάνω, επειδή το παρατηρώ στα περισσότερα δικαννα. Δεν ειναι καλό να επεμβαίνεις στον εργονομικό σχεδιασμό του κατασκευαστή. Μπορεί το μικρό αυτό πρήξιμο να κοντραρει στην δεξιά μας χούφτα κατά την ανάκρουση. Αν κατεβάσω αυτο το μικρό πρήξιμο και καταλήξω σε μια σχεδόν κυλινδρική λαβή, μπορεί το όπλο να γλυστράει μεσα στο δεξί μου χέρι κατά το λάκτισμα. ϊσως η απάλειψή του ταιριάζει πιό πολύ σε αγγλέ κοντάκι. Αν θέλετε συμβουλεύστε με για το σημείο αυτό.
    3. Αλλαγή της κλίσης του κοντακιού με ράσπα και γυαλόχαρτο ώστε να το φέρω στο pitch Που μου ταιριάζει.
    4. Ξύσιμο και αφαίρεσης μέρους του χτενιού, ώστε να χωράει ο μύς του αντίχειρα όπως με βολεύει. Εχω μεγάλα χέρια και νιώθω ότι η μυς του αντίχειρα δεν σφιγγει την λαβή στο σημείο αυτο, συμφωνα με τα μετρα μου.
    5. Ξύσιμο των ξύλων στην περιοχή που αυτά ακουμπούν την βάση. Τα ξύλα προεξέχουν μισό έως ενα χιλιοστό απο το μέταλλο της βάσης. Γενικά "βρίσκουν" κατά τρόπο αντιαισθητικό στην αφή. Νομιζω ότι αν αφαιρουσα με γυαλόχαρτο 1 χιλιοστό ξύλου απο την περιοχή 5, αυτόματα θα εξαλειφόταν και το μεγαλύτερο μέρος του "μάγουλου" της περίπτωσης 2.
    6. αντικατάσταση του υποφυλάκτη με μπρούντζινο, μικρότερο στο πίσω μερος, επειδή ο μαμίσιος μου χτυπαγε τα δάχτυλα, κατι που βρηκα οτι συνεβαινε και με άλλους σε φόρουμ του εξωτερικού.

    http://s148.photobucket.com/albums/s30/Chr…ERGUARD4.jpg%26

    http://s148.photobucket.com/albums/s30/Chr…GERGUARD.jpg%26

    http://s148.photobucket.com/albums/s30/Chr…ERGUARD2.jpg%26

    Ϊσως κάνω τις εγχειρήσεις του χρόνου την άνοιξη. Στη συνέχεια ξύσιμο όλο και βερνίκι, ή λινέλαιο. Ελπιζω να μην κανω κανένα καλό πασάλειμα!……… Αν και μου αρέσει πολύ το σκούρο χρώμα που εχουν πάρει τα ξύλα και τα βερνίκια με τον χρόνο. Του δίνουν ενα παλαίμαχο, βετεράνικο, απλό αντικέ στυλ.
    Χ
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #146870

    Στείλε μήνυμα στον Κυπρίδημο!!!

    Για το νύχι στα πλάγια του κοντακιού νομίζω πως είναι καθαρά θέμα αισθητικής για να παραπέμπει σε όπλα με ολόκληρες φωτιές. Και σε εμένα δεν αρέσει.

    Για το 6 εάν το είχες φτιάξει από χαλκό θα μπορούσες να το επινικελώσεις για να φαίνεται ομοιόμορφα με την υπόλοιπη βάση. Πάντως και έτσι είναι αξιοζήλευτο! Μπράβο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #146874

    παιδια επειδη πουλω ξυλοκολλες να σς πω οτι για ραγισματα σε κοντακια κτλ θα βαζετε κολλα ξυλου αλλα πολεωρεθανης οχι απλη ειναι οτι πιο σκληρο υπαρχει και ειναι και αδιαβροχη 100 τοις εκατο,εμενα μου επεσε το οπλο απο το αμαξι και ραγισε το κοντακι σε δυο σημεια εβαλα τετοια κολλα την εσφηξα με σφυχτηρα μια νυχτα κιαι εγινε σιδερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    Babbis στις #500057

    Καλησπέρα στην παρέα.

    Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στο πρόβλημα που αντιμετοπίζω. Έγινε όλη η διαδικασία τριψιματος του κοντακίου κ ήρθε η ωρα της βαφής. Ένας λουστραδορος μου σύστησε να περάσω το κοντακι με αμυγδαλελαιο κ έτσι έκανα. Το τελείωμα ήταν φανταστικό ειλικρινά τέλεια ανάδειξη της ριζας καρυδιάς. Το μεγάλο πρόβλημα που διαπίστωσα ειναι πως το κοντάκι έγινε πολύ μαλακό κ με το παραμικρο βουλιάζει. Μηπως φταίει που το άφησα να στεγνώσει μόνο ένα βράδυ? Αν οχι τι μπορώ να κάνω τώρα για αυτο.?

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #500104

    Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στο πρόβλημα που αντιμετοπίζω. Έγινε όλη η διαδικασία τριψιματος του κοντακίου κ ήρθε η ωρα της βαφής. Ένας λουστραδορος μου σύστησε να περάσω το κοντακι με αμυγδαλελαιο κ έτσι έκανα. Το τελείωμα ήταν φανταστικό ειλικρινά τέλεια ανάδειξη της ριζας καρυδιάς. Το μεγάλο πρόβλημα που διαπίστωσα ειναι πως το κοντάκι έγινε πολύ μαλακό κ με το παραμικρο βουλιάζει. Μηπως φταίει που το άφησα να στεγνώσει μόνο ένα βράδυ? Αν οχι τι μπορώ να κάνω τώρα για αυτο.?

     

    Τι εννοείς βουλιάζει με το παραμικρό .. το πατάς με το δάκτυλο και αυτό βουλιάζει. Πως το εξακρίβωσες… άσε δε που δεν στεγνώνει σε μια ημερα το οπουδήποτε λάδι..   Αδελφέ το αμυγδαλέλαιο περιέχει βιταμίνες Α, Ε, Β1, Β2, Β6 και Κ  και ιχνοστοιχεία, όπως ασβέστιο, χλώριο, μαγνήσιο, φώσφορο. πολύ πιθανόν να είναι το ιδανικότερο για όλα τα  είδη επιπλοποιίας αλλά για κοντακια πρώτη μου φορα το ακούω από ότι καταλαβαίνεις δεν είναι το ίδιο με το λινέλαιο οπου είναι το ιδεατό για την συγκεκριμένη δουλεια, Το λινέλαιο ανήκει στα λεγόμενα «αποξηραινόμενα έλαια», (το μονο που εμπεριέχει σε σχέση με το αμυγδαλέλαιο είναι το λινελαϊκό οξύ (ένα λιπαρό οξύ ω-3 και τίποτε άλλο) το λινέλαιο μπορεί να πολυμερίζεται σε στερεά ουσία. Εξαιτίας αυτής της ιδιότητάς του, το λινέλαιο χρησιμοποιείται, μόνο του ή αναμεμιγμένο με άλλα έλαια, ρητίνες και Διαλύτες, ως βερνίκι (σε φινίρισμα ξύλου). Σου προτείνω να το αφήσεις κάνα δυο ημέρες να στέγνωση ακόμα ( αυτό παίζει με της καιρικές συνθήκες που επικρατούν) και δες το πώς θα πάει από σκληρότητα, αν δεν σε ικανοποιεί περνα του από πάνω κανα τριάρι στρώσεις λινελαίου (βρασμένο)

     

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 286 έως 292 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων